Споделена история от Други

Имот или инвестиции
Здравейте, аз съм на 25 години, живея в София, наемът ми е 600лв и взимам 2200лв. Няма да получа наследство - имоти, земи или пари, така че сам се оправям.
Досега обмислях да събера 10-20 хиляди за първоначална вноска и да си купя апартамент или къща в района, но от една година инвестирам в акции и чета повече по темата и като си направя сметка, се чудя дали не е по-добре да инвестирам тези пари във фондове (S&P, ETF) и да заделям всеки месец за там по 100-200лв. Така като се пенсионирам ще имам по-голяма печалба, отколкото от продажбата на имота и ще съм спокоен за старините си.
Бих искал да чуя аргументи от двете страни - защо е по-добре да се инвестира в дългосрочни фондове и защо е по-добре да се купи имот, защото все още не съм взел решение.

Коментари

1-50 от 75

1.   Инвестирай първо в:

1. Образование (икономика и бизнес и/или администрация);
2. След като се дипломираш и имаш понятие от нещата си направи твой малък бизнес с правна фомра ЕООД;
3. Ако потръгне бизнеса и се задържи повече от 5 години, след това с парите, които се генерират като печалба от този бизнес, ги вложи в имот или в разрастване на бизнеса.

Всичко друго, без знания и с малко четене по форумите е 100% загуба на пари.

2.   Аз съм 20, нямам си и на плнятие от инвестиции и прочие, но ще ти кажа едно скромно разсъждение спрямо пряко наблюдение. Имотите поскъпват постоянно, особено в градовете като Пловдив и София. Въпроса е, че и наемите поскъпват, не знам в какво положение си, но с подобна заплата предполагам могат да се купят 2 апартамента, едностайни, след време още някой. Реално, ако говорим за след 30-40 години, наемат на подобен апартамент ще е 400-500 лева и всичко ще капе в твоя джоб. С тези акции и фондове всичко ми се струва като криптовалутите, просто пирамиди и вятър работа, или си измамник и правиш нещо с далавери, или пиеш студена вода и това е. Затова си заложи на сигурното - апартаменти. Ако имах например 300 бона в момента в какво мислиш бих ги набутал ? В апартаменти или в акции и подобни неща ?

3.   Ще се опитам да ти дам съвет като финансист, който вече 13 г. анализира пазарите. Сега това, дето ти разпряват, че като инвестираш в индекси, ще ти осигури старините, е мит. И ти казвам защо. Средния годишен ръст на SP500 e 7-8%. Не гледай, че за последните 1-2 г. се е удвоил, затова ще говоря малко по-късно. Добре да кажем, че инвестираш там. Обаче там не забравяй, че имаш 10% данък. Т.е. след данъка ти остават чисти около 6,5-7% на година. Обаче реалната годишна инфлация е около 6%. Смятал съм го, няма да задълбавам в това и не, това, което го пишат от БНБ и НСИ, не е вярно, гарантирам ти. Значи реалната ти доходност над инфлацията е макс. 1%.

Да речем, че инвестираш сега някаква сума и чакаш 40 г. В твоя случай даже е още по-зле, защото ще инвестираш във времето и ще изтървеш ръста първите години, но аз за по-лесно ще ти го смятам, все едно наведнъж в началото инвестираш.

Условно, ако инвестираш днес 30 000 лв в SP500, след 40 г., когато трябва да се пенсионираш, ще имаш 30*1,01^40 = 44 к, като тук дори не съм извадил такси и разходи за платформата. Отделен е въпроса, че има голяма вероятност въпросния фонд да го няма след 40 г., защото това са доста години и съм почти сигурен, че няма да го има този фонд. Отделно платформата, през която инвестираш, също има голяма вероятност да я няма. Т.е. риска е огромен. Отделно сега акциите и индексите са страшно надценени, защото само за последната година е поскъпнал двойно, което е много ама наистина много. В момента го държат изкуствено само благодарение на трилионите долари, което се печатат всяка година и ще продължат да се печатат в следващите години. Но разбира се, това изкуствено завишение не може да продължава вечно и ако се случи един огромен срив в следващите, което е много вероятно, после може да минат 5-10 г., само докато се върнеш на нивата от преди срива и забравяш тия 7-8% годишна доходност. Отделно през това време ще имаш инфлация и ще трябва да изчакаш още няколко години, докато компенсираш и инфлацията за периода. И така може да минат 10-15 години и ти да си на нула. Всички тия рискове ги оставяме на страна. Пак повтарям, че това е при 1% над инфлацията и при изцяло инвестиране на цялата сума в началото. Т.е. в идеални условия.

Вариант 2 - тези 30 к ги инвестираш в имот. Да речем, че си купуваш имот за 200 000 лв, даже за тия пари след справка в имот.бг разбрах, че можеш да си купиш доста приличен двустаен апартамент в приличен квартал и готов за живеене, т.е. няма да имаш допълнителни разходи за ремонт и обзавеждане.

След бърза справка в интернет - нотариален калкулатор и моитепари.бг, където виждаш всички оферти на банките установих следното.

Вноската ти за 20 г. ще е 950 лв. Първоначалните разходи са: 4000 за нотариус (ако 40% от сумата се пише като движими вещи), 1000 нотариални такси, за учредяване на ипотека, 5-6 к за агенция (ако е с агенция) и 10% първоначална вноска за банката. Общо 30 к.

И започваме да смятаме. Въпросните 950 лв вноска с времето ще се обезценява от инфлацията и средната ти вноска ще е 625 лв след инфлационната корекция. Как го сметнах ли? 1,06^20 = 3.2. т.е. в края на периода тези 950 лв ще са обезценени 3.2 пъти. Или ще са като 300 лв сега. Средноаритметично между 300 и 950 прави 625 лв.

Ти в момента плащаш така или иначе наем 600 лв, който ще расте с годините с процента на инфлация, т.е. остава си перманентно 600 лв днешни пари. Значи реално ще се набутаваш само с 25 лв допълнително всеки месец средно за тия 20 г. Или 300 лв на година. Айде сложи още 100 лв данък имот, 400 лв на година. Значи за 20 г. ще се набуташ с още 400 х 20 = 8 к или общо с първоначалнат вноска 38 к.

Обаче ще притежаваш имот за 200 к след 20 г. Отделно в следващите 20 г., докато се пенсионираш ще сепстиш още 600 лв х 12 мес х 20 г. = 144 к от наеми. Значи общо за всичките 40 г. ще при 38 к инвестиция в крайна сметка ще имаш 200 к днешни пари, понеже апартамента също поскъпва с инфлацията дългосрочно (изплатения апартамент) и 144 к спестени наеми = 344 к в края на периода. Което в пъти повече от 44-те к, които ще имаш със SP500. И това не е всичко. Дори след като се пенсионираш, ще продължиш да правиш повече пари, защото ще продължаваш да спестяваш 600 лв наем да речем още 10-20 г., ако приемем, че ще живееш до към 80. Или най-малкото можеш да го отдаваш под наем за толкова или да оставиш на децата си, което е същото. И всичко това при много много по-нисък риск.

Сега някои ще кажат "ама те лихвите може да се вдигнат". Първо, не мис е вярва много да се вдигнат, защото това означава САЩ да си оспят собствения дълг. Дори да има известно показване, то ще е доста по-малко от инфлацията. С две думи в момента инфлацията ти е 2-3 пъти по-висока от лихвата. Ти само с инфалцията си изплащаш лихвата, че и част от главницата в годините. Сега ако 950 лв ти се струват много, след 10 г. почти няма да ги усещаш.

Някои ще кажат, че апартамента щял да се амортизира. Ако купиш апартамент на 20-30 г., той реално има поне още 60-80 г. живот. А и ти като го изплатиш, винаги можеш да го продадеш и за почти същите пари да купиш значително по-нов.

За мен акции и индекси има смисъл да се купува, само и единствено след силен срив и то да държиш най-много десетина години, докато трае по-силния ръст, всичко друго си е на кантар с инфлацията и реално само си защитаваш парите от инфлацията, без да прави реална доходност и то с цената на доста висок риск. Е, разбира се, има акции, които поскъпват пъти за няколко години, но такива акции не е лесно да се индентифицират предварително, а и са свързани с огромен риск. Ако намериш такива и си сигурен в тях, ОК, но аз лично не бих рискувал. Ако след няколко години индекса се срине с 50% и повече, тогава само бих инвестирал в него.

На кратко - съветът ми е спести още 10 и си купи жилище. Аз преди години постъпих така и не съжалявам. В момента вноската ми е 160 лв и не я усещам, а преди 14 г. си беше цифра. Даже тогава ми беше 230 лв, защото лихвите бяха по-високи. Имай предвид, че тогава работех за 600 лв и това си беше 40% от заплатата ми и беше трудно наистина. Но сега след 14 г. инфлация заплатата ми е 1400 лв, а вноската 160 и не я усещам дори. Даже мога да си погася остатъка ако искам, но няма смисъл, защото ще затворя едни пари, а реално ще спестявам по 160 лв на месец, които така или иначе не ги усещам. Жена ми покрай ковида сега взима 2300 и ми дреме за 160-те лева. Даже вместо да погасявам този заем си взех още един апартамент кеш, койтоо ми носи още 350 на месец. Просто не виждам смисъл да погасявам за толквоа нищожна вноска. Подчертавам, че сме от провинцията и затова са ни ниски заплатите.

А между другото ако купиш гарсониера вместо двустаен, вноската няма да я усещаш дори в началото. А след време като събереш още пари, може да си купиш още една и да я даваш под наем да се самоизплаща или ако вече си семеен да продадеш гарсониерата, да си погасиш кредита и с остатъка да си купиш двустаен, защото с две заплати пак ще ви е лесно да го изплащате. Хем през това време ще спестиш повече пари и дори може да успееш направо да го погасиш целия и да го използваш като залог за двустайния, пък гарсониерата да я даваш под наем и да си погасяваш половината вноска за двустайния. Всякакви варианти има, когато имаш имот, пък бил и на изплащане. Разбира се, това е свързано с малко главоболия, но вече е въпрос на предпочитания. НО аз не бих рискувал с индекси, особено пък сега, когато са толквоа надеценени.

4.   Пич, ако можеш да вземеш жилище на ФИКСИРАН лихвен процент, не се замисляй. Стоковият пазар е балон, който ако си мислиш, че ще издържи докато се пенсионираш... На десетина години се срива. Хората които печелят от него са спекуланти. Играят чрез деривативи, супек рисково, и само с това се занимават по цял ден. Тия които си оставят просто парите и чакат, губят. Разбери, че това е игра за професионалисти, които знаят че има цикли на надуване на балона, и после пукане. Илюзия е да си мислиш, че нормални хора печелят. "Печелят" временно, по нещо ако изпада, и после истинските играчи им го прибират.

Навремето поне банките даваха лихвен процент. Няма го вече, защото... когато можеш сам да си напечаташ пари, за какво да даваш лихва на някой друг? Същото е и с държавните облигации. А инфлацията ти яде парите постоянно. Аз имах късмета да си купя апартамент, кеш, но не в София. В София е супер за бачкатори. Но накрая, както виждаш - инфлацията само ги яде тия пари, за какво се грухаш? По-добре да инвестираш времето си в образование и начин да печелиш пари по-независимо. Дали чрез собствен бизнес, или freelancer. Ако имаш спестявания, по-лесно да отделиш някоя друга година, да пробваш различни неща, дори и нищо да не излезе. Пак по-умно, отколкото да си мислиш, че трупаш някакви пари за нататък, а то ги губиш, защото е такава системата.

6.   От 3 забравих да спомена.

Другото предимство на собственото жилище е, че е голям кеф да не се занимаваш с хазяи и да си знаеш, че това си е твое. Не се съобразяваш с никого, правиш си го както на теб ти е кеф, без да се притесняваш, че наливаш пари в чужд имот. Аз откакто си купих, се родих. Беше ми писнало да се местя от квартира на квартира и да се съобразявам с идиоти.

7.   Преди време се опитах малко да се занимавам с борсата и да ти кажа честно май нищо не изкарах . Един апартамент ново строителство съм изплатил (102кв.м) имам още един старо строителство (за детето) не го даваме под наем . Понеже преди няколко години и аз мислих къде да вложа , започнах малко да купувам земя в Добруджа . Като казвам малко , наистина е малко . Отначало взех 20дка , след време още 20дка и преди 6 години още 10 . Общо 50 дка. Както знаеш земята и рентата са освободени от данъци .През годините са давали различна рента , но ще ти я сметна средно 80 лв на декар - това е 4000 лв на година , не е много , но ето ти я една пенсия , или една вноска по ипотека или една вноска за кола - говорим за годишна вноска . Да приемем последния период 6 години , макар че я имам от по рано .Тоест 6 години по 4к = 24000 , няма данъци , няма разправии с наематели , няма амортизация и ремонти , няма такси , единствено трябва да дадеш банкова сметка , за да ти преведат парите . За тези условно 6 години , земята е скочила поне с 500 лв дка , тоест още 25 000 лв добавена стойност .Бързо ликвидна е , и ако човек иска веднага може да я продаде . В момента в Добруджа е към 2300-2500 на декар и то при късмет . Пак условно ако реша да продам и обявя за 2000 лв , веднага ще си имам 100к лева .Знам , че на твоите години тази инвестиция не те блазни , исках само да ти дам една идея и да ти кажа да спреш да гледаш борси , крипто и подобни неща които ги виждаш само на екрана . Апартамент , магазин , земя , това са ти вариантите .Знам че много хора няма да одобрят инвестицията в земя , но аз за себе си съм решил тази година да взема още 20 дка ако имам късмет .Когато декарите са малко не ти се струва печелившо , но сметни 100 - 200 дка . 100 ДКА СА поне 8000лв на година , а може и 10 000 , защото арендаторите дават повече пари за по големи декари .При 200 дка имаш поне 16 000 , може и 20 000 на година . Няма да споменавам , че познавам хора с по 300, 500 дка , имам двама познати единия има 3000 дка , другия 980 дка . Подчертавам , че става дума за Добруджа , където земята е плодородна и цената е висока , за другите места не е така . Хората за които ти говоря си живеят в София и нямат нищо общо със земята , но са инвестирали навремето и сега си берат плодовете

8.   Конкретно в случая на автора според мен е по-добре да инвестира първо в имот и после в земя. Защото така или иначе и от двете се правят сходни възрващаемости, но поне няма да се влачи цял живот по квартири. Отделно за имот ще получи и заем, който ще му върне повече пари от лихвата във времето и така дори ще има по-висока възвращаемост. Вече като си купи жилище, тогава да мисли за земя, но на първо време какъв е смисълът да си вкара парите в земя и с рентата да си плаща наема, като може директнод а си купи жилище и да не плаща наем? Вярно, че ще плаща вноски по кредита, но след 20 г. ще има имот, който ще струва доста.

7, абсолютно се съгласявам. Винаги съм бил фен на нискорисковите и пасивни инвестиции, които точно поради това, че са пасивни дават възможност постоянно да инвестираш в нови и нови инвестиции. И не ти крадат времето и живота като бизнеса в повечето случаи, което би обезсмислило финансовата свобода. Кел файда, че изкарваш много пари, ако работиш 12ч./6дни.

Малко се отклоних, но въпроса ми е друг. Имам интерес към подобниинвестиции, но нищо не разбирам. Има някакви категории, зависело от релеф и т.н. Как да се науча да разпознават качествените инвестиции. Да не стане да купя някаква земя и после да си я завра в гъза с извинение. Ако трябва мога да се консултирам със специалист, да ме научи на това-онова и да си платя. Но дори не знам към какъв трябва да се обърна. Може би към земеделец.

Ако ми обясниш някои неща,ще съм ти благодарен. Само в Добруджа ли си заслужава? В централна северна България например има ли подобни норми на възвращаемост? Предполагам навсякъде си е все около 3% годишно. Доколкото съм чувал, е хубаво да се инвестира където има конкуренция между арендатори.

И най-важното - чувал съм, че често арендаторите не си плащат арендата, особено ако годината не е била плодородна.

9.   Това с индексите и фондовете изобщо не е толкова сигурно, колкото повечето хора си мисля. Повечето си мислят, че ако купят сега, задължително след 20 г. цената ще е по-висока, но изобщо не е така. Веднага давам пример. Японския индекс (NIKKEI) удря връх през 1989 г. - 39000. От тогава до сега никога повече не достига подобни нива. Последните 30 г. (от 1991 г.) варира на нива между 13 и 22 хил. В момента е 16 хил. Т.е. ако беше купил през 1989 г., сега 32 години по-късно, инвестицията ти щеше да се е стопила с 60% в абсолютно изражение. А да не говорим, че за тия 32 г. живота сигурно е поскъпнал поне 5 пъти. Т.е. тия 40%, с които би останал сега, ще имат стойността на 8% от първоначалната инвестиция. Демек 92% загуба за 32 г.

Това говорим за Япония, не за Занзибар. Каква е гаранцията, че същото нещо няма да се случи и в САЩ в следващите 40 г.? Особено имайки предвид колко долари са напечатали и колко са задлъжнели през последните години.

Външния дълг на САЩ се утрои за последните 18 г., вече е 22 трлн и надхвърли 100% от БВП. Вътрешния отделно още 5 трлн. Тенденцията е да продължи да расте с големи темпове в следващите години, така че като нищо можем да видим японски сценарий. Това, че е било така в повечето периоди в миналото, съвсем не означава, че ще е така и следващите 30-40 г.

10.   Заслужава си само в Добруджа, защото рентите са постоянни. Миналата година страшна суша е било и пак арендаторите дадоха по 50 лв.
Земеделската земя се дели на категории от 1 ва до към 10 та, може да има и още категории но това са масовите. Най висока се води 1 ва, тя е при поливни условия и почти няма такава, следва 2 ра която се намира, но и тя е рядкост. Най масовата е 3 та и трябва да се насочиш към нея. Трябва да поразпиташ, обикновено в селската кръчма, колко арендатори има в землището. Специално в Добруджа са трима и повече в едно землища. Гледай да има арендатори, защото винаги някой ще гледа земята и винаги ще има конкуренция помежду им и единия винаги ще даде поне 10лв повече от другия. Покупката на земя е лесна работа, трудно е обаче да намериш за продажба, защото никой не си продава земята. Ако ползваш агенции, ще ти намерят, но на пазарна цена, ако тръгнеш сам или с познати, без агенция, може да си намериш с 200-300 лв по ниска цена от пазарната. За големи цели парчета цената винаги е малко по висока. Може да се случи така, че земята да има договор за рента, не се притеснявай от този факт, при сделка договора се прехвърля на новия собственик. Най удачния период за покупка е сега преди жътвата или през декември когато раздадат рентите. Доста хора си чакат рентата и тогава продават. Дали цента ще расте или ще падне аз не мога да кажа. Знам обаче, че навремето ако някой е имал 100кв. къща, 100 овце и 100 дка, се е считал за богат човек. Знам също че нашите дядовци са инвестирали само в земя и в злато. Знам също, че цялата храна в света излиза от земята и колкото и нови технологии да навлизат, трябва да се яде. Аз лично ползвам рентата за текущите си сметки, ток, вода, нет, данъци и тн. Всичко което ми е разход го плащам с тази карта по която ми превеждат рентата, така не харча от заплата за тези разходи и ми е по лесно. Сега се оглеждам за 20 дка, но искам да ги взема за около 2000лв, а такава цена трудно се намира, но аз съм упорит. Дори да ми е със 100-200 лв отгоре пак ще скоча, защото тази разлика буквално се избива за една -две години. Засега намирам дори и по 1800лв, но в Тервелско, но за да купя там трябва да я видя и да поразпитам. Смело можеш да купуваш в землището на Добрич, Ген. Тошево, Балчик и Каварна, категория 3 та масовата, ако е 4та след оглед и разговор с арендатора. Приемам хипотетично, че се срива цената на земята от 2к на 1к -огромен спад... и какво от това, аз нали досега съм вземал ренти, тоест съм си върнал голяма част от вложените пари. Отделно от това, нарочно съм избирал парчета от по 20 декара, забравих да ти кажа, че е хубаво да търсиш над 10 дка. Вземал съм по 20 дка, както казах, защото ако ми трябват пари, веднага мога да продам едно парче, да си развържа някакви пари и пак ще ми остане земя. Мислих да търся парцел 30-40 декара но ме е страх и затова търся 20 дка и евентуално догодина още 20, но те са в проекция. Пасивен ли е дохода - да пасивен е. Не се налага да правиш нищо, само си подписваш договора за рента, който може да е и 5 и 10 годишен и си даваш банкова сметка. Дали е разумна инвестиция, трябва да си прецениш сам. Имам познати които инвестираха навремето и сега само от рентата купуват още парцели. Земята е онзи ресурс който не може да се произведе. Ако се сещаш още нещо -питай, ще се радвам ако съм полезен.

11.   От автора:
Благодаря за отговорите. Понеже се говори доста за САЩ, искам да уточня, че аз обмислям по-скоро европейски фондове (не се облагат с данък) и с реинвенстиция на дивидентите.

Освен това трябваше да уточня, че гледам по-скоро да си спестя пари, които да не бъдат изяждани от инфлацията. Ако нещата отиват на зле, винаги мога да си наема стая за 200лв или да живея при приятел например, а как стоят нещата с продажба на ипотекирано жилище и какви биха ми били опциите при неблагополучни ситуации?

За предложението за фирма - пробвал съм се да работя на свободна практика, но не успях да се справя със стреса и бюрокрацията. Не мисля, че е за мен и засега нямам планове да развивам бизнес.

За апартамента все още ме “гложди” това че не разбирам много от ипотечни кредити и защо банките допускат да губят пари (казахте, че ипотеката не се променя спрямо инфлацията и след време не се усеща като сума) или да не печелят повече (като сами си ги купуват). Другото, което ме притеснява, е че в по-развитите страни няма чак такава икономическа разлика между столицата и други големи градове и търсенето след години може да е по-малко от предлагането. Вярвам, че много хора биха се върнали в родните си градове или поне общини, ако имат възможност за развитие там. Какво мислите по въпроса?

За арендата на земи - мисля че съм изпуснал момента. Вече се усещат климатичните промени и не бих инвестирал в земеделска земя (ще погледна за по-южните части).

12.   Защо не помислиш за къща близо до софия.Хем ще ти излезе по евтино хем като квадрати щеимаш повече на разположение надценените апартаменти в софия да ги изщлаш 30 години не си струва

13.   10, беше ми много полезно, благодаря! Оценявам го. Само не разбрах как в крайна сметка да разбера дали конкретното парче си заслужава. За големината е ясно, но иначе самото качество. Чисто и просто категорията да е трета и това е дсотатъчно, така ли? В смисъл не се ли гледат и други неща като достъп до инфраструктура, релеф, нивелация и т.н. Или са си включени в самата категоризация? И изобщо какво да се гледа при покупка?

15.   до автора 11

Това, че не е за САЩ, а за ЕС, не променя кой знае колко нещата. И Европа печата яко. Принципно има корелация между САЩ и Европа. Ако SP500 се срина, малко иил много ще паднат и Европйеските индекси. Така че това, че са европлейски индекси не те спасява кой знае колко, защото в условията на глобалната икономика нещата са горе-долу идентични навсякъде.

Ако искаш, просто да запазиш стойността на спестяванията си, пак имота е един добър вариант. Друг вариант е инвестиционно злато. В igold се продава доста изгодно. Влез в сайта и иразгледай, иам клипчета, в което всичко е обяснено. Как се съхранява, какви точно продукти да се купуват и т.н. Имай предвид, че също се дължи 10% данък. Златото печалба няма да ти донесе, но малко или много ще обезвреди инфлацията. И винаги можеш бързо и лесно да го превърнеш отново в пари и то навсякъде по света.

С продажбата на ипотекиран имот нещата стават по абсолютно същия начин. Просто като го продадеш, ако например имаш остатък САМО по главница 100 000 лв, продаваш го например за 200, банката си взима нейните 100 и ти останалите 100. Това е. Т.е. това, което си изплатил до момента не ти се губи.

Най-лошото, кеото мжое да стане е да останеш без доходи. Има варианти да се споразумееш с банката, трябва да си честен и открит с тях. А не да се криеш ид а се правиш на ударен. Има вариант за гратисен период, докато си стъпиш на краката. Тогава не плащаш лихви за този период, но се удължава срок като цяло. Може да удължиш срока и да ти падне вноската. Може просто да го продадеш, да си вземеш своетои да приключиш с банката. В редки случаи се стига до ЧСИ. АКо се стигне, тогава ще ти вземат имота, ще го продадат, ще си вземат своето, ЧСИ-то също ще си вземе своето, което няма да е малко (може би едно 20-30 отгоре ще се набуташ за него) и ако е останало нещо от продажбата, го взимаш ти.

Как печели банката? Ами тя е търговец на пари. Тя реализира печалбата на момента. Тя заема средстава от междубанковия пазар или от депозити на 0.5% лихва и ти дава кредит на 2.5% примерно. И 2% остават за нея. Това е. Все едно че търгува с ябълки. Само че вместо ябълки взима пари и ги дава срещу лихва.

Нищо сложно не е. Ако те притеснява, отдели няколко месеци, пропротчети, разпитвай хора и лека по лека ще научиш не е сложно.

За да го разбереш по-лесно ще ти дам конретен пример. Банката взима заем на 0,5% лихва и вноската и е 850 лв. Тези 200 000 лв ги дава на теб на 2,5% и ти и даваш всеки месец вноска 1000 лв. Всеки месец банката взима от теб 1000 лв и дава на нейния кредитор 850 лв и прибира 150 лв печалба всеки месец. И изобщо не я интересува инфлацията. Да, с времето тия 150 лв печалба ще намаляват като стойност, но все пак ще има положителен паричен поток. А и през това време ще раздава нови и нови кредити.

Сега ще питаш кой и дава пари на 0.5%. Ами има инвестиционни фондове, които инвестират в ипотечни облигации, за да балансират портфолиото си например и да миннимизират риска, ако да речем имат по-рискови акции в протефейла и средното им се получава пак колкото инфлацията. Има застрахователни компании, пенсионни фондове и всякакви такива, инвестиращи в нискорискови, макар и с ниска доходност активи, вкл. купуват и съкровищни бонове и държавни облигации. Нищо че дават под 1% доходност.

16.   До автора

iShares Europe ETF - имат 13.7% ръст за година, освен това ги управлява BlackRock, а както е тръгнало, до 20 години ще има само 10 големи tech. комапнии и BlackRock, които ще притежават всичко. И не вярвам, че някакви регулатори ще им попречат.

17.   12, свястна къща в близост до София в момента под 120 000 евро трудно се намира. Имаш и още разходи по сделката. И най-важното - къщата се поддържа скъпо във времето, не е като апартамента. Отделно си е хамалогия, защото постоянно има да се работи нещо в нея - двор, гараж, земя, огради, порти, покриви, външни стени, една камара врати и дограми и т.н. Като инвестиция не съм убеден, че е добра опция.

18.   16, преди малко го проверих това чудо, графиката на това нещо е като кардиограма. Последните 20 г. просто е варирало между 20 и 60 долара без реален ръст. Ту 20, ту 60, ту 30, ту 50. Мерси за такава инвестиция. 2000 г. цената му е била 38, сега е 54. Бравос - 46% за 21 г. От тогава живота е поскъпнал поне 3 пъти, ама карай. 2000 г. наема ми на двустаен апартамент в широк център беше 60 лв, ама иначе ще си направил 46% печалба - бравос!

19.   До 18 - 2000-та година, бе друга управа, а реално са интересни от 2016-а насам.

Освен това съветвам всеки да следи, за движенията на BlackRock - вече налазиха около 1% от пазара на невдижими имоти в Копенхаген, като планът до 2030-а е, да имат поне 5%, но има приятел, работещ за тях, който твърди, че таргета може да се промени на 8%. Силата им е, че са много добри в лобизма и никой не иска да се откаже от лъвския пай, който предлагат. Не се съмнявам, че като насочат вниманието си към България, няма да установят монопол над недвижимото имущество за няколко кратки години, ползвайки техните си методи.
Другото е, че заендо с партньорите си държат 18% от Apple и правят всичко възможно, за да изкупят всяка значима конкуренция и да попречат на нова таква, да се появи.

Според мен компанията има много голям потенциал, да успее да диктува пазарите. Ако това се случи, всеки инвестирал в нея, ще е много добре.

20.   И преди да попита някой, не не смятам че действията им са морални и етични, но тук говорим за печалби, нали?

21.   19, 2030-та, 2040-та, я камилата, я камиларя. Всичко е в сферата на редположенията. Както сега са агресивни, така и някой може да им скрои шапка. Никой няма кристална топка, за да види какво ще стане след 10-20. Аз лично не бих рискувал с подобна кардиограма, пък вече всеки сам си решава.

22.   До 21 - Същото може да се каже и за имотитие. Работата е, че няма кой, да им скрои шапка. Доминират при демократите, кактобоминират и при републикацните. В Дания нито левите, нито социал-демократите им направиха нещо, въпреки протести, закани и ... разкрития че всички са свързани с тях. Аз съм обнадежден, че може би ще постигнат абсолютен монопол в някои сфери.

23.   До 21

А иначе за имотите съм съгласен, но не виждам защо да не се обединят повече хора и да започнат, да правят това, което Blackrock прави - огромни капитали, изкупуване на всички възможни имоти и да се допускат политици от всички партии, като им се дават преференции, с цел да прокарат тежки регулации при строителството, така че никой да не може да прави нови жилища, а общественото мнение да се тушира, като се ползват хора, които уж не са свързани с комапанията и са "независими политиц, да дават обещания, че спрат компанията, дори може да прокараме някаолко кухи законопроекта, уж в нейн ущърб. Участниците в тази инициатива, бувкално може да се превърнат в следващата позелмлена аристокрация и не мисля, че има много хора, които биха били против, да са такива, както да осигурят сигурността на децата си.
Ок, аз не бих, но не мисля, че е толкова лош вариант. Докъто светът се тресе от Ковид, талибаните в Афганистан, несигурна икономика и прочие, това мился, че ще мине.
В смисъл - минава в Дания - страната в която имаш министри с колелета и рев за всяко нещо.

24.   Ти мислиш ли, че в България няма " позелмлена аристокрация" ;-)

25.   Каквито и да са тези, защо мислиш, че са налазили Копенхаген, а не София :)

26.   Съветът ми може да ти се стори странен, но аз те съветвам да си купиш злато и сребро. Говоря за реално злато и сребро, което да притежваш и да можеш да го пипнеш с ръката си.

27.   Абсолютно най - добрата инвестиция е земя или жилище. Цените на жилищата в София винаги ще скачат, било балон било дрън дрън, като сравнявам колко бяха жилищата в София преди 20 гидини ми се вие свят. Моята панелка е скочила с 50% за 11 години!
Земеделската земя също е чудесна инвестиция, само глупаците продават земите си. Изчислих, че само за десет години наследствените ми земи от рентата си изплащат пазарната цена. А при земите няма данък, няма подръжка, перфектни са. Единствено трябда да се пътува и да си следиш нещата в местната община, дотовори с арендатори и т.н.

28.   26, само да ти кажа, че в България среброто е с ДДС, т.е. още с купуването вече си 20% назад плюс маржа също е 20%. Т.е. още с купуването губиш 40%, демек почти половината си инвестиция.

27, абсолютно съм съгласен. Моя апартамент го купих преди 10 г. за 19 к евро. В момента същия струва 30-35 без да броя подобрения, които съм правил. Т.е. за 10 г. си е вдигнал цената с грубо 70%. Отделно за тия 10 г. съм спестил още 30-40 000 лв наеми. Това ако не е инвестиция, здраве му кажи.

29.   До 27, Съгласен съм с теб, аз съм този с подробния пост за земята, но както виждаш хората тук изобщо не мислят в тази посока и просто няма смисъл да се обяснява.
ДО 13, Като насока наистина трябва да ти е категорията на първо време. Достъп до път (може и полски път) имат всички ниви, поне на скица, реално обаче тези пътища се изорават заради комасацията при обработките. За релефа, не трябва да те притеснява ако има малко наклон, ако върви трактора си вземаш пълната рента. Сега ще ти кажа конкретни цифри, макар, че не е много прието. Миналата година е била много зле и въпреки всичко от едната взех 60лв, от другата 50лв. По миналата от тези по 20 дка взех 90лв от тези 10дка - 105лв. Цифрите са точни.
Гледам доста хора залитат по разни фондове, борси, крипто и тн. Тези неща са направени и се манипулират от китовете, всички останали си мислят, че нещо са инвестирали. Наскоро SP500 падна и ако някой беше влязъл преди спада, едва ли щеше да повярва на исторически данни от 10 % печалба. На борсата можеш да си на плюс за малко и когато си повярваш, точно тогава пада цената. Ако знаеш колко анализи съм изчел, колко графики съм изгледал, дори по едно време бях абсолютно уверен, че това е начина. После разбрах за фишинга, за китовете, за манипулациите и др. и сега всяка инвестиция която съм направил мога да я пипна. Малко да дам моите 5 пари и за златото. Златото на кюлчета или монети е добро за съхраняване на стойност, но нищо повече. Кюлчетата е хубаво да са по 50 и 100 гр. за да са ликвидни, монетите - най ценна мисля е Виенската филхармония. Относно цената, ами преди седмица загуби 23%, после малко върна. Мисля че цената е надценена, но засега ще се движи в диапазона 1700 долара за трой унция. Жилищата разбира се като земята, са чудесна инвестиция, сега в момента са горещ пазар, но най-много до 3 години този пазар ще изстине, заради цикличноста на самите пазари. Кеша така или иначе е цар, всеки иска кеш. Ако един се раздели с имота си той пак е на кеш. На този етап еврото си остава резервна и силна валута. Май се отнесох в писането, моля да ме извините. Поста не е препоръка.

30.   29< вярно ли е, че често се случва арендатора да не си палти рентата?

31.   Последните години дупката, дори пропастта между София и провинцията стана още по голяма. Голяма част от момчетата и момичетата отишли там, се реализират и започват да получават главомолми за стандарта на провинцията доходи, особено в ИТ бранша. И изведнъж се оказват в положение, в което харчат по малко от колкото изкарват, тъй като са свикнали да живеят кротко и започват да им остават не малко средства. Точно в този момент се натъкват на приятели, youtube, facebook или Инстаграм група, в която нагледно са направени всякакви инфографики, в които е изобразено как ако инвестираш Еди къде си, ще се пенсионираш милионер. Всички са копи пейст и предполагам, тези твой сметки конкретно за индексите и процентите си ги видял точно от такъв тип прокламация за инвестиране. Въз основа на тях веднагически започват сметките без кръчмар, които понякога са спорни.
Както в почти всички сфери, хората сме склонни да копираме чуждо поведение и особено това на тълпата покрай нас. Това, че е модерно в момента всичките колеги и приятели да се мислят за инвеститори и предприемачи, не значи, че е оптимално или целесъобразно. Това са възможности, които винаги са били на лице, но преди да се получи този скок на заплатите в някой сфери в големите градове никой не се замисляше за тях.

32.   Ще го кажа така, пък кой каквото разбере:
Продължават да горят по цял свят земи, гори...но не горят тези на Бил Гейтс, на Килъри...опс Хилъри де, на кралицата (17% от територията земя) т.н и други персонажи взели се за господари на света. А помислете защо и ще знаете и отговора на въпроса от темата.

33.   Горите ги горят за дървен материал.

34.   Не съм авторът. Като човек от провинцията, взимащ 850лв заплата, притежаващ един имот тук. Аз бих ли могъл да купя обзаведен апартамент в София с цел да се отдава под наем, при положение, че вървят от и над 200к?

35.   От автора:
До 31 - не е от Фейсбук, а един приятел е трейдър и ми е разказвал как хората им дават по 10-20 хиляди за инвестиция. Също така, доколкото знам, пенсионните фондове и банките също инвестират парите си. Това ме замисли, че явно има смисъл. Пак казвам, че изобщо не разбирам, но защо банките не изкупуват апартаменти за даване под наем вместо да инвестират (може би регулаторно нямат право, трябва да проверя).

Иначе май все пак се спрях на идеята да си купя имот, но по-малък и да заделям отделно за инвестиции. Така няма да разчитам само на едно нещо и ако създам семейство ще мога да си купя по-голям като продам стария или го давам под наем. Надявам се скоро да получа увеличение на заплатата, но все пак с моя доход може ли да ме посъветвате какъв имот да си взема? Искам за възможно най-кратък срок да го изплатя и вноската да не е повече от 800лв.

36.   По-добре е да имаш 1 селска къща, но да знаеш, че е твоята, отколкото 10 пъти повече като стойност в криптовалути, акции и т.н.! Последното рухва като пясъчна кула, при даден икономически трус и изобщо не е сигурно! Сетете се дори с едното КТБ какво стана и на колко хора им изгърмяха "паричките"! Да играеш на акции, борси, лихви и криптовалути си е като в казиното - може и да излезеш много богат, ама доста по-вероятно е да се овътриш. Манете го бате Юли какво ви разправя и как се инвестирало и мислело положително. Такива хора са измамници. Съгласен съм с 31, всеки втори стана предприемач и "хиена" на капитализма! Смешковци!

Рисковият елемент ти е стотици пъти по-висок при акции/валути, отколкото при недвижимия имот. Фирми и компании фалират, срива им се доверието, хакери щъкат из пространството. Имота, освен ако не стане някаква война или не дойде някаква мега несправедлива власт, като си го изработил с труд, никой няма да ти го оспори като владение.
Да имаш дори една 200 кв. селска къща с двор и земя към нея(което е по-добре от 45 кв. на 12 етаж в София - МИСЛЕТЕ !) изобщо не е малко. Така си независим и дори с овце или пчеларство ще се оправиш. А като си големия предприемач и финансов хищник, като те тресне кризата и фалита и може и до кофата за боклук да стигнеш.

ZZ

37.   35 Спрете да плямпате с твоя приятел, защото ще го загазите. Него трябва да са го предупредили и не- не му дават хилядарките за инвестиции, а едно друго нещо. И да- дават ги и дават дори и по 80хил., но просто става въпрос за нещо прикрито и за нещо, за което служителите са предупредени много добре да не плямпат, защото ще го загазят всички по веригата. А загазването е от рода на минимум 20 годинки. Просто кажи на идиота да си затваря плювалника.

38.   34, влез в моитепари.бг и е видиш всички оферти на банките. Там си пише каква първоначална вноска трябва, какви са вноски, на какъв доход трябва да отговаряш. В общи линии ти трябват около 30 к за първоначални 10%, нотариус и агенция. И да отговаряш на дохода, но твоя доход е малък и е трудно.

35 "Искам за възможно най-кратък срок да го изплатя и вноската да не е повече от 800лв"

В такъв случай си вземи гарсониерка в някой по-скромен квартал като Студенстски град, НАдежда или Люлин. За 50 000 евро може да се намери прилична, готова за живеене. Съветът ми е да не е стротелство преди около 1980 г и да не е на последен етаж, че ще береш ядове с покрива. Дори и панел да е, пак става, те са доста по-качествени от много ново строителство.

Ще имаш около 7000 лв нотариални разходи и за агенция (евентуално) и 10% първоначална вноска и малко такси към банката, общо около 17 000 лв. В момента най-изгодни са кредитите на ЦКБ, гледай ГПР, а не лихвата. ГПР ти показва общите разходи за кредита, не само лихвите, защото има и такси, застраховки и т.н., тия неща го поема ЦКБ и ти плащаш само вноската.

С вноска от 800 лв и първоначални разходи 17 000 лв, ще го изплатиш за 10-11 г. Но имай предвид, че намирането на подходящ апартамент обикновено отнема половин-1 г. търсене, не се хвърляй на първия. Тъкмо през това време да спестиш сумата, ако не си я спестил до сега цялата.

39.   Забравих да кажа, че имаш право предварително да си погасиш сумата или част от нея преди да ти изтече срока и не плащаш лихви за останалия период, ами си погасяваш само главницата. Т.е. ако за 7-8 г. След покупката спестиш около 40 к лв, можеш да го погасиш изцяло още тогава и Реал о ще го изплатиш не за 10, а за 7-8 г. И така срока ти се скъсява.

40.   Къщата макари и селска иска постоянни ремонти и допълнителни пари. Съгласен с мнението за гарсониерата, но заедно с това огледай за маломерни двустайни. Защо казвам това? Много просто, след време може да имаш дете и ще ти трябва още място. Може и да се замогнеш и този двустаен да го даваш на младо семейство -те са по стабилни като наематели. Сега ще ти дам още една идея, предвид това, че си оше много млад и ше можеш да изплащаш повече години. Помисли дали не можеш да купиш два малки апартамента. Знам, че звучи плашещо, но единия ще се самоизплаща от наема, а в другия ще си живееш. Виж някои строител дали няма нещо подходящо или погледни в сайтовете на съдия изпълнителите, ще се учудиш какви изгодни неща има

41.   Следя темата. От една страна ми е любопитно, радвам се, че има българи, които са предприемчиви. Но от друга - според мен трупането на богатства също е измама, за жалост. Печеля нормално, не се опаклвам, дори напротив (под средното за някои от коментиращите със сигурност, като гледам). Според мен обаче, “развитие” не значи непременно трупане на пари, дори напротив, понякога това е като каца без дъно, започваш да трупаш, с обещанието бъдещето да ти бъде сигурно. Но какво се оказва, получаваш не сигурност, ами несигурност - започваш да се притесняваш за живота си, за това дали ще успееш да оползотвориш максимално натрупаното, предполагам и за това да опазиш натрупаното, макар и коментиращите да не изглеждат никак като страхливи хора, напротив! Но според мен богатството е нещо активно - например, бизнес който да работи, но и занаят, който дори да не ти носи много пари, да ти дава една много по-важна ценност - на житейските уроци, на връзката с реалността. Затова, лично за себе си - бих се подсигурил много по-скромно, а спечеленото време бох оползотворил за това настоящето ми да бъде смислено, да обичам хората около мен... Защото инвестиционните брокери са едно туморно образование за обществото - това, че носят пари нищо не значи - това са едни кървави пари, които по веригата са взети я от някой, който е фалирал друг я в Алабама, я от всеобщото подяждане на стойността на парите от някоя финансова инжекция... Много е тъжно, че такава ни е системата, че там където са големите пари, те не са генерирани от някаква дейност в помощ на обществото... А дейностите, които истински допринасят - като учители, като производители на храна - им се дават някакви огризки.
С други думи - морално, хората които са купили земя и имот са ми по-симпатични ( : .

42.   Аз пък ще дам едно алтернативно мнение, което времето ще покаже дали има резон. Когато всички се втурнат към някаква далавера - значи не е далавера. Цените на имотите в момента са изключително завишени. Има демографски срив, топим се с хиляди годишно, 30% от имотите са необитаеми, строителството и инфраструктурата са на много ниско ниво. И въпреки това цените растат ли растат - балона се надува... Върни лентата и виж какво стана през 2008г. С времето брокерите ще стават все по-агресивни с лозунгите си, че "сега е момента", "цените от сега нататък само ще растат". И след това ще последва едно голямо "бум", както през 2008 и цените ще се върнат към реалността. Защото не е нормално цената на квадрат на имот без инфраструктура в някой краен квартал на майната си в София да е 1400 евро.

Цените в момента са такива заради лесния достъп до кредити от банките, както и през 2008г. В момента, в който банките врътнат кранчето, ще стане интересно.

Освен това доста от теглещите ипотечен кредит може би не си дават сметка, че банките могат да променят лихвата по всяко време, така че да компенсират инфлацията. И в един момент вноската от 600 лв им става 900 примерно. А те са на същата заплата. Кофти тръпка.

Другото е, че по жилището си има разходи, трябва много да се внимава какво жилище се взима, защото масово се строи с некачествени материали, целта е максимално бърза печалба, пък купувачите да му мислят. Ако примерно започнат да ти падат плочки или да ти тече покрива, ще се вкараш в ремонти, които не са евтини.

Не искам да те плаша, ако все пак решиш да купуваш имот, внимавай за качеството на изпълнение.

Каквото и да решиш, най-важното е освен това да инвестираш и в преживявания - в гроба нищо не взимаме с нас, нали знаеш ;)

43.   В момента имотите в София са надценени с поне 50%. Балонът е надут до пръсване. Освен това, липсват качествени имоти на пазара. Новото строителство е с отвратително качество и локациите са лоши. Квартали като Кръстова Вада, Витоша и Манастирски Ливади просто ги забрави - не стават. Люлин, Надежда, Дружба и подобни крайни квартали - също. Така че, дори да искаш да купиш нещо, няма какво.

Изчакай да се спука балонът и да се появят повече оферти с по-разумни цени, тогава може да се замислиш за някой апартамент стара тухла в центъра или добрите квартали - Изток, Лозенец, Иван Вазов. Дотогава гледай да си покачиш доходите, за да си по-подготвен за ипотеката. 2200 не е висока заплата и една ипотека ще те изложи на сериозен риск. В момента наемите са изгодни в София, не е добър момент за покупка. Само месечната лихва по кредита ще ти бъде повече от 600 лева.

44.   И аз следя темата и смятам, че много се разводни от коментари, които не са толкова по същество, а по-скоро емоционални.

45.   Добра тема се заформи, поздравления на участниците за интересните и разнообразни мнения :) Аз не съм специалист но искам да се изкажа относно златото. Преди 4 години купих 1 грам от Тавекс за 95 лева, понеже просто исках да видя и да пипна 24 карата злато :) В момента гледам че могат да ми го изкупят обратно за 98 лева, т.е. печалбата за 4 години е 3 лева. Ако приемем че всяка година инфлацията е 3-4 процента, то дори и златото не става за запазване на стойността на парите, като накрая "инвеститора" пак си е на сериозна загуба, а да не говорим и за риска от кражба :(

46.   45, така е. Аз сега като гледам графиката на златото - ако беше купил преди 10 г., ръста до момента щеше да е 22%. Само че от тези 22% имаш разходи по покупката, продажбата и данък. Реално ще ти останат макс. 16%. С 16% наистина не можеш да си избиеш инфлацията за 10 г. За последните 10 г. живота е поскъпнал сигурно с 80%.

47.   От автора:
Наистина мненията тук са много различни, но и управлението на парите не е лесна работа. Аз нямам амбиция да ставам богат, но така или иначе не си харча парите и не виждам смисъл само да си седят и да им пада стойността. Какво мислите за инвестиционните фондове например на Алианц (например за 10 години плащаш по 100лв и накрая си взимаш парите с печалбата)?

Като поразгледах обяви за апартаменти се демотивирах - 100к за кутийка. За тези пари сигурно ще мога да се изуча в Харвард! Може би ще ми излезе по-евтино да ходя на психолог за стреса и да се пробвам пак с нещо на свободна практика :D или малък бизнес. Някой може ли да ме насочи към добри сектори за България?

И на мен не ми харесва този rat race, но съм част от него и не виждам изход и затова се опитвам поне да действам разумно.

До 41 - аз също мисля така, но моето не е трупане на богатство, а просто не харча всичките си пари и искам поне да не губят стойност. Почти всяка седмица съм в планината, но там пари не ти искат :) Излизам с приятели, чета книги и се радвам на живота, но за тези неща не ми трябват особени средства. И освен това не обичам да пътувам, което доста намаля бюджета при почивките. Пък и ако нямам никакви спестявания ще съм постоянно в стрес, което няма да е добре за психичното ми здраве.

Благодаря пак на всички, погледнах нещата от друга страна и поне за мен заключението е, че няма правилен отговор и че е най-добре да не залагаш само едно нещо. Няма да пресилвам нещата, а ще действам спрямо ситуацията - ако се спука балона в София бих си купил все пак, но на тези цени е безумно.

48.   Темата наистина стана много добра. Дали автора не може да намери някои апартаментче , което е абсолютна дупка на много под пазарната цена, да му дръпне един ремонт и да го продаде на добра цена.
Ето и реалния случай. Мой познат купи къща буквално на 4-5 км от областен град. Къщата не е измазана отвън, но вътре всико е добре защото са живели хората там. Купува къщата за 50к лева след много преговори. Наема бригада и я санира цялата, взема фирма да оправи двора, прави малки освежавания. Всичко това за около 10к лв. Горе-долу към 60к му излезе, слагаме такси и други разходи и горе-долу става 70к.
Преди 2 дни я продаде на гаст арбайтери за 110к лева и по този повод ми разказа случката. Цялата работа от покупката до продажбата му е отнела 4 месеца. Мисълта ми беше, че могат да се намеря подценени имоти, но явно не по сайтовете, а на място да се разпитва.

49.   Да се спука да се спука, колко да се спука този "балон"? Половин България е в София, жилищата не стигат, какви искаш да са цените? Че то вече в забутаните села свястна къща струва по 60 000 лв. Колко да струва в София? Ако ти е скъпо, върви в провинцията, но там 2200 заплата няма да видиш, така че съпоставимо със заплатите е даже по-зле. Освен да работиш дистанционно от някое малко село, да си купиш къща за 50 000 лв готова за живеене и да взимаш 2200.

Но ти явно не разбираш, че и да не купиш нищо, ти пак се набутваш и то 3 пъти по-яко. 600 лв са това всеки божи месец. Сега си на 25, ако живееш до пенсия в София, това са 600 лв х 12 мес. х 40 г. = 288 к за наеми и на края ще имаш един гол хуй и ще си пълнил нечий джоб и на старини пак трябва да дадеш някой лев поне за селска къща,з а да има все пак къде да живееш.

Никога не съм ги разбирал такива хора, които са готови цял живот да дадат 300 к за нечий джоб и пак да нямат нищо на края, обаче им свидят 100 за СОБСТВЕНО жилище, което винаги могат да продадат и да си осребрят инвестицията или да я оставят на децата си. Защото видиш ли била кутийка. Ами ти сега в палат ли живееш?

50.   Честно казано, не виждам условия за пукане на имотния балон, ако изобщо е балон. Пандемията внесе една несигурност и всеки иска да инвестира, да изкара пари, да изведе семейството си на чист въздух, да си купи жилище за живеене. Все достатъчно причини за повишаване на цените. Парцелите около нас скочиха 2-но за 10 години, като и тогава не бяха евтини, изкупиха се всички, дори се продават вторично. Никакви допълнителни инвестиции не изискваха в това време, сега гледам се продават с голяма бързина. Също и строителството се активизира.

51.   Никакъв балон няма. Преди 10 г. когато цените бяха на дъното след спукването балона, жилищата бяха на безценица и исторически бяха супер евтини спрямо заплатите. От тогава поскъпнаха двойно, но и живота поскъпна горе-долу двойно, така че реално този ръст само е отразил инфлацията за периода и реален такъв няма. В момента жилищата са също толкова достъпни, колкото бяха и сред спукването балона 2009-2012. Да не говорим, че сега и лихвите са на историческо дъно, така че дори може и да са още по-достъпни. Така че не очаквайте спад в скоро време, а напротив.

И пак ще повторя, наема го даваш безвъзвратно и никой никога няма да го върне. Вноската към банката каквато и да е, тя един ден ти се връща под формата на имот, който има някаква стойност. Дори и да загубиш някой лев от лихви, те са нищо в сравнение с наемите, които ще платиш за цял живот и нищо няма да имаш срещу тях.

Ако човек 60 г. живее под наем, това са 400 000 лв за наеми. За толкова пари ще си купиш не един, а два апартамента в София и то прилични.

52.   до 49:

София няма инфраструктурата за толкова хора и се вижда, че просто няма място за всички. Тенденция е напоследък отливът на хора от София. А жилищата 30% са празни, не знам защо реши, че не стигат. Къща в малък град върви около 40 000лв. В село, освен ако не е курортно, е и по-евтина, не знам къде ги намираш тези 60 000 лв. За млад човек сега на тия цени да се заробва с ипотека е безумие, при положение че няма гаранция какви ще бъдат лихвите, дали ще работи същата работа след 5-10 години. Нито пък дали ще продължи да живее в София.

Съгласен съм, че наемът е загуба на средства, но в момента в София човек може да си намери едностаен и за около 400лв. Сега както всеки тръгна да става наемодател - ще има текучество на имоти и покрай ковид кризата е много вероятно наемите да паднат още, защото преди точно 2 години едностаен за под 500лв нямаше.
Въпреки това наемът има своите предимства, а именно, че е гъвкъв, сменяш работата утре и лесно можеш да смениш и квартирата. Нещо не те кефи в съседите - сменяш квартирата. Некачествено строителство? Сменяш квартирата. Квартири бол, цената им пада постоянно. Въпрос на време е да падне цената и на имотите. Аз бих изчакал малко, преди да купувам, вместо да набутвам луди пари в някакви надценени кафези.

До 50:
Банките го поддържат на изкуствено дишане. Гледай наемите - щом те падат, значи и имотите ще паднат.

До 51:
Само дето поскъпнаха малко повече от двойно. А заплатите са почти същите. Няма логика да плащаш 1300 евро на кв.м. за имот без инфраструктура.
Къща в Северна Испания, Кастилия и Леон, тип редова, на 15км от град с население 180000 души, готова за живеене, с малък двор, отопление на газ, плюс камина на пелети с инсталации, бани, на 15 години, част от малък комплекс се купи за 130 000 евра. Сами си правете сметката за цените в София, и реалната стойност на имотите.

1-50 от 75