Споделена история от Други

Апартамент с минимална работна заплата
Здравейте,
Мъж на 22 години съм, от 3 години живея на квартира и реших, че вместо да си давам парите, изплащайки нечий друг заем, то по-добре да изпращам своя собствен. И така се реших, че искам да купя апартамент (Пловдив), за около 60-70 хиляди, най-вероятно едностаен около 30 кв. или в най-добрия случай двустаен около 45 кв. и така се реших да отида до най-близката банка и да попитам за информация, възможно ли е, какво, как, защо и.. Устанах много разочарован. Отидох, седнах и жената (около 35 г. ), мразеща всичко и всички дори не ме взе на сериозно, едва си отмъсти погледа от компютъра, на който правеше нещо. Нито ми даде информация, нито нищо, единственото нещо, което разбрах, е че финансират до 85%, и че нямам шанс. Така, за себе си искам да кажа, че по документи съм на минималната работна заплата, но реално взимам малко повече, 800-850 лева чисти, в момента плащам 350 лева наем и се справям добре, но както казах изобщо не получих информация как стават нещата и изобщо за нищо. Моля някой, който е теглиш кредит за жилище да обясни възможно ли е, от коя банка, как стават нещата.

Коментари

1.   Изчакай малко. В момента цените на жилищата са толкова завишени, че е по-добре да си плащаш наема. Изчакай да се срине имотния пазар и тогава мисли пак. Не си струва да се заробваш с заем които ще плащаш цял живот.

2.   Всъщност е възможно, но преди да тръгнеш по банки трябва да си спестил поне едни 16-18 хил. от плануваните 70 000 за жилище, трябва да имаш предвид че не само трябва да имаш поне 15% от парите но и да платиш таксите на нотариуса и всички документи по ипотека и сделка, което хич не са малко пари. После трябва да помислиш за малко по реалистични очаквания за бъдещата си покупка. Каква е причината да търсиш толкова скъп имот, и да говориш за цени от над 2300 лева на квадрат? Все пак си човек с малко над минимална заплата.

Иначе лично през 2006г бях на 27г, заплатата ми беше 370 лева (малко над средната за годината), наемите бяха достигнали 250лв. Получих наследство пари от нивите на баба 18 хил, тогава се реших и теглих кредит, като пред банката представих и документ от работодател че всеки месец ми дава 370 заплата и по 300лв бонуси (под масата, тогава така ставаха нещата). Така теглих 20 000лв и за 10 години върнах на банката 32 000. Да трудно но изплатих, защото при мен се оказа че трябва да платя сметките за топлофикация на предния собственик, около 3400 лева, тогава сделките все още не бяха уредени от държавата и натрупаните сметки вървяха с жилището а не с ползвателя.

3.   Трябва да имаш пари за първоначална вноска - 10-15% от стойността на имота. Отделно ще ти трябват пари за прехвърляне - май беше около 4% (има калкулатори в интернет) и за ремонти и обзавеждане. В София апартаментите ги дават по БДС - на шпакловка и замазка. На зелено излиза по-евтино, но се чака повече и има по-голям риск. Ние сме с ипотека, но се осигуряваме на реалните си доходи и не сме имали проблем. Доколкото знам вноската по кредита не може да надвишава 50% от дохода ти и не можеш да имаш кредит за повече от 30 години. Защо се осигуряваш на минимална заплата? Не можеш ли да се осигуряваш на реален доход?

4.   Бате, ти си на минимална заплата и очакваш някой да ти даде заем за да си купиш апартамент. Нали като те уволнят и банката ще ти го вземе, служителката явно е мислела какво е най-добре за теб и не ти е дала обнадеждаваща информация.

5.   Изчакай 2-3 г. и ще си купиш на половин цена. И без това сега никой няма да ти даде кредит, а и ти трябват първоначално едни 15% от цената плюс агенции, нотариуси и тем подобни, което е още няколк хил. лв. Отделно ще ти трябва да си го доремонтираш, обазведеш и т.н. Не става ей така.

6.   „Балонът“ няма да се „спука“ — особено в София. Търсенето е огромно. Положението е с тенденция за влошаване. За по-малките населени места цените са по-изгодни.

Пряко наблюдение — апартамент, който е взет рисково „на зелено“, струва около €50 000, но в момента се продава за малко над €75 000 заради вече наличния акт 16, топлоподаването, пуснатите ток и вода, изрядните документи и т.н. (поне за толкова инвеститорите ги продават сега). Ако е обзаведен и оправен изцяло, над €85 000, даже и нагоре, зависи дали е „лукс“, дали не е. И това за две стаи — 45 квадрата чисти т.е. без общите части. Нормален софийски квартал.

В твоя случай банковият служител просто е бил реалистично настроен, а на теб това не ти се е понравило — забрави какво ти казват хората, те нарочно обикновено изкривяват истината, за да изглеждат по-добре и „успешни“. Кредит за жилище се изплаща трудно, цената не е в лева, а в евро; ако искаш да даваш месечно по-малко пари на банката, ще трябва да си наложиш 25/30-годишно изплащане, което в дългосрочен план, каквото и да си говорим, е тежко и досадно. Дори и да си струва.

С тази ти заплата не можеш да си позволиш апартамент в момента, при каквито и да е условия. Разбирам, че искаш, че имаш желание, но преди да си се установил добре професионално, няма как да се получи. И да те одобрят за кредит, което е много малко вероятно, след няколко месеца какво ще се случи? Ще живееш на хляб и сол ли? 500-600 лв. е средната вноска месечно към банката. Сметки за вода, ток, телевизия, Интернет? Никой няма да желае да се натовари да изплаща твоя кредит — сам си в играта, както се казва. Ако не плащаш, съдия-изпълнител и дотам. После пак по квартирите, но разочарован и чувстващ се „провален“. Задръж мислите си за апартамент засега и се ориентирай към личностно развитие, преквалификация, спестяване на пари — правилно са те насочили и в другите коментари; покупката на апартамент не приключва с единия кредит, плаща се на нотариуси при изповядване на сделката, за данъчни оценки и т.н. Да не говорим, че вече използваните и стари апартаменти са масово амортизирани и трябва да им се правят ремонти от всякакъв вид — понякога просто козметични, друг път — много по-зле. Ако е в нова жилищна сграда пък, масово започваш от едната шпакловка и замаска нататък. Всичко това не е проблем на банката. Твой проблем е. Замисли се.

Успех! :)

7.   За тези, които смятат, че няма имотен балон, нека погледнат тази картинка, ако изобщо имат капацитета да я разберат.

https://scontent-otp1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.6435-9/207327138_6329570223727075_331602726100247417_n.jpg?_nc_cat=106&ccb=1-5&_nc_sid=8bfeb9&_nc_ohc=F7qVdPnkfE8AX-4X99R&tn=QkOgMZ7eyNCYlJyB&_nc_ht=scontent-otp1-1.xx&oh=553bf6fd2c8f142723e43a30d455c224&oe=61748F26