Споделена история от Други

Как знаете че едно място ще ви хареса за почивка?
Как предварително знаете че един град, местност или държава ще ви допадне като отидете да живеете там или дори само на екскурзия? Аз доста се разочаровах и вече и на морето ме е страх да посещавам нови, непознати дестинации. Ходя само там, където в детството (Варна, Албена, Синеморец, Ахтопол и Златните). А много ми се пътува, но ще е гадно да дам пари и мястото да не ми допадне и градът да е презастроен или невзрачен, както едно наше прехвалено планинско градче уж световен ски курорт (е, природата ми хареса, но не и града и сградите).

Коментари

1.   Основно гледам ревюта от туристическо блогове/влогове, както мнения из разни сайтове.
След това гледам, как е обслужването. И най-хубавата дестинаия ще бъде прецакана, ако имаш висящи жици из хотела, всеки трети ресторант носи сериозна опансот от хранително натравяне, а дори и магазинерките в супер са опитват, да те прецакат.
А последното е опит. Знаеш какво харесваш, знаеш за какво да гледаш, бил си на места и става по-лесно.

2.   Гледам през Google maps street view. Долу вляво има снимки и възможност да разглеждаш улиците. Чета много за конкретната дестинация, Пре Tripadvisor и различни сайтове на чужди езици. Доверявам се много повече на мнението на чужденци, защото те пътуват много. Членувам в различни чуждестранни групи за пътешествия и в една много хубава българска група за пътешествия. Говоря чужди езици, но и един добър английски е напълно достатъчен, за да си резервираш хотел или квартира и самолетни билети без агенция.Абонирах се за сайтове на авиокомпании и круизи и следя за намаления. Няма място, на което да съм била и да не ми е харесало. Обиколила съм над 30 държави. В някои съм била десетки пъти. Била съм и на други континенти.Любимият ми е Азия. Винаги съм избирала държави, които са по-уредени от България.Дестинации като Индия, от които приятели се връщат с хранителни разстройства, не ме привличат.

3.   Докато не отида няма как да съм сигурна. Ако ми харесва, се връщам, ако не, здраве да е, тъеся ново място.
А иначе и аз чета отзиви, но хората са различни, различни неща търсят и ако за някой Слънчака е супер, за мен е кошмар, защото искам да си почина, а не да ходя на бар туризъм.
Така, че четеш отзивите и пробваш.

4.   Страх от разочерование се нарича твоят проблем и е психологически. В каква степен е може да прецени само специалист.
Признавам, че равно на Албена няма, на юг също добре си се насочила към Ахтопол и Синеморец.
Дали е презастроено или невзрачно се вижда на гугъл стреет вю, така че може да поразгледаш преди да резервираш място. За хотелите си има мнения и рецензии в интернет, сядаш и четеш. Ресторантите е доста по трудно докато не опиташ не знаеш в какво настроение са сервитьора и готвача.

5.   В Слънчев бряг винаги отсядам в хотел "Джулия фемили апартаменти", тъй като домакините там са приветливи и дори ми се е случвало през някои лета да ми дадат стая още от сутринта и са ме оставяли я напусна вечерта, макар че при хотелите обикновено е прието постъпването да става в 14:00 часа и отстъпването в 11:00 часа. Басейнът им пък е безупречно чист, с кристална вода и рядко има повече от 3-5 човека в него по едно и също време. А самият хотел е от семеен тип и там отсядат предимно семейства от Русия, Украйна, България и Великобритания.
Апартаментите там обикновено са двустайни и цените са сред най-достъпните в курорта спрямо това, което предлагат. През приложението Booking всяко следващо отсядане там е с отстъпка от редовната цена, но това важи и за много други хотели.
Местоположението на хотела е на удобно място - на 800 метра от най-спокойната, южна част от плажната ивица на целия курорт, която граничи с Несебър и е далече от суматохата и пренаселеността в централната част на Слънчев бряг. Магазин "Т-маркет" също се намира на 800 метра от хотела. На 500 метра от него пък е началната спирка на туристическото влакче, което отива до Стария Несебър (билетът тази година е 4 лева за човек). Самият Стар Несебър е на 2,8 км разстояние пеша от хотела.

Бил съм и в няколко хотела или къщи за настаняване в Несебър, Равда, Созопол, Приморско, Поморие, Албена, Балчик и т.н., но чисто като място за разходки и отмора за по-продължително време най-много ми допадат Несебър, Созопол и Албена (когато не са пренаселени - затова предпочитам да ходя в началото или в края на сезона, пък и цените тогава са по-добри). В Албена много ми харесва това, че паркът, гората и планината са непосредствено до плажа и са чудесни за разходки сред природата. Поради това и може би догодина ще обмисля отсядане в Св. св. Константин и Елена, откъдето само съм минавал на път за други места. Естествено, бил съм и във Варна и Бургас, като и двата града имат приятни за разходка морски градини.
На нос Шабла също съм бил на плаж на младини, но там си е рибарско селце и няма никакви атракции, освен малък плаж насред стръмни скали и рибарско бар-ресторантче. С удоволствие бих пробвал някои от по-малките плажчета с девствена природа, около които не е застроено с хотели.

Като дете съм бил две поредни лета на море в Кримския полуостров и най-вече в украинския град Черноморское, което би ми било любопитно да посетя отново и да си го припомня; но това е по-скоро от носталгия, а не нещо друго.

Във Финландия на много езера съм бил (около 188 000 са), но любимото ми е Kuusijärvi (Куусиярви) до град Ванта, където е летището на Хелзинки. То е насред хора и скалисти хълмове и цялото това съчетание е привкелателно за хората, обичащи дивия туризъм, спането на палатки, печенето на храна на шиш, свиренето на китари вечер около огъня и въобще всичко, което да те откъсне от цивилизацията и да отмаряш на спокойствие. Друг приятен плаж е Hietaniemi в Хелзинки, който е на 2,5 км от лунапарка.

Изброените горе са все места, които с удоволствие бих посетил отново, защото са изпитани с времето и са ми допадали поради едни или други причини.

- Кифлоприземител

6.   Забравих да спомена, че в Несебър ресторант "Несебър" предлага отлична храна и професионално, приветливо, ненатрапчиво обслужване на сервитцорката, макар че и цените са малко по-високи спрямо другите ресторанти там. За по-невзискателните е ресторант "Бяла роза" с народни цени като за курортен ресторант.

- Кифлоприземител

7.   Кифльо щом не си разбрал че Джулия фемили е в несебърския квартал Стадиона, а не в Слънчев бряг от там нататък какво да ти се вярва. Слънчев бряг започва след моста на река хаджийска.

8.   5, балконинг правите ли?

9.   Номер 8, определено не. Но затова пък правим: плажунинг, ресторантинг, разхождинг, пазарувинг, чуканинг, лизанинг, говоринг и лежунинг.

- Кифлоприземител

10.   В Стария Несебър си заслужава да се посети поне веднъж и коктейл-бар "При Майкъл", намиращ се на улица "Хан Аспарух" 7. Цените там са двойни, но обстановката е така оформена, че прилича на нещо средно между пещера и джунгла и е много ефектна, особено вечер на залез или под звездите.
https://bar-2847.business.site/

- Кифлоприземител

11.   Кифльо, точно ти чуканинг едва ли правиш, като ти гледам постовете, ама карай. Може да правиш с мъж или максимум с проститутка, ама с жена едва ли.

13.   На стрийт вю видях Кранево и т.н. РУмънски курорти като Мамая и подобни и щях да повърна, пълен ужас, нищо интересно. Същото е и в по-голямата част на Полша, която е доста грозна и сива страна спрямо например Чехия.

От автора

15.   Кажете нещо интересно около Атина, по морето в Португалия или в чешката провинция моля!