Споделена история от Други

Ще възобнови ли България подводния си флот?
Здравейте. Напоследък много се говори за армията и ми става интересно. Нямам намерение да ставам подводничар или какъвто и да било войник, просто ми е интересно и следя нещата. В края на миналата година гледах Бойко Борисов говореше, че България щяла да купува 2 подводници втора употреба от Норвегия, понеже нашата станала за музея. Тогава се пукнах от смях. Две стари подводници втора употреба. За какво са ни? Та те няма даже да могат да плуват. Казвах и на мои роднини и те също реагираха със смях. Месец или два по-късно БТВ излъчиха репортаж за последната българска подводница “Слава” и беше много интересно. Не го изгледах целия, само част и въпреки това ми беше интересно. В Ютюб понякога виждах клип в канала на Българска история, който беше за първата българска подводница. Аз умишлено го избягвах, понеже знаех в какво положение е армията ни и ми беше малко болна тема. Знаех, че сме имали 4 подводници и ликвидирали 2 от тях. Накрая го изгледах и разбрах, че България е една от първите държави в света, която е имала подводен флот с български екипаж и стряскала руските и румънските войници. Видях и края на един филм с една подводница. Беше добре направен филм и там виждах какво голямо чувство има. Подводничарството е професия, изпълнена с емоции. Накрая изгледах и много интересни клипове от екипажа на подводница “Слава”. Всички говореха с много емоция, разказваха интересни истории и бяха много горди с това, че са били на подводница. Един моряк разказваше интересна история как веднъж на рождения му ден екипажа на подводницата му купил торта. Друг казваше, че по-голямата част от годината я прекарвал на подводницата и тя му била дом. Там всички дишали един въздух. Видях, че те са били железни мъже, които не са се отказали и за секунда, въпреки трдуностите. Подводницата остарявала, разваляла се, те запушвали дупките с тапи, не за да се прават не герои, а за да ги има. И някои се разплакваха. Това една държава да има подводници е голяма гордост. Всички имат кораби, дори и държавите, които нямат море. Но не всички имат подводници. Наскоро подводница Слава стана музей в Белославското езеро. Много искам да го видя, но за жалост живеят прекалено далече. Гледах видеа от откриването на музея и там подводничарите пак разказваха емоционални истории. Казах, че съм се смял на идеята на правителството да купува стари подводници от Норвегия. Но те ще вземат максимум 30 годишни. Слава когато е дошла в България е била на 26 години и е служила без проблеми 25 години и чак след това почнали да идват проблемите с нея. Подводниците по принцип търпят по 50+ години. Много гледах подводничарите и от тях разбрах, че България засължително трябва да купи подводници, защото ние имаме подводничари, но нямаме подводен флот. А те остаряват. Ще мине време, те ще станат прекалено стари, някои ще умрат и с тях ще си отиде и подоводничарството в България, което е тъжно. Ако купим подводници нашите подводничари ще могат да обучат нови млади подводничари, които да запазят този занаят в България. Едвали ще ги ползваме във война, дано да не ни се налага, а и да се наложи ще ги думнат бързо, но важното е да се запази подводничарството. А и можем да ги ползваме на военни учения. България има добре обучен морски отряд Тихина и за да се осъвършенства той една подводница би свършила много добра работа. Изглеждаше лесно да си купим подводница преди, но дойде коронавируса. Икономиката ни преди растеше, сега спадна много заради карантината. Ако дойде втора карантина пак ще спадне. Очаква се да ни удари и тежка икономическа криза, какво ше стане тогава? Ще можем ли да купим подводници в крайна сметка? Надявам се да можем, защото времето лети, подводничарите остаряват, а с тях и подводното плаване в България си отива. Колкото по-скоро купим подводници, толкова по-добре.

Коментари

1.   Всичката мара втасала, остана само флота да оправим и цъфваме и връзваме.

2.   Все едно да питаш дали ще имаме самолетоносач. Подобни военни нужди и проблеми са сложни икономически и геополитически въпроси. Според мен, няма кой да ни напада по море, че да се отбраняваме с подводница.

3.   Какъв флот, с една подводница рапани ли ще събират? Стига сте се вживявали, ние армия нямаме, а за въоръжаване си мечтаете!? С няколко самолета небето ще браните, с няколко кораба най много турски рибари-бракониери да ловят. Не купуват най важното, противовъздушни ракетни защити, те боклуците на САЩ купуват, и то с пари на народа!

4.   Е и за какво ни е тази армия и подводници, за слава. Ако нещо стане в състояние ли е армията да се справи? Купища чиновници, какво правят? Въобще тази структура е неясна. Има много по страшни неща, хората станат все по-неграмони, български език не говорят деца тръгващи на предучилищна. Ние да мислим за подводвици.