Споделена история от Други

Ковид бонуси
Според вас трябва ли работещите в болница, бърза помощ да взимат бонуси? От къде идват тези пари и защо до сега не увеличиха заплатите, но предлагат бонуси?
С какво грижите за болни с Ковид, са по-различни от грижите за другите болни?

Коментари

1.   Цели се скарване на лекарското съсловие,нищо друго.Максимата "Разделяй и владей" не е остаряла нито за миг.
Сега ще има и насъскване на ваксинирани срещу неваксинирани.Това ще е хита тази зима.

2.   Малцина биха поели допълнителен риск за живота си доброволно. Дори и с бонуси едва връзват дежурствата. До някъде е добре, че изобщо се намират някои за повечко пари да поемат риска. От друга страна ... бе много са другите страни ...
А парите идват от бюджета. Ако не се дадат на въпросните медици "един Господ знае" за какво друго ще бъдат изхарчени ...

3.   Е как да не вземате бонуси? Имам познати мед сестри, плащат им на бройка изкарани ''ковид пациенти'', колко пари изкараха от 2020 досега не е истина...

4.   3, сестра съм и няма такова нещо като бройка.

5.   Ти колко теми за Ковид ще пуснеш вече?

6.   Дали трябва да вземат бонуси не мога да реша, защото много от медиците ни не са чак толкова старателни и грижовни за да заслужават бонус.
Парите идват от държавния бюджет, а заплатите им няма как да увеличат, защото реално всяка болница си е като една обикновенна отделна частна фирма и държавата няма как да се намеси в частния бизнес на фирма да направи разчет на бюджета им така че да увеличава заплати на персонала им, затова решава да раздава бонуси на работниците в болниците.
В България здравеопазването е на принципа бизнес и реално, ако си учила за медицинска сестра си учила едно и също с всички мед сестри, но за тях има леки работни места има и много тежки. Дано се сещаш че е едно да си медицинска сестра нощна смяна в отделение по ендокринология, пълно с диабетици, и буквално се наспиваш през нощта, съвсем друго е да си сестра в отделение където по цяла нощ бягаш да се грижиш за пациенти наляво и надясно, ако пък си в отделение където болните ревът от болки по цяла нощ по изгаряния примерно, или отделение в което си принуден да търпиш гнусотии и ужасни миризми, нещата са съвсем различни.
А отделенията с Ковид са от трудните, там медиците нямат време да спят на работа, там болните имат проблем с дишането и често се налагат различни интервенции през цялото денонощие, и много документация се пише там, ако се замислиш само от ковид отделение изписват пациенти през целия ден и се случва да изпишат някой в 7 вечерта за да освободят легло за по тежко болен. Ако си сестра и имаш избор къде да работиш ще избереш по леката работа и никоя няма да иска да работи в тежко отделение затова им дават бонус.

7.   6, и все пак основната заплата се определя на централно ниво. Държавата решава каква да е основната заплата в държавните болници, от там нататък за пътеки и тем подобни решава самото отделението. Някои отделения въобще не дават и си карат само на основна. В момента държавата е решила, че основната заплата, която заслужават сестрите, е 800 лв бруто или 620 лв нето. От там нататък ако отделението има желание и възможност може да даде още някой лев, а ако няма, работиш си за тия 620 лв и това е. В малките градове често няма пътеки, дори в големите градове в някои отделения не дават пътеки и си караш на тия 620 лв.

8.   7 да определено е много зле положението, по-добре да си санитар в Ковид отделение, отколкото да работиш като сестра някъде където плащат минимално. Има и отделения с не толко тежки инфекции, тежките са в интензивното.

9.   Трябва да има бонуси за държавните лекари. Откъде да се вземат - прогресивен данък, данък върху бизнесите - концесионери, едри предприемачи, автокъщи. Пари има. За частните лекари - нищо, даже затвор за тях ако не спасяват болни.

ZZ

10.   Явно идеята е да накарат повечето доктори да се грижат за ковид болни и да зарежат своето направление и заради това дават на ковид докторите бонуси.

11.   В Румъния затварят центрове за "ваксинация" вие за бонуси питате
https://m.24chasa.bg/novini/article/9891043

12.   Че на медицинския персонал, работещ в условията на пандемия и грижещ се за болните от вируса, трябва да се дават бонуси, трябва. Ясно е, че парите идват от държавния бюджет и се плащат от всички нас. Но да кажем, че това е оправдано.
Нещото, което не е оправдано, според мен, е повищаването на пенсиите точно в този момент и отново с парите на работещите в частния сектор. Пенсионерите изобщо не пострадаха от кризата, не са си губили доходите, не са били съкращавани от работа и т.н. Има няма криза - пенсията върви. Тук просто Бойко реши да се прави на щедър преди изборите и им даде прословутите добавки, които сега никой не смее да махне, защото пак идват избори.
С две думи - за лекарите съм с две ръце да им се помага, но на всички други държавни служители и пенсионери, които намазаха, без да са го заслужили и без да има икономическа обосновка за това - определено не. Сега правителството, може и да се хвали как има пари за повишението на пенсиите, но след някой и друг месец, ако не успеят да си съберат ДДС-то или стане нещо друго, веднага ще решат да обложат с допълнителни данъци бизнеса, за да си покрият дупките в бюджета.