Споделена история от Други

От къде на къде в циганския има български думи
Ако може някой циганин или запознат да ми обясни. Примерно баба на цигански си е пак баба. Пушка си е пушка. Тяло е трупос. Доколкото знам, "кой си" е койсун, ако има цигани тук и ако греша, нека ме поправят. Доста на цигански означава достатъчно. Сментена - сметана. Слобуженя - свобода. Meска е мечка. Мас е месо. Мачка е котка. Махала е махала. Казан е казан. Гуша е адамова ябълка. Гуной означава лайна. Глас си е глас. Чао е чай. Боба е боб.

Отделно в българския има цигански думи като гадже (буквално не-циганин) и баровец (от баро - голям).

Коментари

1.   Нормално е да се смесят езиците, при положение, че поколения наред циганите живеят в България.
И българския език има страшно много чуждици от различи езици. Все пак не живеем на изолиран остров :)

4.   В циганския език има само глаголи и прилагателни думи.
Съществителни думи няма, затова използват български думи.

5.   Във всеки език има т.н чуждици . А и не съм сигурна , че част от посочените думи не са от местния диалект.

6.   4, със сигурност имат поне едно съществително. Аз знам за кар.

7.   Езиците си обменят думи и изрази поради културна и/или географска близост. Освен това циганският е индо-европейски език като българския и другите славянски езици (и повечето европейски езици).

А "баровец" според мен си идва от "бар" - думата навлезе с навлизането на баровете и хората, които отиват там да демонстрират парите си. "Гадже" си е циганска дума иначе, да.

8.   Цигабски език няма. Така де, има, но той има много разновидности и не е писмено кодиран, тоест няма книжовна форма. Циганския език има адски много диалекти. Ако двама цигани от България и Румъния се срещнат в Германия трудно биха се разбрали. Думите се видоизменят и както е написал автора взимат думи от местния език. Много цигани пъл не знаят цигански, а говорят местния език или някой друг. Освен това има различни видове цигански език. Има романски, има и индо-арийски цигански език. Той е и част от причината някои цигани да се мислят за турци, защото този език е и индо-ирански. Персийския също е част от индо-иранските езици и заради голямото му влияние днешния турски е пълен с персийски думи, които присъстват и в индо-арийския цигански език. И в крайна сметка някои цигани могат да разберат малко хинди. Чел съм коментар на индиец от Раджастан, който бил в Европа, говорил с циганин и се разбирали. Може би и сте чували как някои цигани слушат индийска музика. И сега ще разкажа една история от рейса. Две цигански си говореха на цигански и едната като тръгна да слиза вика на другата типично по български "Айде чао".

9.   Нормално е. Всеки език се влияе от активната среда и при положение, че циганите са от векове тук са навлезли български думи по същия начин, както в българския са навлезли страшно много турски думи - говори се за около 30 процента, ако вземем предвид и чуждиците -дошли от други езици - предимно английски но не само, и нещата ствата още по-сложни. За последните 200-300 години Украйна е част от Русия или Полша - езикът им е мелез от полски думи, руски думи и местни диалектни. Интересно е това, че пък турският на нашите турци е различен от турския в Турция, защото езикът там се е развил с времето , а този тук се е консервирал на нивото отпреди 120 години, а и те са си затворена общност и това пази езика сравнително чист. Българите в Бесарабия също говорят странно за нас - част от думите вече са руски или румънски, а има и много старобългарски, които ние вече не използваме...