Споделена история от Други

Който/които, защо се бъркат
Здравейте, напоследък ми прави впечатление, че доста често се бъркат думите "коЙто" и "коИто" или по-скоро кога да се използва буквата "И" или "Й".
Защо става така, от къде се появи този проблем.
Някои се оправдават с някакви аутокоректори (или както там се казва)... Но например аз съм на 28г. и повечето ми приятели са около моите години или по-големи. Никой от нас не прави такива грешки, не сме и мяркали телефоните ни да правят такива бъгове.
Ако приемем, че е случайна, софтуерна грешка, как на мен и на моят кръг от хора не се случва.
Като бях юноша, редовно по социалните мрежи се пишеше на латиница, определени числа вместо букви и тн. Нашето поколение си имаше други грешки, например "ШТ" вместо "Щ" и подобни работи.
Сега, не казвам, че съм най-грамотния, но ми е интересно защо започнаха да се появяват такива грешки с И/Й.
Често виждам думи като- простотиЙ, партиЙ, змиЙте и тн.
Странна работа.

Коментари

1.   Имаше един лаф, че когато си дебел, отиваш във фитнеса, но никой неграмотник не отива в библиотека.

Защото са прости и не могат да запомнят няколко елементарни правила. На мен това ми е трудно, дори да го изговоря, камо ли да ми дойде на акъла, че така се пише.

Хората станаха повърхностни и нищо важно и истинско не ги вълнува. За сметка на това пък хвърлят усилия за повърхностни неща като лайкове. Напоследък има няколко теми за това, че нямали достатъчно лайкове. Ами тези усилия да ги бяха вложили да се ограмотят, вместо да гонят някакви лайкове.

Някои пък се оправдават, че не им трябвало да са грамотни, защото и така изкарвали достатъчно пари. Имаше едно програмистче, което беше излязло с подобен довод. Това са безотговорни хора, които не искат да правят никакви усилия. Трябва ли да има причина да можеш да говориш, четеш и пишеш?

2.   Преди малко видях "наЙстина в коментарите". И това ако не е идиотия... Някой успява ли въобще да го произнесе това?

3.   Ами виж, кажи им, че не се пише така и реши проблема.

До 1 - Еш па кротни се и ти малко, бе! И аз съм чел сигурно 600-700 книги, ама и на мене ми се случва, да правя грешки, особено на клавиатурата, па камо ли на телефона...
Хората станали повърхностни, нямало нищо истинско и важно, ама видиш ли, и/й е истинското и важното, защото другите били прости и неграмотни. Е, аз познавам много грамотни, но изключително прости хора. Най-вече такива, които са решили, че щом са се научили да пишат без грешки, са постигнали някаква позиция в живота, от която могат да диктуват и съдят.

4.   Хората са неграмотни, какво има за чудене.

5.   "И аз съм чел сигурно 600-700 книги"

Не са ти помогнали особено. И не е от телефона. Той не поставя сам запетаи, където не трябва.

6.   Преди време имаше такава тема: Странни граматически грешки
http://spodeli.net/3/story-132637.html

Там мой коментар е номер4.
А такива като теб е крайно време да се приучат първо да проверяват в търсачката дали вече не е писано за каквото ги е развълнувало, и ако го няма чак тогава да питат, а не да повтарят стари теми.

7.   До 5

Помогнали си ми много повече, отколото си представавяш.
Айде сега дръпни един трактат, какво субчовешко маймуноподобно, което заслужава, да го обесят за глезените и да го бият с пръчки, съм ...

8.   Прав си!

Защото хората станаха ДОЛНОПРОБНИ, МРЪСНИ, ЗАГУБЕНИ, ГАДНИ, МИРИЗЛИВИ МЪРШИ!

Защото не уволняват от работа, като правиш такива грешки!
Защото няма НАКАЗАНИЯ, за такива грешки!
Има, моля ти се, келеша пет грешки, а госпожата му пише 5.50, с бруално тъпото извиненение, че "било правилно", вместо, да го изправи пред дъската и да го заблъска с палката в КУХАТА ГЛАВА.
Само така! Иначе е проблем! Няма значение аз, ти, детето ми, твоето дете! Всеки бива ли наказван така, само тогава ще се оправи обществото ни!
БЕЗ РЕД И ДИСЦИПЛИНА, НЕ СТАВА!
Защо си мислите, че е толкова зле България? Ами ТОЧНО заради това! Според вас, нация в която всеки може да пише добре, дали ще е на тоя хал?

9.   От "телефона" е.

10.   7, за другото не знам, за правописа и изразяването не са помогнали.

11.   На мен ми е смешно, като се извиняват за грешки. Не е ли по-добре, вместо да се извиняваш, просто да си прочетеш текста, преди да натиснеш бутона за публикуване?

12.   До 10

На изразяването ми? Какво пък му е толкова дефеткно на изразяването, че те отвръщава?

13.   Ама в темета, дето се опакваше онова, че го биели, го подкрепяхте и казвахте, какви са му лоши родителите, а! Не са лоши! Добри са!

14.   Абе глупости - софтуерни грешки дрън-дрън.. Това са оправдания на неграмотници и олигофрени, които не могат да запомнят простото правило, че "й" не е истински звук, а някаква бърза, завалена форма форма на "и", поради което никога не може да бъде ударено (както в примера, който даваш с "който" и "които").
Друго просто правило е, че няма дума в българския език, която в множествено число завършва на "й" - никакви "кутий", "батерий" или "чекий" няма!
Други идиотии са "убиждам", "пумия" и т.н. Това говори за ниска култура и че съответните "хора" изобщо не познават корените и етимологията на съответните думи...

15.   До 11

Прав си! И трбвя да се говори за това! Ако някой не може да пише - да има чесна листа. Примерно във всеки телефон! Отчита, ако някой е в бялата листа до теб и няма проблем, но ако не е, почва да вибрира, а ти тихомълком се отправяш към изхода. Може и да ги блокират, да влизат на летища, молове, боници ... Не знам. Ама е крайно време, да се направи нещо, преди да се разпадне обществото ни!

16.   Бъркат се, защото пишещият има ниска култура на писане. Тези грешки ги правя децата, които са в момента на около 10 години, набори 1988 и по-възрастни няма да я направят.
Младите сега са подвластни на клавиатурите и не учат!!! Родителите не им обръщат внимание. Има и културни и умни деца, но са единици...

18.   Защото спряхме с боя. Затова!
И аз бях много скапан ученик, чак ме е срам, че съм бил такъв и още съжалявам, ама баща ми, като се върна от корабите, заигра с колана и нещата се получиха!

19.   8, да и после тъпото говедо пораства възпитано по този начин и то си мисли , че това което е в тъпия му мозък е вярното без да има дори и представа. Без да е чел, мислил, обучаван и грешките му поправяни с дебела върлина.
Ако пък и по фитнеси тръгне тъпунгера почва и правосъдие да раздава според това което го има по случайност в тъпата му кратуна.
Ей на цялата провинция е пълна с такива говеда, и “бизнесмени” станаха. Вече и мучат от телевизора по реалити шоута, промъкват се по втория начин по топли местенца да се гласят.

20.   Неграмотни са затова.
А и прости, то едното върви с другото.

21.   Пълно е с грешки, защото хората не четат.

23.   Хора вижте журталистите какви грешка правят и как се правят Новини в България. Онзи ден в Новините говореха за вируса и журналистика казва -няма мирис. Няма обоняние всъщност трябва да каже. Потресаващо ниво. А официални документи, нотариални актове пълно е с неточности, неподравнен текст, изречение завършваща с год., при това между годината в цифри и текста няма интервал. А автора се е вторачил кой, как пише тук.

24.   21, Номер 3 чете и пак греши. Не е до четене.

25.   След като видях табела пред магазин за бои , '' боЙ на най-ниски цени,''престанах да се Очудвам на грамотността на българина.

27.   25, те пък и за бой ли искат пари? Според мен боят трябва да е безплатен. :)

28.   23 и то тръгнало да се жалва, че и забележки прави... D)))

29.   Защото поне 90% от хората са зверски, невъобразимо, нереално тъпи. Не ги вълнува нищо, камо ли пък да пишат правилно. Работила съм във фирма с 1200 души персонал, работила съм и с 15, 100 и 60 (приблизително). Е, главата ми не побира, как са живи толкова тъпи същества, как живеят? Съседите ми също са тъпи, преди малко пуснах тема за една дърта пача. На улицата, в магазина е същото. На тротоара вървят 2-3 и заемат цялото място, даже като те видят, че идваш, пак не се поместват. В магазина редовно се блъскат, пререждат. Аптекарите също имат лоша репутация (и оправдано), макар че уж са образовани. Да изброявам ли още?

30.   Щом разсбираш какво пише и иска да се каже, какво те интерепсува как е написано? По-голяма грешка е да се правят забележки за дребни правопесни изменения(грешки както ги наричаш ти), отколкото да се допускат самите изменения при писане. Не си ли чела по-стар текст? Там нещата в изсписването на думите са доста различни от сега и това се дължи на изменителите които пишат думите както на тях има харесва. И накраят тяхното се превръща в правило. Бъркаш се ти как е правилно, а не тия които пишат който или кoито. Правилното е само разби-раемото. Проблем има само там където има забележки за писането ||||

Зомби от коронавирус