Споделена история от Други

Защо когато стане някъде нещо България тръгва да помага?
Здравейте. В началото на годината си спомням, че в Хърватия имаше сериозно земетресение. Даже май няколко бяха. И България скочи. Нак-напред ше им изпратим храна и вода. Ще ги транспортираме с военните транспортни самолети Спартан. Дадохме им пари да им помогнем да си оправят щетите. Чакайте малко, какъв беше смисълът? Защо им помагаме като са по-богати от нас? Защо България им изпрати храна и вода? И защо точно със Спартаните? Не можеше ли с камион или нещо? Сърбия не ни пусна самолетите да прелетят над нейното въздушно пространство и се наложи да заобикалят. Дори най-близките им братовчеди не искаха да им помогнат. А защо ние? Какви са ни те? Никакви не са ни. В България няма ли гладни и бедни? Защо тези неща не ги дадоха на тях, а ги дадоха на хърватите? Защо им дадохме пари да си оправят щетите когато те са по-богати от нас? Нима в България няма никъде нужда от ремонти? Или се прави ремонт на ремонта? Защо даваме пари на по-богати от нас когато ние самите имаме нужда? Защо даваме храна и вода на по-богати когато в България има нуждаещи се? И какво получихме? Както са казали евреите няма ненаказано добро. Няколко месеца по-късно хърватския президент едва ли не напсува България заради позицията ни спрямо Северна Македония. Така и така я подхванах и нея, айде да я довърша. В края на миналата година там се вихри яростна антибългарска медийна истерия. Знамена палиха, даже пребиха един македонски българин. Преби го охраната на брата на премиера Вице Заев и му отправи смъртни заплахи. И в тези времена България дава половин милион лева на Северна Македония. Те там не знаят колко пари са това. Мислят, че лева е колкото техния денар или 3 стотинки. Защо им дадохме тези пари? Нямаше ли хора в България, на които да се дадат? Гладни, бедни, болни, бездомни? За пенсионерите няма пари ама за българомразците има. Направо се потресох. Дайде ги на пенсионерите, дайте ги на някой болен човек, защо не купите линейки с тях? И сигурно са отишли в джоба на Зоран Заев. По-рано 2020-та компютри им дадоха да правят система за борба с коронавируса. Откакто подписахме оня скапан договор пак към половин милион лева са им дали. Знаете ли откъде е вожда им? От Струмица. Струмица е един от по-хубавите градове в Северна Македония благодарение на българската помощ и вливането на пари. Защо са вливали пари в Струмица, а не в България? Нали ония са много отворени? Сами да се оправят. В България няма ли нужда? И докато България им давала пари за Струмица Зайо-Байо като бил кандидат за кмет там правел предизборна кампания с антибългарска пропаганда. Построен е център за болни деца там с български пари. Абе тулупи, тва нещо не можеше ли да се построи в България? Давали пари за ремонт на училище в Скопие, да учат там новото поколение зайковци, че българите сме татари, монголи и фашисти. Защо не ги дадохте за българско училище? И това се е случило само преди няколко години. За няколко години България харчи милиони за “братята” македонци. И на техните приятели албанците помогнахме. В Хърватия в началото на тази година имаше земетресение, а в Албания в началото на миналата. България отново им даде пари, все едно, че тука при нас в България няма нуждаещи се. Изпратиха там специалисти да проверят щетите. А защо не ги изпратите да проверяват щетите по рушащите се сгради в България? Шиптърите ли са ви по-важни? И там нашите брали срам. Всички други били по-добре екипирани. Забравих да кажа, че и пари им дадоха. Разбира се, в България няма бедни, гладни, болни бездомни, ай да ги дадем на албанците. Тъй, казах нашите браха срам. България няма никаква подготовка за противодействие на земетресения. Дори Северна Македония и Албания са били по-добре подготвени. Тия пари дето ги дадохте на ония не можахте ли да ги имвестирате в това да се подготвим ако същото се случи и в България? Чичо Рихтер всичките ги оправи, но и нашия ред ще дойде. А като дойде те дали ще ни помогнат на нас? Това да им помагаме е перверзия. Все едно, че им се хвалим как в България такива неща не се случват, как ние сме най-добре и да ни видат колко сме велики точно тия, които патологично си ни мразят. Вместо тия пари да се инвестират в България, вместо да се дадат на нуждаещи се или да се купят неща, които ще са полезни за всички, говоря за линейки, автобуси, имфраструктура, квото щете, ние сме дали един куп пари на такива, които нито заслужават, нито ги оценяват. Лицемерие и перверзия. То един път няма проблем, ама то се натрупва. Колко сме похарчили за другите? Айде парите дето Бойко и другите крадат ти крадат, ама тия дето ги дават на Сульо и Пульо са предвидени на бъдат дадени. Тогава защо вместо да ги дадат на Зоран, другия Зоран от Хърватия и на Еди от Албания или пък на който ще не ги дадат на България и българските граждани? Храна и вода им дали. Дайте я на някой тука. Едно благодаря не казаха ония, едно!

Коментари

1.   Не прочетох всичко.
Защото, така се прави политика и се изграждат връзки. Така е и между хората- за да очакваш, не зле, преди това да си дал.

2.   Така е. Едно вре е са пращал армии за да си от хапят малко територийка и ресурси, ама ся... Де да знам. Збаркана работа. Ше помагаме... Га видиш нлой на земята не помагаш ам джобиш и тва е.

3.   Не е вярно, сега на Чехия и Германия не помагаме след ураганът и наводненията там.

4.   Иначе си прав, не си видим нашите градове дето приличат на пълни кочини - например Сливен е като след война, улиците са с кратери. Сравни го с Пилзен или дори по-малък град в Чехия.

5.   Това се нарича политика, трябва да се помага при бедствия.
След като ти е трудно да асимилираш нещата в толкова големи размери, си дай пример с това: ако на съседа ти или на някой от вашата улица му се случи нещо лошо, пожар му изгори дома или му пропадне покрива, ти като си нормален беден човечец, няма ли да му помогнеш с малко на твоя съсед, поне с 2 бутилки вода или да му поднесеш част от твоята вечеря, едно две одеала или дори с труд по разчистването?
Ето това прави България, помага на съседите си от нейната улица, когато им се случи бедствие с колкото може, малко, но помощ.

Колкото до българските бедни, може би не осъзнаваш, че бедния е беден, защото не се труди или образова (преквалифицира), и колкото повече даваш на бедния, толкова повече той се отдалечава от идеята да поеме отговорност за живота си и да търси начин да изкарва прехраната си със собствен труд.
За закупуването на хеликоптери тип линейка можем да си го позволим, за държавата ни 20 милиона за хеликоптер не са кой знае какво, има друга причина да не купуваме такава техника. Има си причина през 2019г частна клиника да продаде хеликоптера който имаше в България, дори тогава за него нямаше достатъчно работа и го продадоха в чужбина. Обяснявам си го с факта, че България е малка държава, населението възрастно, малко от хората рискуват живота си и следователно има прекалено малко рискови ситуации, а и българина плаща много малки суми за здравни осигуровки, които не покриват местене с хеликоптер. Частната клиника, която имаше частен хеликоптер-линейка се надяваше да успява да избива вложението си от застраховани хора, които ходят на недостъпни места в планината, обаче се оказа че в България те са много малко. Смисъл да се подържа хеликоптер-линейка за 50 случая годишно няма, с 50 случая не могат да се платят само заплата на пилотите, камо ли на лекари и сестри обучени за хеликоптера.
Албанците признаха българска общност в държавата си, ние като държава сме длъжни да даваме за хората с българско самосъзнание и в Албания и в Македония, за да подържаме тяхното българско самосъзнание.

6.   Както вече е написал първият коментиращ създаване на връзки, или иначе казано дипломация. Все едно на комшията да му потрябва услуга, ти да му помогнеш просто така от добро сърце и да му направиш добро впечатление и така ако някой друг и на и другия и т. н. и след време си с добра репутация в квартала на услужлив и приятен човек, е това дето питаш е същото, но в по-големи размери ;)

7.   Подмазваме се на другия световен помощник - Щатите. Те винаги помагат, даже да няма нужда от помощ. Колко арабски страни "подпомогнаха" с демокрация?