Споделена история от Други

Търся съвет.
Здравейте, искам да споделя с вас нещо на което много се чудя. Измислих един продукт, който не се намира на пазара нещо ново, което ще донесе огромни приходи на този който го произведе. Аз сам бих започнал производство, но за направата му е нужна фабрика за милиони. Та реших да го предложа продукта да се произведе съвместно със собствениците на такива фабрики. Пратих много писма на производители и не получавам никакъв отговор. Поне от уважение може да пишат, благодарим нямаме интерес, но няма отговор. Разговарям с много приятели и всеки до един харесва продукта, а производителите мълчат за офертата която има предлагам, и най интересното е че няма каквото и да е ускапяване на изделието от същото стандартно. Говорим за милиони печалба ако се пусни на пазара. Значи няма продукт на пазара да го видят хората няма клиент. Та мисълта ми е според вас на - ЕГОТО на милионера ли се дължи това неглижиране от тяхна страна, или богатството или е тъп и го е срам, че не се е сетил той да го направи. Понеже аз не съм тази област в която е продукта и все ме питат - какво съм учил. Не трябва да си учил за да измислиш нещо, което го няма и е супер, просто късмет, че се сетих и го патентовах. Повечето казват те имат пари и не ги интересува, с което съм съгласен, а който иска да го прави казва ами трябват много пари. Та да попитам, как да процедирам, как да накарам милионера да обърне внимание на това което му предлагам???

Коментари

1.   Патентовал си го чак? В такъв случай, би ли споделил най-общо какъв е продуктът?

2.   Ти към кого точно отправяш въпроса? Защото в такива фабрики трудно можеш да се докопаш до човека, от който реално зависят нещата. Обикновено зад този мейл стои някоя секретарка, която почти винаги предпочита да се скатае и никога няма да си създаде работа, за да предаде информацията. Защото тя знае, че после може да и възложат да се свържи с теб, трябва да помни какво да ти каже, да се уговори среща и т.н. За нея това е изгубено време, за което никой няма да я потупа по рамото и да и плати допълнително. Търси други канали.

После има и друго. Дори ако милионерът разбере за идеята ти и я сметне за потенциално печеливша, първата му мисъл ще е да ти я открадне безплатно. На никой не му се дават проценти, ако може да си ги спести. На него му е достатъчно само да подочуе за какво става въпрос и веднага в главата му ще изникнат идеи дори да не са същите като твоите, но това му е достатъчно да се сети за нови продукти. Даже неговите вероятно ще са по-печеливши от твоите, защото той е в бранша и по-добре знае какво би вървяло, а и има достатъчно ресурс да експериментира с различни варианти за разлика от теб.

Та не знам как хем ще му кажеш каква ти е идеята, за да прецени той дали изобщо си заслужава усилието, хем да не му я кажеш, за да не му дадеш на него идеи. И това ако изобщо успееш да се докопаш до него. За да има интерес той да работи с теб, трябва да му докажеш, че не си просто една еднократна идея и после ще получаваш наготово процент, а че ще си му ценен дългосрочно и би имал интерес да те наеме безсрочно.

По-скоро търси начин да привлечеш средства и сам да реализираш продукта. С бизнес-ангел ли, със заем ли, не знам. Не е казано да почнеш директно от голяма фабрика. Почни с нещо дребно, разработи много варианти, виж кое се котира, доусъвршенствай го, после ако потръгне, лека по лека ще инвестираш и ще го разработиш в големи мащаби. Другия вариант е просто да купуваш готови продукти и само да ги доработваш. Така вероятно ще си спестиш голяма част от инвестицията.

3.   Много уместно включване от номер 2. И аз съм попадал на разни заместници и по-ниски в йерархията служители, без да успея да имам пряка връзка със същинския собственик на някое предприятие, поради което не се е достигало до сериозни преговори с цел осъществяване на сътрудничество. С други пък се е стигало дотам, но наистина някои собственици или акционери са без никакви познания в областта, в която се занимават и която им носи хляба. Някои просто са имали пари и са вложили, а други се грижат за това да тикат предприятието им нагоре по склона.

Действително в много области на производството има нагла кражба на чужди изобретения и ширещ се промишлен шпионаж (особено в чужбина - това не е нашенско "откритие"), така че си направил първата правилна стъпка с патентоването, което поне донякъде би защитило изобретението ти от преки кражби. Но пък не може да го защити от косвени такива, които да се доближават леко, но и да са достатъчно различни, за да не попадат под ударите на Закона за авторското право.

Номер също зададе въпрос на място, тъй като много зависи за какво точно се касае. Ако можеш да споделиш поне нещо относно твоето изобретение, ще имаме по-ясна представа какъв съвет да дадем относно така зададения от теб въпрос.

- Кифлоприземител