Споделена история от Други

Как ще обясните на извънземно какво е демокрация?
Някои от вас вероятно са гледали този клип
https://www.youtube.com/watch?v=EUS1m5MSt9k

Клипчето е хем забавно, хем те кара да се замислиш. Нали уж демокрацията би трябвало да означава, просто да изберем най-умните и кадърни хора, те да ни управляват и всичко да е по мед и масло. Ако пък случайно не сме доволни от нещо, да ни се чува гласа или направо да изберем нови кадърни хора и нещата да се оправят. Напрактика обаче нещата по-често не работят така. А все си мисля, че реално сме си още във феодалния строй, просто методите на власт се промениха и са уж малко замаскирани. Вие как бихте коментирали?

Поствам тук разговора между човека и извънземното, което е кацнало на земята и от любопитство разпитва човека как работи обществото на земляните. Приятно четене/гледане (което предпочитате).

- Здравей, извънземно.
- Прекосих космоса, за да проверя развитието на вашите видове.
- Да те заведа ли при нашия лидер?
- Вашия какво?
- Лидерът бе - отговорника.
- Отговорника на какво?
- Ами на всичко.
- Имате ЕДИН отговорник на всичко?!
- Не, не, той е отговорник в правителството.
- Какво е правителство?
- Правителството е това, което измисля правилата за нас. Казва ни какво можем и какво не можем да правим.
- Значи правителството е наистина умно. Измисля мъдри правила, които да следвате.
- Е, повечето пъти. Но някои правила са тъпи.
- Не сте ли съгласни с тези правила?
- Не, ние трябва да следваме правилата, дори да са тъпи или да не сме съгласни с тях. Правителството наказва всеки, който не спазва правилата.
- Вие сте роби на правителството?
- Не, не, въобще не е така. Правителството работа за нас, хората. То ни служи на нас. Ние сме шефа.
- То ви казва какво да правите и ви наказва с насилие, ако не спазвате правилата, но въпреки това вие сте шефа?
- Да.
- Но има неща, които ви кара да правите и които вие не харесвате.
- Е, не всичко, което правителството прави е приемливо. Например като харченето за войни.
- Какво е война?
- Това е, когато правителтвото харчи парите на хората за оръжия и войници, които праща на другия край на света, за да избият част от населението и да унищожат страната им. Не ми харесва, когато правителството прави това.
- Разбираемо е, че не го харесваш. Стигнали ли сте нивото да считате робството, убиването и кражбата за лоши неща?
- О, да, това го знаем. Не кради, не нападай, не извършвай насилие.
- Но вие давате пари на правителството и те ги използват за убиване на хора.
- Амиии, да. Правителството прави и хубави неща с парите.
- Защо не спрете да плащате за нещата, които не харесвате, и да плащате само за хубавите?
- Не можем да направим това. Не можем просто да решим да не плащаме, защото според правилата всеки трябва да плаща.
- Но правилата идват от правителството, нали?
- Да.
- Значи правителството е измислило правила, според които всеки трябва да му плаща пари? Значи всеки плаща, защото ако не, правителството ще го накаже, използвайки насилие?
- Амииии, да. Но повечето нямат против да плащат данъци. Повечето се чувстват длъжни да плащат данъци и да спазват правилата, защото е добре за обществото. Общестовото има нужда от правителство и това означава, че трябва да плащаме данъци.
- Нека да обобщим. Правителството измисля правила и вие се чувствате длъжни да ги спазвате, дори да не ги харесвате и то ви казва какво да правите и ви заплашва с насилие, ако не правите каквото ви казва. И използва част от вашите пари, които ви ги взима чрез заплаха с насилие, за да прави неща, които вие не харесвате като масови убийства.
- Да, но ние имаме правото да ги помолим да правят хубави неща с нашите пари и да не ги използват за убиване на хора. (Бел. ред. - и тук любимата ми част) Разрешено ни е да ги помолим да ни казват да правим това, което ние искаме те да ни казват да правим.
- Страхувате ли се от всичко това? Правителството е някакво огромно чудовище, което може да те смаже във всеки един момент, ако не му се подчиниш ли?
- Не, правителството не е чудовище.
- Какво е тогава? Можеш ли да ми го нарисуваш?
- То не е нещо, което можеш да нарисуваш.
- Може би можеш да ме заведеш там. Къде е правителството?
- Имаш предвид сградата?
- Правителството е сграда?
- Не, но политиците, които съставляват правителството, имат сграда, където работят.
- Значи правителството е група от тези политици?
- Да.
- А какъв биологичен вид са тия политици?
- Ами хора.
- Като вас?!
- Да.
- Значи политиците са човеци и са правителство. Ти си човек, но не си правителство.
- Точно така.
- Значи политиците са тези, които са шефове на всички останали и ви карат да правите неща, които не искате, и ви взимат парите чрез заплаха с насилие. Но въпреки че всички сте човеци, вие не можете да ги управлявате и да им взимате пари.
- Не, те ни затварят в клетка, ако направим това.
- Но виж, не е като политиците да правят каквото си искат. Не може просто политик да ме спре на улицата и да ме накара да му дам пари. Те могат да правят това само като част от работата си, работейки за правителството.
- А, значи политиците не са правителството, а само работят за правителството?
- Да.
- ОК, значи правителството не е чудовище, не е сграда, не е политици, то е нещо друго. То е работодател на политиците, които са обикновени хора, на които им е наредено да управляват останалите хора и да им взимат пари. Как обикновен човек става политик?
- Това е хубавото на нашето правителство. Демокрация е, което означава, че всъщност ние имаме власт, защото ние решаваме кои от нас да са политици. Гласуваме. И ако политиците започнат да правят неща, които не ни харесват, ние можем да ги заменим с други на следващите избори.
- Значи хората, избрани да бъдат политици, управляват останалите и им взимат парите само за кратък период от време и после си стават пак обикновени хора?
- Точно така.
- Щом вие си ги избирате, предполагам, че политиците винаги са най-мъдрите, най-честните, загрижените и уважаваните сред вас.
- Не, не точно. Не бих казал, че политиците са известни с честността си или мъдростта, или загрижеността. И определено не са най-уважаваните сред нас. Като се замисля, политиците са лъжливи жадни за власт мошеници.
- Тези, които вие сте избрали?
- Да, винаги правят неща, които не харесваме. Използвт парите ни, за да забогатяват те и техните приятели и никога не спазват обещанията, които са дали на избирателите. Хващани са да крадат, лъжат, да взимат подкупи и обикновено правят това, което големите корпорации искат.
- Но ти каза, че хората знаят, че убиването и лъжата са грешни. И каза, че имате властта да ги заменяте. Така че защо просто не замените мошениците с нормални хора?
- Е, ние не искаме да избираме мошеници. Просто винаги така се оказва впоследствие. Но все пак трябва да имаме правителство, защото някои хора са гадни и могат да поробят, убият, откраднат. Цивилизацията не може да оцелее без правителство.
- Чакай малко сега. Понеже сте притеснени заради малка част гадни хора, смятате, че е необходимо за вашето оцеляване да имате система, при която някои от вас за кратко време, наречени правителство, управляват всички останали като роби, извършват масови убийства, използвайки вашите пари, които ви ги крадат чрез заплаха с насилие? Политиците убиват, поробват, крадат, понеже ако не го направят те, може да го направи някой друг. И се опитвате да изберете добри и честни хора за политици, но винаги се оказва, че избраните са корумпирани, зли, лъжещи мошеници. Това е вашата система?
- Да, такова е правителството.

Коментари

2.   Да, такова е правителството! И да, такива сме и хората които си ги държим "онези" в правителствата!

Много ми хареса :)

3.   Демокрация е примитивното разбиране, че одобрението на мнозинството оправдава погазването на човешки права.

Пример 1: Мнозинството легитимира практиката от всеки човек ежемесечно да бъдат открадвани 30% от доходите му.

Пример 2: Групово изнасилване.

4.   Всяко извънземно знае, че човека има правителство за да може обществото да получава от същото от което е представителна извадка управникът и правителството му-народът. Човешкият свят е така устроен че винаги цакащият да се цака сам себе си. Правителството е нещо като ехото на народа, което се връща обратно по него.

Чорбаджията на курникът

5.   "Нали уж демокрацията би трябвало да означава, просто да изберем най-умните и кадърни хора"

Това е тотална глупост. Демокраця просто значи - управление на тълпата / mob rule. Тълпата е примитивна и не може директно да управлява, затова трябва да си излъчи "лидер", който да управлява вместо нея. Лидерът и е отражение на самата тълпа - т.е. тъп и примитивен. Примери - навсякъде, но в България са ни повече от очевидни... Няма как прост човек да избере "най-умния". Просто логически е невъзможно. Все едно да кажеш - прост човек да се занимава с интелигентна работа. Самият той трябва да има качествата които търси у някой/нещо друго. Вместо да гледаш youtube, има една книжка на Макиевели - Владетелят. В нея е описано много добре как работят нещата.

Затова и когато модерната държава е проектирана, е създадено нещо друго, викат му КОНСТИТУЦИОННА РЕПУБЛИКА. Две неща, които никой не говори днес... Това преведено значи, не има върховенство на закона който се изразява в документ наречен конституция и държавно управление република. Всички ние, независимо като граждани или политици сме подчинение на върховенство на закона. Вече гражданите си избират представители които да прилагат този закон. Не, те ви представят пред закона. Т.е. нещата са "малко" по различни отколкото повечето си представят. То затова и системата не работи. Защото повечето не я разбират. Политиците не са реално "лидери" които да водят племето. Те са просто бюрократи които представляват гражданите, нищо повече.

Грешното им разбиране, че са "лидери", и трябва да ни "спасяват" води до цирка днес. Който не е само тук, ами и на запад. В конституционна република, ние като граждани имаме свободата да израдим живота който искаме да водим. Това става чрез нещо наречено свободен пазар и обективна правна система. Нищо друго не ни трябва. Тези две неща сами по себе си водят до просперитет. Държавната роля, трябва да е нищожна, така както беше в САЩ навремето. Всичко се изгражда на локално ниво. До това дори хората сами да си наемат шериф, за да налага локално властта. В САЩ затова имат право да носят и оръжие, защото самите граждани имат право да прилагат законите. Ако искаш да се "пенсионираш", избираш си фонд на свободния пазар. Искаш здравеопазване - частна боланица. Всичко се изгражда от граждани - за граждани. Това е на теория републиката.

На практика обаче, хората са примитивни същества. Идва т.н. "политик" (който е нищо повече от друг гражданин), и им обещава света, само да му дадат власт. Само че, в КОНСТИТУЦИОННА РЕПУБЛИКА той няма тази власт реално. Затова започва да окрупнява това което му е дадено - да увеличава данъци, да привлича общи "каци с мед" като пенсионни фондове, здравеопазване, да търси вратички да налага правила, които често са неконституционни... За да получи накрая капитал, чрез който да изпълни (в някаква степен) обещанията си. И държавата постепенно става социалистическа. Вече все повече се говори за "общото благо" и че всички трябва да изпълняват политиката която се спуска. Вече не е е до конституция, а до "политиката на деня". Като нашия "здравен министър". Днес една заповед, утре друга. Ама нали всичко се прави за "благото на народа", а всъщност властта се централизира у определени хора... Социализмът се изражда в тоталитаризъм. Нещо с което също сме добре запознати, щото го минахме... Ама това че сме го минали, не значи че сме го разбрали за съжаление.

6.   Само от заглавието се чудя да плача ли да се смея ли. Извънземните са интелект който нашия примитивен човешки мозък не може да си обясни. Е за тва света е в тва състояние щото хората много сме се взели на сериозни и се имаме за велики а сме по нищожни и от хлебарките. Кво ш обясняваш на извънземно убеден съм че при една среща с такова гащите са пълни от раз.

7.   Представете си живота преди двете идеологии комунизъм и демокрация, както и живота когато двете икономически системи планирана икономика и капитализъм ги е нямало. Било е пълна анархия от към производство и търговия.

Сега си представете комунизъм и планирана икономика срещу демокрация и капитализъм. При комунизма има диктатура а планираната икономика значи че всеки получава по равно от нещо, независимо колко работи. Няма разпознаване на правата ако човек си ги иска, а му биват налагани от някой който не може да бъде свален от власт и може да злоупотребява с властта както си поиска. Няма иновация, няма конкуренция защото е в контраст със капитализма който е свободна търговия и плаща данъци въз основа на печалба която може да е колкото си човек може, за себе си (спрямо регулации/закони), плащайки данъци.

8.   Извънземните търсят Дельо хайдутин.....нема да се занимават с правителства.....

9.   Щом "земляните" се чудят какво е демокрация, ясно е защо живеем в мутрокрация. Уж сте умни и четете, а с какви тъпи въпроси се занимавате. Демос е народ и не е задължително някой да го управлява, без значение дали е най умният или е Ванко свинаря, решенията се вземат от НАРОДА. Славейков го е казал - "всичко което се прави за народа, но без народа е незаконно, противоконституционно е". Най демократично се живее в комуната, там всички са равни и никой никого не управлява, просто изпълняват правилата приети от всички членове на комуната. На този принцип Ленин се е опитал да въведе комунизъма, но алчни мърши от стадото изкривяват правилата и се ражда капитализъма, на който днес слугувате. Едни богатеят за сметка на болшинството, но това не е демокрация!