Споделена история от Други

Наследство въпрос
Имам апартамент, придобит преди брака. С мъжа ми нямаме деца и няма да имаме никога. Родителите и прародителите ми са починали. Имам брат, който е женен и имат дете с жена си. В случай че аз умра кой ме наследява? Има ли значение дали аз ще умра първа или жена ми? Има ли значение дали брат ми ще е умрял по това време?

Коментари

2.   Първо казваш мъжа ми а сега жена ми???

3.   Значи с мъжа ти нямате деца и питаш дали има знаение дали ти или жена ти....? Да не би да имаш и мъж и жена?

По принцип за въпроса няма значение какъв пол си. Важното е дали имате подписан граждански брак с партньора си и дали имате брачен договор в който пише нещо различно.
Ако имате брак и никой от вас няма деца, при смърт всеки от партньорите населедаява починалия, тоест ако умреш ще те наследи онзи с когото имаш брак, ако разбира се не те е убил не е обвинен в опит да те убива или не е убил твое дете или ако не те е обвинил в тежко престъпление и т.н. Ако те е убил ще те наследи брат ти.

Ако нямате брак те наследява само брат ти! Имаш вариант да направиш завещание на когото желаеш, примерно в полза на племенника или на съседа си.

4.   От написаното не става ясно дали си мъж или жена в този брак?!

Казваш, "с мъжа ми нямаме", след това пишеш:
"дали аз ще умра първа или жена ми"...?

Това от ЛГБТ ли е?

5.   * Има ли значение дали аз ще умра първа или мъжа ми?

Ако ако умра, мъжа ми ме наследява, това го разбрах. Но ако той умре преди мен, тогава кой ме наследява след смъртта ми? Предполагам брат ми. А ако и той е умрял, детето му. Така ли е? Разбира се, говорим ако няма завещание.

6.   Тъй като апартаментът е придобит Преди брак,мъжът на авторката не го наследява. По-скоро брат и.
Предполагам,че е допусната грешка при писането...може би да се чете "жена му" .Също така мисля,че ако се има предвид нея, това ще е наследство,тоест не СИО. Тя няма да наследи нищо.
Ако обаче авторката почине След брат си, няма да го наследи, поне не всичко,защото той Има съпруга и дете.Каквото притежава,придобито по време на брака си,го наследяват те.
Имала съм срещи с правото,не съм юрист,това са само мои хипотези. Авторката да се посъветва с адвокат.

7.   За такива сериозни въпроси се консултираш с адвокат, а не със случайни хора от интернет.

8.   Спокойно , ако съпругата умре преди съпруга си, което е малко вероятно в днешно време и има братя или сестри , последните наследяват заедно с преживелия съпруг. Сега, кой колко ще получи се определя от Закона за наследството, според продължителноста на брака, вижте там кой текст.

9.   И аз не разбрах в крайна сметка автора мъж ли е жена ли е, но закона е общовалиден и за двата пола ;)
Това, че апартамента е придобит преди брака е от значение само приживе. В случай на развод не се счита за общо семейно имущество. При смърт обаче, ако няма предварително изготвено завещание, което да отрежда друго, имотът на покойния се наследява от неговите преки наследници. Ако съпругът е жив го наследява той. Ако и той е починал и нямат деца, го наследява брат, сестра. Ако и те са починали наследници са техните деца.

10.   Преживелият съпруг наследява, но когато няма деца , наследници са и братя, сестри , родители.
Завещание можеш да направиш в полза на брат си , но не изцяло , но до запазената част на съпруга ти. В случая, не повече от половината
Брат ти, ако не е жив, ще те наследяват по равно неговите деца.
Трябва да направиш консултация с адвокат или да прочетеш внимателно Семейния кодекс.

11.   Съпругът наследява част, равна на частта на всяко дете.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 60 от 1992 г.) Когато съпругът наследява заедно с възходящи или с братя и сестри, или с техни низходящи, той получава половината от наследството, ако то се е открило преди навършването на десет години от сключването на брака, а в противен случай получава 2/3 от наследството. А когато съпругът наследява заедно с възходящи и с братя и сестри или с техни низходящи, той получава една трета от наследството в първия случай и половината във втория.
(3) (Доп. - ДВ, бр. 60 от 1992 г.) Ако няма други наследници по предходната алинея, съпругът получава цялото наследство.

12.   Авторке ако имате над 10 години брак с мъжа си и нямате деца и евентуално ти умреш първа той наследява цялото наследство.
Ако имате по малко от 10 години брак и пак умреш първа мъжът ти ще дели наследството с брат ти.
Ако мъжът ти умре първи, а ти след него, брат ти наследява всичко, а ако и брат ти е починал, децата му те наследяват.

13.   Темата ме вълнува, защото имам сходен случай в живота си.
Има ли значение, че домът е придобит ПРЕДИ брак?
Доколкото знам... ДА...

От 6