Споделена история от Други

Не ме взимат на работа и не знам защо...
Мисля,че знам защо... (нямам опит) аз съм на 20г ще правя 21г това лято и от 2 години търся и пускам сивита в джобса и на място търся.. хората винаги ме питат: "учиш ли", "какво си работил" "работил ли си някога?". И винаги когато ми казват какво се прави на определената работа все изблягват очния контакт или казват "ще ви звъннем" и се така не звънят... имам технически познания,но явно това не стига (най простите знания) ...дори за продавачи в магазин за храна или за други стоки не ме взимат. По-зле.. дори за бърза храна не ме зимат. Всичките обяви пишат, че и хора без опит зимат,но реално не зимат :). Буквално не знам какво ще правя. Висше искам да уча в далечно бъдеще когато разбера какво искам РЕАЛНО да уча :) аааа не просто да запиша и да го мина както всички. "модерно е да имаш висше" но аз го виждам като нужда когато ти трябва а не защото е модерно.

Коментари

1.   В момента има доста висока безработица. Официално няма, но реално е най-висока вероятно за последните 10 години. В близките 4-5 години това едва ли ще се промени съществено. За това време колко СВ-та пусна? По тия сайтове има много фалшиви обяви. За нормално приеми следното;
-Обратна връзка примерно 1 на 20-30 кандидатствания. Това е рядката комбинация от реална обява и фирма, реално търсеща хора. Някой ти върща отговор. Някакъв, няма значение какво пише. Дори да пишат, че вече са си намерили човек, влиза в статистиката.
-Среща за интервю примерно веднъж на 50-60 кандидатствания, може и повече. Едно е да ти задават формални въпроси по мейла, друго е някой да се навие на среща. Отнема повече време и срещите са само с тия, дето наистина представляват интерес.
-Реално започване на работа след поне 2-3 интервюта...което значи от 150-то изпратено СВ нататък. Тук вече много голямо значение има къде се случват нещата, защото лесно може и 200 да се окажат.

Ако чакаш на второто кандидатстване да започнеш работа...не, че не може, но това говори за две възможни неща. Първото-имаш изключителен късмет. Ако е така-ОК, но по-вероятен е вторият варинт-попаднал си на фирма с огромно текучество на персонал. За което си има причини и е добре да тръгнеш с нагласата, че работата ти там ще е за кратко.

2.   Аз съм по същия начин. И се чудя. Може би поради липса на опит, знам ли. Или ме виждат, че съм некадърна. Не мога да разбера. Отчаях се.

3.   На рабоъа не е като вкъщи, не можеш да си стоиш просто, или да лежиш или да блееш.
Така си мислят хората, че ще правиш.

4.   Нещо не е както трябва, не правиш явно добро впечатление. Аз успях да си намеря работа на договор, а бях на 16 години и това в малкия град.... Но пък имах един период със сериозен стаж в определена сфера и от 30 св-та ми се обадиха точно от 2 места.. Не знам пробвай друг подход на интервютата, попринцип държа на това да бъда себе си, защото в крайна сметка с тези хора ще работим заедно някакво време и ако не се харесаме още в началото по-хубаво да не си губим взаимно времето и нервите. Не че знам това как ще ти помогне.

5.   Явно има нещо, което бъркаш предполагам в държанието си по времето на интервюто. Това е едното. Другото е, че нямаш опит. На всякъде вече искат хора с опит, което от една страна е тъпо, защото те не искат да инвестират в обучение на хора, а да седнат на наредена маса. А реално хората с опит или са вече наети или са са самонаети, тоест работят за себе си. Много е важно както каза номер 4 да си допаднете на инвтервюто. На мен ми се е случвало да кандидаствам за работа, където имам нулев опит, обаче веднага си допаднахме със шефа, дет са вика бяхме от една кръвна група и веднага ме взе.

Чингис Хан

6.   А ти какво направи за своята квалификация през тези 2 години, докато пускаше CV-та?

7.   И аз съм така! Вече 10 пъти кандидатствах на няколко места, но нищо! Аз дори не съм НИКОГА работил. Имам висше образование икономист.

8.   Хората правят една и съща грешка - подценяват доброто СV, a това ви е визитката - преди да ви видят хората съдят само по него. Аз бях в същото положение - никой не ми се обаждаше и накрая реших да се свържа с професионална компания за писане на СV. Беше най-добрата инвестиция, защото още на следващия месец си намерих работа.