Споделена история от Други

Как да знам дали съм подходящ за Стоматология
Здравейте,
Няколко години ми остават до завършване и ми се иска по от рано да помисля за бъдещето си.

Винаги съм харесвал биологията и тя ми върви като по вода.

Уча в ПМГ в паралелка биология. И плановете ми са да се насоча към медицина и по точно педиатрия.

Но колкото по голям ставам ми се струва че не е точно за мен, въпреки че преди година го смятах за идеален вариант.

Напоследък започна много да ме влече стоматологията.
Харесва ми работат, обичам да хода на зъболекар, също така е чиста работа, няма голяма опасност за живота, а и заплащането никак не е малко, особено в чужбина.

Но се страхувам, че това че ми харесва не е достатъчно.
Притеснявам се дали съм подходящ за тази работа и дали мога да я върша. Моля кажете какво да правя, дайте някакъв съвет.

Също така, може ли да ми кажете ако сте запознати.

В кои университети в България се изучава стоматологията?

Кои според вас са най добрите?

И малко повече подробности за самото учене, колко години се учи колко от тях е за обща медицина и колко за стоматология?

Единственото което не искам в коментарите ви е: Още ти е рано да мислиш за това и т.н.

Щом пиша значи не ми е рано.

Коментари

1.   Разбираш дали си за тази работа, още първият семестър на 1ви курс :) Който се откаже до тогава.. отказал се е. Другите, обикновено завършват.
МУ Пловдив - е най-добрият факултет. Щом си от града, ще знаеш - базата е най-добрата, преподавателите са на ниво.. в момента е в ПЪТИ по-добре от София, Варна ипр.

Първата година - физики, химия, биология и един много важен изпит ЦХЕ - без него не можеш да се явиш на анатомия втрои курс. Проп. и Матерялознание си тече подготовка - лекции и упражнения.
Ако не припадаш, когато гледате труповете по анатомия - нищо ти няма, ще станеш зъболекар :) Първата година правите и зъбчета от сапун.. там ще видиш, до колко си сръчен и дали те бива.
Няма да навлизам в подробности.. 4 година ти излиза обща медицина. После ще попрактикуваш и си готов :)

Сериозно, минава като на шега.. почти. Обаче като дойде време за учене - нямаш избор. Ще учиш яко.
Ако сега си заинтригуван от специалността - започнеш ли ще се влюбиш!

Желая успех, КОЛЕГА ;)

2.   С прекрасното описание на номер 1... как да не се влюби човек.. И аз съм си мислела за стоматология, но много ме плаши часта с гледането на труповете.. Това какво общо има със стоматологията.. :X

3.   В Пловдив университетите са кръгла нула. По-добре отиди във Варна. А и Пловдив е западащ град.

4.   Днес един лекар каза по „Панорама“, че е грешна системата на приемните изпити у нас - да изкараш една биология и химия е далеч от лекар - време е да се приемат почти всички, да има интервю например и т. н., а после да се сортират хорат в процеса на обучение.
Така мисля и аз. Завършила съм в чужбина и там приемат всеки, завършихме 20%.
Така и ти - ще разбереш, дали си подходящ чак в процеса на обучението. Не го прави обаче заради парите, заради добрия начин на живот, чистата работа, а заради интереса си към този занаят, към пациентите и желание да им помогнеш.
Успех

5.   Да, чиста работа. да ровиш в устите на хората - плака, кариеси, лош дъх, изгнили зъби, кървища, гной - съвсем чиста работа. Ама нищо де, то всички сме летели преди кандидатстване, пък после тупаме крила по прашния асфалт. Медицината не е това, което изглежда в сериалите - много по-гадно е да видиш нещата на живо.

6.   Мерси на всички особено на номер 1 ;)
Към номер 5
Нямам предвид чиста работа от страна на чистота и мръсотия
А от гледна точка на това че не рискуваш живота на човека.
Пак благодаря. Малко повече ще трябва да разбера за университетите но ще се оправя с това и сам в интернет, а и имам познати във Варна ще разпитам

7.   Ми как да ти кажа "не рискуваш живота на човека". Има си усложнения особенно в оралната хирургния които хич не са за подценяване: сонкоп, колапс, оток на Квинке, хипертонична криза и още много кофти думички:)))))

8.   Бих искал да попитам през четвъртата година обща дентална медицина ли се учи или обща медицина(на всички човешки болести)? Че нещо не разбрах от коментар номер 1.

9.   До номер 2: Трупове се гледат при всяка една специалност свързана с медицината. Ако учиш ДМ надявам се това да е най-големия ти проблем. :)
А иначе за автора:
Аз също уча в паралелка Биология в ПМГ и също искам да уча за стоматолог. Мен много ме притеснява влизането в университета. 10 клас съм и на есен ще започна да ходя на уроци по химия, а през 2013 живот и здраве и по биология. Химията ми е проблема, наистина се надявам да ми влезе нещо в главата от нея когато започна да ходя на частни уроци... А ти сам трябва да решиш кое ще ти е най-интересно. От прочетеното останах с впечатлението, че стоматологията е точно за теб, но сам трябва да прецениш, защото това е едно от най-важните решения в живота ти. Все пак тази професия ще ти е за цял живот. :)

10.   Здравей. Мисля, че е идеално да станеш зъболекар. Аз съм на 11 години, но и аз от малка искам да съм зъболекар. Просто тази работа ме влече. Не искам да работя друго, само искам да съм зъболекар и според мен по-добре е да се занимаваш със стоматология. Лека вечер. :)

11.   11 годишни коментират пък даже и се правят на много запознати хаха. Така и аз съм 10 клас, момиче , и мисля да уча нещо свързано с медицина, но дали ще е стоматология, ветеринарна или хуманна няма значение. Уча в Франция , и мисля да почна да се готвя за кандидатстудентските изпити другата година ( 11 клас ) , но и на мен проблема ми е химията, нищо не разбирам , а наще понежеса доктори ме карат ма сила да уча медицина и така ..... Но сега лятото ще ходя на частни уроци и се надявам да успея с химията, а баща ми лаза , че на всяка цена ще уча медицина, даже ми каза " и да не те приемат на кандидатстуденския изпит , ще ти платя платено убочение в МУ София " -_- Така че нямам избор..