Споделена история от Други

Забелязали ли сте, че България е обградена от шовинисти?
Здравейте. Да поясня какво значи шовинизъм, ако някой не знае. Това е да си обичаш своето, но да мразиш чуждото. И България е водела шовинистка политика, но когато Георги Димитров идва на власт всичко отива. Другите комунистически лидери все пак били запазили поне една много малка част от националните и интереси, но Гошо Тръбата изпълнявал всяко нареждане, което Съвета му даде. Сега в България шовинистко правителство няма. Партия Атака бяха такива, но те сега изчезват. Може някой да определи ветото на България към Северна Македония за шовинистко, но то беше защита на българския национален интерес. Само където политиците ни са тъпи и н казаха защо им сложихме вето и оставихме европейците да ни се чудят. Подхванахме Макето, ай да го приключим. Българите сме родоотстъпници, то е ясно. Не е нужно държавата ти да е богата и просперираща, за да я обичаш. Македонците са с български произход, но изненадващо, там всеки обича държавата си. Да, обичат я, но са страшни шовинисти. И политицте и народа. Вечно лаят срещу другите и все са на нож. Има там една партия ВМРО-ДПМНЕ, като почнат "българите, окупаторите" и направо треперят от омраза. Десетилетия наред Северна Македония възпитава обшеството си в шовинизъм и омраза към чуждото. На север от тях има едни други такива неприятни. Всъщност този манталитет у македонците е взаимстван точно от тях. Сърбия. Няма проблен ако половината свят признае Косово. Но признаят ли го съседите им, жална им майка. Почват едни истерии и прояви на ултра национализъм и шовинизъм. Пари за самата държава няма, но да спонсорираме медии да ръсят омраза към България, Албания, Хърватия и дори Черна Гора винаги се намират. Сърбите не са умен народ. Ние сме прости, но те още повече. Казват това като градивна критика. Много сили извън Балканите използват не особено просветените сърби, за да ръсят омраза чрез тях и да разделят Балканите още повече. Има една пропаганда френска пошенска картичка от Първата световна война, където се показва как България, извинете, Бугарска, "забива нож в гърба на Сърбия". Вече 100 години възпитават поколения сърби с нея. Франция ги бомбардира, те продължават да учат децата си с тази картичка, която очевидно цели точно това. Да разделя балканските държави още повече. Сигурно по-големи шовинисти от македонците са само албанците. Аз като ги гледам няма голяма разлика. Политиката там възпитава обществото в шовинизъм и омраза към чуждото и им втълпява, пв граничат със самите себе си. На Западните балкани да запалиш нечие знаме се смята за голямо геройство и символ на огромна любов към родината. Преди няколко години даже на едни мачове имаше "Убий, заколи, тя шиптар да не постои!" После бой между сърби и албанци, но футболното хулиганство е така. И нашите псуват на мачовете. Хърватите са малко по-далече и са малко, не малко а доста по-просветени, само че и те съм чувал, че са шовинисти. Да преминем сега малко на изток. Турция. Знамена навсякъде и маршови песни, като Джедин деден, Плевенски, Кавкаски и Измирски марш. Какяо горди родолюбци! Всъщност турците са дружелюбни хора. Но всичко пропада като се подхване темата да национализма. Те припадат от любов към родината. И почваме, Османска империя, убихме тия и ония, съюз ТУРАН и какво ли още не. Нова Османска империя щели да прават, били много силни, тая територия била тяхна, оная била тяхна и отиваме пак към шовинизъм, тоест любов към родното и омраза към чуждото. Знамена палят всеки ден, предимно гръцки. Всъщност сблъсъкът между Турция и Гърция е сблъсък между великотурски шовинизъм и гръцки интереси. Във всяка съседна държава трябва да има поне една турска партия, за да гарантира правата на турците там, защото все оак и те граничат със себе си. Тия 20 и нещо милиона кюрди са само подробност. И пак стигаме до темата с шовинизма. Турците не са националисти. Те са шовинисти. Ердоган е голям шовинист, който не пропуска да каже нещо лошо някой друг. Но за управлението на Турция и една лоша дума няма. Дори Ким Чен Ун призна, че е допуснал грешки в управлението на Северна Корея. А Ердоган вместо да застане пред народа си като достоен лидер говори за "остатъците от меча", разбирай, гърците и арменците, които на времето не са избили. Това всъщност е редовна практика в политиката. Когато държавата не върви добре, както в случая турската икономика върви надолу, а лирата се срива, Ердоган разсейва народа с ултра национализъм. Такова нещо има и в Северна Македония. Пандемията им преобърна икономиката и вместо да се говори за това, "Българите са татари и фашисти, крадат историята ни!" "Аууу!" И пробленът е решен. Да бягаш от проблените с шовинизъм и да възпитаваш обществото си в шовинизъм не прави една държава по-силна. Даже напротив. Прави я още по-слаба и съседите ни са пример за това. А и ние. Когато преди време сме били "В бой да летим и враг да победим" за иначе светлия идеал за национално обединение сме преживели толкова катаклизми, че все още не сме се възстановили напълно. Но ние донякъде сме си взели поука. Другите? Шовинизма е опасно нещо, а границата между национализъм и шовинизъм е много малка.

Коментари

1.   Те фиромите покрай това македоноидско еничарство изиграват сами себе си. Бил съм в албанското село Скопие преди 2014-та, помня каква дупка си беше. Още е, но вече имат статуи. Кич, харчене и корупция. Тая партийка на Колето хубавичко си равива историята на македоноидите, плямпа им за въображаема българска агресия, а буквално и връзките от обущата им краде. Малко като при нас с турското: стане ли нещо скандално, веднага няколко дена по-късно ще ни разсеят с някоя тъпня от миналото. Шиптарите държавата им искат да завземат, макетата сами български паспорти просят, но България е лошата. Нека си гният, кучетата Титови. То буквално само те си вярват на тъпизмите в "историята" им. А и зависи кого питаш: едните за макароноиди се имат, другите за "словени", трети са си чисти шиптари или сърболя, някой българин тук-таме също се намира.

Шумадийците да ни псуват, те друго и да искат не могат. Те освен ако не откраднат нещо българско, то какво ще направят? Ще ни псуват химна по YouTube? Ле-ле. Много страшни отрепки са си, нямам думи. Лягам и ставам с мисълта какво мисли за мен селската им нация от бивши слуги на България.

Турция винаги си е била проблем, не знам там как ще се развият нещата. Диктаторът им се опитва да издигне Турция на нивото на бившата империя, но това не е по вкуса на съседите ѝ, а и други сили там се намесват. Не мога там да гадая, но като цяло изолацията и шовинизмът никога не са дълготрайно плодотворни.

България трябва да си вземе трайна поука и да се съсредоточи върху належащите ѝ проблеми. Ни селото Скопие ни трябва, ни Одрин. Дет се вика дупките по улиците първо оправи, после чужди земи дупчи.

2.   Това, че не сме настроени шовинистично към другите балкански народи е добре и показва характер на нацията - ние винаги сме били наопаки и инати. Да, опитваме да сме шовинисти, но по-лошо е, че сме нихилисти и не се уважаваме един други в БГ, т. е. отношението на другите влияе пряко върху отношението между нас самите. Много залагаме на това какво е мнението ва другите за нас и то пряко определя мнението ни за нас самите. Общо взето като нация сме като малки деца.

3.   Забелязали сме.