Споделена история от Други

Държавните служители
Здравейте, ще ми е интересно да споделите мнението си за това изобщо не малко съсловие в нашата родина. Работата ми е такава, че ми се налага често да контактувам с хора от въпросната категория и като цяло нещата са много, много зле. Да не говорим, че точно тези хора са основният електорат и избират правителствата, които ни ограбват, докато ние стоим и си мълчим. Отделно имам и не малко познати, че даже и съседи в тази сфера и там положението е същото - не стават. Нито като хора, нито като професионалисти. Далеч съм от идеята да слагам всички под общ знаменател, понеже съм попадал и на много отзивчиви и работливи служители, но такива са основно на ниски позиции и с мизерни заплати, т.е. не са от "връзкарите" по кабинети, които дори и на теория нямат никаква работа. Пускам темата, защото, въпреки че държавата е брутално източвана и целенасочено държана бедна, хората масово емигрират и провинцията се е превърнала в пустош, хора спуснати на разни сладки службички от доста време насам са се активизирали и сипят политическа пропаганда, че едва ли не тук се живее по-добре от Швейцария. И тук не става въпрос за разни интернет анонимници, а за мои познати, понеже, както споменах в началото, познавам подобни хора. Хубаво, ясно ми е, че са те назначили с връзки и че си пазиш тлъстата заплатка и шляенето по цял ден, но поне си мълчи и не говори глупости. Съвсем отделен е въпроса, че тези, които познавам по-отблизо е по-добре човек да няма особено вземане-даване с тях. Докато имат интерес - добре, свърши ли им интереса - не те познават. Наскоро имах случка, която меко казано ме потресе. В автомобилен форум човек искаше помощ как да процедира с работодателя си, който го кара да работи при вредни условия на труд, въпреки че има излязло ТЕЛК решение. Работодателят беше фалшифицирал разни документи и още детайли, които няма смисъл да описвам. Служителят искаше просто да бъде освободен заради ТЕЛК-а си и да си потърси по-подходяща работа, като през това време си взема обезщетение за безработица, за което години наред е внасял осигуровки. Както и да е, опитах да помогна на човека с някои насоки, но така или иначе работата опираше до намеса на отговорни институции и се обърнах към един от моите познати, който беше работил в Инспекцията по труда. Същият е от тези, тръбящи как държавата цъфти и отвсякъде текат мед и мляко. Въпросът ми беше прост - къде човекът трябва да подаде сигнал, за да се констатират явно вредните условия на труд. Започна едно сумтене и мръщене. Накрая изтърси, че потърпевшият искал да точи държавата и като не му се работело, сам си да си напускал. В случая, какъв е човека и аз не знам, просто исках да му помогна, а от там нататък институциите да си проверяват. Въпросът беше теоретичен, защото утре всеки може да е на неговото място. Отговорът и отношението обаче ме потресе. Освен, че не даде никаква насока, отвсякъде струеше едно пренебрежение. А на тоя човек съм му съдействал да получи частни проекти за около 20 хил. лева, които не изискваха особени усилия.
Та, ще ми е интересно да споделите вашите виждания по темата.

Коментари

1.   Някой май завижда...

2.   Държавните служители са пиявици.
Смучат държавни пари и не ги грее за 'обикновения гражданин'.
Един познат работеше на строеж и тогава всички му бяхме мили и драги.
Започна държавна работа и хоп, да видиш как не само ни забрави като приятели, но и ни подминаваше на улицата, понеже вече е от Държавата, пък ние сме някакви балъци.
Ако го чуеш и как говори за хората и всички проблеми...
Такива са всички. Приказката за стълбата е много актуална и трябва да им се припомня от време на време.

3.   Много ограничено е да се охарактеризира едно съсловие по този начин.Асистент съм в университет и смея да кажа,че голяма част от колеги са консуланти по-големи фирми,работят по национални проекти,една част даже ги викат по престижни чужди университети.

4.   Да,витрината на ГЕРБ.Пак гласувайте за същата сергия.

5.   Така е и на мен са ми противни, имам чуството че някой са бая комплексирани, разбира се не всичките, но една не малка част поне аз досега с нея съм се зблъсквал ,всеки път лошо впечатление ми е правила, но като цяло сметката е такава, какъвто е народа такава е и държавата.

6.   Това го има не само при държавните служители. Когато някой се издигне, изплува, успее да се изкачи някак.. дали честно или не толкова, просто започва да гледа отгоре, повече или по-малко. Такъв ни е манталитетът в България - народопсихология, формирана от горчивия ни опит още от векове назад. Не сме само ние така, това го има по цял свят, но сякаш тук се усеща по-концентрирано. Може би защото сме small country.. или - кат' няк'во селце :-)

8.   Нещата поред. Отивам в основното училище. Там срещам постоянно Санава Печь. Отивам в средното. И там същата работа, сакаш, че чиновниците не са отделни личности, а една и съща личност. Пак срещам отново и отново Санава Печь там. Влизам в университет. Корумпиран и нагъл, държи се едва ли не като вонен, мега гнусно място. Отново Санава Печь срещам там на всеки ъгъл и никой друг. Трябва ми полиция някоко пъти. Свързвам се. Оня само се прави на полицай. Полза от него никаква. Комплекси яко. Единственото което може да направи е да ти развали настроението. Мъчение е да се общува с такъв. За н-ти път срещам и там Санава Печь, обаче се облякъл тоя път в полицейска униформа. Влизам в армия. Само комплексари в униформи, които се правят на големи военни. Крещи и те шамари без причина, сякаш има право, тотално промит мозък изгубил връзка с реалността, същото както и полицаят. Сигурно при една война ще избяга пръв и ще се скрие в лозята да пълни гащите от страх, обаче пред подчинените избива комплекси като се прави на голям военен. Отново Санава Печь срещтнах, но този път се облякъл във военна униформа. Всъщност, ако при държавните чиновници постоянно срещам Санава Печь, то и при другите го срещам не рядко, макар и не редовно като при държавните чиновници.
Хубавото в цялата работа е, че сме вътре в ЕС и НАТО. А западнякът бил западноевропеец или американец обикновено като произнася "Санава Печь" в повечето случай върви в коплект с "Дай" преди него и така се получава Дай Санава Печь. Направо разби с големият чук посткомунистическите военни кадри в България. Ще вкарвате младите хора против волята им като в трудов лагер и ще им крещите, мачкате психически и правите на маймуни а? Айде марш у лево всичките лайнета с промити мозъци и лагерерът ви на пустош. Ще подслушвате, мачкате и ще има диктатура а? А да ви осъдим на седемцифрена сума искате ли? Ще има корупция а? А да ви спрем фондовете и наложим санкции искате ли? Ще се държите с клиентите махленски и ще спорите с тях а? А конкуренцията на западните фирми дали няма да ви смачка като бирени кутиики веднага, като отидат хората при тях, заради доброто отношение към клиента там? В заключение. Наглите, гадни и корумпирани държавнни чиновници в България са като вампирите. А прозорецът който хвърля слънчева светлина върху тях е един и се нарича разследващ журналист. На практика това са единствените хора които вършат работата на държавата и полицията в момента в България. Промъкват се като агенти под прикритие баш в кухнята. Като ти изкарат кирливите ризи пред целият свят къде ще мърдаш? Подавайте смело сигнали на такива за всякакви безобразия. Не чакайте нищо от полиция и държава. Има такива както български, така и вносни. Да видите как бързо се лекува балкански и комунистически манталитет. Друга оправия няма.

Чорбаджията на курникът

9.   Здравейте, автора съм. Първо, за много години на всички! Нека си пожелаем много вяра, надежда, любов, здраве и смирение!
По темата, искам да уточня, че не слагам всички под общ знаменател. Попадал съм и на много свестни хора в институциите, но повечето от тях са на ниски позиции, по гишета и т.н., където има работа и искаш-не искаш, трябва да я вършиш. Някой по-горе беще споменал университетски преподаватели, работещи, като консултанти. Те по-скоро са консултанти, които преподават, отколкото държавни служители. Темата ми е насочена най-вече към армията "кабинетни нищоправци", които освен, че не вършат никаква работа, са и тотално корумпирани. Не стига това, ами и открито демагогстват, опитвайки се да правят хората на глупаци. И не, не им завиждам. Ако пречупвах нещата през собственото си положение, трябваше да им вляза в тона и да тръбя как всичко в страната е розово. Слава на Бога имам доста добър стандарт. Не искам обаче да гледам как хората си броят стотинките за хляб и как масово, дори и двама работещи едвам изкарват от заплата до заплата. Сега някой в тона на въпросните, за които е темата, ще каже: "ама, я виж моловете", "виж, какво става лятото по пътищата към Гърция". Първо, много голяма част от хората в моловете основно гледат, без да купуват и пият просто по едно кафе, докато децата си играят в детските кътове. Второ, купуват се основно стоки, които са на промоция. Това, че си си купил веднъж в годината маратонки и тениска, не те прави богат човек, нито средна класа. Колкото до Гърция, там всеки знае, че има много места, по-евтини от у нас. Да не говорим, че е и по-близо до София, Пловдив и т.н.