Споделена история от Други

Животът в провинцията
Здравейте, пускам темата, защото ми е интересно да чуя други мнения и гледни точки. Става въпрос за живота в т. нар. областни центрове извън София, Пловдив и Варна. Роден съм и израснал в такъв град, като все още си живея в него. След университета реших да се прибера, понеже града минава за що-годе голям, смятайки че ще мога да си работя по специалността. Слава на Бога в това успях и то доста над това, което си бях поставил за цел и очаквах. Проблемът е, че нямам никаква социална среда. Почти всички мои съученици от випуска се изнесоха още щом завършихме и това си продължава години наред, а и преди това не е било по-различно. В началото не отдавах толкова голямо значение, понеже градът все още си беше жив и имах малка група приятели от детинство. Освен това се надявах, че все пак най-накрая България ще тръгне по правия път и нещата ще започнат да се нареждат. Оказа се обаче, че това изобщо не е така. Почти всички, които смятах за приятели се оказа, че просто са ме използвали и когато видяха, че вече няма няма с какво да съм им кой знае колко полезен, директно прекратиха връзка с мен. Остана ми само един, с който сме заедно от деца, но и той вече от една година е в чужбина. Още по-тъпото е, че колкото пъти изляза из града, почти не виждам нормални хора. Работата ми е в центъра и всеки ден виждам за какво става въпрос. Масата са тъмни балкански субекти, облечени в раздърпани анцузи, нашарени с грозни татуировки, гледащи лошо и с бради като талибани. Жените са абсолютно същата работа - облечени в разни клинчета все едно са във фитнеса или у тях. Почти е невъзможно да видиш мъж с дънки и риза или пък жена с една идея по-стилно облекло. Онзи ден случайно прегледах снимки на познати, с които сме играли като деца в квартала и които отдавна не бях виждал. Ами, същата работа. Обкръжението им е все едно гледаш затворници - агресивни физиономии, бръснати глави и т. н. А уж са се събрали да се веселят. На жените около тях голяма част и от магистралните проститутки могат да завидят. Винаги съм виждал, че положението не е кой знае колко розово, но в последните няколко години чак започнах да се плаша. Интересно ми е да чуя други мнения на хора от провинцията и какви са техните наблюдения, и изобщо има ли някакъв изход освен преместване.

Коментари

1.   Здравей, от София съм, но ще си позволя да ти пиша.

Не знам защо е това масово схващане, че в големия град е кой знае коллкко по-различно. И тук може да имаш най-много 2-3ма истински приятели, всичко друго са просто познати и контакти по взаимна полза и интереси.

И тук след гимназията и университета всеки си хваща пътя и пътищата се разделят. И тук има татуси, простотия, селяния и използвачи.

Към всичко това прибави и един кредит за около 150 000 евро(нормален случай за София), който трябва да изплащаш около 20-25 години, докато най-накрая се почувстваш "столичанин" и получаваш реалната картинка.

Единственият на големия град е, че може да си намериш по-добре платен работа, евентуално, ако се наместиш в някоя голяма фирма. Откъм приятели, социална среда и т. н. е някаква голяма илюзия, че са много добре нещата.

Напротив. Като младеж съм прекарвал доста време в по-малки градове(имам роднини_ ) и там връзките и приятелствата са по-силни, отколкото в София, където е сбирщина на всякакви хора с нищпо общо помежду си в много от случаите.

Повечето си напускат роедните места от глупост и алчност, д а изкарват много пари, идват в София, или заминават за чужбина с големи надежди(илюзии_) и очаквания.

Повечето, остават с разбити илюзии и жиеят абсолютно средняшки съвсем малко по-добре откъм финанси, ако са в някой голям европейски град.

Моето мнение е, че не трябва да се съжалява, когато човек оизбере да остане на родното си място, там е на своя земя, все има някакви роднини, някаква опрора и корени, като се преместиш някъде в огромен град винаги си: преселник, наемател, гост.

2.   Живея в малък град. Усещането за разпад като цяло доста се засилва през последните години. Всеки живее сам за себе си и е толкова добър приятел, колкото добри са интересите му. Когато приключи допирната точка с теб приключва и приятелството съответно. Как се случва това ли? Просто е - телефонът повече не звъни, повече никой не ти пише, не те търси... Без въпроси, без отговори... Не съществуваш повече за него/нея. Остават ти само някакви спомени, няколко общи снимки, колкото да се чудиш след време за какво ти е било всичко това (всички те). Случвало се е и да се правят, че не ме познават.
Повечето ми "приятели", които съм имал вече не съществуват в тази графа. Сега са или познати или просто вече никакви.
Това да намериш нови приятели след 30-те в малък град, които да не са все още семейни, да имат някакви различни интереси, хобита и просто да са широко скроени хора - няма такива. След тази възраст повечето се отпускат, омързеляват и живеят по течението. Днес да мине, утре да дойде. Няма да коментирам физическите промени ала коси, бради, анаболи, алкохол, наркотици до какви ужасяващи последствия водят.
И няма да става по-добре. Спрях да се надявам, че нещо ще се промени. Понякога ми се налага да ходя до един близък областен град (неголям). Толкова лесно установявам комуникация, виждам толкова различни хора, а връщайки се в моя град - както ти ги описа и по-горе - мутреят, намръщени, сърдити... Е как да искаш да бъдеш приятел с такива хора?

М32

3.   до автора-Тези градове, които си споменал в поста си-въобще НЕ са никаква провинция. Отиди- в някой малък град и тогава виж какво значи провинция, ама на мен хич и не ми пука за народа наоколо. Аз съм си в моя свят и съм си предостатъчна:)
Колкото до стилното облекло, дори и до магазина, като ходя да пазарувам, съм си стилно облечена:) Живея в малък град, но тук не съм виждала жени с впити клинове, дори и мъже с анцунзи-рядко се срещат, освен ако не се връщат от село, ха ха ха. Лошото е, че в града, в който сега живея, има страшно много цигани, турци, но добре се държат, интелигентно, да не казвам голяма дума, но засега винаги е имало спокойствие в града, въпреки селяндурите наоколо. Факт е, че масово в тая селска държава България, масово се слуша мазна и противна чалга. Авторе-ти какво очакваш от мазни чалгари-жените чалгарки факт, че изглеждат по-зле и от магистрални... , а мъжете са типични Бай Ганьовци, нормално и облеклото им да съответства на музиката, която слушат.

5.   Абсолютно прав си!

6.   Пич, аз се преместих в Люлин и съм в културен шок. При тебе не ми се мисли. Няма изход. Или хипстъри боклуци или циганяви боклуци.

7.   За съжаление си прав. Аз съм от малко градче, което се води квартал на София и благодарение на това имам социална среда. Работя в София и там излизам. В моето градче да се случи веднъж в месеца да седна на кафе с бивши съеченици или приятели от детството.

8.   Аз не знам защо продължавате да наричате ОБЛАСТНИТЕ ГРАДОВЕ 'провинция"???? Провинция са селата, гори, поляни и паланки далеч от големите градове.... Не знам шопите какво ви го втълпиха в главите това, че всичко що не е в Шопландия е "провинция"!!!

9.   Да, номер 2, доста познато усещане е това с "приятелите". В последните няколко години се убедих какви използвачи могат да бъдат хората и колко добре се прикриват. Сценарият е точно, както си го описал. В един момент внезапно телефонът ти спира да звъни. Ако ти звъннеш или не ти вдигат, или тона отсреща е вече съвсем друг. Нещо от сорта на "какво ме притесняваш". Да, на улицата също едва те познават. Аз даже случайно разбрах и за мръсотии, които са се опитвали да ми правят, по времето, в което уж сме били "приятели". Тъпото е, че всичко това стеснява много социалният кръг и я докарваш до положение, в което нямаш с кой едно кафе да пиеш. Живея в областен град, но нямам твоите наблюдения. Да, доста по-добре е в сравнение с малки населени места, където даже няма никой по улиците, но както съм писал в темата, масата прилича повече на затворници, отколкото на нормални хора.
От Автора

10.   А да си се замислял, че хората може би вече имат други приоритети и не им е до теб. И аз преди ходех всяка събота на кафе с приятели, но в един момент осъзнах, че имам много по-важни неща. В повечето случаи вече отказвам поканите им. Не ме интересуват чуждите проблеми и истории в работата. Гледам само себе си. Никой не ви е длъжен да ви прави компания и да ви забавлява. Намерете си хоби, учете, четете книги, и спрете да досаждате.

11.   Номер 2, прав си, и аз имам такива наблюдения вече доста време. Затова, до голяма степен човек е най-добре да си е като вълк единак, самодостатъчен и физически, и психически. Да не вярваш и да не разчиташ на други хора, защото често това води само до разочарования. И аз се опарих от едно уж приятелство, от 20 години, но накрая какво излезе, нямало е нищо. Вече и аз не вярвам, че мога да се сприятеля с някого, и то истински, без скрито покрито. Всичките ми запознанства са били повърхностни и краткотрайни. Е, писна ми да възлагам надежди. Отдавна осъзнах и че да си сам не е непременно трагедия. Поне тогава няма нужда да се преструваш пред никого.

12.   10, нещо не разбирам какво общо има коментара ти с темата. Какви кафета, какви глупости бълнуваш. Темата е за липсата на социална среда по принцип и по-точно за липсата на нормални, интелигентни хора.
От Автора