Споделена история от Други

Избор на нова кола 2021-а
Как сте?

Иксам да си купя нов малък (малолитров или както е правилният термин) градски автомобил, който ще карам основно от работата до града, където ми е работата, защото планувам, да се преместя в доста краен квартал, поради лични причини. Пътят ми е около 20 км в една посока, почти всеки ден, дори и като не съм на работа.
Та това е за каквото ще я ползвам.

Никога не съм притежавал автомобил. Карал съм около 1000 км.

Та основните ми изисквания са:
- Евтина подръжка.
- 4 врати
- Нисък разход на гориво

Неща, без които пак ще живея, но бих искал да има:
- Автоматик
- Удобни седалки, поне за този клас коли. Ясно е, че няма да е някоя хубава кола

Засега съм се спрял на следните:
- Seat Ibiza
- Kia Rio
- Hyindai i10/i20

Все са с цени около 25000 лева и някои са с гарнация по 7 години/150 000 км, което е супер.

Искам нова кола. Имам познат, който има 2015-а година кола, която само ѝ се сменяше масло и гуми и вече 6-та година си върви без проблеми. Аз това искам. Защото баща ми все си взима коли на по 8-10 години, все за по 6-10 000 лева, все първата гоидна има 2-3000 лева ремонти, а после по 1500-2000. Понякога пропуска година, но като ударим чертата, излиза, че 6-7 години е дал 16-20 000 лева за кола, която вече струва 3000. Ако взема една кола за 25000 лева, след 6-7 години ще е 9000-11000 лева.

И ако ще имам жена и деца, ще продам тази и ще си взема подобаваща, въпреки, че не виждам особен проблем и в тази. Ако жена ми си няма нейна, може да я харизам на майка.

Интресесуа ме мнението ви за тези коли, както и предложения, какво да правя. Просто искам евтин и сигурен транспорт. Престиж, скорост, красота... не ме интересуват особено.

Коментари

1.   Според мен не е удачно, само и единствено, защото си нов шофер и вероятността да я удариш е доста голяма.

Ако не искаш да минаваш по отъпкания път "Стара кола, малко опит и тогава да скачаш на нещо по-скъпо", но тогава мога да те посъветвам да вземеш най-оборудваната от тези, на които си се спрял, която ти влиза в бюджета (и трите стават).
i20-ката има нов модел от тази година, които ще е технологически най-напред и аз бих скочил на него.

С новата кола си спестяваш много главоболия, в повечето случаи, да, но пък се обезценяват много по-бързо. Реално ако се вземе кола, която е на 8 години и струва 10к, след три години, ако я продадеш и в сходно състояние, сигурно няма да е паднала под 7к.

С новата за три години ще се стопи от 26 на 16, което са директни 10к назад.

Ако имаш финансите и не те коси, то тогава давай директно, по-хубаво от новото НЯМА и който и да ти мели противното няма никаква идея или никога не е имал възможността да кара нова кола.

Братан.

2.   Каквато и нова кола да вземеш ще ти покрие изискванията. Подбирай ги по външен вид :).

Аз лично ако бях на твое място бих се насочил към fiat 500. Една колежка си купи toyota aygo и е доста доволна от нея и май струваше под 20 хиляди.