Споделена история от Други

София е 750 000 ?!?!
Здравейте столичани,

Преди време четох във форумите, че София е около 800 000 !! Ще се запитате откъде идва разминаването между официалните данни и реалността? Ами от НСИ масово надписват население...Моят роден град Русе е максимум 60 000, а според преброяването е 120 000 !! Предполагам, че същото е положението и в други градове. Освен това България е 4 милиона !!!

Какво мислите по въпроса ?

Коментари

1.   Мисля, че не е вярно написаното от теб. Как прецени, че Русе е 60 000? Брои ли ги хората? Аз "на око" мога да кажа и, че София е 5 милиона, понеже ми се е сторило, че някъде има струпване на много хора.
Само в двата най-големи района Люлин и Младост сумарно живеят над 500 000 човека. Искаш да ми кажеш, че в останалите не знам си колко десетки квартали живеят едва 300 000?
И България не е 4 милиона, спри да вярваш на всяка тъпотия, която прочетеш в произволен сайт или форум.

2.   Предпочитам да вярвам на данните на НСИ, отколкото на някакви обикновени разсъждения. И аз съм от Русе, в града има много повече хора, не е възможно да са само 60 000. Единствено през зимата е безлюдно, защото всеки си е у тях или на работа.
Щом не вярваш на НСИ, ето ти друг сайт където пише, че сме 6 милиона, ако модераторите позволят: https://countrymeters.info/bg/Bulgaria

3.   И аз съм от Русе, няма как да сме 120 хиляди. А и те по време на преброяването нали казаха, че са изброили само около 6 милиона, останалите щели да ги доброяват вече по документи. За София не знам, там бая се строи, но за 1 милион ми се струват много. София не е чак толкова голяма наистина. А за България едва ли сме 4 милиона. Между 5 и 6 сме.

4.   Живея в Копенхаген от години и по официални данни, населението е 805 000, площта му е 179 кв. км. Градът изглежда по-слабо населен, ако го сравним със София

Ако реално София, град със 492 кв. км. площ (варно, включват доста "празни" пространства) имало само 750 000 души, щеше да е призрачен град в сравненеие

Твърденията едва ли не казват, че София е с населението, което е имал през 1960-а години, преди изобщо да са мислели и да направят Люлин. Попитй всеки по-вързрастен, да ти каже, как градът с всяка година ставал все по-задръстен от нови хора.

Колкота за другите градове - ситемата ни не е доста стара и не сме мнгоо добри в броенето на хората.
В другите градове има разминаване, защото не се води отчет и се кара със стари преброявания. Някойго няма на адреса, но се води там и не се води починал - ами ок, пишем го, че още живее тук, нищо, че е от 15 години в София или от 10 в Копенхаген.
Но София е различна, спрямо Русе, защото хората бягат "към София", а не "от София".

5.   Населението на София е минимум 1 милион души.

Кореняк софиянец съм и над 90% от живота ми е минал тук.

По мои сметки(на око) за последните 10-15 години нарастването е с около 20-25%. А те още преди 15 години казваха, че София е 1 милион..

Може би не всички са постоянно живеещи(родени столичани), защото много хора са тук само за да работят - по празници градът се "опразва" и тогава може и да е под 1 милион..

Но в нормален делничен ден - със сигурност над милион. най-големите квартали с най-големите блокове са : Люлин, Младост, Надежда, Дружба, Обеля, Подуяне - всички те са между 30-40 до 90-100-120 хиляди души.

А има поне още десет по-малки квартала. Всеки да си прави сметката. Лошото е, че щом има такъв наплив тук, явно че другите части на страната замират, което е ЛОШО.

Моето мнение е, че в момента София е около 1.2 - 1.3 милиона души.

6.   Питаш се от къде идва разминаването? От това че бройката която обявяват е население по лична карта. Ти броиш налични хора които виждаш на живо, НСИ брои хората с българско гражданство и български документ за самоличност.
Ето номер 4 живее в Копенхаген притежава българска лична карта в която е вписан български адрес, води се в статистиката като български гражданин, сигурно има и деца също с българско гражданство и български адрес в документите, но ти тях реално не ги виждаш като население което се разхожда по българските улици.
Имам поне 40 познати които се водят български граждани по лична карта имат вписан български адрес в нея, но не са стъпвали на българска земя повече от 20 години, дори жилищата в които са регистрирани по лична карта отдавна са продадени, но продължават да ползват същите бг адреси в ЛК.

Склонен съм да вярвам че в България реално живеят 4,5 милиона български граждани и още 2 милиона българи живеят по чужбина. Но трябва да си наясно че живеещия някъде в чужбина българин, който притежава лична карта в която е вписан русенски адрес се води русенец, дори и да не е стъпвал в Русе през последните 20-30 години и дори да не притежава жилището в което е вписан за постоянен адрес. Той просто живее по чужбина, отива до най близкото за него посолство и си подновява личната карта като потвърждава за постоянен адрес, адреса на който е живял като дете.
Моят чичо е българин живее в чужбина от 30г, децата му се водят българи с двоино гражданство, по лични карти се водят, че адреса им е къщата на баба, която е продадена на нови собственици преди 22 години. Те тримата са в статистиката на НСИ, но ти никога няма да ги видиш да се разхождат по улицата в България.
Държавата ни е такава не дава да изтриеш от имота си гражданин който се е вписал че постоянни му адрес е у вас, в същото време не подновява лична карта на хора без те да декларират някакъв постоянен адрес в България. Така се получава че много хора живеят по чужбина нямат собствен имот в България, но за да си запазят българското гражданство декларират че постоянния им адрес е адреса на който са живели като деца.

7.   Съмнява ме в София да има по-малко от 1,8 милиона пребиваващи, макар официалната статистика да сочи половин милион по-малко софиянци с настояща адресна регистрация в столицата.

За Пловдив в средата на 90-те години учехме по география, че населението му е 340 000 жители. Хубаво, само че в последните данни от преброяването се твърди, че в момента градът е с 343 000 жители, т.е. уж населението е само с 3000 човека повече. Нищо такова! Градът се пръска по шевовете; има хиляди новопостроени жилищни сгради в последните 3 десетилетия; огромните полета в покрайнините постоянно биват застроявани, оформяйки цели нови квартали; като неофициално се сочат данни за около 450 000-500 000 човека, населяващи Пловдив. Преброяването обаче сочи значително по-малък брой жители на града, тъй като при него се взема предвид адресната регистрация на лицата, а в Пловдив най-малко 100 000 души са от съседните градове и села и само по документи се водят, че уж живеят по родните си места. Правят го с цел да плащат по-ниски данъци. В Пловдив има и 40 000 студенти, 30 000 от които не са жители на града и те също не влизат в статистиките за местното население. Пловдив буквално "се отпушва" по празниците, когато десетки хиляди коли напускат града и непловдивчани се отправят към родните си места.

Ето и един многозначителен цитат от друга статистика от май тази година, отнасящ се за първото тримесечие на 2022 година, взет оттук:
https://profit.bg/imoti/nay-golyam-broy-novi-sgradi-se-stroyat-v-oblastite-plovdiv-i-varna/

"Най-голям брой разрешителни за строеж на нови жилищни сгради са издадени в областите Пловдив - 321, София (столица) - 229, София - 229, Варна - 191, и Бургас - 141. Най-много жилища предстои да бъдат започнати в областите София (столица) - 3 316, Пловдив - 1 921, Варна - 1 065, Стара Загора - 656, и Бургас - 501."

Забележете, че в град Пловдив за първото тримесечие на 2022 г. има най-голям брой разрешителни за строеж на жилищни сгради в цялата страна - 321; повече дори от град София, който остава на второ място по този показател с 229 сгради. И това е при положение, че сега има лек спад на строежите спрямо някои предходни години, заради повишените цени на материалите.

- Кифлоприземител

8.   Съгласна съм с автора на темата. Дали е чак толкова малко населението не знам и няма как да знаем, но със сигурност, не е толкова, колкото се води. Само в България я има тази глупост с постоянен адрес и настоящ адрес. Ето ме мен за пример - по постоянен адрес се водя в Русе, по настоящ в София, а де факто живея в чужбина. :D И не съм само аз така, доста мои бивши съученици и колеги са по този начин.
В Русе не живея от над 5 години вече, в София от над 3, но адресите ми продължават да са там и да ме броят, а аз нямам намерение да се връщам някога. Дано като взема чуждото гражданство най-накрая спрат да ме броят като живееща в България.
А сравнението на номер 4 на София с Копенхаен в нелепо. Най-малкото този град е с много по-добър градоустройствен план, широки и удобни улици, наличие на велоалеи, както и известни ограничения какви коли могат да се карат по улиците на Копенхаген. Бързо метро на всяка минута или две. А това много спомага за намаляването на трафика.
Не само ти си ходил в цивилизацията.

9.   Живея в София от около 10 години.
Адреса ми по лична карта е от родния ми град.
Всички мои приятели от провинцията живеещи в столицата също са така, нямат и временни адреси в София. Правете си сметката. Много хора са така. Със сигурност София е с население поне милион и половина.
Поздрави!

10.   Не знам, но да живееш в България е добре за теб, но не и за децата ти. Ти наистина ли искаш децата ти да растат сред чалга и тъмни мургави хора?

11.   Номер 10, как не се спирате да цапате темите? Тук уточняваме колко е населението на страната, ти се пробваш да навиваш хората да ходят в чужбина!

По темата - авторът или авторката е чела някакви неверни данни. София е 800 хиляди толкова, колкото сайтът се казва сПудели.нет! Намаляваме като население, но това с 4-те милиона е безумие! Пък и напоследък се наблюдават връщания на някои от българите, живели в чужбина - покрай войната в Украйна, а и преди това заради Ковида и други благини на Западна Европа. Без да броим онези, които имат достатъчно пари и са решили да се върнат, за да си доживеят старините в родината си. Точно родителите с деца най-често се връщат тук, за да могат децата им да израстнат в България. Който е писал това за 4-те милиона, явно хич не разбира нещата!

12.   Мдааа, ако броим само "официално" регистрираните може и само толкова да е. Ама реално са два пъти повече, но по документи още се водят в родния си град, нищо, че от няколко години, живеят в София. Ти само помисли колко микрорайона има Люлин, че то само този квартал с неговите 10 микрорайона си има население колкото един среден град. Така, че са поне 1,5 млн, нищо че по лична карта може и да са под 1 млн, но реално си живеят тук и я се прибират за две седмици лятото по родните си места, я не. Ама иначе не са софиянци, а варненци, шуменци, бургазлий, русенци и т.н.

13.   До 7
Кифльо 321 разрешителни за строеж в ОБЛАСТ Пловдив, не става въпрос за града а за областта. Всеки нов гараж в град Лъки или в Първомай също изисква строително разрешително и тези разрешителни са в бройката.

14.   Номер 7 написа: "жилищни сгради"

Номер 13 се изцепи: "гараж"

- Кифлоприземител