Споделена история от Други

Само аз ли смятам, че инвестициите в жилища не са чак толкова добри
Виждам, че мечтата на всеки българин е да има няколко имота и да живее само от наеми. Дори и в много теми тук го виждам. Според мен това, че това е добра инвестиция е голям мит, освен ако жилището не се купи след спукване на имотен балон. Веднага обяснявам защо.

Ще давам примери с цени от моя град, понеже с тях съм запознат. В другите градове е горе-долу същото като процентно съотношение, така че доходността за всички градове ще е близка. Да речем купуваме една 40 г. панелна гарсониера за около 50 000 лв, която с нотариус, комисионна за агенция, обзавеждане и ремонт ще излезе около 65-70. Наемът е 250 лв. Слагам средно 11 мес. в годината, защото минава време между напускането на старите наематели и намирането на нови. 11 х 250 = 2750 лв. От тях махам 10%, остават под 2500. Махам и данъка върху недв. имот, остават 2400. Махам и разходите по подръжка на имота и периодично обновяване на обзвеждането, остават около 2000. Айде не слагам евентуани загуби от преждевременно погубване на имущество или неплатени сметки и наеми от недобросъвестни наематели. Не слагам и инфлацията, понеже предполагаме, че наемите ще вървят нагоре заедно с инфлацията приблизително.

Панелката има живот още около 40 г., защото им дават живот макс. 80 г. Значи 40 х 2 = 80 000 лв при инвестиция 70. Това прави 10 бона печалба за 40 г. или по 250 лв на година или около 0,3% средногодишна доходност, която е смешна. Ако има и недбросъвестни наематели, може да е 0.

Айде ако се купи ново строителство с още 100 г. живот, това са 60 000 лв, с допълните разходи около 75-80. Наем 300 лв, 3300 годишно, след данъци и разходи за поддръжка 2500 годишно. За 100 г. 250 000 лв при инвестиция 80, т.е. 170 бона чиста печалба след събарянето на жилището. Това са 1700 лв средногодишна доходност или 2%, което не е чак толкова много.

Ако периодично продаваме апартамента, преди да му е паднала цената от старост и купуваме ново жилище, това са 2500 лв х 50 г. = 125 000. От тях махаме около 5 хил. разходи по придобиване на нов имот и още пропуснати наеми за година-две (докато продадем стария, купим новия и го ремонтираме), остават около 115 000 или по 2,8% доходност на година, което пак не е кой знае какво.

Ако пък купим имота със заем, ще дадем първоначална вноска, обзаеждане, ремонт, разходи около 30 и ще изтеглим още 50. За 50 г. 115 000 от наеми след разходи плюс 66 000 за банката (за 20 г.), това 49 бона печалба за 50 г. или по хиляда на година, т.е. 2%. Както и да го гледате средно трудно ще докарате повече около 2% годишно и то с уговорката, че попадате само на съвестни наематели.

Коментари

2.   Преди 10 години купих тухлен имот в София за 45000 евро.
Дадох около 10000 евро за ремонт.
Давам го под наем за 500лв на месец.
Сега струва между 65000 и 70000 евро.

Сам си направи сметката дали си струва.

Ако бях играл на борсата, можех и да направя 200 000 евро, но можех и да завърша с 5000 евро с тези кризи.
Докато имотът си стои и винаги има търсене, защото хората винаги имат нужда да живеят някъде. Т.е. е много по-малко рискова и сигурна инвестиция в сравнение с каквото и да било.

4.   Към номер 2

Неслучайно написах "освен ако жилището не се купи след спукване на имотен балон".

5.   Не са чак толкова добри, колкото си мислят някой хора, но не са и чак толкова лоши, колкото ги описваш тук. Ти си дал НАЙ-ЛОШИЯТ вариант, с изключение на бедствия и война.

6.   В сметките ти, някой не ги разбрах, примерно защо махаш първоначално 10% от първото жилище?
Сега по темата инвестиция, първо българина е много лъган с инвестиционни пирамиди и иска, ако инвестира да пипне купеното. Затова начините са злато, жилища или земя, златото лесно ти го крадът, земята е почи изкупена от едри земевладелци, които няма да я продадът, затова се насочват към жилища за наем.
Иначе не мисля че сметките ти са точни да ще купи жилище за 50 000лв в твоя град, но ще търси да няма агенция посредник, ще направи по голяма част от ремонта сам и ще накупи евтино обзавеждане, за наемателя няма да е проблем пералнята от 300лв ли е или от 900лв. Така че оскъпяването няма да е 20 000лв. После надали наемателите ще се сменят всяка година, пък ако се сменят с годините наема ще се вдига. Един пример през 2008г наем на гарсониера в Бургас имаше и за 100лв, днес под 280лв наем няма гарсониери. надали инфлацията от тогава е три пъти, да е нараснала 30%. Няма да продължавам, но ги разбирам защо искат да инвестират в жилища.

7.   "Ако бях играл на борсата, можех и да направя 200 000 евро, но можех и да завърша с 5000 евро с тези кризи."

Да, ако си папагал...

8.   Каквито и сметки да се правят, недвижимите имоти и земята си остават на-сигурните инвестиции. Парите в днешно време са т.н "фиат" пари и постоянно се обезценяват, защото банките ги бълват от нищото. Това е истинсия балон, който е на път да се спука, имотния балон е само следствие на много по-големия финансов балон, който обхваща не само имотите, а цялата икономика на света.
Живея с сграда ново строителство на 10 години в София. Преди 7 години едни съседи ми продадоха еднопространствено жилище 40кв за 30 хиляди евро. Купих го отчасти с мои пари, отчасти с кредит. Изплатих го още преди 2 години и в момента го давам за 500лв наем. Слава богу, не съм има проблем с наематели. Тъй като заплатата ми стига доволно, използвам парите от наема за лизинг за нов автомобил. В момента пазарната цена на този имот е поне 50к евро...Ти ми кажи къде точно губя аз от тази сделка и къде щях да изкарам повече? Говоря за пасивен доход (инвестиция), не за някакъв бизнес. За съжаление аз не разбирам много от бизнес.
Разглеждам това жилище по-скоро като фонд "втора пенсия", отколкото като нещо, от което да печеля в момента. Със сигурност инвестицията е в пъти по-добра, отколкото тази в НОИ, защото само след 10-15 години не е съвсем сигурно дали държавата ще издържи да плаща изобщо някакви пенсии с тези кражби и липса на раждаемост.
Даже се оглеждам да повторя схемата и да инвестирам в нещо на зелено, заради по-ниските цени и ниските лихви в момента. Ще ипотекирам този имот, ще купя още един, който в последствие ще дам под наем, с който ще си плащам ипотеката. След 15 години ще съм с два апартамента....а ако мултиплицирам схемата...и с доста повече. И повярвай ми, тези имоти едва ли ще са по-евтини от цената, на която ще ги купя днес.
Каквото и сметки да правя, едва ли ще излезе, че съм на загуба от цялото това упражнение.

9.   6, ама ти сравняваш 2008 (ачалото на кризата) със сега, което не е резонно и е частен случай. 10% махам за данък върху доходите, не от имота. Без агенция е почти невъзможно. А за обзавеждане и ремонт съм сложил евтин вариант и в случай че не разбираш от ремонти, че да си го ремонтираш сам, все пак не всеки е длъжен да разбира. Относно разходите обзавеждал съм жилище и ти гарантирам, че ако искаш да го направиш както трябва, 20 бона със сигурност няма да ти стигнат само за ремонт и обзавеждане, отделно разходите по сделката. На мен преди 10 г., когато цените бяха доста по-ниски, ми излезе 20 бона за двустаен, като имаш предвид, че майстора ми е познат и ми взе евтино, кухнята я направи пак познат, а обзавеждането беше кажи-речи от най-евтиното. Преди ремонта и аз си мислех, че с 10 бона ще стане кукла и много хора си мислят така, ама като тръгнеш да го правиш, се оказва, че не е точно така, излизат куп непредвидени разходи и т.н. Не е като да го смяташ на тефтер. Който и с подобен опит да питаш, ще ти каже същото. Аз даже малко съм сложил, защото само агенцията и нотариуса са ти 3-4 лв поне. Останалите пари ще са за най-евтиното горе-долу. Даже може и да не стигнат.

И кое неблагоприятно съм сметнал. Смятал съм нормални цени за поддръжка и обновяване и данъци. Освен ако не си решил да криеш данъци. Нали не си мислиш да го даваш 50 г. този имот под наем, без да го обновяваш периодично. Най-малкото на 2-3 г. трябва да пребоядисваш и макс. на 20 г. да сменяш уреди, дограми, щори, врати. Не можеш да взимаш наем, а да не го поддържаш поне в първоначалното състояние. Или си мислиш, че наемателите ще стоят там по 5 г. Дори не съм сметнал, че може да те завлекат с неплатени наеми и сметки.

Иначе съм съгласен, че инвестицията е една от най-нискорисковите, но и дохдоността е доста малка, а при старите жилища си е почти нулева, защото тъкмо ще мму избиеш цената от наемите и той вече ще е за събаряне.

10.   8, в твоя случай е правилна инвестиция, защото си го купил, кгоато цените са били все още ниски след спукването на имтония балон. В този случай съм напълно съгласен, но повечето случаи не са такива. Неслучайно написах "освен ако жилището не се купи след спукване на имотен балон".

11.   Отдаването на имоти не те прави милионер, но ти дава сигурност и това, че инфлацията няма да ти изяде парите утре ако са в банката.
Ако имаш 4-5 апартамента дори и да имаш 1 или 2 недоброжелателни семейства от 3 от имотите ще имаш пари които получавал всеки месец.

Т.е ако си финансово грамотен е по-добре да развиваш друг бизнес и да се надяваш да се справиш. Но ако си малко по-малко на ти с това как се прави бизнес и ако вече имаш няколко апартамента (наследени) или имаш пари, но не знаеш какво да ги правиш е по-добре от нищо.

12.   От 6 до 9 Аз бях под наем на 100лв от 2005 до 2008г, така че няма връзка с кризата! После купих жилището си. А имам 14 години стаж като майстор обзавеждане, стени, ел, вик и мебели, така че знам колко малко може да излезе стига човек да няма големи изисквания, а само да е прилично. Все пак има клик клак диванчета за по 200лв, има дивани и за по 5000лв и повече нали се сещаш. А ако си умееш може да вземеш нещо старо да го рециклираш и претапицираш с един такер. Разбира се ако ме питаш, като клиент ще ти кажа 20 000 няма да ти стигнат. У нас вложих 25 000 само материали и техника. Миналата зима за тристаен от ел инсталация, до чехлите в коридора, взех на клиента 40 хил лв само труд. Дупе знае 2 и 200, човека искаше дъбов паркет в стаите и от същия паркет плотове в кухята, направих му неща, които никъде в България ги няма.

13.   Сметките ти са много кръчмарски.
60 бона за гарсионера...тии, добре ли си?
Има двустайни, че и тристайни в малките градове за по 60-70 хиляди лева, които могат да ти носят по 300-400лв на месец.
И защо само недвижими имоти с цел живеене.
Я погледни търговските помоещения малко. Доста по-малко пари за ремон с по-висок наем и винаги ще се намери някой, който да ти наеме помещението.

Влагането на парите в недвижими имоти, не е до такава степен с цел печалба, защото тя е минамална и в дългосрочен план. Освен разбира се, ако нямаш 50 имота, които да отдаваш под наем. Инвестира се в недвижими имоти, когато искаш да запазиш стойноста на парите си или да се предпазиш от инфлация. А и с времето цената на имотите се покачват и ако си ги купил за 60 бона и си го отдавал под наем 10 години, след това го продадеш за 80 бона...ето така се прави печалба от самият имот и от времето, което си го отдавал под наем.
И тогава печалбата няма да ти е 10 бона за 40 години, а 25-30 за 10 години.
Изполвай малко повече ума си и недей да разсъждаваш толкова първобитно, както онези, които искали да имат 2-3 имота, да правят ремонт на всеки 10 години и да "живеят само от наеми" - типична селска простотия.

14.   Бизнесът изисква сили и време. А наемът е сладка работа. Тук доста хора показаха, че сметките излизат. И аз бих направил така.

16.   До 11

С 5 апартамента, както и наематели, които ще ти носят адекватни доходи след всички такси и данъци,т рябва да имаш БАЯТ ксъпи апартаменчета, така че може ид а си милионер, ако трябва да бъдем честни.

17.   12, Ок, ако си майстор и сам си ремонтираш, доходността ще е малко по-висока, съгласявам се. Но това е вече по-специфичен бизнес и не е точно пасивен доход, а и повечето не са майстори.

Колкото до наема ти сравняваш 3 г. и то заварено положението. Много ясно че за 3 г. няма да ти вдигнат наема. Тя инфлацията ще е 10% за тия години и никой няма да се излага да ти вдигне наема с 10 лв. Аз анализирах средните наеми за последните 20 г. и наистина се движат горе-долу с процента на инфлация и няма как да е иначе. Единственият начин да се повишават повече е, ако има по-високо търсене, а то няма от къде дойде, предвид, че сума ти хора избягаха в чужбина, а населението застарява и има отрицатален демографски прираст. Даже напротив сега много хора искат да живеят в къща на село и да пътуват.

13, ти дори не знаеш в кой град живея, а имаш претенции за цените. Не съм казвал, че живея в малък град. За търговски помещения също съм правил сметки и процента е близък, може би малко по-висок, но пък и риска там е по-висок.

14, излизат, да - ако си уцелил точния момент, а такива моменти не са много и не е много лесно да ги уцелиш. Но иначе да, ако изкараш късмет, сметките излизат.

21.   Добре, щом не сте съгласни с мен, сметнете колко % доходност имате средногодишно.

Ето давам конкретни цифри за София, кв. Лозенец. Уточнвам, че говорим по настоящи цени. Повтарям, че ако имаме късмета да купим при евтин пазар, тогава наистина си заслужава.

В имот.бг зададох гарсониера, тухла и ми излизат за около 100 000 лв средно, които не са дори нещо кой знае какво. Айде комисионната на агенцията не я слагам, не смятам и никакви разходи за ремонт и обзавеждане, макар че има нужда, не броя дори и нотариалните такси.

Гледам наеми на подобни апартаменти 450 лв макс за такова състояние. Тези по 500 и нагоре определено са в по-добро състояние от обявените за продажба. 10% данък върху доходите и може би десетина лв средно на месец данък имот, остават 395 лв. Не слагам никакви поддържки, евентуални неплатени сметки и наеми и евентуални празни месеци при напускане на наематели, не слагам и амортиазацията на сградата, която вероятно след 100 г. няма да я има. Говорим във възможно най-идеалния случай, което на практика е невъзможно в дългосрочен план.

И въпреки всичките невъзможни условия доходността е 4% и нещо.

22.   Казвате, че парите се обезценявали защото банките ги бълвали от принтера, а имоти не се ли бълват и те на килограм? Населението всяка година намалява, има трайна демографска криза. Дори това, че сме от 15 години в ЕС не ни помогна, не съм забелязал да е пълно с македонци, молдовци или украинци да се натискат да живеят и работят в България. Даже бежанци от Афганистан, Сирия и Сомалия ни заобикалят. Няколкото града, в които има нарастване на цените, се пълнят от вътрешна миграция само. Но и тези процеси затихват, защото провинцията се обезлюди. Тези градове пък се презастрояват и оплътняват, качеството на живот на жителите им се влошава и стават непривлекателни. Просто в момента реално обикновените хора няма в какво да инвестират у нас и по стара традиция влагат в имот. Само че няма да има кой да живее в тия имоти. Нали ги гледам новите жилища в квартала. От една сграда, завършена преди 2 години, светят вечер 5 апартамента от сигурно 35. Чист балон.

23.   2015 купих ЕПК жилище в София за 32 000 евро. Вложих още около 8000 за основен ремонт и обзавеждане. В момента пазарната му цена е 68-70000 евро. Месечният наем е 350 евро. Смятай сам.

24.   2, инвестиция е, но ако имаш парите. А в много случаи хората теглят заем.

Към автора - принципно си прав, но в сметките ти е пълно с предполагаеми числа, които преценяваш на око и после умножаваш по 40-50 години (x12 месеца). Сметни, ако бъркаш едни 50лв какво отклонение има.

25.   Има вярно написаното по-горе, но искам да питам софиянци, които накупиха апртаменти и ги дадоха под наем, какво ще правят в една подобна криза като тази? Ще могат ли да избият кредитите на тия цени и лихви? Защото аз имам една камара познати от провинцията, които бяха в София, но си се прибраха за постоянно хоум офис по родните места (села и малки градчета), и то не защото няма работа, а защото не искат да дават по 700-800лв наеми в София.

При подобна ситуация дали няма да смъкнеш квартирата?

Аз съм от Пловдив и в момента си нямате на идея какви апртаменти ги дават за по 300-350лв. А само до преди пандемията, подобни бяха по 450-500лв, че и нагоре. Ако човек е решил да живее само от наеми и да не прави нищо, също трябва да вземе под внимание кризите, защото те са си циклични и харесва ни или не, се случват през едни 10-тина години. Когато удари 2009, трябваха около 3-4 години стабилизиране на ситуацията, защото нямаше работа, а заплатите бяха доста ниски. Сега е доста по-различно и се очаква да е много по-лошо. Всички горе сметкаджии и разбирачи да си сметнат тази криза какво ще се случи и на кого и какво ще продават. Имотният балон тръгна да се пука и тепърва ще става интересно. Не може една керлива панелка с 3 стаи, само щото е близко до метрото да струва 80 000 евро. И в една ситуация на обезценяването на парите и глобална рецесия като тази, кой ще ти даде пари за апртамент, кой ще ти пазарува скъпи ИТ услуги... Има фактори, които понякога не могат да се пресметнат и човек трябва да се напасне спрямо ситуацията.

26.   Инвестицията. Купуваш за 60 000 обзаведен. Пускаш под наем за 5 години 15 000 лева, и го продаваш за 70 000. От едно жилище 5 000 лева на година. Три жилища 15 000 лева на година. Това е като пасивен доход не основен.

27.   Самият факт, че всичко живо "инвестира" в жилища е показател, че не е добра инвестиция. В инвестициите, когато много хора знаят за нещо и го правят, вече не е далавера.
Аз лично инвестирам в други неща. Жилище ще си купя не с цел инвестиция, а с цел да ми харесва и да се чувствам добре в него, тогава когато мога да си го позволя. И съм решил вноските за жилище да са ми от парите за месечни разходи, не от инвестиционния бюджет.

28.   Защото не са, реално казано. Зависи къде е жилището, в какво състояние е, за колко го даваш, колко си готов да се занимаваш с наематели, дали ти се занимава с поддържане на инвентар, дали си изготвил адекватен договор да те пази от кретени. Дядо ми даваше апартамент навремето, едно говедо го порути с тесла, защото не плащаше наем и му се каза да се маха; един дръвник си изхвърли боклуците в гаража ни, не плащаше наем и се омете. Ако ти се занимава с такива нещастници (и щетите им), купувай и давай под наем.

А и в момент на криза жилището няма да ти помогне много. Сега сме още в пандемия, ако наемателите нямат работа, няма да си плащат наема. Ти, обаче, ако не си го изплатил вече, пак ще го изплащаш. Няма дори да споменавам какво става, ако има бедствие като пожар или подобно. А и не е толкова ликвидно, колкото всички си мислят. Наш познат иска да продаде един имот в Панчарево, но след структурна повреда на къщата трябва да го продаде на по-малка цена. Имотът седи така на продан вече доста години.

Ако искаш ликвидни и относително сигурни инвестиции, гледай индексни фондове като тези на Vanguard. Или купувай ETFs, пак базирани на такива фондове - един следващ S&P500, някой за средни, някой за малки компании в САЩ. Борсата на САЩ е исторически една от най-възвръщаемите. Диверсифицирай с фонд за големите, седни и малко интернационални фирми и имаш едно доста балансирано портфолио (говоря за акции, можеш и в облигации да инвестираш, но те не растат толкова). В идеалния вариант е хубаво да имаш собствено жилище, изплатено такова за даване под наем, спестовна сметка и портфолио с ценни книжа. И това не ти го казвам аз или филанкишията, това е common knowledge за инвеститорите по света. Диверсификация.

29.   Най-зле е да инвестираш във Форекс - твърде голям риск. Само лъжат хората, затова има един куп фалшиви пирамиди в София под формата на кол центрове, които лъжат хората да залагат, а реално им крадат парите. Една вече изгърмя, колко още ще разкрият. Иначе е голям смях в София да има неща за 100 000 евро, не лева, а евро, при условие, че горе-долу на същата цена може да се намери в чужбина, вярно в Полша или Унгария, но там и заплатите са по-високи. А пък там къщите са даже по-евтини, защото били по-евтини от апартаментите.

30.   До 26

Не е пасивен, ако го продадеш.

31.   Ако беше далавера в дългосрочен план отдаването под наем, щеше да има рентиерски фирми, като в Германия например, които отдават стотици апартаменти и притежават цели сгради. Но там се заселват хора от цял свят. В България предприемачите предпочитат да продават на цена три пъти по себестойността на жилището, да кешират и да не се занимават повече. Това какво ви говори?

32.   До 31

От 1990а, до 2021-а, ще ме минали през 18 правителства.
До 2007-а се гърмяха от броираните коли по улицата, взривяваха се, а сега започваме да навлизаме в нова рецесия, след онази през 2008-а и станта ни е на 111 място по-свобда на словото.

Как ги виждаш ти, фрими да инвестират в по 500-1000 жилища, в таква нестабилна икономика, като нашата, при такава корупция? И не,няма да са родните. Родните бизнесмени, които става за нещо са масово смачкани от системата или не са в България, а от чужбина, всеки път като питам защо не инвестират у нас, получвам усмивки, каквтио съм виждал, да получава децата физически недъзи, когато кажат, че искат да станат атлети...

33.   до 32 от 31, ами именно и аз това казвам, те големите не искат да инвестират в апартаменти та аз ли да инвестирам? Ами, че този апартамент могат и него да ти го откраднат с няколко фалшиви документа. Както гледаме по новините, цели фирми за десетки милиони се крадат с участието на институциите, та един апартамент за 200-300К ли няма да откраднат ако решат.

34.   А какво мислите за инвестиция в апартамент в друга държава, например работя в Швеция или Германия и с парите си купувам нещо в някоя по-евтина страна - например в Испания, Португалия, Гърция, Румъния, Вишеградската група. Има ли смисъл такава инвестиция и дали в тези държави са по-добре нещата от при нас? Предполагам в Румъния е същата работа. Често в малките им градове може да се намерят имоти по-евтини от колкото тези в София, а заплатите са аналогични или по-високи от софийските.

35.   Дори и да решиш да инвестираш, реално няма в какво. Вариантите са или някой панел на 40-50 г., който след още 30-40 г. сигурно ще е пред събаряне (дават им 80 г. живот), или някое ново строителство, което е изключително некачествено и също се съмнявам да изкара кой знае колко години.

Виждал съм ново строителство на 2 г. с паднала външна мазилка, със стени толкова криви, че дори човек, нямащ хал-хабер от строителство, го вижда още първата секунда. Не дай, Боже, да стане някое по-сериозно земетресение като в Измир и ще се изравним със земята. И въпреки това цените са безумно високи на фона на строителството и заплатите. За инфраструктурата пък, която е под всякаква критика, да не говорим. То няма една улица и един тротоар като хората. Всичко е презастроено, дупка до дупка, изкъртени плочи, локви при дъжд, няма паркоместа, няма площадки, зеленина.

В София една готова за живеене гарсониера струва между 90 и 170 000 лв. Има дори и по-скъпи, ако искаш нещо по-луксозно. Не че нещо, ама как да дам примерно 150 бона за подобно строителство?

Че то в САЩ подобни апартаменти са почти на същите цени в долари. Ама там не бачкат за 1000 като тук, а за 4-5000 долара.

36.   №35, и в САЩ не е по-добре. Американците обожават да купуват жилища и да ги дават под наем, редовно пазарът на недвижими имоти го имат за много доходоносен. Виж обаче 2008-ма. А и в САЩ имотите са много надути по цена, особено в места като Чикаго или цяла Калифорния (дори няма да споменавам дупка като Ню Йорк).

Проблемът в България е, че нямаме толкова наплив на хора. Просто имаме надути цени, невинаги качествено строителство и толкова. А икономиката и корупцията, плюс задаващата се рецесия не вещаят нищо хубаво. Инвестицията в имоти дава отплата ако има голям наплив на хора - студенти, мигранти, сезонни работници, туристи. А реалността е, че изчезваме. Като нация. В такава атмосфера инвестиция няма, не и трайна.

Предполагам, че авторът като всеки рационален човек иска инвестиция за дълъг срок и възвръщаемост. За момента цените в София може и да изглеждат подобаващо, но това няма със сигурност да е така след 20 години (за толкова горе-долу би се изплатил). Истината е, че имотът е скъпа инвестиция, без гарантирана отплата, но с гарантиран дълг и оперативни сметки (данък, поддръжка, разноски). Който може да си го позволи, нека. Но именно благодарение на Джон Богъл имаме индексния фонд. Това е начинът, по който нормалният човек може да инвестира - по малко, в диверсифицирано портфолио, което е ликвидно и растящо с целия пазар, не само с една секция от него (имотите).

Не знам защо българинът мисли, че потъването в дълг без гарантирана доходност е добра идея. Не че не може да стане, но е ненужен риск. За хората, които искат да си повтарят колко добра идея е, за да не се дразнят на избора си, нека сравним. Имотът трябва да се намери след доста търсене, да се провери за качество, да се договаря цената със собственика, да се тегли заем, да се минава през бюрокрация и документи, да се плати на агентът на недв. имоти, да се ремонтира при нужда, да се търсят наематели, да се поддържа, да се изплаща данъка му, да се застрахова (или да се моли нищо да не стане) и т.н. За индексиран фонд от акции какво ти трябва? Намираш след проучване кои фондове точно искаш (можеш дори в Reddit да питаш), избираш си брокерска къща, разучаваш платформата им (имаш винаги консултация), купуваш и гледаш как расте. Толкова. Ако трябва да продаваш, става почти веднага (за имот може да си чакаш, и това не включва после докуметацията). В пъти по-лесно, в пъти по-малко време и нерви, без дълг, доказано повече сигурност в инвестицията.

37.   36, заеби тия фондове. Утре ще си оберат крушите или ще фалират, после върви си търси парите. Нямам им доверие, ако ще и американски да са. Особено пък сега с тая задаваща се рецесия. Много бързо забравихте финансовата криза, която беше само преди десетина години и как фалираха големи банки, фондове, че и предприятия.

38.   До 33

Самият мащаб на подобна операция променя коренно нещата. Когато отдаваш апартамент под наем, какви разходи очакваш да имаш? Каквито и да са, пак ще са много по-малко от тези на подобна фирма, защото имаш един апартамент и нямаш нужда от цели отдели с хора, за различните проблеми. Подобни начиния се борят, за да спестят стотинка-две от болтчета и гайки, когато е възможно.

До 34
- Пръвият ти проблем е с обслужването. В Швеция и в Германия, тове е задължението да смениш тръбите и да оправиш изгорял бушон, да купиш нова печка, ако старата изгори и подобни.
Вторият е, че всяка страна е различна и трябва да си запознат с местните закони. Не се знае, ако изобщо имаш право на жилище.
А и банкиоте - ако нямаш на 100% парите в кеш, ще трябва да си запознат и с менстната банкова система.
Освен ако не си отбизо запознат с дадената страна, нуждите на наематалите и спесифичните закони, то не е добра идея, защото не знаеш, с какво ще се сбъслаш и дали ще си готов за него.

До 35
За подобни бедствия си има застраховки. Хубавото на живота в 2020-а е, че можеш да се застраховаш и в чужди компании. Винаги има в какво да се инвестира, просто не винаги е налична информацията. А за САЩ - ами цените варират. 4-5000 долара, са доста висока заплата за повечето американци, а там, където дават високи зпалати, повярвай ми, апартманти евтини няма.

39.   34, има смисъл - Португалия и Гърция като за ваканционен имот. Там винаги ще има туристи. А за Източна Европа зависи къде - Унгария расте, Словакия е малка.

40.   Само като ти чета въпроса и ми става ясно колко разбираш от икономика и колко често разполагаш с пари. Малко като "Само аз ли смятам, че е лоша инвестиция да издържаш жена си? "

Такира въпроси си задават обикновено, хората, които нямат нито пари за жени, нито за имоти и не разбирам след като при теб проблема е решен от самосебе си защо се косиш изобщо.

Богатите хора инвестират в имоти и то за милиони и им пука на сухите дупета, че Стамат не одобрява. Хайде магарето да не знае къде да пасе коня.

41.   38,

https://www.numbeo.com/cost-of-living/compare_cities.jsp?country1=United States&country2=Bulgaria&city1=Chicago, IL&city2=Sofia

В Чикаго например средна цена на квадрат 4700$, средна нетна заплата 4400$. Т.е. с 1 заплата купуваш почти 1 квадрат. В София средна цена на квадрат 3200 лв, при заплати 1360 лв. Т.е. не можеш да купиш дори и половин квадрат с 1 заплата. При това с по-лоша инфраструктура и по-лошо качество, при липса на всякаква икономика и при демографски срив.

Тези цени за централните части. Извън централните - Чикаго 2150$ за квадрат средна цена, т.е. над 2 квадрата с 1 заплата. В София 2080 лв, т.е. малко повече от половин квадрат. Както и да го гледаш - 2-4 пъти по-ниска покупателна способност.

42.   40, не позна, в момента разполагам с 90 к кеш и се чудя къде да ги инвестирам, отделно мога да изтегля и не малък кредит, ако искам. А колкото до богатите - инвестират в имоти, ама в чужбина. В България не съм чул да има фирми, занимаващи се с отдаване на имоти под наем. Напротив строят една нискокачествена кооперация, която я продават максимално бързо, за да се оттърват. Даже някои апартаменти ги продават на зелено.

За мен си заслужава да се купи имот след спукване на балон и мисля точно това да направя. Ще изчакам евентуално да паднат цените, за да купя и по възможност без заем.

А дори и да не разбирам, не виждам какво лошо има. И нима не мога да споделя мнение и видя другите?

43.   90k евро илк лева? Ако Евро - апартаментите в Мадейра започват от толкова. А къде е тропически райски остров и къде голям и меъсен град.

44.   43, за съжаление лв, но ако изтегля и кредит, ще станат евро, да не кажа паунди. Мадейра ми е малко далечко, трябва да си наема фирма, която да се занимава с цялата работа, а това са разходи.

46.   Авторе - наплюл си апартаментите, но даваш ли някаква алтернатива за добра инвестиция?
Българите купуват апартаменти, защото за лъгани достатъчно, и за разлика от западняците са изпитали на свой гръб какво е един ден да се събудиш без абсолютно нищо!
Да, може би жилището не е най-нискорисковата и най-печеливша инвестиция, но е най-сигурна. Дори и да се навътриш с няколко хилядарки, пак ще ти останат достатъчно сигурни пари.

47.   Имам един познат, милионер. Професионален инвеститор. Живее под наем. Обяснява го така: "За да си купя жилището, което искам, трябва да затворя половин милион. По-изгодно ми е да го взема под наем за 3500 лв. и този половин милион да го завъртя в бизнеса си. Носи ми повече доходност, а и така не съм вързан с конкретен имот".
Ако алтернативата е парите да ти стоят в банката или да харчиш всичко, по-добре е да си вземеш имот. Но ако искаш някаква доходност над 3-4% годишно, огледай се за други варианти. На първо място инвестирай в себе си, чети за тези неща, образовай се. Научи се да разпознаваш добрите инвестиции. Обикновено е изгодно, когато още малко хора знаят за него.
90% от българите инветсират в жилища. 90% от българите не са доволни от финансовото си състояние. Който иска резултатите на тези 90%, да действа по техния модел. Мен не ме устройва и затова търся път към по-добри резултати.

48.   37, един или няоклко заграбени/закрити фонда не значи, че всички са такива или че това ще ги сполети. И КТБ сдаде, от всичи банки ли се криеш тогаз? Също така, на кое вярваш тогава? На българската икономика, на качественото ни строителство, на работния ни пазар, на нашето демографско бъдеще? Пак, който иска панелки, нека си ги купува и после да се надява, че ще изплати заема на банката. Мой познат сега имаше същата гениална идея - наскоро получи по-добра заплата, веднага ще тегли заем за едно жилище (90к евро, 48 кв.м.), щял да живее там 5 години и после да купи ново, това да го дава под наем. Звучи като и е идиотия, но нека си гледа кефа.

49.   До 41

Разбирам, но пак не това е причината, да спират големи инвеститорски групи и пак е несрванимо с индивидуалия инвеститор. Мога да кажа, от личните си наблюдения, че оношението на цените на имотите и наемите, са съпоставими с тези в чужбина. Бонус е, че е много по-лесно да изгониш хора и да не се страхуваш от съдебни дела.

50.   Много зависи къде се жилището, на каква цена го купуваш и т.н. В България като цяло инвестицията в жилищно строителство не е особ ено добра в общия случай и конкретно в момента. Първо, балонът е супер надут и цените в доста случаи гонят Западна Европа. Доходите обаче са супер мизерни. Това означава, че евентуален доход от наем ще е много малък и ще обезмисли затварянето на огормна сума пари, дори и да я имаш в брой. Второ, балонът ще се спука и е много вероятно цената, която си платил да се срине с едни 30%, а може и повече. Отделно инфлацията ще изяде останалото, защото няма какво да се заблуждаваме у нас инфлацията е доста сериозна. Погледнете брошура от хранителен магазин от преди 5 години и сега. Ще се изненадате колко много са скочили всички стоки. Като цяло чужбина е много по-добра алтернатива. Трябва да имаш парите обаче, защото иначе в общия случай ще има преливане от едно място на друго.

51.   "Хайде магарето да не знае къде да пасе коня." - якооо :)