Споделена история от Други

Емоционална зависимост...
Не е ли откачено как любимите ти хора могат да ти контролират настроението през цялото време? Преди си мислех че просто съм прекалено емпатична. Което до някъде е вярно. Но тази година открих за емоционалната зависимост. Аз винаги съм се интересувала от психология или по-скоро нещата които се отнасят за мен. Винаги игнорирах статиите или видеата в които се говори за емоционалната зависимост, но един път попаднах на едно видео което беше от сорта "5 знака че сте емоционално зависими без да го осъзнавате." и аз от скука го гледах, и какво да открия? Всичко това което тази жена описа във видеото ме описа. Търсих много в интернет и преанализирах действията си през годините и осъзнах че съм емоционално зависима от най-добрите си приятели. А си мислех че съм просто загрижена приятелка. Не минава ден без да си мисля за тях. Ако не ми пишат един ден дълбоко в себе си им се сърдя. Не им го казвам. Сега с едни приятели преди месец почнахме всеки ден да си пишем и днес две приятелки не ми писаха и ми е кофти. Не показвам тази част от характера ми защото знам че ще изгубя приятели. Аз всичко им казвам и те ме познават по-добре от нашите. Знам че имам детска травма и постоянно съм била игнорирана от хората(не от баба и мама, но и те са емоционално зависими от мен и аз от тях виждам колко досадно бих изглеждала отстрани), но това не означава че когато някой ми стане близък и се интересува от мен че трябва да са ми топ приоритет. Всичко им споделям и те така, но само това не знаят. Да им кажа ли че съм емоционално зависима от тях? Не искам да ги отблъсна. Искам да спра да бъда такава защото се мразя още повече. Имате ли съвети как да спра? Не ми препоръчвайте психолози защото те са скъпи и не всеки психолог става. Не искам да съм такава.

Коментари

2.   Ако наистина не допускаш идеята за психолог, бих ти препоръчала книги. Има книги за зависимости, включително и за емоционална такава. И със съвети как да се борим с нея. Според мен там е най-възможно да откриеш своят отговор (ако не броим психолога)

3.   Според мен ,има само един начин -да си преместиш вниманието от соц . мрежи към нещо друго . За съжаление , те водят до пристрастяване , както и цигарите , алкохола , наркотиците ,адреналина и подобни .Може да си встрастен към всичко-ядене ,външен вид , пазаруване . Твоята емоционална зависимост е свързана с нещо , което не изисква много енергия -с едно цъкане можеш да си доставиш множество удоволствия чрез нета .За това трябва да си промениш навиците -да не стоиш ден и нощ в нета и на телефона ,търсейки и чакайки приятелите си . Ако не можеш да правиш други неща ,поне се замисли какво би могло да е полезно за теб -например да учиш , езици , разходка до някъде и т.н . Дори да си лакираш ноктите на краката е по-добре за теб , отколкото да зависиш от някой . Просто потърси баланса чрез други примамки