Споделена история от Други

Имат ли право да ми снимат личната карта от апартамент от AirBNB?
Здравейте,
последните 2 месеца ми се наложи на няколко пъти да наема различни апартаменти от airbnb за по една нощ и на някои от местата ми снимаха личната карта, под претекст, че се регистрирани към.... (забравих къде). Законово имат ли право? Има ли наистина такова нещо? Защо в някои апартаменти, които наех, не ми искаха документ за самоличност?

Притеснявам се да не злоупотребят с личните ми данни

Коментари

1.   ЕСТИ - Единна система за туристическа информация.
По принцип не е особено законна тази практика със снимките.
Аз лично ползвам електронни четци, които си свалят данните от картата без да и правят фотокопие. Най-долните три реда от гърба на личната карта съдържат всичко необходимо.

2.   Значи даваш да ти снимат картата, ползваш услугата с кеф и чак след това почваш да се притесняваш за личните си данни?!?

3.   Не само, че им е разрешено, а са длъжни да записват данните ви. НО не съм сигурна дали е нужно чак да ви ги снимат.

4.   Зависи за какво си ги ползвал тези стаи, ако е било за проститутки може и нещо да те изнудват с данните, но трябваше да ги питаш на място, така малко след дъжд качулка става като чак сега се вайкаш , но и аз мисля че не е редно да се снимат, почти всички хотели искат карта и после пишат май имена и нещо друго базово в компютъра и я връщат но чак снимане ми се струва нагло..

5.   Има и приложение за телефон, което разчита текста от картата и го сваля в машинно четим формат. Т.е. ползва камерата, но не съм работил с него и не знам какво може.

6.   Веднъж ползвах AirBnB в чужбина (в Белгия) преди година и нещо и тогава си направих регистрация в сайта. Когато се регистрах беше задължително да си направиш снимка на личната карта и да я качиш в профила си за да можеш да наемеш стаята, която исках. Три месеца след края на престоя ми в наетата квартира, от АirBnB ми изпратиха мейл, че вече мога да премахна снимката на картата от профила си. Явно е някакво законово изискване, на страната в която наемаш. Но собственика на имота няма достъп до тази снимка, само аз и АirBnB (е разбира се NSA, CIA, хакерите и още ... :)
Ако след престоя ми собственика има забележки или предяви претенции за щети по имота си към наемателя, т.е. към мен се свързва със сайта, а те след това с мен. Затова и срокът е три месеца.
Ако се наема в България не знам дали трябва да се качва такава снимка или не. Но ако се качва, то тогава собственика няма право да иска да ти снима картата, а ако не се качва може да ти я поиска за да се увери, че наистина ти си човека наемател и евентуалното да ти запише някои от личните данни (имена и адрес, за ЕГН и номер на картата не съм сигурен), но да я снима няма право.

7.   Нямат право. Но живеем в свят, в който правото е на страната на силните.
Как ще ги накараш да не го правят. По какъв начин, държавата ще ти помогне? Ми ако са се регистрирали като администратор на лични данни? Тогава е дори и законно.
Пич зконът винаги е срещу хората. Прецакан си отначалото.
От деня, в който баща ти е искал да се изпразни и изпита оргазъм с тази, дето му е дала. И така си се пръкнал ти. Да бачкаш и цял живот да те мачкат.