Споделена история от Други

Може ли да се вярва на Слави Клашъра?
Здравейте. Още една тема за Слави Панайотов, познат още като Слави Клашъра. Случиха се едни неща, които ме накараха да се зачудя дали може да му се вярва. Няма да говоря за тва как го глобиха, защото наруши закона и после полна да проси пари да си плати глобата. Ще говоря за съдържанието във видеоклиповете му и книгите му. Без съмнение Слави полага огромно желание, старание, пари и време в тях. И нормално. Той е претенциозен и организиран човек и извън Ютюб е бизнесмен и изкарва достатъчно пари, че да е отделил има-няма 150 000 лева за канала си. Всъщност са повече. Оплаква се, че нямал време за жена си и детето си и не можел да гледа как дъщеря му расте. Моето предложение е да си прави клиповете щом му харесват, ама да спре да играе детски игри, които и нез тва са му омръзнали, а да си гледа семейството. Всъщност той си го гледа. Някои го наричат “втория баща” защото вече трудно ще се намери дете, което да не го гледа. Тъй аз имам книгите му, гледам клиповете му. Само че забелязах някои неща, които ме накараха да се замисля може ли да му се вярва? Имаше клип 50 факта за Мексико. Юхуу! Мами сервезас арриба аста ке салга ел сол! В началото още казва, че Мексико не било латиноамериканска държава, а било в Северна Америка. Това не е вярно. Мексико си е точно латиноамериканска държава. Латинска Америка не значи Южна Америка. Латинска Америка е там където говорят испански и португалски. В клипа за САЩ изведнъж почна да говори за испанците как открили острова. Е това какво общо има с държавата САЩ? Клипът му за баба Ванга е пълен смях. Тия неща не ги е предрекла. Тва са измишльотини от книгите за нея. Лъжи. И като казах книги, имам всичките му книги. Ама айде после, щото са сетих още нещо. Каза за панелните блокове, че срокът им на годност бил 50-60 години. Аз се стеснах. То ако е така моя блок след 10-20 години се разпада. Какво ще правя тогава? Притеснен питах баща ми и той ми каза, че като са нанелси тука в началото на 80-те още тогава им казали, че блокът има 100 години гаранция. Тоест поне 100 години живеят панелните блокове. Слави само плаши хората. Ше изкара акъла на някое дете на 10 години, че като стане на 30-40 домът му ще се разпадне. Сега за книгите. Трябваше да правя презентация за археологическа находка в България. Избрах си Варненския халколитен некропол и Варненското съкровище. Понеже имам книгите му реших да отворя първата, да си помогна малко. Търсих и в интернет информация. Използвах и друга книга, но от истински “човек на науката” така да го кажем. То в на Слави книгата писано едно. Нали съкровището е открито от багеристът Райчо Маринов. Той прати Райчо за зелен хайвер. Разбъркано едно, много неточна информация. И едва ли не изкара откривателя като иманяр, на който съвестта се обадила. Аз се замислих щом в тази глава има неточности, то сигурно и в други има. Отзад в книгите му има библиография. Разбирам, човека работи сам, опитва са да гони някакви си поставени от него срокове, чете и накрая сигурно като е изморен вече в тъмното и пише и бърка. За последната книга казва колко бързал, колко изморен бил, колко бъзал да я прати. Нищо чудно да има неточности. Понеже съм студент се налага да чета и други книги. Отзад винаги има библиография, че да не стане както оня плешивец от партията на Слави Трифонов с арогантното интервю. В книгата на Слави библиографията е страница и половина-две. В една истинска научна книга библиографията е 20 страници. Поне. Всичко това ме накара да си помисля дали може да се вярна на Слави Клашъра? Неточности и грешки, които дори четвъртокласник би могъл да забележи. Какво е вашето мнение? Моето е, че не може да се опитваш да представиш буквално хиляди факти и поне един да не е сгрешен. Не сме машини все пак. И харесвам Клашъра, защото той се опитва. Фактът, че оставя собственото си семейство, за да прави съдържание за другите е достатъчно показателен. Опитва се да учи младите на любов към България. Учи ги да четат книги. Дава им стимул да пътуват ис България и да я опознават. Не случайно го наричат “втория баща”. Със сигурност не е лесно дъщеря му да расте, а той да не може да гледа, но го прави заради другите. На нас това ни трябва. А не двама идиоти как обикалят из София, единия на почти 30 години, правят бели и викат. Може би разбрахте за кои говоря. Какво мислите вие?

Коментари

1.   Ами... На моменти не знам дали нарочно го прави, но съм забелязал, че "фактите" му са доста сгрешени и това е лесно проверимо. Явно се опитва психологически да си играе с аудиторията с цел генериране на коментари и трафик. Има много заинтересовани и педантични хора в аудотиторията му, които го следват и ако този сгрешен факт ги проворикира ще оставят коментар.

Играта и битката за гледаемост е на всички нива.

2.   "Мексико не било латиноамериканска държава, а било в Северна Америка. Това не е вярно. " Е какво му е невярното на това!? Първо да те светна, че Латинска Америка е област, а не официално признат отделен континент, към който Мексико да принадлежи, като Северна и Южна Америка. Георгафската територия на Северна Америка продължава от най-северната точка на Канада (която е почти до северния полюс) та чааак надолу до Панама, която е последната държава преди Южна Америка, защото граничи с Колумбия. Следователно да, Мексико си е точно в Северна Америка, а не "латиноамериканска държава", както на теб толкова отчаяно ти се иска. Слави прави предварително проучване и проверява щателно източниците си на информация всеки път, преди да направи свой клип, така че няма начин да е сгрешил където и да било. Очевидно е че си просто поредния злонамерен хейтър на Слави, и се чудиш откъде да носиш от 9 кладенеца вода в 10ти, само и само да го изкараш лъжец, измамник и т. н. каквито глупости ти си решиш, само защото не ти харесва като човек. Ами като не ти харесва, не му гледай клиповете, и точка. Но не е нужно да сипеш толкова много безпричинен хейт и злоба.

3.   Не зяпай Ютуб видеа от никому неизвестни лица. Че и книги прописал! Какво е учил, какво е работил? Откъде набявя информация? Всеки с интернет може да ти набави абсолютно същата инфорвация. Налягай си учебниците, отвори атласа по география и виж къде е Мексико. Не зяпай някакви да ти промиват мозъка.
Човек, който собственото си семейство не отразява, но видиш ли, ще учи другите, не става. Само ламтеж за пари. Пък и с този колоритен мутренски прякор не вдъхва доверие.

5.   Оф много злоба много нещо. Вземи направи един клип с интересни факти непубликувани никъде да видим как ще се справиш хм? Като не те кефи и се съмняваш в съдържанието му да не ти е опрял пистолет до главата някой, че да го гледаш? Чакам да докажеш твърденията си за лъжи...

6.   Жал ми е за младите хора, които си губите времето да му правите гледания, а някои и паричките си давате да му пълните джоба.

ж34

7.   Клашъра може да изглежда залюхан и да играе детски игри, ама ако знаеш какви тупалки ебе свят ще ти се завии. Мяркал съм няколко пъти с топ мацки и от сигурни източници знам че е играч, а ти си завистливец

9.   Тази история горе или е писана от самия Слави, или от някой достатъчно лековерен да се връзва на приказките му и да взема преувеличените и измислени писаници в книгите му за достоверни и проверени данни.
Пълна измислица са всякакви твърдения, че се грижел за другите и жертвал времето за семейството си с цел да се раздава за другите и да ги учи. Всичко е с мисълта да вади много пари от реклами и той усеща кои възрастови групи по какъв начин да зарибява като привиден приятел и възпитател, наред с игрите, за да получава възможно повече гледания; а също и да им продава книгите си.
А твърденията за това колко обичал България веднага се чупят, само като го чуеш как повсеместно замества български думи в речника си с английските им преводи по един много натрапчив начин. Това говори и за ниско ниво на грамотност по български език, неосведоменост и лесна склонност към чуждопоклонничество. Опитва се да изглежда "готин" за малките с тези залитания по английските думи, смесвайки ги с българските. Лошото в случая е, че точно подрастващите го гледат и без да се усетят попиват и подражават със същите англицизми от неговите видеа, влошавайки по този начин собствената си реч и грамотност.

- Кифлоприземител

10.   Виж, това е неговият избор. Дали има или не време не е твой проблем. Факт е, че сигурно има неточности, но къде ли няма дори в учебниците. Да продължава да прави видеа, да гледат младите хора интелектуално нещо, а не простотии.

11.   Да, Слави е некомпетентен по 90% от темите за които говори. С толкова много последователи вече е по-скоро вреден. Тъжно е, че вдига качеството на канала си само от гледна точка на техника и монтаж, а не с хора които да редактират безмислиците му.

А 150 000лв не са особено много при положение, че изкарва поне по 5 000 на месец, реално 150 000 е реинвестиция за 3 години

13.   Aвторе, разбира се, че си прав. Слави Клашъра е ютюбър, който създава уж образователни клипове, но с цел забавление на публиката. Това, което на английски му казват edutainment и infotainment. Само една от книгите му съм чел, но веднага ми става ясно, че това е книга писана за широката публика и затова е пълна с неточности. Но, от друга страна, имай предвид, че не можеш и да очакваш друго от Клашъра. Все пак той е Слави Клашъра от YouTube, а не доц. д-р Слави Панайотов с докторат по история или археология. С други думи, ако искаш сериозни източници, атакувай академичните книги с 300-400 източника библиография, но ако искаш леко развлекателно четиво, чети Слави Клашъра.

14.   Със сигурност трябва малко повече да проверява информацията, за която говори. Защото съм забелязвал на моменти, че говори неистини. Иначе като цяло му одобрявам канала и смятам, че по някакъв готин начин успява да образова хората, да ги накара да станат по-любопитни. Мисля, че по такъв начин трябва да се провеждат уроците в училище.

17.   Срокът на годност на панелките може и да е 100 години ама нали се сещаш че масово собствениците бутат и местят стени и се нарушава конструкцията отделно съм виждала че и самите мазета не са добре направени а не ми се мисли нагоре по етажите какво са правели големите майсторчета

18.   Не забравяйте, че идеята не е ютюбърите да ви дават достоверна информация. Тя не е официална и те самите не са достоверен източник. Все пак всеки може да качи клип, вкл. и аз, и ти и да си говори каквото си иска и практически няма институция, която да му търси отговорност дали казва истина. А и все пак не забравяйте, че преди всичко целта на ютюбърите е да имат гледаемост и евентуално да печелят пари по някакъв начин от тези гледания. Изобщо не е да се образоваш, а по-скоро да се забавляваш. Това все пак не е научно списание или телевизия, нито вестник, че да се търси достоверност. Та то дори и медиите често говорят глупости, а даже и манипулират умишлено, а какво остава за Сульо и Пульо, качил случаен клип в нета.

Идеята е да се забавляваш предимно, а пък вече ако имаш желание да се образоваш и искаш достоверност, ще използваш клиповете само за да си запалиш любопитството и от там нататък сам си проверяваш информация и си четеш по-авторитетни източници. Клипа е само да научиш за нещото, а вече си го проверяваш и разбираш в детайли, ако те интересува повече.

Не знам защо изобщо на някой му минава през ума, че тубата трябва да предлага достоверност, още повече пък да си мисли, че въпросните качвачи на клипове са някакъв авторитет. Ами то и някое дете ако иска може да си качи клип - и на него ли ще вярвате и ще си мислите, че ви образова?

19.   Абе тоя човек си разбира от работата! Това обаче хич да не се приравнява към "тоя човек е надежден източник на информация"!
Говори пълни простотии. Но пък правилните простотии! Т. е. такива които генерират интерес, независимо че са простотии (или пък точно заради това).
Иначе не мога да го понасям, но не могат да му се отрекат професионалните качества - доста добре е напипал начина по който да използва Ютуб платформата. И му се отдава.
Сега, стои моралния въпрос, дали трябва да му се позволява да печели от разпространение на дезинформация и манипулация? ... И кой ли пък ще го спре? ... Като ютубър с много последователи има силата да затваря устите на по-малките и неудобни за него колеги, по същия начин както правят и другите големи канали. Абе... светът е несправедлив. Пък и ако хората не го харесват, просто да спрат да го гледат. Това е единствения начин.

20.   Нормално е когато аматьор прави документалистика да е... аматьорска.

Номер 7 го оставяме настрана - разбрахме, че Клашъра го ебе. Само не знам защо в тема за научната стойност на книги и видеа как намеси ебането. Все едно на защита на дипломна работа да се издъниш зловещо и накрая да ти кажат "Нищо, че не защити дипломната си работа - поне се носят слухове, че ебеш целият ВУЗ. Едва ли ти пука много". Пич, говорим за това дали инфото, което Клашъра дава, има някаква стойност или си е като лично мнение, дегизирано като факти. Тук няма значение секса дори същият да ебе едновременно жената на президента, майка ти и Ангела Меркел! Схвана ли или да го обясня на ХХЛ жаргон, т. е. с лафчета в стил порно филм, та дано разбереш колко неадекватен си на фона на темата?

21.   Можеш да гледаш видеата му за развлечение, но в никакъв случай информацията там не може да бъде приемана за достоверна. Да, може и да казва истини, но за достоверна информация се обръщаме към науката и доказани специалисти.

Това, което ми изниква в съзнанието във връзка с неговото име е едно видео, в което обясняваше за чиповете, които Илън Мъск разработва и как маймуна играе видео игра с вграден чип. Това Слави свърза с пандемията от Ковид, като уверено заяви, че пандемията е създадена, за да можело Мъск да каже, че са ни необходими чиповете, за да проследяваме предаването на заразата (или някаква подобна глупост беше) и доброволно да искаме да ни чипират главите. Естествено нищо от това не се оказа вярно. Аз от своя страна в коментар прогнозирах по-вероятния сценарий, а именно че ще се разработят ваксини, които ще се борят с вируса. Естествено, понеже коментара ми звучеше скучно и безинтересно не породи особен интерес у последователите на Слави. Най-лошото обаче е, че конспиратори като Клашъра сриват доверието на хората в науката и това от своя страна се оказва фатално за голяма част от хората. Губим човешки животи, понеже слушаме откровени измислици, срещу които рядко може да се чуе гласът на разума, но все пак това търси масата хора. Ако обществото имаше различно съзнание, хората, придобиващи известност и влияние щяха да изглеждат по различен начин. В тази връзка можем да се замислим и защо хора като Джулиана Гани, Петканови и пр. "инфлуенсъри" задържат такъв интерес към себе си и спокойно се наричат известни и влияещи на мнението на хората. Определено е време да започнем да мислим и да гледаме реално на нещата, защото посоката, в която се движим не ми се струва правилната и ще се озовем на дестинация, на която на никого не му се е искало да пристига.

22.   https://www.youtube.com/watch?v=TZ0lgJxbtTs Вижте това видео, момчето казва много неща за Слави, с които аз съм съгласна.

23.   На мен пък ми хареса изказването на номер7. Тук в България, номер20, такъв тип коментари като 7 са нещо нормално и обикновено се правят за хора, които заслужават да получават повечко критика. „На който не му понася, да се изнася“, е казал народът. Нямаше нужда така да скачаш да обясняваш, че не става дума за еване в темата, сякаш въпросният клашер, не е голям мъж, а някое момиче, а ти като някой баща се юркаш да пазиш да не ѝ се петни името. В темата ще става дума за каквото преценят хората. А и някои сега ще вземат да си помислят, поради скока ти, че в думите на 7 може би има истина, че не са просто пиперлив хумор.

24.   Ако очакваш супер на 100% достоверна информация отвори енциклопедия, но дори Уики не е на 100 процента вярна. Но като за повърхностно въведение са му готини клипчетата. Някой знае ли какъв му е бизнеса в реала?

25.   Може да му се вярва толкова колкото на останалите инфлуенсъри, ютубъри и както и да се наричат там. Като искаш научно издържана информация, търси я в библиотеката, не в ютюб.

26.   Разбира се. Колкото повече има такива да му вярват, токова повече ще му върви бизнеса с рекламите.
Рекламистите в интернет са достойни хора да им се вярва.

27.   Аз още се чудя как има балъми да му гледат клиповете и глупостите, които ЯВНО са направени с цел ГЕНЕРИРАНЕ НА ТРАФИК и РЕКЛАМИ. Нищо повече!!!
В началото му гледах от части клиповете с ревюта на телефони, но всички тия "факти" са ......А пък и книгите....как изобщо има някой, който ще си купи подобна книга????????? Последните 2 книги, които съм си купил са "За древността на бащината земя и за българските дела" от Петър Богдан и Стивън Кинг "Били Съмърс", а на всяка книжарница последната му книга е гордо изпъчена на витрината, че и в няколко броя....
Потресен съм!!!

28.   Публиката на този гнусар са малки деца и тийнейджъри. Наливат му пари комуникационните компании. Карат да го да предизвиква прецеденти. По никакъв начин не е по различен от ролята на Грета Тумберг. Манипулирано дете, чиято задача е да манипулира други деца.

29.   Следях го известно време, но вече не. След онзи скандал преди няколко години, за сайта за печелене на награди, който той рекламираше, и други ютубъри го уличиха в измама, се отписах от него. Все тая де, абонатите му са вече над милион. Но за себе си реших, че не мога да следвам такъв човек, в чийто морал се съмнявам. А и без това, като се изключи, че очевидно влага много време, усилия и средства в клиповете си, реално погледнато, съдържанието му не е нещо велико и изключително. От доста време видеата му станаха хептен евтини и сензационни.
Но съмнителният морал е най-лошото.
Всички, дето му се кефите и го защитавате, може би сте прави и авторът и други му завиждат, но парите заслепяват всички. Не всичко, което блести е злато. Не се подлъгвайте по блясъка и лъскавата опаковка. На първо място всеки си гледа интереса. Дори благотворителността не означава, че човек е свестен, добър и състрадателен. По принцип в живота, трябва да имаш едно наум за другите. Всички хора са интересчии, рядкост са тези, които постъпват от добро сърце.

30.   Все още си в denial, но няма страшно, защото аз съм тук. :)
The Clashers започва с Юмит, който кани Слави.
Юмит качва първото видео, и е супер активен.
С времето идва и втори човек: Dark Clasher.
Слави мрази да говори за пари, но обича да ги има.
Той гони Dark Clasher, и дори прави озлобено видео за него.
Малко по-късно гони и Юмит, докато го третира като "непрофесионален контент криейтър".
Много видеа на Славчо са с дезинформация, което означава че няма никакво "образование" в тях.
Скарва се с ПАКТА, защото го хващат да рекламира скамърски сайт.
Не иска да чака за одобрение да изкачи Мусала, заради което му пишат акт, а той злобно излиза пред всички с мегафон, за да ползва феновете си като щит.
Макар и да има пари, Клашъра не иска да даде и пукната пара за глобата, заради което изнудва феновете си.
Когато някой направи видео за Слави, той прави видео-отговор, който е по стар сценарий, който съдържа оправдания със семейството, и съвети как всички да се усмихват, и да не му стоят на пътя.
Можеш да го харесваш, но с времето ще си на друго мнение.

31.   До като има балъци ще има и тарикати. Тоя два пъти го гледах и спрях. Взима информация от нета и я продава в нета. А ми тия неща дето ги казва, ако ме интересуват ще бръкна в Гугъл и ще ги прочета. Дори Брейка е по интересен от тоя. Брейка може да е прост и див селянин, но автентичен. И това го прави оригинален, а не да папагалства.

Чингис Хан-Сиандинавеца

32.   Само като го погледна и ми става ясно, че не мога да му имам доверие.

33.   Страшно нещо сме това българите. Някой да натрупа малко популярност и веднага започват всички да го плюят. Бил казвал неверни неща. Ами разбира се, че няма как всичко да е сто процента вярно. Все някъде ще има грешна информация. Вие като сте големи професори, определяте кое е правилно или грешно, направете клип в който казвате верни неща проверени от достоверен източник. Да ама е по лесно да мразите някой само защото е натрупал популярност и пълни залите когато прави срещи по градовете. А вас никой не ви знае и знаете само да завиждате. Всеки ютубър търси информация в интернет и ни я представя. Винаги може да има нещо невярно, но дори и да е така какво от това. Изкарвате го, че вреди на хората с "грешната" си информация. Аз не съм чул и видял някой да е пострадал след като е гледал клиповете на Слави от The clashers. Тези видеа са за забавление и не са образователни. Който иска да вярва, който иска да не вярва.

34.   Евтин лъжец, измамник, продажник и лицемер. Прави се на голям моралист и родолюбец, а в същото време гледа само да източи колкото се може по-голямо количество пари от балъците за собствена облага, и на всяка крачка говори с неологизми и английски чуждици "трейдвам", "ъпгрейдвам", "ъпдейтвам" и т. н., направо ми прилошава само, като го слушам. Видеата му не струват нищо, нищо ново не казва, което хората вече да не знаят от някъде другаде. Всяко негово видео по традиция започва с ДИРЕКТНО ИЗНУДВАЧЕСТВО ЗА ПАРИ, гласящо: "чукнете камбанката, за да получавате известия" и съвсем така по между другото вместено, "Купете си моите книги "Мистерии за еди кво си, моля преведете ми пари на еди коя си банкова сметка, линкчета за плащане в описанието". А най-лошото е, че все още има балъци, които му вярват и му се връзват и му дават и последните си пари за ядене, за да може той да си "качва" постоянно качеството на клиповете с все по-скъпа и по-скъпа техника неосъзнавайки, че качеството на клиповете му издиша НЕ от техническа гледна точка, а от МОРАЛНА такава, и трябва да си промени самото съдържание на клиповете и нещата, които казва, не резолюцията. Ако ще и видеата му да са с качество 1080 HD, това няма да компенсира тъпотиите, които плещи в тях. Но от един пловдивски тъпир, какво друго да очакваш...

Дон Жуан