Споделена история от Други

Българските интелектуалци
Здравейте! Наскоро попаднах на един документален филм за кафе-сладкарница "Цар Освободител", където се събират знаменити български художници, писатели и поети. В някой биографии съм чел за френското кафе "Гербоа", през което минават много от великите френски художници и писатели.
Та идеята за такова местенце ми струва изключително интересна и романтична, място където се събират творчески личности и обсъждат или спорят за различни идеи.
Има ли такива места в съвременна София? Ако не, има ли почва за подобен клуб? Имали изобщо българска интелигенция или са само снобите, псевдоинтелектуалци, които се показват по телевизията и освен да маниерничат и да повтарят заучени сложни думи за да звучат интелигентно, не блестят с особен талант?

Коментари

1.   Имаше навремето . Казваше се Куфара. Не знам дали още съществува всъщност.
Освен това чешкия и унгарския културни центрове често са били място за сбирки на такива хора.

2.   Има подобни групички кичещи се с тази корина. Не са никакви интелектуалци, след като за 30 години не са написали, публикували, нарисували нищо осмиващо сирещата се простотия, мутрафонство, ганювщина и дивотия.
И преди е имало такива периоди на упадък и всички произведения тогавашни си ги има -... оо неразумний юроде защо ае срамиш да се наречеш... от времената след освобождениета през всички периодии в произведенията на много автори.
Днешните им проиЗведения освен “циничен роман’ и криминален или пародиен сериал друго не представляват.
Това не е интелигенция.

3.   Представям си Любен Дилов-син като набеден интелектуалец как фъфли важно и самонадеяно. А около него млади будали се възхищават "колко е умен".

4.   Не знам да има българска интелигенция. Ако има такава защо не се интересува от социални теми, не повдига въпроси, не отстоява позиции. Защо българската интелигенция мълчи сега при над 40 дни протести. Отговорът ми е, че е страхлива и всъщност е псевдоинтелигенция. Казваш сложни думи използвали? !? Клишетата и общите приказки не са сложно говорене. Нивото на обществено говорене е ниско и повърхностно. Стилът е семпъл. Но обществото си заслужава интелигенцията, бойко и радев. Пряка взаимовръзка...

5.   Погледни се как пишеш, след това отговори сам на въпроса си. Неграмотник.

6.   Но. 5, аз съм причината да няма интелектуалци, разкри ме! :D

7.   "Не знам да има българска интелигенция. Ако има такава защо не се интересува от социални теми, не повдига въпроси, не отстоява позиции. "

Това, че някой има интелект, не означава, че трябва да отговаря на нечия представа морал. Най-умните хора, които познавам, използваха знанията и интелекта си, за да постигат техните си цели и да живеят в малките си кръгове. Следят социалните теми, не защото са загрижени, а защото трбява да знаят, кое и какво става, как да реагират и да извлекат максимална полза от ситуацията. И не е, като да речеш, че някои от тези хора, не са обсъждали Кант, Русо, Монтен и прочие, още на по 15-16 години. Просто на много народ, в един моемнт им псива и започват да си живеят живота.

"Не са никакви интелектуалци, след като за 30 години не са написали, публикували, нарисували нищо осмиващо сирещата се простотия, мутрафонство, ганювщина и дивотия. "

Доста има, котио го правят, но после срещат вълна от недоволствие, изрази от рода на "ма ти ся за мноо умен ли са имаш", "ко кат си чел книги" и подбни, а след време, взимат да пазат мнеието за себе се и да го споделят само в кръговете си. А и не е, като в псоледнте 30 години, да сме се засилили, да купуваме книги с модерна поезия, да четем ревюта на изкувство и да се интересуваме за нещо друго, което не е директно свързано с нас, мутрафонство, ганювщината и дивотия.

8.   до 2: Ами и те имат семейства, точно като вас. И те искат да изкарат лев, че да изплатят някой и друг апартамент и да пратят децата си в странство. Тоест, логично е да правят предимно комерсиални неща (които и аз не харесвам).
Но не харесвам и хора, които все чакат някои да ги оправи - я интелигенция, я някакви там други.