Споделена история от Други

Психика
Здравейте! Много от вас ще ме познаят, пиша постоянно тук..
Искам да ми дадете отново съвети и мисля да отида на психолог, но ще видим...
На 19 години съм, момиче. От 2012 страдам от ОКР, постоянно изпитвам нужда да правя ритуали иначе ще се случи нещо лошо със семейството ми. Това ми казва гласът в мен, много е напрягащо и неприятно. Минала съм през всички състояния на това заболяване. Най-голямото ми притеснение идва от това, че миналата година, въпросният глас ме накара да мастурбирам и да се снимам, иначе ще се случи нещо със всички от семейството ми, изтрих клипа, не ми трябва, но се притеснявам да няма хакери в камерата на телефона, много ме е страх, не мога да живея пълноценно... изобщо има ли смисъл мен някой да ме следи.? ЩЕ БЪДА БЛАГОДАРНА НА ВСЕКИ ОТ ВАС, КОЙТО НЕ МЕ НАПАДНЕ, А ДАДЕ СМИСЛЕН СЪВЕТ.
ДАНО СЕ ПУБЛИКУВА.

Коментари

1.   Здравей!
Консултирай се с психиатър.
Лекува се, спокойно!

2.   1 -> Телефон лесно се хаква попринцип, но едва ли някой ще хакне твоя точно.
2 -> хората които хакват масово телефони нямат време да гледат секи на камерата какво прави.
3 -> Браво че си изтрила клипа, не прави такива клипове повече.
4 -> Психиатъра ще те наблъска с хапченца, които може да не ти се отразят добри
5 -> Пробвай с псилог и поведенческа терапия
6 -> прочети в гугъл или ютъб на английски за хора които са се излекували и техните истории някоя може да ти помогне.

4.   Здравей! Една от основните причини за ОКР е повишеното чувство за вина, което идва от неадекватна семейна среда в детските ти години. Т.е. чувстваш вина за неща, над които нямаш контрол. От там и компулсиите, които ти дават някакво усещане за контрол.
Параноичните мисли идват от системната повишена тревожност, която е следствие от повишеното чувство за вина. Имаш нужда да вярваш, че нещо хубаво предстои за в бъдеще, тъй като тревожността е тъкмо обратното - постоянно очакване, че нещо лошо ще се случи. Моят практичен съвет е да си намериш някакво хоби, някаква творческа активност, това ще компенсира чувството ти за загуба на контрол. Другия съвет е допамин детокс. Най-вероятно имаш повишена толерантност на допамин, което води до раздразнителност и импулсивност. Намали времето прекарано в социалните мрежи, сладкото, порното, алкохола, цигарите. По този начин по-простите неща ще ти носят повече удоволствие, тревожността ти ще намалее и очакването за бъдещето ще стане по-оптимистично.Това ще повлияе на тревожните мисли и компулсиите.

5.   Това с хакера и камерата са поредната натраплива мисъл.
Търсила ли си помощ от психолог/ психотерапевт?
Съветът ми е да се консултираш със специалист и по негова преценка да посетиш и психиатър, но имай предвид, че лекарствата в твоето състояние са само временно решение, което да те стабилизира и в дългосрочен план не трябва да си на медикаментозна терапия, защото проблемът е в моделите ти на мислене, а те няма как да се повлият от хапчета, а единствено от когнитивно-поведенческа терапия.
Знам колко ти е тежко - аз самият съм израснал с ОКР и беше мъчително, но от сегашната си гледна точка на човек, който го конторлира добре, и вече като клиничен психолог те уверявам, че ще се справиш, но вероятността да успееш сама е минимален. Все пак, опитай с някоя книга от сорта на "Обсебен мозък" - там има добри техники, които в дългосрочен план ще са ти полезни.

Успех!

6.   Аз още не съм завършил психолог, но при ОКР има и медикаментозна терапия, когото е съчетана с работа и с психолог симптомите бързо отшумяват и клиента влиза в дълга ремисия. Психиатър ли постави тази диагноза и какво пиеш?

8.   Не мисля, че това е ОКР. Виждам съвкупност от няколко диагнози. Наистина трябва да посетиш клиничен психолог, дори не знам защо го отлагаш. "Гласовете" не ни мислят нищо добро, и не се знае каква глупост ще те накарат да направиш утре.

Но да, лекува се. Просто се излекувай възможно най-скоро.

10.   Съветът на номер 1 не е коректен.
Първо трябва да се консултираш с психолог/психотерапевт, защото не е ОК да се разчита само на медикаменти, а психиатърът прави това - назначава лечение с медикаменти. По-добрият вариант е да започнеш терапия при психолог или психотерапевт и ако той прецени могат да се съчетаят медикаментите с психотерапия. Иначе споко, това за клипчето идва от ОКР-то, поне така ми звучи. :) И много важно - не е срамно да потърсиш помощ от психолог/терапевт/психиатър и т.н., това не значи, че си луда, както стереотипно се приемат тези неща от тесногръдите хора, а значи, че искаш да се погрижиш за себе си и здравето си. Няма смисъл да отлагаш и да се самоизмъчваш, действай!
Искрено пожелавам успех! ❤️

11.   Обезателно иди на психолог. Това е най- правилния ход. Успех!

13.   И аз съм имала това, но само го преодоля и сега ми се случва понякога, но си казвам Не, няма да го направя и естествено нищо не се случва. Втория момент е тревожността ти за околните, можеш да се тревожи и отговаря само за теб. Ако се тревожиш за нещо, което не зависи от теб, какъв е смисъла. Кой,каквото е решил ще го направи и те не можеш да влияеш.

14.   Номер 2 май не си наясно че всеки един телефон е хакнат още в момента в който е купен. Snowden говори за тва 2008. Навържи си сам нещата за последните 13 години в каква посока са се развили събитията

15.   Знаеш ли тази дума психика от къде идва !?Тя е равносилна ,на добродетели .Когато имаш добродетели никой неможе да ти разбие психиката ,но когато ти откраднат добродетелите ставаш с лабилна психика.Със сигорност този дух който ти говори не е чист щом те кара да ..."правиш глупости"Но как си го допуснала в теб по някъкав начин си му отворила портал към теб ,ако пушеш цигари или ако някой от твоите близки пуши ,така може да се е промъкнал.
..

17.   Не съм спокоен...защо всички не спрат да извършват грях за да се пречистят и да станат ангели ,тогава няма да ви е страх от нищо и ще казвате Боже защо не взе мен ,няма да имаме търпение да ни дойде времето да нспуснем този свят.

19.   Страга идва от греха ако в ума ти няма грях няма от какво да се страхуваш ...сега повтори ..няма от какво да се страхувам .