Споделена история от Други

Предсрочно погасяване на кредит
Здравейте!
Обмислям да осъществя другия месец предсрочно погасяване на кредита. Преди години ми трябваха спешно 10к лв и изтеглих от банката, където ми превеждат заплатата, за срок от 5 год по 200 лв на месец. Като цяло не го усещам. Не закъсвам и си живея съвсем добре. Но чувството да знам, че не дължа никому нищо ще е невероятно. Имам спестени към 5к и се чудя дали да не го погася? То най-вероятно остават някъде толкова тъй като съм по-средата на 5те години. Да го направя ли? Но проблема е, че съвсем ще остана без спестявания и ако се наложи нещо, няма да разполагам със финанси.. как бихте постъпили вие?

П. п На постоянен трудов договор съм.

Коментари

1.   Няма да е 5 бона, защото първо връщаш повече лихви отколкото главница, а главницата я връщаш повече към края на периода. По-скоро ще е около 5500-5600 може би. Можеш да провериш в моитепари.бг, има кредитни калкулатори, ще ти стане по-ясно. Или ако са ти дали погасителен план, там се вижда по-добре. Но това няма голямо значение. Хубаво е да имаш някакви спестявания според мен. Така че и да върнеш някаква сума, си остави поне 2-3 бона да имаш за черни дни, че знае ли човек. Ако върнеш например 3 бона, вноската ти ще падне на 90 лв някъде. Пак е нещо (120 лв на месец ще спетяваш) и в същото време ще имаш спестявания за черни дни. А може и да си оставиш същата вноска, а да ти скъсят срока. Може би от 30 месеца ще ти останат 13 някъде. Те ще ти кажат по-точно, но със сигурност ще спестиш някакви пари от лихви. Пък ако след някой друг месец ако спестиш още малко, че и да ти останат след пълното погасяване, направо си закрий и да се приключва.

2.   Златното правило е да имаш спестявания равни на 8 месечни заплати т.е ако загубиш работата си по каквато и да е причина, да можеш спокойно, без стрес, да намериш нова която да ти харесва.

Не че е лесно в днешните дни, просто го споменавам като факт.

3.   Ако останеш без каквито и да е доходи, с 5000 лева ще имаш достатъчно за да се справиш известно време, докато си покриваш кредита и си намериш нови доходи.
Ако върнеш кредита сега, може и да спестиш 500-1000 лева за период от 2.5 години, НО ако останеш без доходи, няма да имаш нито спестявания, а възможността да вземеш кредит ще е ограничена и вероятно ще ти искат далеч по-високи лихви.
Бих казал, че 5000 лева е добра сума, която ти дава някава сигурнос при безработица, бедствия и болести.

4.   В други времена бих казала да покриваш заема и се отърваш от модерното робство. Но сега, ситуацията в която сме всички...по- добре да имаш сгънати пари за теб. Даже някаква част в кеш, нека си стоят някъде "подръка" пък дано не ти потрябват.
Очаква се всеки момент хиперинфлация...мисли.
Ако пък имаш вариант да ги вложиш в нещо което би могъл да ползваш продуктивно близките няколко години, терен/земя например, също е вариант.
Но в актуалността...не се оставяй без скатани пари.