Споделена история от Други

Какво разбирате под това “България да се оправи”?
Здравейте. От цял живот слушам “Дано България да са оправи”, “България няма да са оправи”, “България никога няма да са оправи”, “Дано България да са оправи”, “Дано дойде някой да ни оправи” и най-различни такива неща. Аз разбира се също искам България да се оправи. Всеки може да си мисли каквото си иска. Някои казват, че може да са оправи, други казват, че не няма. Но какво точно означава това “да се оправи”? Какво разбира народът под това “да се оправи”? Виждам, че това България да се оправи е нещо, като национален идеал. Първо национален идеал е бил да се освободим, после да се обединим с Източна Румелия, после България да бъде обединена етнически, тоест Мизия, Тракия и Македония, след това пък на моменти икономическия напредък е бил национален идеал. Сега националния идеал е България да се оправи. Но този идеал е малко по-различен от предишните. За всички други идеали народът е работел те да се осъществят. За идеала за освобождение хората са излизали да се борят с турците за свобода. Не всички, но много хора са отивали. Народа е работел и за идеала за съединение между Княжество България и Източна Румелия. А за националния идеал за обединена България да не говорим, че милиони хора са отишли да се бият по суша, вода и въздух в един куп войни и са били дадени стотици хиляди жертви. То и за Освобождението са били дадени стотици хиляди жертви. За икономическия напредък хората са работели здраво. И сега работят здраво. Българина може да е прост, но е трудолюбив. Аз даже познавам мързеливци, които работят здраво. А сега когато националния идеал е България да се оправи всички стоят и нищо не правят. Почти никой не поема инициатива за това, а хората, които го правят са прекалено малко, за да стане нещо. Не само, че не поемат инициатива, ами и всеки трети си хванал чукалата и бяга по чужбините да търси майка си там. Е как България ше са оправи, като няма работна сила? В миналото нашите предци на война са ходели, ние на гурбет ходим и после мрънкаме, че не са оправаме. Но главния въпрос беше какво разбира народа под това “България да се оправи”? Аз си го обяснявам с това да има работа за всички и да има хубави заплати. Пенсионерите да взимат по-високи пенсии. Здравеопазването и образованието да се оправят, защото в момента са под всякаква критика. Особено пък здравеопазването. Вижте сега, в България често даваме Северна Македония за лош пример. Е, дори и те имат 2 болнични хеликоптера. Ние нямаме нито един. На катастрофата преди 1-2 седмици се наложи да използват военния самолет Спартан. Не се прави така. Не може да пренасяш пострадали а огромен транспортен военен самолет, както и не може да правиш военни учения с болничен хеликоптер. Също и не може лекар да минава с преписване. Отплеснах се малко, но във всяка една от държавите, в които искаме да живеем има добро здравеопазване. Какво още искаме? Ако вдигнат заплатите и пенсиите това няма да оправи някои абсурди в България. Искаме също и по-нормални пътища, а не колите ни да подскачат, като някакъв луноход. Важно е и да има закони. Държавата кразбирайте управлението) прикрива убийци. Това е страшно! Не може убиец да се разхожда по улиците. Много хора бяха убити, а убийците им са още на свобода и още повече хора си заминаха, защото ги е страх някой да не направи нещо на тях или на семействата им. Има и друго важно нещо. Корупцията трябва да се намали. Не е нормално да бъдем най-корумпираната държава в Европейския съюз, задминавайки дори Италия и Румъния и да сме в челните позиции в Европа. Ние вече не можем да станем по-корумпирани, защото единствените по-корумпирани от нас са държави, които по някакъв начин имат повече мафия от нас. Но това не са единствените неща, които трябва да се преодолеят. Кой ще спре ТЕЦ-овете да горят боклук от целия свят? В държавата цари безстопанственост, а тя унищожава природата. Има и още куп проблеми. Така аз си обяснявам “оправянето на България”. И искам да ви попитам вас какво значи това “България да се оправи” според вас? Не ви питам дали ще се оправи или не. Питам ви как вие разбирате това оправяне. Споделете, защото вашето мнение има значение.

Коментари

1.   Като българин, бил в няколко държави, включително и арабски, и работещ дълги години в чужбина, бих казал, че двете ни основни грешки са- Повсеместната корупция и Шуробаджанащината.
Корупцията- Всеки гледа да източва от някъде и да прави тънки далавери. Краде всеки, от най-нискоквалифицираната чистачка на тоалетни, до най-маститият политик. Работейки с хора от цял свят (в Лондон) разбрах, че просто ние българите сме дребни тарикати и когато ни дадат заповед, първата ни мисъл е как да заобиколим правилата. Съжалявам за националистите, но и лошото трябва да си го кажем.
Шуробаджанащината- Ами ето дами и господа. Разговарял съм с много и най-различни хора, само ние българите имаме специфична дума за връзкарството и специфичните роднински връзки. Навсякъде по света има връзкари, но само в БГ има специална дума за това.
Не ми се пише повече, но това са главните неща според мен.

2.   Най-силно впечатление ми направиха мненията на българските деца във форумите за българи в чужбина. Особено българи в Испания.
Децата казват - “шок , пълна тишина в час в училище” в испанско училище става въпрос.
Това и мен ме изненада, какво? Нима в час нашите деца ‘творят’ в някаква какафония?
Наскоро разбрах, че в нашите училища нашето “бъдеще” се замимава в час с крясъци без крайни - те така си разговарят, с гледане и записване на клипове, слушане на кючеци на говорител ядене пиене и хвърляне на отпадъци през цялата стая в посока на коша - където отиде отид върху който падне падне само да не е тартора. С това можели да се справят само единици от учителите и то тези които са изпечени манипулатори. Просто от там излизат едни хора, които са обучавани 12 години на умението да не стават за нищо.
Ще започнем да се оправяме 12 години след като се оправи това нещо с училищата.

3.   Тая дупка оправия няма. По-тъп, ограничен и комплексиран народ трудно ще намериш.

България, за да се оправи, трябва да падне меторит на територията, да изтреби всичко живо и да започне нов живот, със сответната му еволюция.

Братан.

4.   Безполезна логория! България ще се отрави, когато има действия, а не чесане на езици, каквото прави автора! Всички знаем как трябва да е, но само приказваме, а като си пееш Пенкеле, кой ли те чува. Всички мрънкат, а никой не излиза на протести, но не само да крещи и да свирка, а тоягата трябва да заиграе, с моркова няма да стане. Идват избори, пак за селски тарикати ще се гласува и пак ще клатим влака, уж, че върви!?Не може с едни и същи действия, да очакваш промяна, "со кротце" няма да стане! Овцедушието не прави промяна!

5.   Авторе, а ти бил ли си в чужбина? Почти съм сигурна, че не. Не, че аз също не съм на мнение, че има още какво да се желае от здравеопазването и образованието ни. Има нужда от реформа и промяна. Но повярвай ми, в повечето така възхвалявани западни страни здравеопазването е в пъти по-зле от българското, образованието до 12 клас също.
Чакаш по 1-2, че дори и 3 месеца за преглед, не е рядко срещано дотогава да почине пациента. В училище пък им е толкова лека програмата, постоянно филми се гледат (игрални, не научнопопулярни), че грам не им се развива мозъкът и създава само олигофрени. Говоря това, което съм видяла с очите си, а не приказки от чули-недочули познати.

6.   На 17 съм. За мен "България да се оправи" означава, най-накрая да му дойде акъл на тоя прост народ. Докато за българина най-важното в живота са кебапчета, ракията и телевизора, ще си стоим закотвени на дъното.

7.   Ние самите трябв да си оправим менталния интериор. Иначе, закони имаме и с някои изключения те са читави. Кой обаче ги чете, м? Те са публикувани за свободно четене. Кой чете проектозаконите, а по Закона за достъп до обществена информация техните вносители са длъжни да ги предоставят за обсъждане от хората. Някой да си е направил труда да каже: абе, депутатчетата, я дайте да хвърля аз едно око на това, дето ще го гласувате днес и да видя дали ме устройва? На бас се хващам, че никой в този форум с изключение на юристите не е чел конституцията на страната, към която също има свободен достъп. Т.е. народът не знае какви са правата и задълженията, които самият той си е декларирал. Не са дошли извънземните да го направят, а излъчените от нас самите представители, за които сме гласували да идат да я свършат тази работа. Яжте сега китайски чесън, френски картофи и италиански домати, пък българските да гният като спахте, когато затваряха глава "Земеделие" при приемането ни в ЕС! Ние по собствена воля ходим като дезориентирани овце и после: ама що така стана! Колко книги си купихте през последния месец? Отговорът ще е "Ами то парите не стигат". Но също се обзалагам, че отидохте на кръчма и похарчихте три пъти повече пари за парцали и телефони. И за какво, като тези телефони ви дават възможността навсякъде и по всяко време да имате достъп до източници на информация, но вие тази функция не я ползвате. И после "властта" ти е виновна, че си прост, не знаеш на кой свят се намираш и никой не те взема на работа... че да не е луд!. Ти си властта, бе, човек, всеки от нас поотделно и всички ние колективно сме властта. Когато осъзнаем, че ние сме работодателят на президента, премиера, министрите, депутатите и може да ги уволним, ако не си вършат работа така, че да носят печалба на фирмата, т.е. на държавата, ето тогава България ще се "оправи".

8.   Ами елементарно:

- Да се намали сериозно корупцията.
- Хората да се интересуват поне МАЛКО от държавата и да правят нещо за подобряването на живота си, освен да мрънкат по кручми и форуми.
- Да се спазват правата на работещите, а не всеки втори, да работи по 3 часа отгоре всеки ден, без компенсация, а ИТ да е просто организация, която събира рушвети и казва на работодателите, кой е подал сигнал срещу тях.
- Да се повишат заплатите.

Това е, като за начало.

9.   За мен е достатъчно, държавата да изиска от служителите си да си вършат работата, да ги уволняват наред ако ги хванат да мурзелуват, да следят за спазването на законите и да наказват всеки прегрешил без да има начин да се "мине метър" и без значение колко е богат прегрешилия. Така всичко ще си дойде на мястото.
Ако хванат работодател, който осигурява на по ниска ставка и дава пари под масата, наистина да глобяват и да си търсят глобата скоро, за забавяне да отнемат имущество.
Образованието ще се оправи, когато има кой честно да следи директорите, дали учениците в училището, което ръководят имат нужните знания за съответния клас. Ако не е задоволително да уволняват директора, да видиш тогава директорите как ще си стегнат персонала. С матури като сегашните не става защото квесторите са учители и подсказват, макар да не работят в същото училище, директорите се познават и притискат персонала учители. Нека да пуснат млади пенсионери от народа за квестори или желаещи от народа хора със средно образование, които нямат деца или внуци учещи в дадената община. Нека пак учители проверяват матурите, срещу заплащане, но квестори да не стават. Така ще се види колко всъщност са знанията на децата.
Здравеопазването ще се оправи, когато има реално кой да следи къде защо и как се харчат пари, да има реални наказания.
Полицията да глобява за всяко прегрешение на правила и да задържа всеки нарушил закон, а не да лежи в патрулките и да се прави, че прощава прегрешение, всъщност ги мързи да пишат. Добре е в патрулките освен камера да се сложи и микрофон, който да държат да е в изправност.
Съдебната система да дава реалистични наказания според законите, имаме закони, няма кой да следи за тяхното спазване и да глобява наред. Важно е и съда да заработи по-бързо, да няма дела с години. Да няма отлагане на дело заради болен адвокат, ако не си си осигурил здрав и наличен адвокат проблема е на обвиняемия не на съда. Ако обвняемия е болен да прати адвокат да го представлява има начин да се проведе дело и с видео връзка от болничното легло.
Общинските полицаи да глобяват наред, както за хвърлен боклук така и за куче без намордник, за всяка нарушена наредба, но и държавата да си търси парите от глоби реално и да увеличи лихвите по глобите на 50% за месец. Ако глобените нямат доходи, да работят в полза на общината, косене на градинки, почистване на канавки, почистване на местни паркове, орязване на храсти, работа за двойната сума на глобата, за да може да изкарат заплата и за онзи който ще съблюдава работата. Ако откаже да работи, отнемане на имущество, при набрана сума от лихви на глоба и продажба на дома му, и дори прогонване от общината, в краен случай ако няма какво да му вземат и откаже да работи затвор с насилствен труд.
Равни права и задължения за всички граждани на държавата. Реално да се премахнат всички незаконни постройки, като построилия да заплаща разхода за събарянето. Като се започне от тези, които са на общински и държавен имот, без общината да е длъжна да мисли къде щели да идат, че имали деца. Ако нямат къде да подслонят децата си, държавата да отнема децата. Така всички граждани ще се научат, че не бива да очакваш кмета да ти осигури покрив, защото видиш ли правиш деца, Тея деца да не би да ги е правил кмета, че той да мисли?
Добре е да се вкара закон за замяна на затвор, цена на ден примерно 500лв, имам предвид, който може да си плати да не лежи, ако даден човек е осъден на 1 година, нека плати на държавата 182 500лв и да не лежи. С изключение на убийство и педофилия разбира се.
От наложените глоби ще има пари и за пенсии и за здравни хеликоптери, за всичко и народа ще се научи да спазва правила, дори и богатите ще спазват. Европейците спазват закони и правила защото има реални наказания и реално плащат наложената глоба.

10.   Когато почнем да живеем като в останалите "бели" държави. Не, че и там си нямат куп проблеми, но да си чувал за човек, който работи на пълен работен ден и парите не му стигат доро за храна и за сметките? Такова чудо в Европа май няма, освен у нас. Просто има някакъв минимум, без който не става. А иначе между различните държави в ЕС разлика има и то огромна. Няма как да се сравнява Германия с Гърция, например. Та това разбирам аз под "оправяне", поне малко от малко да имаме нормален живот. А иначе то си е ясно, че Германия, Швейцария и т. н. няма да ги на стигнем и след 100 години. Ама поне пенсионерите да не ровят по кофите и хора да не гладуват за да има храна за децата им.

11.   Аз рабирам да имаме някакъв стандарт на живот ако не като на Германия, то поне като на Гърция примерно. Т.е. с нормална работа да можеш да си плащаш спокойно и без усилия наема, храната, сметките, да можеш да ходиш на почива 1 път годишно, да можеш веднъж седмично да заведеш семейството си на ресторант или някакво събитие, да отгледаш 2-3 деца и да караш, ако не нова, то поне 5 до макс. 10 годишна кола.

Също и градовете да са поддържани - с нормални ненадупчени улици, с поддържани и чисти градинки, паркове и сгради.

В момента със средна заплата 1000 лв можеш да си платиш само наема, сметките и храната. За семейство не можеш и да си помислиш, за кола също, най-много някоя стара 15 годишна, за излизания и почивки да не говорим. Ако 2000 лв беше нормална заплата, която почти всеки взима, а не само ИТ-та, телефонистки и тираджии, щяхме да живеем като бели.

За мен това трябва да е средната нормална заплата, пък вече ИТ-та, висшисти и тем подобни да взимат 3-4-5, а ако са супер добри специалисти и повече. А най-неквалифицираните като чистачки, касиерки и тем подобни трябва да взимат 1200-1500. Тези заплати ги говоря за провинцията, а в София нека взимат 500-1000 отгоре заради скъпите наеми.

12.   Коментара на №9 ме подсети, че за да се оправи образованието, заплатите на учителите трябва да са зависими от успеха на учениците им. Но не с писане на фиктивни шестици, а с реални знания, проверени от външно изпитване. Това много лесно може да стане. В края на учебната година, комисии от учители от различни училища да определят знанията на учениците. Според общата оценка за класа, да се коригира и заплатата на учителят. Ако класът му има успех, заплатата расте и обратно, ако е само фигурант-учител, заплатата му да намалява. Само така ще имаме знаещи деца и доволни учители. А сега какво е, бил учител в циганско гето, и хоп висока заплата, защото обстановката била тежка, а в класа му има само две- три циганчета. Така промяна не се прави. По селата е същото положението, плащат за бройка ученици, а не за знаещи такива.

13.   11 Обмислих мнението ти, не че не ми харесва българската минимална заплата да е 600 евро, но ако е така трябва и доста от цените да се променят нагоре, а и образоваността на местното население трябва да се повдигне. Искаш нашата минимална заплата да изпревари 9 държави в ЕС и по мин. заплата да сме 10-та държава от долу нагоре.
Примерно твърдиш, че една циганка метачка по улиците примерно на Каспичан заслужава 1200лв заплата. И аз искам да е жива и здрава метачката да ги взема, но погледни минималните заплати на Чехия (€575), Словакия (€580) и Полша (€611) улиците им с метла ли ги метът? Тоест за да дадем на нашата циганка 1200лв заплата първо трябва да обучим циганката да шофира машина за метене, да купим такива машини, а в последствие и да намалим броя на метачките. Помисли ти, ако беше предприемач, който прави договор с някоя българска община и купиш машини за метене, ще ги дадеш ли в ръцете на наша метачка да се учи да работи с тях?
За мое съжаление образоваността и уменията на голяма част от нашето население, което в момента живее в България, са доста ниски. А по високата заплата при пазарна икономика просто ще остави тези хора безработни и чакащи на помощи. Защото никой работодател не би рискувал вложенията в бизнеса си да ги остави в ръцете на хора с толкова ниски умения и образование, ще зарие бизнеса и ще избяга в чужбина да става работник там.
Следователно първо трябва да започнем да образоваме населението истински, да ги обучим на умения и тогава да повишим заплатите им. Според мен така както до сега правителството прави да увеличава минималната заплата с 50 лв на година е добро решение, така държавата хем защитава някъкви права на най-беззащитния най-нискоквалифициран работник, хем дава шанс на работодатеите с времето да обучават работниците за да имат те по високо КПД и да могат да си изкарват заплатата.
От друга страна трябва да помислиш и колко ще ти бъде повишен данък сгради, ако улицата ти се мете с машина и метачката има 1200лв заплата? С доходите които си споменал че искаш, а именно 2000лв би ли се съгласил данъкът на жилището ти да е съответно по висок от полския??? Което е около 800 евро на апартамент в малък град годишно! Щом искаш по висока от полската минимална заплата, би трябвало да плащаш и по високи от полските цени за услуги.
Добре ще е да обмислим и цените на всички услуги, които получаваме или ползваме как ще се увеличат и няма ли цялата работа да стане по зле за нас? И ние с нашите средни 2000 лв доходи да се окаже, че ще живеем по зле от сега, защото ще плащаме по висока цена за услуги?

Обобщено мнението ми е че за парите които плащаме получаваме по високо качество от колкото всеки един европеец, тоест ако полякът за 800 евро данък сгради годишно получава изметени улици, редовно извозване на боклука от казаните, поправен асвалт по улиците, поддържани паркове и т.н. огледай се ние българите какво получаваме за нашия средно 80лв данък на апартамент? За 20 пъти по малко пари, ние получаваме долу горе същата услуга, асвалта по улиците ни долу горе добре, казаните почти редовно се извозват, парковете добре, за цената която плащаме. Да не говорим че по селата в България данък на къща с двор е 5лв годишно, лично на моята вила с 2 декара двор на село данъка е 5,78лв. Какво да поискам срещу тези 5 лв? Почистен парк или преасвалтиране на улицата???? Май е доста добре, че въобще селото има назначен кмет?

14.   До 5

Чакаш по 3 месеца за преглед в Сомалия?

15.   " Но повярвай ми, в повечето така възхвалявани западни страни здравеопазването е в пъти по-зле от българското, образованието до 12 клас също. "

Не ти вярвам.

16.   Много точна тема. Народът ни е много наивен и лесно го манипулират. Когато българинът стане осъзнат човек, когато се събуди,тогава и ще се оправим.
А иначе за да окрадат заводите и парите комунягите след 1989 г направиха тази система -слабо правосъдие и полиция, опростачен (чалга) и изплашен (от мутрите) народ. Постигнаха целта си-купиха заводите за 1 лев,източиха ги и закупиха имоти в аЛондон,Виена,Канада и пр. Доста от тях и си живеят там. Оставиха пенсионерите с 200 лв на месец...
Кга ще се оправи това?Неясно.

17.   Всъщност №5 е прав в Франция чакат по три месеца за преглед при специалист, тоест три месеца предварително си записваш час за нефролог.

18.   За здравеопазването може много да се говори, но ще дам няколко примера за Англия.
1. Направиха ми БЕЗПЛАТЕН PCR тест, когато имах симптоми на Ковид19.
2. Жена ми има проблеми с щитовидната жлеза, и вече за втори път ѝ правят безплатен ЯМР, също така ѝ безплатен чек на поне 10 хормона- отново БЕЗПЛАТНО.
Ходил съм през годините за контролни прегледи, болен от грипове и подобни, нито един паунд не съм давал.
Обикновени парацетамоли и прахчета струват по няколко цента до паундче, а антибиотик 10 паунда, при месечна заплата от 2 хиляди паунда.
Ако всичко беше цветя и рози в БГ, нямаше да сме от държавите с най-много смъртност и емиграция.

19.   Номер 14 и 15, мислех да не отговарям на коментарите, защото си личи, че по-надалече от Румъния и Гърция не сте ходили, абсолютно убедена съм.
Под преглед след 2-3 месеца визирам Великобритания, всеки, който дори на екскурзия е стъпвал там, е напълно наясно с този факт. Аз съм ходила там само на гости, но имам много познати там и всичките до един от здравеопазването се оплакват, а си плащат всичко и са напълно легални там.
На мен самата работата ми е свързана с училищата в Дания (не съм преподавател или възпитател), но ги виждам всекидневно как учат. Нашите учат купиша съсухрена стара материя, която никога няма да им послужи, онези въобще нищо не учат. Ако трябва да избирам между двете за себе си, бих избрала първото.
Имат право да работят напълно легално гимназистите 2-3 часа след училище, ако желаят, най-често работят в супермаркетите касиери.
Та един такъв, видимо местен (не арабин, нигериец или афганистанец) на касата сметката ми е 300 крони, давам бакнота от 1000 и ми връща 1700. Такива изцепки не са рядкост, а всекидневие. Буквално не знаят, че 2 и 2 е 4.
Та както казах - в България има много какво да се желае и в какво да напредва, но и не всичко е толкова зле, за колкото повечето хора сеопитват да представят държавата ни. Ествествено, това го осъзнаваш само като отидеш в чужбина и видиш, че и там си имат също доста проблеми, бюрокрация, неработещи институции, качественото образование е адски скъпо.
В общи линии не толкова българският стандарт се е повишил, колкото западният се е снишил.

20.   18 Не намирам разлика с България в описаното.
Тук също правят БЕЗПЛАТЕН PCR тест, когато имаш симптоми на Ковид19.
Тук също правят безплатен ЯМР, също така ѝ безплатна проверка на хормони- отново БЕЗПЛАТНО.
Тук също парацетамола е ефтин и антибиотик има за 20лв
И аз в бг имам 2500лв заплата.

21.   И в Нова Зеландия се чака по 3 месеца за да видиш специалист, а ако дочакаш няма гаранция дали е добър и ще ти свърши работа.
Друг е въпроса че в БГ няма да се чака толкова дълго, но колко свястни лекари са останали и колко хора вече са измряли от лекарско пренебрежение или грешка...

22.   България ще се оправи или поне ще започне да се оправя, когато си оправим манталитета. За съжаление нашият е робски. Трябва да започнем да се борим за правата си, а не да чакаме някой отвън да дойде и да ни даде всичко наготово.

23.   И ние живяхме във Великобритания с бебе. За 6 години нито веднъж не го е видял педиатър. Никой не ти дава никакви съвети. Отгледах го, четейки по Интернет. Джи питата всеки път бяха различни. На частно педиатърът струваше 250 паунда, тоест 550 лева за 10 минути преглед. Имах проблем с окото. Дадоха ми направление, йоето и там си е трудно. Прегледът ми беше след 3 месеца. Взех самолета, дойдох в БЪлгария, на следващия ден бях на лекар, изписа ми лекарства, взех самолета и се върнах. Добро е здравеопазването в Uk само за тежко болните. Иначе е доста по-зле от България. То е труднодостъпно.

24.   Но. 18... ти верно ли Англия даде за пример бре човек? Хахахах ще умра от смях.
Парацетамола и ПСР тестовете му били без пари и си мисли че е попаднал в рая. Ще умра от смях... честно.

Моли се с всички сили на Бога да не стигаш до по сериозни заболявания от бъбречна криза, че веднага ще прозреш истината за NHS и моменталически ще си хванеш уизеъра за родината с "умряло здравеопазване".... завинаги.

25.   Прочетох малко Научна фантастика. Благодаря ви.

26.   От 18 до 20.
И кое от описаните неща в България ти е безплатно?
Сестрата на жена ми се разболя от Коронавирус, направиха й тест, който струваше 60лв. ако не се лъжа.
След това майка й и баща й си направиха тестове, отново срещу заплащане.
Кажи ми и кога са правили безплатно ЯМР. Жена ми е ходила на ЯМР във Варна, ако не се лъжа два пъти, всеки път й струваше над 100лв. ако не се лъжа.
Кога и контролните прегледи в България са били безплатни?
В БГ си имаме т.нр. гишенца. Тук плащаш 3лв. там 2лв. и накрая какво излиза, дал си поне 10лв. за кръв и урина. Не че 5-10лв са много, но не е и безплатно.
Взимаш 2500лв. Браво на теб, но масово в България се взимат заплати от порядъка на 600-800лв.
Едно е да не си на моето мнение, друго е да си измисляш (фантазираш), че в БГ нещата са безплатни, само и само да ти пасне на егото.
До 24.
Дадох само няколко примера като контрапункт. Нямах физическото време да коментирам и негативните страни.
Не казвам, че NHS или като цяло докторите в Англия са ангели и прочие.
Имал съм случка в която съм влизал 10 сутринта в болница и съм излизал чак в 11 вечерта. Жена ми я болеше корема и отидохме в спешното, та в това "спешно" стояхме цял ден, а накрая й бяха взели само кръв, урина и ехограф.
Както обобщение, бих казал, че в България, докторите са ме "претупвали" на бързо, докато в Англия, веднага са ми правили една камара изследвания.
Като малък, прекарах много тежка бронхопневмония, хваната късно, защото личната лекарка я мързеше да ме прати на рентген.
Както и да е, много са историите. Трябва да се гледа рационално на нещата и да си казваме лошите страни, за да ги подобрим.

27.   26 правят безплатен PCR тест, когато имаш СИМПТОМИ, на хиляди хора със симптоми направиха, №18 също са му правили, защото е имал симтоми. Плащат си за тест хора които нямат симтоми и в чужбина е така, ако желаеш тест, а нямаш еди си колко симтома си плащаш теста.
ЯМР в болница във Варна на частно без талон струва 360 лв, жена ти е платила 100лв за нещо друго, не за ЯМР. Ти или тя не сте доразбрали, какво плащате. Предполагам е платила за по специален оцветител, който й бият с инжекция, но той пък е 60-80лв, закръглила е сумата за пред теб, нали е жена:) Питай пак жената за какво и къде е дала 100лв, защото ако са искали друг оцветител са я пратили в аптека да си купи, на място в ЯМР пари не вземат, ако имаш талон.
Прав си донякъде за кръв и урина личния лекар ще ти вземе 3лв но ще те и прегледа и лабораторията 2лв за манипулация вземане на кръв, но другите 5 до 10лв не зная къде си ги дал.
Кой масово взема 600-800лева заплата? В един прост кауфланд продавачките вземат 1200лв, със средно образование, вземат ги без никакви умения, но искат да се работи. Аз също съм със средно образование, но имам квалификация, работя тежък физически труд и с отрови, за заплатата си. Не отричам че има хора с 800лв заплата, но думата масово е преувеличена, защото вече камериерките 1000лв не ги харесват. А да наречем че е масово, означава че в България масово работят само метачи. Съгласявам се иначе че метачката по улиците взема 610лв, но че масово сме метачи?!!

28.   "Жена ми я болеше корема и отидохме в спешното, та в това "спешно" стояхме цял ден"
Проблема на българина е че не знае какво е спешна помощ и за какво служи тя. "Болеше корема" не е спешно състояние, в такъв случай НЕ СЕ ХОДИ В СПЕШНОТО, посещава се или личния лекар или негов заместник. Всеки общопрактикуващ лекар у нас е длъжен да осигури 24 часа медицинско обслужване на пациентите си и той го прави. И тъй като не може да се работи денонощно, джипитата плащат на медицински центрове, които обслужват пациентите им в извънработно време. Така че, първото нещо, което трябва да направите, когато се записвате при даден лекар, е да го попитате към кого да се обърнете в извън работно време. А спешната помощ нека да е за спешни случаи – инфаркт, инсулт, гърчове, кома, катастрофи, забит нож в торса, стърчащ извън тялото кокъл.
Почти всеки българин отива в спешното неправилно, или заради температура, или заради счупена ръка, или заради бъбречна криза, или заради високо кръвно, а тези състояния са за личен лекар или негов заместник, не за спешното, затова и чакате по 8 часа, пред спешното, защото много хора ги занимават с не спешни ситуации.

29.   От 18/26. Да, всъщност жена ми даде 300 лв във Варна преди 2-3 години, плюс допълнително за контрастно вещество.
Не знам как някои хора се уреждат да НЕ плащат за ЯМР в БГ. Колкото и да въртиш и сучеш, нямаш ли някакви връзки си плащал всичко. Пак за сравнения, преди седмица ѝ правиха ЯМР с контраст, отново безплатно. И този път не трябваше да търча по разни гишенца за да ѝ купувам съответното контрастно вещество.
Както казах по-горе, сестра ѝ беше със симптоми и съответно с положителна проба- е, плати си всичко.
Не познавам човек в БГ със симптоми, на който са му правили безплатен тест. Всички, болни или не, са си плащали.
Явно с теб живеем в различни Българии, в моята всичко се плаща, дори съм мъкнел баща си по стъпалата, защото линейката не е имала носилка, но съответната случка е в Сливен. Провинция и София има голяма разлика.
Тези заплати над 1000лв явно в София ги виждаш.
Имам приятели, асистенти в университет, учители и прочие, които взимат под 1000лв, че и под 900лв. Но като цяло България си е известна с това, че сервитьорка получава повече от учител, например.

30.   29 няма уреждане, имат симтоми и промени в кръвни изследвания хората, затова им е безплатно ЯМР и теста за ковид! Лично познавам трима които ползваха безплатен ковид тест, а семействата им от страх дане би и те да са болни отидоха и си платиха. Щом си от Сливен нали не си помислил, че има циганин в България който си е платил ковид тест? В България има много хипохондрици които искат тест два пъти седмично, няма как да им поемем масрафа, затова са нужни няколко симтома.
Линейка без носилка няма, дори и в Сливен, иначе пациента трябва да го сложат на пода на буса, а си мъкнал баща си защото лекарите не са носачи, те за ден посещават 20 адреса, видели са стълбището видели са че няма да има кой да носи и вместо да ти разясняват че те не искат да вдигат тежко просто са ти казали носи го.
Тези заплати, са от провинцията в София и аз не знам ка е. А сервитьорката понякога взема повече от учител, защото има 3-4 пъти повече изработени часове и нощен труд. Ако сметнеш обаче заплащането на час, друго ще ти излезе.
За твой късмет имам приятел от Сливен, питах го верно ли в Сливен заплатите са под 900лв, каза че го осигуряват на 2050лв и понякога му дават бонуси, а работи в фирма представител за Бълария и отремонтира някъкви машини в гаранция, сигурно и висше няма, щом работи физически труд, но не ми е удобно да го разпитвам повече.

31.   От 29. Явно с теб сме на "две различни маси" така да се каже.
Аз знам какво съм видял и как са нещата.
За случая с баща ми, така и така аз го носих (защото беше в безсъзнание, а не трудно подвижен) буквално го носих на ръце, като бебе. Колко им е било поне носилка да донесат и мой роднина с който бях, просто да го сложим на нея. Тоест носилка изобщо нямаше.
Дори и да е имало носилка, тези помощници на лекарите за какво са, нали да носят, за какво си плащаме здравни, като дори и не могат на една носилка да ни сложат. Мен на работа никой не ме пита "изморен ли си". Като ми се подаде сигнал, започвам.
Както и да е, каквото и да кажа, земята ще обърнеш, че да обприш нещата които съм видял и преживял.
Повечето ми приятели с под 1000лв са в Търново, но сега ще кажеш, че и там имаш приятел с 3000лв заплата, нали.
Можеш да обръщаш палачинката колкото си искаш, но данните показват, че сме една от най-корумпираните държави в ЕС, с най-много смъртност, ниска раждаемост, проблеми в здравеопазването и тн. Тези неща не стават от хубаво, нали се сещаш.

32.   Но.18/26.

Моля те престани да коментираш защото само се излагаш вече. Точно преди 3 дни се запознах с един доктор , който практикува в NHS, са о че в Глазгоу. С него също като теб спорихме за ефективността на NHS и накрая се съгласи с мен , че в Лондон нещата изобщо не са красиви.

Веднага ти казвам моя случай , също както 23 ти е казала. За да си придобиеш реална представа.
Преди 2 години изхвърлих камък от бъбреците в Пирогов. Тук наскоро отивам да се прегледам в NHS клиниката , тъй като вече почти не можех да уринирам нормално. Прегледа ми е след седмица. До тук добре. Изследвания на урина , веднага. Също добре. Лекаря видя кръв в урината ,ще ме праща на ехограф. Ехографа , след месец...Отивам, правя го. Изследванията излязоха след 2 месеца !!!! Лекаря благоволи да ми се обади 3 седмици по късно по телфона....за да ми каже че "НИЩО МИ НЯМА !" . 2 седмици по късно , една сутрин пикаех кръв в тоалетната. Ярка червена кръв. Бегом марш в БГ. Хванах първия уролог за ушите в една частна болница. 60лв. Преглед. Човека за 15 мин ми каза , че имам възпаление на уретъра и простатата. Антибиотици две седмици..сега съм като нов..

Айде сега ти ми обяснявай най подробно за това колко британското здравеопазване е велико..

Ааааа....ако не ти стига тоя случай ще ти кажа , че веднъж ме изгониха от болницата , че имало ковид и после лекаря ми се обади след 2 седмици по скайп, за да ми предпише преглед при дерматолог (това се случва този юли) за 23ти декември...

Такива случаи почти все българин , живееш в ЮК , особено в Лондон ще може да ти даде. Повярвай ми.

О да , като каза спешното ...това е единственото място , където могат да ти обърнат внимание и точно там се чака цял ден , да. Както вече си забелязал. Именно защото хората ходят за щяло и нещяло , защото нормалните ГПта ги неглижират.
Пак ти казвам , чукай на дърво и се моли на Господ да не ви се случва нищо през престоя Ви в Англия.

И последно , незнам как сте успели да си направите ямр без пари (ако сте били от NHS касата.) Обикновено англичаните не се редят там , а си плащат 250 баби за него, поне.

33.   31 мисля че може би сам си избираш "масата" на която седиш. За кой помощници на лекаря в линейката говориш, няма такива, в линейката има лекар и шофьор, никой не плаща за носач. Понякога когато става въпрос за самотно живеещи възрасни шофора носи, но това не му е задължение.
За твоята работа не знам, но вероятно си изпълняваш това за което са те наели, а не докато струговаш някой да те привиква да разтоварваш тирове на ръка и да иска от теб и стугарската работа да е свършена.
Шофьора в линейката не е носач, и не е длъжен да носи носилка с болен, неговите задължения спират до там да шофира и да отвори задните врати. Роднините са тези които са длъжни да свалят до линейката болния, знаеш ли колко често се случва болните да са въз пълни по 80-120кг? Ако шофьора на линейката беше видял, че имаш кой да ти помага да носите носилката, че стълбището ви е удобно за носилка щеше да ви откачи носилката. На мен няколко пъти ми се е налагало да помагам при свалянето на болен роднина или съсед.
Не твърдя и никога не съм твърдял, че в България няма хора с под 1000лв заплата, просто казах че има и такива с над 2000 и то работещи физически труд с ръцете си, усвоили добре занаята си. Не приемам и че масата хора работели на 600-800лв, защото работещи за такава заплата са хора без занаят. А който и да е бизнес не може да просперира без можещи хора, само с чистачи и товарачи никой бизнес не може да просперира.
Че сме държавата с най... в ЕС съм съгласен, но си имам обяснение за всичко, примерно раждаността в света е най висока в най бедните държави, в богатите държави раждаемостта е ниска, ние спадаме към държавите с ниска раждаемост следователно не сме от бедните държави в света. А сме с най висока в Европа смъртност защото българина не се грижи за здравето си, не посещава профилактични прегледи, храни се нездравословно, голям процент пушачи и пиещи прекалено много алкохол, на работните места не спазват безопасност, ако щеш строителите ни рядко слагат каски, шофьорите карат лудо, хората често преяждат, на глава от населението имаме най много приети в болница от преяждане по празниците. Колкото до това че сме на опашката на ЕС все някоя държава трябва да е. Нима мислиш че можем или като народ заслужаваме и трябва да сме сред първенците в ЕС? Ако мислиш, че заслужаваме като народ кажи на каква база сме по добри като народ от която и да е държава в ЕС? Аз мисля че сме подобри единствено като процент родени гении, но пък европейци и американци ни ги вземат в момента в който такива деца блеснат с нещо, им предлагат условия за учене на средно или висше, условия които ние не им даваме. Не сме накупили добри телескопи за децата развиващи се в астрология, камо ли да им предложим да станат български космонафти и такива деца отиват в Америка, която им предлага достъп и до телескопи и до ракети.

Бях изненадан преди години в разговор с българско дете втори клас 8г, живеещо много бедно в края на едно село в керпичена къща, само с майка си, баща неизвестен, майка която работеше като дояч в местната кравеферма, необразована жена, детето ми говореше как е измислило на скейборда си трета употреба, да си сложи платно, да го дърпал вятъра, но нямало асфалт без дупки и проекта му се провалил. Досрамя ме че не можем да предложим безплатна асфалтирана писта на такива деца, да мечтаят, да правят на 8г скейборди с платно. Такива деца ние ги осакътяваме, пред тях има само два избора или да станат кравари при майка си, или да идат в другите държави, където ще им предложат условия да развиват мечтите си. Специално от това дете можеше да стане перфектния инженер в механиката.

34.   До 19

Подобно представяне на образователната система в Дания казва прекалено малко и остава крайно грена представа.
В Дания образованието е задължително до 15 годишна възраст. Разликата е, че след това не е толкова лоша социална стигма, да не стигнеш до крайният етап и почти 20% спират с образованието на 15, намират си пътя, заживяват сами и някой са касиери с проблеми в сметките, други по-късно си хващат занаят.
Но за сметка на това, Дания е една от най-образованите страни. Да, има едни 20%, които излизат с еквивалента на нашия 8-ми клас. И това е добре, защото могат да си го позволят. Никой няма нужда да губи 4 години от живота си, забил в гимназия, защото не може да си намери и работа като сервитьор след това.
И все пак не съди за нацията по това, който е касиер в магазина. Все пак легалната възраст е 14 години. Преди е била 12, ама са я променили, защото е било много турдно да задържат младите в училище.