Споделена история от Други

Лесно ли се отглеждат... кози?
Здравейте!

Живея в къща с малък двор (500кв.м.), в който има и барака...

Чудя се, ако взема 2 броя кози - ще могат ли безпроблемно да живеят в двора?

Четох, че дневно една коза дава около 5 литра мляко, а за направата на 1кг сирене е нужно 6 до 9 литра мляко. Т.е. от 2 кози мога да имам по 1 кг сирене дневно.

Скъпо ли е отглеждането - фураж, слама, доене, други разходи?
Има машина за доене, може да не е на ръка.

Нека който е гледал да сподели накратко.

Благодаря.

Коментари

1.   Не, не се отглеждат лесно животни, каквито и да са. Повече от един ден не можеш да ги оставиш и да идеш някъде. Могат да боледуват, да ги откраднат, да избягат, всяко животно си има особености, които трябва да знаеш. Тези две кози ще ти опасат ушите за два дена. В двора не трябва да има нищо друго, освен паша за тях, а той е прекалено малък. Миришат, събират мухи и бълхи.

2.   Зависи къде живееш и кой ти ги пасе. В селото(предполагам че не живееш в Люлин 3) обикновено има козар. Не си и помисляй да си ги пасеш сам, освен ако не искаш да се занимаваш само с това.
За зимата ти трябва фураж и сено да, но това на село е лесно намеримо. Това с доилния апарат ми струва малко изгъзица. Две кози не се доят толкова трудно

3.   На въпроса Лесно ли е? Отговора е труден, лесно е за онзи който разбира от кози, за онзи който не разбира е доста трудно.

От финансова гледна точка колкото повече личен труд вложиш толкова по евтино излиза. Ако примерно доиш ти на ръка ще ти е много по евтино, от колкото ако купиш машина или наемеш дояч.
А за петте литра са те излъгали преувеличили са, млечните породи кози дават средно 3,5 до 4 литра и то при перфектно отглеждане. Единици са тези които дават по 5 литра, а това е на късмет да имаш такава коза. Късмет като този козата ти винаги да ражда тризнаци.
Дано поне да знаеш че за да имат мляко козите трябва да раждат.

4.   На едното ми село преди много години гледахме кози. Не съм специалист, но мисля, че в сравнение с овце/крави и т.н. са най-невзискателни откъм грижи. Мисля, че ядат и клончета на дървета с листа, плодчета, тревички, абе въобще всичко. Големият проблем - най-много миришат. И те самите и млякото им, чувал си сигурно "смърди на пръч". Естествено не дават и вълна, като овцете.

П.С. Не мисля, че дават по 5 литра мляко всеки ден, а доста по-малко. То зависи и от сезона, храната, вероятно породата и т.н. В някои дни и сезони ще доиш повече, други не, недей да разчиташ твърдо на 5 л от коза на ден, мисля, че ще се излъжеш.

5.   Козата = Кравата на бедните. Козата къде отхапе трева, отхапва с корен и затова там на това място не никне трева. Хапва и клонки с листа от дърво и някой бурени, като млечка - за последното име въобще не съм сигурен. Дава и тор за земята. Провери също така и за отглеждане на кокошки в двора. Яйцата в магазина са скъпи. Никой не е забогатял от земеделие. Провери в твоя район за Евро програми и субсидии за отглеждане на кози и биологично земеделие - условия, капани и др. Две кози си е чисто био земеделие и животновъдство. Имаш крава - пиеш мляко. Нямаш - обратното. Едно време преди 1850 година на територията на Османската империя - днешна североизточно България, селища с имена като Котел, Арбанаси великото { Арнаутско (- Шиптарско - Македонско ) } село е имало много чорбаджии собственици на стада на над или около 5 000 брава - броя овце, за който били наети специални ратай - овчари и ги пасели по- цяла Добруджа. Петър Берон - Католик от Чипровци - Кипровец - на граница със Сърбия между Белоградчик и Берковица, в Рибния си Буквар написал нещо от вида: Като гледам през прозореца си стадата от овце по - планината, колко са много. Само тях искам. Друго богатство не искам. Чипровци и под него Копиловци са Албански села. Чипровци, кото злато добивно е било към нахия София. Южното Копиловци е било към нахия Видин. Абсолютна Аномалия. Като чуеш името Агушеви конаци, то пак произходът на Фамилното име Агуш е Албански и само Албански. Шиптарските дами са с изключително гаден характер. Виж за справка и картината Брезовски овчари за да добиеш представа за живота на пастира - фермера в миналото.

6.   Козари вече почти няма. Това животно не се гледа като прасето само у дома - задължително му трябва паша. А са много пакостливи.
Литър на доене (2 за деня) е от високите добиви. За 5 - някой се е пошегувал. Отделно козето мляко е с най-ниска масленост и съответно се получава най-малко сирене!
Има свойството като узрее да мирише яко. Зависи и от самото животно (генетично).

7.   Ако ги къпеш с маркуч и шампоан - не миришат.

9.   От домашните животни, по мой впечатления, козите са най-капризни за гледане. Отделно аз не мога да понасям миризмата им, нито на млякото, нито на сиренето им. За домашно гледане най-рентабилни са овцете. Агнешкото е много вкусно месо. Млякото им е доста маслено, овцата на втората година вече може да се агни, 20-30% от случаите дава по две агнета. Мъжките обикновено са за клане, женските се продават. На село има овчарници на кооперативен принцип, хората си оставят там овцете, като според броя овце, всеки ходи няколко пъти в месеца да ги отпаша всичките. НО през зимата всеки си ги държи в къщи и трябва сено и зоб.

Ако не можеш да гледаш овце, тогава вместо кози гледай кокошки. За тях първоначалната инвестиция е минимална, всеядни са, може да им даваш хранителни остатъци, те отделно в двора си намират насекоми тревички и т.н. Е ще имат нужда и от зърно и вода, но не в големи количества. Домашните био яйца превъзхождат купените по вкус, отделно са по-полезни. Кокошките стават и за ядене, не са толкова вкусни като бройлерите, но за супа стават.
Двора и кокошарника трябва да са плътно затворени със здрава мрежа, за да не ги изяде някое куче или белка.

10.   Козите са лесни, защото са доста устойчиви и евтини за гледане. И трудни, защото трябва да се разхождат. Само в двор, без никакво излизане - кокошки. Козари наистина вече няма за съжаление.

Но най-добре да опиташ. Започни, пък няма да е трагедия да се откажеш. Иначе само с мислене ще си седиш без мляко и сирене.

11.   Здравей. На 22 години съм. Като бях дете помня, че почти всяка къща имаше минимум по 2 кози. През последните години нещата доста се промениха и вече животни се гледат много рядко във селският двор. Ще ти отговоря много лесно на въпроса. Ако харесваш животното и го отглеждаш като домашен любимец без търговска цел си заслужава. Не е трудно просто помещението трябва да е затворено и да има , прозорец За проветрение и специален праг (нещо като подиум под краката им където се хранят ). Козите са много умни и социални и е възможно да се привържат към теб доста ако си добър стопанин.