Споделена история от Други

има ли смисъл от това висше образование ?
тук изключвам, лекарите, адвокати,счетоводители, финансисти и като цяло.. работа която иска да имаш висше. Аз като цяло се чудя.. защото, повечето казват "запиши там да има едно висше" и после.. прави каквото искаш, защо ? толкова ли е важна тази хартия ? забога

Нали си правите сметка, че днешно време всеки 2ри е записал и учи 'висшу' защото, било то родителите или родата, или обществото като цяло..Никой не те пита "учи ли ти се висше ?" а казват "УЧИ ВИСШЕ" за да не работиш за малко пари и т.н. Добре ! представете си, че всеки става с висше и работи 'хубава работа' зима заплата и един ден.. стане недостик на "ниско квалифицирана работа" хората така се множат, че след 50-100г тия дето са с висше, техните деца няма да учат, хахаха, защото ще плащат пари да им се работи тогава, както е с ИТ, и то си има край, но както и да е.

Просто тук в България, нашата родина.. всеки който питам, роднина, приятели,лелките на пейките.. всеки казва 'учи висше' едвали не ако нямаш висше, започваш работа като чистач и това е !! хората искат "висшу'' дори онзи ден гледам за чистачка ти трябва висше ! ахахаха , представям си го.

Аз съм от Бургас, и много хора тук работят или на минималната или средната която е 1150лв, много рядко някой да зима повече от 1500лв чисто.. разбира се, ако не си шеф, но шеф с 1500 е позорно. Искат опит повечето работи и с "Висщу" а накрая почваш с минималната, хахаха, ами ако живее сам човека ? на квартира ? как ще се спаси ? нали затова учат хората "Висщу" за да имат "платена работа" просто... хората от София/Варна/Пловдив не знам вие колко вадите, но в Бургас.. малко трудно.

Коментари

1.   Работодателите търсят хора, които да им свършат работата. Кадърни хора със знания и умения. Как си ги придобил тези знания и умения, тях не ги интересува. Ако ще да си учил самостоятелно вкъщи, ако ще да си ходил на университет - няма значение. Работодателя го интересува единствено да си вършиш работата и да я вършиш качествено.

Обаче когато кандидатстваш за работа, тези с дипломата са с предимство, защото се очаква, че щом са ходили в университет, значи би трябвало да имат някакви познания, че са изпитвани и са се доказали пред преподавателите си, че ги имат. Следователно дипломата е просто доказателство, че имаш определени познания. Ако си учил вкъщи, имаш същите познания и умения, като хората изкарали университета, но нямаш нито диплома, нито сертификат, то работодателя няма как да е сигурен, че имаш познанията и уменията. Той няма време да те проверява 6 месеца дали си годен, когато в същото време има и друг кандидат, който носи диплома, т.е. доказателство, че има познанията.

На теория е така. На практика трябва да имаш връзки и познания, а дипломата идва по назад.

2.   Вярно е. Висшето става едно задължително губене на време и пари. Макар че лека полека откъм време се минимизира - трябва само да изчакаш 5 календарни години. Може и 4, но нали знаете, че без Магистратура си за "никъде" (ирония). Масово вече и докторантури правят.

3.   Хората искат умения и опит, който за съжаление не се трупа в университет както би следвало (под опит се има в предвид да си запознат с материята, да си правил разни проекти и т.н., а не да си го работил). Както каза - висшето ти е една хартишка, с нея, без нея, все ще си чистач. Истината в днешно време е в частни училища/школи/академии и т.н. и т.н.

4.   Зависи от професията и зависи дали ти отдава.

5.   Има специалности, които не могат да се научат извън ВУЗ. За програмиране на конкретен език - да, може да се научи в някоя ИТ академия, но специалности от направления Биология, Физика, Химия, Медицина - не. Освен теорията, която можеш да прочетеш самостоятелно в безплатни учебници в нета, ти трябва и практическа част, която се учи по време на лабораторни занятия. Няма как да си имаш частна лаборатория с цялата необходима апарагура, оборудване, реагенти и т.н. А и опитът не е само в книгите - има неща, които само един преподавател със стаж може да ти обясни. Медицина, Право, Архитектура са регулирани професии и не могат да се практикуват без диплома.

6.   Да търсиш вишу, преди да знаеш какво ще правиш с това вишу, е малко като "каруцата преди коня", ама с допълнение, че даже не знеш, накъде ще ходиш с тая каруца и изобщо, дали тая каруца е адекватен метод на транспорт, заото примерно, може д аискаш да плаваш.

8.   Напълно съгласен с номер 5, образованието е задължително за определени професии, но съвсем не означава че ако нямаш такова си едва ли не за никъде, просто намери какво ти се отдава и не на последно място ти носи добри доходи пък после се чуди дали да учиш въобще и не слушай тоя и ония какво ти приказва гледай себе и само себе си и трупай собствен опит а не да слушаш чуждите ''съвети и препоръки'' абсолютно абсурдни в повечето случаи!!!!

9.   Има смисъл, но не за всяка професия. За да си учител, лекар, юрист, е задължително да имаш висше. Има обаче и професии, където не е необходимо това. Например, някои офис длъжности не изискват висше, достатъчно е средно образование и евентуално някакви други умения (чуждоезикови, компютърни).
Аз лично съм се насочил към сферата на изкуството. Има професии на изкуството, които също не изискват задължително висше образование.

10.   в България е голяма пародия с това Висше... аз съм завършил уни преди 3 години и още си търся работа... никой не ме зима... а имам базови познания, но те в уни не ни учат.. само домашни и преписване.. аз с желание ходих, сега... се чудя

найстина тия работодатели са глупави.. просто дайте късмет на някого и да не става, махаш, чао.. следващия.. иначе... чакайте принца на бял кон да ви спаси фирмата

11.   Има... НО ако ще учиш нещо смислено, търсено, стабилно, добре платено... Иначе лаладжийски специалности като логистика, мениджмънт, индустриален дизайн и други подобни простотии няма смисъл.

12.   Тази гледна точна не е представена в коментарите, за това ще я добавя - контактите. Контактите, които можеш да направиш в тази среда може да са ти сред най-важните в живота. На в тази възраст може и да срещнеш бъдещата си половинка, ценни приятели и професионални връзки. Да, не на всеки студентските години са му най-хубавото време от живота, но определено има потенциал да бъдат такива, особено ако попаднеш на читави хора и ти самият си отворен към света. Относно специалностите - да, има фиктивни специалности, които обаче според преподавателите в университета са много важни, но нали все пак преподават в техният учебен план. Дава ти се възмножност за развитие, ти взимай от тази възможност колкото можеш, иначе наистина някои си ходят до университета колкото да си разходят обувките, да пият кафе и да си приказват с колеги. Аз самият също записах висше веднага след училище, под натиска на роднини и от това, че всички други също дискутираха постоянно в последната година; все като те питат и се очаква да кажеш, а аз си бях неуверен и записах специалност, която изобщо не си бях представял да уча като по-малък, но не съжалявам.