Споделена история от Други

Как се оцелява в България ?
Дълги години бях в чужбина. Заминах веднага след като завърших формалното си висше образование ( за да бъдат доволни родителите ми).
8 год. работих и живях в Австрия, заради т.н. Пандемия се върнах.
От близо година съм в България.

Почнах веднага работа. Живея в провинцията и работя за 1000лв(нето) на месец. Едвам свързвам двата края, добре че имам спестявания в евро от чужбина. Заплатата не ми стига и постоянно посягам към спестяванията си.

Не пия, не пуша, не играя хазартни игри, нямам кола, не посещавам заведения, спрях и да пътувам.
Цялата заплата отива за храна. Нищо не купувам и хоп 20лв. (минимум). Телефон, фитнес, карта и понякога някоя дрешка. Това е и накрая съм на минус.
Бях на квартира за 300лв. на месец, но се върнах при нашите с цел да ми е по-леко. Но минимален ефект.

Инфлацията в България е над 70 процента. Стоките са в пъти по-скъпи от чужбина.

В чужбина работих за 1700 евро, квартира 400 евро с 1 съквартирант , но успявах да спестявам пари и да живея НОРМАЛНО.

Вие как се препитавате ?
Само не ми казвайте да ставам ИТ. Не може всеки да е в този бранш.

Коментари

1.   Спокойно. Ще мизерстваш само първата година. На втората ще свикнеш като 90% от българите.

Welcome to the hell!

2.   Мисли още какво да правиш с една работа не стават нещата тука.

3.   Не пиеш, не пушиш, нямаш кола, не ходиш по заведения, вземаш 1000 лева и парите ти стигат само за храна. Ти или си слон, или ядеш само сьомга и черен хайвер и пиеш 20 годишно уиски. Айде запри се малко. Май ни вземаш за канарчета...

4.   3, не знам, братле, в магазините всяка седмица цените са различни. От лятото до сега абсолютно всичко е поскъпнало, някои неща даже двойно. Ти кога последно пазарува или поне погледна цените?

6.   Всеки който умее да смята и да си прави добре сметката, не само оцелява ами даже си живее добре в България. Как ти отива цялата заплата за храна. То вярно, че всичко доста поскъпна, но ние се храним за 700лв. двама с малко дете. Ядем само качествени храни без джънк и аз готвя три пъти в седмицата. Казваш, че си се преместил при родителите си, за да не плащаш наем и пак няма полза. Това не може да е вярно, защото би трябвало да ти остават 300лв. На месец, което не е лошо спестяване. А и от комуналните услуги би могъл да поспестиш дори и да си делиш сметките с вашите. Нещо не смяташ добре. Или пък това е поредната тема да се оплюе България и живота тук, та всички да хванем куфарите и да се махнем.
Отделно-винаги е по-лесно да си имаш половинка. Борите се двама. Помисли как може да повишиш доходите и да намалиш разходите. Повечето хора от провинцията имат селски имоти в близост. Ако и твоето семейство има някоя къща с градина направо отивай и засаждай всякакви зеленчуци. Не е кой знае каква хамалогия, но поне за това няма да даваш пари.

7.   Сега пак се почнаха да се изреждат закъсляци, които си мислят, че с 1000 лв живеят. Не, вие не живеете, а оцелявате. Само човек, който не е минал Калотина може да си мисли, че "живее" с такива пари. Още малко и олигарси ще се изкарате с 'иляа ле'а. С извинение един чистач на кенефи в цивилозавните страни взима 1200 евро при по-евтина храна, а вие с 500 евро за квалифициран труд се изкарвате Рокфелер едва ли не. С такова нихилистично мислене повече и не заслужавате. Човека просто е свикнал на НОРМАЛЕН живот и затова сега му е терсине. В Австрия 1300 евро са минимална заплата и е плащал наем и пак е спестявал. А тук с 1000 лв при мама, не само не пести, ами не му стигат. Това нещо да ви говори?

10.   Авторе - наистина е трудно. Не знам какви квалификации имаш, но ако можеш да говориш английски на работно ниво и се оправяш с компютрите имаш доста опции, просто не си потърсил. Ако говориш и немски добре е супер предимство. Сега след пандемията много фирми започнаха да предлагат работа от къщи - погледни чуждестранните сайтове за дистанционна (remote) работа. Някои фирми предлагат и на час да вършиш разни неща. Най-важното е да не се отчайваш психически. Дори и в БГ доста фирми предлагат работа на час за административни дейности и немски се търси доста, но дори и само с английски можеш да си намериш допълнителни неща.

11.   Номер 3, стига простотии. Да плати сметки, да си купи от вън нещо и т.н. Или трябва да си готви само свинско на промоция от БИЛЛА и КАУФЛАНД, за да пести пари? Това ли е нормалният живот, да пестиш и от храната си? Може да е свикнал на качествена храна, но тук това има цена. Качествено сирене, 14-16 лева за килограм. Качествен кашкавал над 20. Ако искаш.
Живеели със 700 лева. Ми и ние сме трима, около 1000 лева за храна. Да, ядем си в повечето време читави храни. И да, мога да ОЦЕЛЕЯ и с 400 лева за храна. Вземам ориз начупен, картофи, боб, леща, грах, евентуално свинско на промоция и пилешко и ядем. Ама това ли е ЖИВЕЕМ, да ядеш само едно и също?! Да не ме разбира никой погрешно, тия храни са си супер, ядем ги и тях, но това да пестиш и само да вземаш най-евтиното, а накрая и на една почивка да не можеш да идеш, живот ли е?

12.   Ами, това е реалността в България и то не от вчера. Основно българите сме разделени на две съсловия, пропастта между които е огромна. Едните са връзкари и доносници от различен калибър, като се започне от т.нар. "назначени собственици" на големите бизнеси у нас и се стигне до служители на ниски нива в частни фирми и държавна администрация, които обаче, въпреки че нищо не правят, а и не могат, получават поне двойно на твоята заплата. Другите са всички останали българи, които плащат заплатите и придобивките на първите и за които всякакви възможности за растеж и развитие са силно ограничени. Масово работят за 800-1500 лева нето. Има и дребни изключения, които изкарват и повече, но пък са подложени на огромен стрес и много извънреден труд. Ако мама и татко са успели да спестят някой лев, с който да ти помогнат за жилище или пък да ти предоставят наследствено такова - добре. Ако не - обречен си на дива мизерия. Не, че жилището ти решава всички проблеми. Пак ще трябва от много неща да се лишаваш, но ако и него го няма и трябва да плащаш наем или ипотека, става много тежко. Изобщо не е трябвало да се връщаш у нас. Задържиш ли се по-дълго в чужбина, както е твоя случай, най-важното е да се установиш трайно, т.е. да имаш постоянна, легална работа и да знаеш езика. Тук по-добре няма да стане.

13.   Авторът:

Номер 3 ти в магазин сигурно не пазаруваш, а се храниш с молитви.

Работя тежка физическа работа в склад и спортувам активно.

Всеки ден ям едно пиле на грил ( доста малко на размер), което от 8лв го направиха 10,20лв.
За закуска давам около 3 лева, вода минерална 2,50лв (пия поне 3 литра на ден), протеинов шейк след тренировка 2,50лв. И нещо странично стават 20лв.

Фитнес картата стана от 35 на 45лв. Карта за маршутки 50лв. Телефон 22лв.
Душ гел, дезодорант (вместо скъп парфюм), дрехи (купувам от възможно най-евтините), прах за пране, почистващи препарати.

Тока на къщата плащам аз, нашите водата. Не ми е удобно те да плащат всичко.
Доста често възникват и странични разходи, като нужда от отоплителен уред, ремонт на климатик и пр.

14.   Номер 6 да ходи в Сървайвър. 700лв за храна за 3 ма души. Вие сигурно сте само на боб и леща......

15.   В предна тема бях казал, че съм на 28 години и след още година ще емигрирам от България - Терминал 2 и на Запад. Това е нормална стъпка в развитието на всеки нормален и уважаващ себе си млад българин без връзки и гръб от мама и тати в БГ - трайно или минимум дълготрайно временно установяване в чужбина.
След натрупан стабилен опит и ресурси в БГ е удачно да се върнеш, но само за да отвориш собствен бизнес. Дори в исторически план България изживява Златен Век именно благодарение на човек, учил в чужбина.
Да работиш на заплата в БГ с много малки изключения в няколко сектора е мазохизъм. Дори и в тези сектори би се чувствал зле експлоатиран. Никой не отваря бизнес в БГ за да дава западни заплати. Решението вече го казах по-горе.

16.   Връщай се обратно в чужбина и си идвай само за празниците в БГ. Да, всичко, което казваш е така-това е тъжната реалност в България. Плюс озлобени хора... Не си губи времето тук.

17.   Няма ли някой който да сподели как тука е успял с много работа? Такъв не видях. Защото тези хора не се ценят.

18.   Работиш неквалифицирана работа в страна от третия свят и искаш да живееш добре...

19.   18,
От 15 - частично не съм съгласен с теб.
България е изостанала държава - факт, но аз работейки като лекар и грижейки се за здравето на хората да не би да получавам достойна заплата? Под 1500 лв вземам въпреки професионалния ми опит и годините, които съм инвестирал в себе си и образованието ми. Мои колеги в Германия вземат много повече към 3-4-5к евро. Е, аз трябва да съм изключително глупав да остана в БГ.

Затова още година макс ще лекувам българи и после цял живот - германци. БГ не заслужава лекари. Но съм благодарен, че българският данъкоплатец ми плати образованието :)

20.   "заради т.н. Пандемия се върнах"

Там ти е грешката.

21.   Човек, аз съм в Испания, една от страните с най- много натиск около ПЛАНдемията! Нито се набодох (даже един pcr нямам направен) А си пътувах, но в Бг не се връщам!!!
Купуваме в момента тук къща в Пиренеите (м/у Арагон и Навара) голяма, здрава къща строена с камък и дърво, без нужда от ремонт, 3 етажа (третият е цяло, широко таванско помещение) общо 5 спални, освен огромната кухня и салон. Всичко това с 3 декара земя, малко над цената на един среден апартамент в София.
Кажи ми с къв' акъл си се върнал в Бг?!

22.   Авторът:

Номер 21, бях принуден. В Австрия работих в хотел, а искаха да имам ваксинация, аз отказах. Търсих и на други места, но отново искаха ваксинация.

След което австрийското правителство я направи задължителна.
Не съм Анти-ваксър, но не обичам някой да ме насилва.
Освен това никога не бях работил в България, не предполагах, че е такова положението.

Продукт Х в Австрия 1 евро, същата тука е 4 лв..... Много слаба покупателна способност в България.

23.   Номер 18, братовчед работи като юрист и взема 1200лв чисти.
То само ИТ специалистите вземат добре в България. Дори докторите вземат смешни пари.

25.   Те масово обявите за чистачки в ало.бг излиза, че търсят друго. Преди исках да си докарвам допълнително някой лев с чистене на апартаменти и двамата, на които попаднах недвусмислено ми дадоха да се разбере още по телефона, че освен чистене очакват и друго... Потресоха се.

26.   Аз започнах да си пиша харчовете в една екселска таблица всеки ден и трябва да ти кажа, че така без да искаме харчим по-малко. Действа психологически и някак по си правиш сметката. Но няма какво да се лъжем, в България си е трудно. Ние сме трима и едва успяваме да се вместим в 60 лв на ден за харчене - в това число храна и всичко, което пазаруваме. Сметки, гориво, заем (100 лв) отделно. Не харчим нищо излишно, не ходим по заведения и тем подобни, правиим си сметката за всичко и с 300 зора я успеем, я не да се вместим в 2300, при положение че нямаме наем. Ако имаме някой извънреден разход, а то все нещо се случва, не успяваме. Стига ли сме и до 3 000 на месец, пак без да сме харчили за глупости. Добре че взимаме с жена ми общо 4-5 к, че успяваме да заделяме по някой лев и да отидем на една почивка веднъж годишно за 3 дни, макс. седмица. А хората, които взимат по 1000 лв и плащат и наем, честно казано не знам как се оправят.

27.   Авторе, в България това е положението, имайки в предвид и други "актуални ситуации" по- добре няма да става скоро...
Доколкото разбирам си много млад още, щом си работил в Австрия ще знаеш немски или поне английски. С някой от тези езици можеш да търсиш в която и да е страна (дори в по- близка до Бг чужбина) и пак да хващаш багажа нанякъде. Огледай се по курорти (зимни и летни) около граници между две държави, така ще имаш възможност за бърза алтернатива ако се наложи, да не се повтаря ситуацията както с Австрия. Сега махат на много места ограничения, зелени паспорти т.н.
Можеш да кандидатстваш за сезонни договори и да си живееш остатъка от годината в Бг или да въртиш сезони в две или повече места и/или държави, а парите да влагаш във възможност за бъдещ бизнес за себе си- селски туризъм например. В Бг по планински села все още има що- годе изгодни терени с къщи, но ги има и по други държави.
Дадох ти пример с моята покупка на къща в Пиринеите (21 съм) варианти има, само трябва да помислиш какво искаш (достъпно) да си направиш плана и да го следваш като винаги имаш план Б (вече обстоятелствата са такива че, се налага да се мисли с поне две стъпки напред).
Имаш обаче големи плюсове: родителите и дом в който винаги можеш да се върнеш, млад си и с характер (не си се огънал да се набодеш и не си склонен да се примириш с живота на оцеляващ) знаеш език/езици дори и на "улично" ниво да е, така че- със сигурност ще се справиш с каквото решиш. На испански например има в апликация на телеграм някои групи за работа в които се предлагат работници и работни места само за НЕнабодени! Предполагам ще има и на други езици.
Успех!

28.   19 kак толкова малко, в нашата малка, миниатюрна болница в момента само бонус им е толкова. Отделно в кабинет работят м

29.   Авторе, пиле всеки ден не е добре, прави си вкъщи закуската, вместо по 3лв всеки ден. Обяд също може да си приготвя от време на време.