Споделена история от Други

Как да променя живота си, като съм бедна
Здравейте, аз съм момиче под 24 годишна възраст, живея в малък град и работя за няма и 500 лева. Преди да започна тази работа си търсих и на други места, но никъде не ме взимаха. Казваха ми, че ще ми се обадят, имат или не набират персонал. Аз имам средно образование и 3 години учих специалност, която не харесвах, но след това напуснах, защото нямахме пари. Една от мечтите ми бе да отида поне веднъж на студентска бригада в Америка, но нямахме възможност. Аз живея с майка си, която взима 500 лева, които стигат да плати сметките и за храна. Много ми е мъчно да гледам майка ми, която се мъчи всеки ден и се прибира изморена. Всички хора се прибират изморени, но поне взимат голяма заплата. Другата година ще бъде пенсионерка и ще взима сигурно 260 лева, който ще свършат за няколко дни. До края на месеца ми остават само към 20 лева или по-малко. Ние нямаме близки и роднини, който ще ни помогнат, а съседите ни няма да ни дадат заеми защото после няма да можем да им ги върнем. Имам само няколко дрехи, едни обувки и една чанта. Всичките ми съученици и и колеги от университета сигурно живеят в други градове или в Чужбина. На работа няма момиче
, което да е на моите години. Искам да се запозная и да си намеря нови приятели, но не мога защото съм бедна. Всички момичета всеки ден ходят с различни дрехи, чанти, обувки, грим, маникюр. Аз никога не съм ходила на дискотеки, заведения, кино, театър, партита, защото преди нямахме пари, а сега взимам малка заплата. Нямам снимки и никакви спомени. Всеки ден е един и същ, от работа вкъщи. Толкова много исках да отидем на море, но не можахме. Защото ни трябват близо 200 лева за билети, храна, нещо ако си купим, бански и слънце защитен крем. От няколко години не съм ходила на море. В момента докато работя си търся друга работа, но отново никъде не ме взимат. Целият ми живот е съсипан защото съм бедна. Едно момиче ми каза, че съм втора ръка човек, защото нося от втората дрехи. Почти всеки ден плача. В моя град много трудно се намира работа. Имам толкова много мечти които искам да постигна, но сигурно никога няма да стане. Другите деца подаряват на родителите си апартаменти и коли, а аз нямам пари за едно кафе. Всички тези хора са станали богати, защото взимат големи заплати, работят в Чужбина или имат успешни бизнеси и са преуспели в живота. Притеснявам се за бъдещето. Аз не съм алчна, а искам да имаме пари поне някоя събота да отидем в друг град, да имам приятели, дрехи и снимки. Аз се сравнявам постоянно с младежите в Инстаграм, но аз знам, че всичко са постигнали с труд. Мислила съм си да започна да започна да пия, пуша цигари и взимам наркотици, но винаги съм се отказвала, защото няма да мога да ги спра, а не искам да имам досие, а и нямам пари за излишни неща. Казвам си:"Целият ми живот е съсипан, защото съм бедна, какво ще бъде ако започна да ги употребяван. Поне ще имам различен живот и приятели". Всеки път си мисля, че момичетата, които правят секс за пари или тези които взимат наркотици имат по хубав и интересен живот, но аз не искам да бъда като тях, но сигурно само това е начина да се отърва от бедността. Някой път си казвам" Достойнството ми го няма, след като не мога да си купя нови дрехи и след като се налага да моля за заем от съседите защо не се занимавам временно с това, но винаги се отказвам. Тези работи за забранени и не искам да вляза в затвора. Аз знам, че всичко може да се очаква от човек. " Според вас втора ръка човек ли съм и да тръгна ли по- този път? По добре да си намеря за по - голяма заплата и да спестяван. Според вас трябва ли да се откажа от мечтите ми и социалния живот? Майка ми всеки ден ми казва да напусна и че ще си намеря друга работа, но ме е страх. Една колежка ми каза да си седя тук, и че не ми трябват развлечения и дискотеки. Страх ме е, че ще изляза не благодарна и алчна и какво ще си кажат хората. Майка ми казва да не ги слушам и да им отговарям, но аз все си мълча. В училище да не ме изключат, а на работа да не ме уволнят. Според друго момиче, тези които имат тези неща са наркомани и проститутки. Аз искам да отида на дискотека, за да видя на живо любимите ми певици. Какво бихте направили на мое място? Искам да имаме пари не само за сметки и храна, а да имаме хубав и нормален живот. Много искам да се преместя в София, но наеми и сметките са много скъпи. Извинявам се за дългата тема и, че ви изгубих времето.

Коментари

1.   Момиче, много хора са в твоето положение с ниски доходи, не се отчайвай, разбирам че искаш да ти платят достойно за труда ти, но за съжаление ситуацията в България е такава. Големият град дава по-големи възможности, но там живота е по-скъп, особено ако плащаш квартира и като теглиш чертата, може пак да се окажеш в почти същата ситуация. Развивай се, бъди общителна, продължавай да търсиш възможности за по-добра работа и си намери човек, който да те обича, но не го избирай по това колко взима, а каква душа носи, заедно ще ви е много по-лесно.

2.   За морето можеш да си търсиш работа по морските курорти, условията са мизерни, но ти осигуряват квартира и заплатата ти са чисти пари. Аз на твое място бих записала висше, за да имам право на бригада, или да работя в чужбина, или по корабите (ако знаеш поне английски) за няколко месеца, за да събера пари. Вместо дискотеки се захвани с някакъв спорт, тъкмо ще се повдигнеш малко самочувствието и ще се отрази добре на външния ти вид. Предполагам и върху него трябва да поработиш, иначе до сега да беше си намерила някой "спонсор". Едно е сигурно: младо момиче не трябва да се примирява с този начин на живот, да работи в завод заедно с пенсионерки за смешна заплата, да се лишава..бори се, момиче.

3.   "иначе до сега да беше си намерила някой "спонсор"
Стига сте насърчавали момичетата да стават държанки. Отвратително! С кавички или не... това си е секс и компания срещу пари.
Ами ако се влюби в бедно като нея момче? Тогава какво, да не се събира с него, защото е беден ли?

В завод никой не трябва да се примирява да работи. А и напред във времето дейностите там ще се извършват само механизирано и от роботи.

Авторке, майка ти те съветва съвсем правилно, а леличката и онази другата просто искат да те задържат в тъпото ви градче, защото всеки човек се явява ресурс за мястото, на което живее, казано най-общо. Иначе наистина не ти трябват дискотеки, но със сигурност ти трябва по-висок стандарт на живот. Напускай смело и изобщо да не ти пука "каква ще излезеш". В следващите няколко години немалко хора ще се опитват да те манипулират по някакъв начин и на работа, и извън нея с цел да извлекат максималното от теб. Не им поддавай на провокаците и манипулациите. Пази си психиката, вдигай си самочувствието и гледай да си сред хора от твоята възрастова група. Но най-добре ще е да заминеш за чужбина, поне като за начало

4.   На твоята възраст бях в абсолютно същото положение. Отраснах само с майка си и живеехме от квартира а квартира в ужасна бедност. Единственото по-добро обстоятелство беше, че живеехме в София, всичко останао беше все едно твоята изповед.
В момента отново живея в София, имам четири апартамента, от които два вече съм изплатил предсрочно на банки. Имам 2 висши образования (инжинерно и иконимическо), говоря 2 западни езика и се справям прилично с руския и сръбския. Работя на ръководна длъжност в голяма международна компания. Заплатата ми е доста прилична за българските стандарти. Инвестирам я в недвижими имоти.
Описах ти горното, не за да се перча, а за да ти загатна какво е необходимо да направиш, за да се измъкнеш от положението си. По-принцип има два основни начина човек да преуспее в живота - да учи много и да се развива, за да може да "се продаде добре" на някой престижен работодател....другият начин е да има идеи, да отвори собствен бизнес, да го развива и да преуспява чрез него. При втория вариант може и да не е учил, достатъчно е да има качества като - смелост, инициативност и идеи....да му сече пипето.Ти си прецени от кой вид хора си.
Според прочетеното в изповедта ти, по-скоро съдя, че спадаш към тези, които са склонни да работят за някой. В такъв случай трябва да наблегнеш на образованието си. Задължително трябва да завършиш някакво висше образование (каквото ти харесва) и абсолютно задължително да научиш перфектно английски. Ако научиши и някакъв друг западен език (немски, италиански, френски) просто ще е перфектно. Друг вариант е да научиш някакъв екзотичен език заедно с английския. Не можеш да си представиш колко врати ще ти отвори това. В момента България е царството на кол центровете и хора с езици се търсят под дърво и камък. Заплатите там са минимум 1500 лв....за два езика лесно минават 2000. За хора с езици има огромно развитие и в туризма. За висшето - хубаво е да се насочиш към нещо перспективно за жена - счетоводство, медицина, зъботехника, бизнес администрация.
Няма как да си седиш в къщи, да не се развиваш и да искаш живота ти да се промени към по-добро. Това с работата в чужбина - ако не си квалифицирана, където и да отидеш, пак ще работиш нископлатена работа и пак няма да ти стигат парите, защото никой по света не дава добри пари за нискокфалифициран труд, който може да бъде свършен от всеки.
Освен върху образованието си, е задължително да работиш и върху външния си вид. Поддържай го в оптимални граници чрез спорт и всякакви грижи. За вас жените това е много важно. Това ще ти помогне да си намериш някой младеж, с когото да изградите бъдеще, да се развивате заедно и да си бъдете взаимна опора в живота. Търси момчета с амбиции, мечти, които искат да се развиват в живота, а не разни лоьохмани, които разчитат на родителите си и по цял ден се почесват и пият бира.
Надявам се да съм ти помогнал с моите съвети. Успех!

Мъж на 46

5.   Здравей! Пиша ти като човек, който е запознат с много от нещата, за които говориш отвътре. Първото и най-важно нещо, което искам да ти кажа е да не гледаш хората във фейсбук, инстаграм и да се сравняваш с тях! Просто недей! Това е огромна грешка! Дори ти препоръчвам да си изтриеш профила. Всичко там е илюзия. Хората в момента са паднали толкова ниско, че теглят бързи кредити, за да ходят на почивки или да си купят нов телефон. Те тези пари реално ги нямат. Изтеглили са заем и после се чудят как да го връщат.

Второ - в София наистина заплатите са по-високи. Може да взимаш малко над хиляди лева дори. Но! Тук болшинството от хората живеят под наем. Вече дори 1 стая ти е към 300 лв. Отделно сметки. Отделно картата за градски ако не ползваш намаления е 50 лв на месец или 365 лв ако си вземеш за цялата година. Да излизаш по заведения също е скъпо. Да ходиш по дискотеки е още по-скъпо... Маникюри и прически не си правя, защото съм мъж, но и там знам, че хвърчат пари!

С други думи - повечето пари, които ще взимаш в София, ще се компенсират с по-големи разходи и накрая като теглиш чертата стандартът няма да ти е драстично по-висок. Ако искаш пробвай да се преместиш, но не очаквай чудеса. Друг голям проблем е, че тук голяма част от хората често остават без работа, фирми често фалират, има съкращения, което е още по-зле ако трябва да плащаш наеми и сметки! Помисли и за това! При майка ти поне си сигурна, че имаш покрив над главата!

Колкото до последната ти идея - да изкарваш пари чрез секс - ако не те е страх, че може да си изядеш боя, нямаш страх от венерически болести, нямаш проблем с това да преспиваш по районни и не те е гнус с кой и как го правиш действай.. Защото ако се хванеш на това хоро и пресечеш тази морална граница няма връщане назад.. Няма значение дали е млад, стар, дебел, нисък.. плаща ти и ти е клиент и правиш каквото ти е казал.

Моят съвет към теб е премисли всичко добре! Ако толкова искаш да смениш града го направи, но обмислено! Говори с шефа ти да може да се върнеш на старата работа, ако не ти провърви в големия град! И пак ти казвам - недей да се сравняваш с хората в инстаграм. Повечето е илюзия и прах в очите - всичко е на кредит.

6.   И аз имам някои дрехи от втората употреба - е и какво от това ? Има някои страхотни дрехи, които почти не са носени и не могат да бъдат различени от нови. Ти и чисто нова дреха да си вземеш, преди теб като са я пробвали 50 души в съблекалнята пак е втора употреба нали се сещаш.

7.   Не сте толкова бедни, две жени с 1000лв доход, които имат жилище, тоест не плащат наем. По вероятно е факта, че не можете да си правите сметката, Майка ти ти плаща сметките и храната, ти какво ги правиш твоите 500лв, след като не пушиш и не пиеш и защо купуваш дрехи от втората, като цената им доста често е равна на новите дрехи с намаление в мола?
Ние с приятеля ми имаме 1050лв доходи, защото аз уча. Живеем в неговото жилище в средно голям град, храната и консумативите (шампоан, сапун, тоалетна хартия) ни на месец е около 200лв, сметките 110-160лв според сезона, 140 на месец да отделим за нови дрехи и покъщнина, 300лв имаме за излизане, разбира се не излизаме всеки ден, но пък 70-80лв са ни достатъчни за дискотека веднъж седмично, няма да се пропиваме, или пък 2-3 пъти в седмицата на заведение, ако пропуснем дискотеката. 200-250 лева на месец ни остават да отделим за ваканция или непредвидени разходи. Така ходим на ваканции, на екскурзии, носим нови дрехи.

8.   Ето този пост трябва да прочетат политиците - да видят тъжната реалност за младите хора, а не да гледат безучастно от скъпите си коли със затъмнени стъкла...

9.   Прочети бест селърът от Наполен Хил

10.   имаш възможности, защото си млада и здрава. Може да запишеш висше задочно. да научиш по интернет чужд език, да заминеш на корабите и пр. И правиш грешка като мислиш, че мъжете гледат дрехите и обувките ти. Те гледат тялото ти и забелязват дрехите дотолкова, доколкото мислено ги свалят. Така че спри да се обезкуражаваш сама и действай. Мнозинството богати хора по света първо са били бедни.

11.   Бъркаш нещата, да взимаш наркотиците и да правиш секс за пари са две разични неща. От едното ще обеднееш още повече, а от другото ще изкараш някой лев, ха-ха. Много инфантилни разсъждения. Тоя това ми казва, оня онова, абе момиче ти акъл нямаш ли. Ти затова не си добре, слушаш хората, но никой не ти мисли доброто, никой не иска да си по-добре от него. Разсъждавай сама, мисли логично и ще се получат нещата. Успех.

12.   Не се залъгвай, че в София или чужбина ще е много по-различно. Пак на повечето хора стандартът им е среден, това с почивките по чужбина и лъскавия живот могат да си го позволят не повече от 5-10% от хората.

13.   Винаги можеш да промениш живота си ако искаш и това , че си нямала късмета да си дете на богати родители няма никакво значение. . И аз съм от бедно семейство и малък град, където няма никаква работа и бях едно от бедните деца в училище. Ходила съм в Америка и в доста други държави , излизала дъм по дискотеки , ходила съм и на маникюри и по молове. И съм учила и в Бг и в чужбина и в София съм живяла.Винаги въм готова да помогна на нашите с пари или да им изпратя подарък .Била съм винаги в среда на успели и богати хора от малка , нищо че не съм от такова семейство . Всичко зависи от теб и от желанието ти да се промениш .Просто трябва да вземеш решение да се махнеш от там и да го направиш докато си още млада . И да със сигурност няма да ти е лесно в началото и няма да живееш луксозен живот като този нереалният в инстаграм , но постепенно и с много труд и усилия всичко се нарежда и се постига .Много са важни и хората с които общуваш и се събираш , затова се постарай на първо място да си намериш подходяща среда .

14.   Намери си чичко паричко, така както Деси Банова върза Плевнелиев и сега си харчи парите му. И без това свестни мъже не останаха, все лигльовци и джендъри, поне богат си вържи и си живей живота. Не я стискай тази п... между кратата, тя ти е дадена да те храни!?