Споделена история от Други

Може би не ставам за нищо
Здравейте, аз съм момиче на 16 години. Пиша в този сайт от много голямо отчаяние. Знам че след моите писания, коментарите ще са от сорта на: “Момиче стегни се на 16 си, седни си на задника и започни да учиш.”,
“Глупачке такива неща не се споделят в сайтове” и др. Повярвайте ми знам какви са думите на хората-нараняват. Но аз съм изключително отчаяна. Никога не съм се чувствала така. Тук съм не защото търся внимание или нещо подобно, не ни най-малко, желая просто да изкажа онова което ме мъчи вътрешно. Изяжда ме. Имам нужда от помощ, но не мога да споделя на никого.
Темата ми е изключително популярна-в днешно време да се чувстваш безполезен. Не знам защо, но аз наистина мисля ме не се развивам, застоявам, не се отличавам с нищо. Чувствам се като празен бял лист хартия, който така желае да бъде изпълнен с най-прекрасната проза. Старая се да спортувам, общувам, уча, но сякаш нищо не се случва. Имам доста депресивни състояния, а понякога прерастват в по-лоши действия. Понякога гледам други хора и си мечтая да бъда тях, ала това не е добре. Обръщам се към вас, не знам кой ще прочете това, но ви моля да ме посъветвате или да изкажете мнението си, относно това което ви споделям.

Коментари

1.   Измисли си някакво хоби-не просто да го изсмучеш от пръстите си,а да правиш това,което ти идма отвътре и ти е присърце.Всеки има такива занимания,просто открий себе си.Аз моето основното го открих на твоите години,а сега другото вече в по-зряла възраст.Включи се в доброволна инициатива,помагай,измисли нещо.Най-важното е ако можеш изхвърли тоя скапан телефон и по-малко интернет.

2.   Помисли си какво искаш от себе си? Много си малка, че да си особено успешна. Всички на твоите години правят горе-долу еднакви неща. Учите, излизате с приятели, занимавате се с хобита и онлайн платформи. Съветвам те просто да си поставиш ясна цел. Реши какви неща искаш да правиш, какво искаш да подобриш в себе си и какво ти се иска да работиш. След това започни стъпка по стъпка да изпълняваш мечтите си и не забравяй, че това е бавен процес и ще отнеме години. Никой не е станал шеф готвач за ден, никой не е написал бестселър за ден и никой не е застанал на висок пост минути след дипломирането си. Ти си бял лист, който сама ще изрисуваш, просто измисли как.

3.   Благодаря, ще се опитам да направя всичко възможно!

5.   Чети Айн Ранд. До посиняване.
Ех, ако някой ми го беше казал на твоите години!...
Щеше да е друг живот.

Отиди и си купи романа „Изворът“ /„The Fountainhead“ (май ще е по–лесна на твоята възраст) – и виж дали ти допада, а след това „Атлас изправи рамене“ / „Atlas Shrugged“.
После започвай с нехудожествената ѝ литература.

И да не ти допадне на 16 (както е ставало при някои от най–големите ѝ почитатели), пробвай пак на двайсет и нещо. Хората често стават доста по–различни тогава – по–интелектуални, по–осъзнати...

Моля те приеми този съвет сериозно – в името на твоя живот. Предлагам ти литературата на най–големия гений, живял някога (може би равен единствено на Аристотел).

6.   Тази книга "Изворът" ме преследва, хора. Сигурно е нещо много голямо.
Купих я за благотворителност. Бях в едно Родопско селце на фестивал и една жена беше подредила огромно количество от библиотеката си на двора и продаваше книгите си за ремонт на църквата в селото. Купих "Изворът" и "Шантарам", нищо не знаех за никой от авторите, просто взех най-скъпите книги заради каузата.
Шантарам много ми хареса, много. Още не съм започнала Изворът, имам твърде много за четене от университета. Но, влизам в книжарница и чувам как една групичка събират пари да я купят на преподавател. Отивам на кафе и приятелка говори за тази книга. Влизам тук и виждам коментара на Номер 5.
Явно трябва да обърна внимание :)

7.   Разбери си интересите, опознай се. Направи тест на личността си за да се опознаеш от сорта на myers briggs personality test или Enneagram, а може би и двата.

Помисли какво искаш да правиш занапред когато завършиш спрямо интересите си и евентуално какво искаш да учиш. Доброволстване също помага.

Можеш да се запишеш във общества като някоя църква например ако си религиозна където се събират хората ежеседмично и пеят песни, организират си пътувания и екскурзии заедно, или пък Български Червен Кръст може да е място където би могла да доброволстваш и правиш добро. Също е добре и за CV-то ти за след вереме. Можеш да проучиш как се прави CV също и да видиш примерни такива и да опиташ да направиш своето си първо.

Според мен това което чувстваш е че имаш нужда да се само-актуализираш, да бъдеш креативна, да си спонтанна, да изпитваш чувство на принадлежност, да вършиш нещо със смисъл и да изпитваш това чувство че вършиш нещо със дадена цел, насока, кауза. Имаш нужда от нещо което да е смислено за теб и където да разгръщаш вътрешният си потенциал. Междувременно тези неща също ако се навигират добре могат да окажат влияние над себе-оценката ти и самочувствие ти, на чувството ти за постижение, на уважение от други, на нуждата ти да се чувстваш индивидуална и уника. Имаш нужда от приятелства, семейсна подкрепа и чувство на връзка със околието. Имаш нужда да се чувстваш в хармония със себе си, да си в безопастност, да си здрава, да имаш активна работа която да вършиш. Разбира се, имаш нужда и от това да дишаш, да се храниш и поиш, да имаш къде да се прибереш и да се чувстваш в подслон, да имаш дреха която да облечеш и да се наспиваш добре.

Може да имаш нужда да се научиш и на музикален инструмент, език да научиш. Всичко е възможно.

Ще се справиш.

Можеш.