Споделена история от Други

Защо въпреки демографската криза, имотите поскъпват
Гледам разни статистики и бг имотите поскъпват като в чужбина. Същото важи и за други бързо топящи се европейски страни като Латвия и Литва. Айде в нормалните държави е разбраемо - има икономика, има наплив на емигранти, някои имат и естествен прираст, има на какво да се дължи. Ама в бг на какво отгоре?

Хубаво, да речем, че до момента е било заради факта, че много хора от малките селища се изнесоха в градовете, но и в селата поскъпнаха доста, даже повече. Според преброяването дори и София вече е започнала да намалява. Прогресивно изчезваме, вече сме 6. 5 млн, а младите хора, които би трябвало да са по-активните пазарни участници (пенсионерите се предполага, че не купуват толкова), изчезват още по-прогресивно заради застаряващото население. Отделно постоянно се строи, т. е. предлагането расте.

Имам чувството, че единствената причина е, че богатите купуват по няколко имота, които после стоят празни, само защото трябва да си държат парите някъде да не ги яде инфлацията. Новото строителство масово е празно.

Добре, ама това до кога ще продължи това. След 20-30 г. като станем 5 млн., а в същото време има толкова празни апартаменти, пак ли ще държат тези цени и ще поскъпват като на запад? Няма ли да дойде период, в който цените ще се стабилизират или дори ще падат постепенно дългосрочно? Просто няма логика в това хем да сме кенефа на Европа, хем да изчезваме и въпреки всичко цените да се държат, сякаш сме Германия или САЩ.

Коментари

1.   До автора - ако си наясно с цените на имотите, би ли ми помогнал с информация, според теб - един двустаен апартамент 56 квадрата, необзаведен, цената му ако е 89 000лв. ниска ли е или нормална? Говоря за апартамент панелен, в малък град.

2.   Защото има налични свободни пари. Които, обикновено, българинът влага в пасивна инвестиция. Обикновено, не може да измисли бизнес, то не е и задължително и какво-какво-ами, имот. Другият проблем е инфлацията. Ако държиш пари в банка, за 10 години ще получиш 30% обезценка на парите в мирно време. Без да броим коронавируса войната. А, като имаш апартамент, ще му се увеличи цената с толкова.

3.   Авторе чувствата ти говорят съвсем правилно, онези които имат възможност купуват по няколко жилища. Има два варианта "богати" по богатите от тях искат да имат имот в най посещаваните от тях дестинации, на морето и на ски курорта, както и в града в който по принцип живеят, те казват че по хотелите е гнусно, защото в същите легла са се въргаляли какви ли не хора с протитутки, дори в каните за затопляне на вода някой посетителки на хотели си преварявали бикините, в лична собственост вещите ги ползва само собственика. Вторите говорят че инвестират за бъдещето в имоти, смятат да подпомагат пенсиите си с наеми, и се надяват когато българското население намалее да дойдат достатъчно мигранти. В момента онези които са инвестирали в апартаменти в Бургас се радват на много високи наеми, вече се говори за наем на двустаен от 700-1000 евро, благодарение на украинците, които не са на хотел.

4.   Потърси прилики със сегашната ситуация:

17 янyapи 2007 гoдинa - "Цeнитe нa жилищaтa y нac cĸaчaт c нaд 70% пpeз cлeдвaщитe 5 гoдини"

Bлизaнeтo нa cтpaнaтa в Eвpoпeйcĸия cъюз лoгичнo вoди cлeд ceбe cи дo eyфopия нa имoтния пaзap - oчaĸвaниятa ca интepecът нa чyждecтpaннитe инвecтитopи дa ce yвeличи и цeнитe дa пpoдължaт дa pacтaт. Цитиpaн e дoĸлaд нa Іnduѕtrу Wаtсh, cпopeд ĸoйтo пaзapът нa имoти щe пpoдължи дa изпpeвapвa пo pъcт дoxoдитe в cтpaнaтa c нивa oт 12-15% гoдишнo. И нeщo пoвeчe - дaвa ce пpимep c Иcпaния, ĸъдeтo цeнитe нa имoтитe cĸaчaт c 800% oт влизaнeтo й в EC, ĸaтo пoдoбнo paзвитиe, мaĸap и в пo-мaлĸи мaщaби, ce oчaĸвa и oт бългapcĸия пaзap.

3 дeĸeмвpи 2007 гoдинa - "Mpaчнo бъдeщe зa пaзapa нa имoти в Бългapия"

B гoдинaтa, в ĸoятo Бългapия влизa в Eвpoпeйcĸия cъюз, пaзapът нa имoти peгиcтpиpa oгpoмeн интepec, ocoбeнo oт чyждeнци, ĸoитo вяpвaт, чe гeoпoлитичecĸoтo cъбитиe щe тлacнe цeнитe oщe нaгope. Tъpceнeтo нa дoбpи пeчaлби oт дocĸopo пoдцeнявaния жилищeн пaзap нaпoмпвa бъpзo цeнитe нa жилищaтa в цялaтa cтpaнa. Инвecтитopът Дaн Aмoc oбaчe aлapмиpa в ĸpaя нa гoдинaтa, чe пaзapът y нac e нaдцeнeн и имa яcни индиĸaции зa бaлoн. Toй пocoчвa изцялo иĸoнoмичecĸи apгyмeнти - ĸoeфициeнт нaeм cпpямo цeнa и ĸoeфициeнт цeнa cпpямo дoxoд, и ce ycъмнявa във виcoĸитe нивa нa пeчaлбa, ĸoитo мapĸиpa ĸaтo нeycтoйчиви.

21 юли 2008 гoдинa - "Πиĸoв мoмeнт нa имoтния пaзap"

B cpeдaтa нa гoдинaтa пaзapът ce oбpъщa и пpeдлaгaнeтo изпpeвapвa тъpceнeтo - c дo 50%, ĸoeтo oзнaчaвa, чe нa двa имoтa ce пaдaт пo 1 ĸyпyвaч. "Ocнoвeн фaĸтop, влияeщ въpxy цeнитe, e cвeтoвнaтa имoтнa ĸpизa", ĸoмeнтиpa тoгaвaшният изпълнитeлeн диpeĸтop нa "Aдpec нeдвижими имoти" Kaтя Цeнoвa. Πo тoвa вpeмe cpeднитe цeни зa cтpaнaтa дocтигaт 914 eвpo, a в Coфия - 1094 eвpo нa ĸв. м. "Инфлaциятa и пoĸaчвaнeтo нa лиxвeнитe нивa ecтecтвeнo ca ocнoвeн фaĸтop пpи oпpeдeлeнoтo нa цeнитe", ĸaзвa oщe Цeнoвa.

18 нoeмвpи 2008 гoдинa - "Жилищaтa вeчe ce тъpгyвaт c 30% oтcтъпĸa"

Гoлямoтo пpeдлaгaнe и мaлĸoтo тъpceнe лoгичнo дoвeждaт и дo cepиoзeн cпaд в цeнитe - oт 30 дo 50 пpoцeнтa пo дyмитe нa Щeлян Kaлчeв, тoгaвaшeн yпpaвитeл нa aгeнциятa "Peмaĸc Kънeĸшън" и днeшeн cъocнoвaтeл нa aгeнциятa "Πpимo ". "Beчe нямa cдeлĸa бeз oтcтъпĸa", ĸaзвaт дpyги бpoĸepи и пpoгнoзиpaт oщe пo-гoлям cпaд нa цeнитe пpeз cлeдвaщaтa гoдинa.

1 дeĸeмвpи 2008 гoдинa - "Идe ли ĸpax нa бългapcĸия имoтeн пaзap? "

B ĸpaя нa 2008 гoдинa cтaвa вeчe пpeдeлнo яcнo, чe нoвo, нeпpeдвидeнo явлeниe зacягa бългapcĸия имoтeн пaзap - глoбaлнaтa финaнcoвa ĸpизa, ĸoятo пo-ĸъcнo ce пpeвpъщa и в иĸoнoмичecĸa. Πoĸaнeн дa ĸoмeнтиpa, бaнĸepът Лeвoн Xaмпapцyмян пpaви пpoгнoзa, чe щe имa ĸopeĸция нa пaзapa нa имoти и cлaбитe пpoeĸти нa нeгo щe ce пpoвaлят. Cъщeвpeмeннo бaнĸитe cпиpaт дa бъдaт aĸтивни и зaeмaт "изчaĸвaтeлнa пoзиция", ĸoeтo cпиpa пpитoĸa нa финaнcoв pecypc, a тoвa oт cвoя cтpaнa oбpъщa пaзapa в пocoĸa нaдoлy. "Πoĸyпĸaтa нa жилищe нe e въпpoc нa вcяĸa цeнa", ĸaзвa oщe бaнĸepът.

21 ceптeмвpи 2009 гoдинa - "Πpoдaвaт ce мaлĸи жилищa и имoти пoд пaзapнaтa цeнa"

Πpeз 2009-a вeчe нe ce гoвopи дaли имa ĸpизa нa пaзapa нa имoти, a ĸoлĸo дълбoĸa e тя. "Xopaтa ca мнoгo пpeдпaзливи дa тeглят дългocpoчни зaeми, тъй ĸaтo нe ca cигypни в дoxoдитe cи", ĸoмeнтиpa Teoдopa Димитpoвa oт ЕRА нeдвижими имoти. Tя дoбaвя, чe ĸлиeнтитe ce opиeнтиpaт ĸъм пoдцeнeни имoти дo 50 000 eвpo и пpeдпoчитaт дa плaщaт ĸeш, бeз ĸpeдит.

11 нoeмвpи 2010 гoдинa - "Coфия вoди пo cпaд нa цeнитe нa жилищaтa в Eвpoпa"

B ĸpaя нa 2010 гoдинa cтaвaт oĸoнчaтeлнo яcни мaщaбитe нa ĸpизaтa нa пaзapa y нac - пo дaнни нa ЕRА в бългapcĸaтa cтoлицa имoтитe пoeвтинявaт c 22% зa гoдинa, ĸoeтo я нapeждa cpeд чeлнитe мecтa в Eвpoпa. Caмo в Дъблин и Лиcaбoн e peгиcтpиpaн пo-гoлям cпaд - cъoтвeтнo 24 и 26 пpoцeнтa. "Бългapия e cpeд лидepитe пo cпaд, зaщoтo гoдини нapeд зaeмaшe чeлнитe мecтa пo pъcт", ĸoмeнтиpa тoгaвa Teoдopa Димитpoвa oт aгeнциятa.

25 янyapи 2011 гoдинa - "Цeнитe нa имoтитe в Coфия в ĸpaя нa 2010г. - ĸaтo в ĸpaя нa 2007г. "

Eднa oт гoлeмитe бaнĸи тoгaвa - "Paйфaйзeнбaнĸ Бългapия", peгиcтpиpa пpeз cвoя индeĸc зa цeнитe нa жилищaтa cпaд дo нивaтa oт 2007 гoдинa - пpeди гoлeмия пиĸ. Toвa oзнaчaвa, чe пaзapът e изгyбил тoлĸoвa, ĸoлĸoтo e cпeчeлил пpи бъpзия тeмп нa pacтeж и ce e въpнaл нa нивaтa cи oт пpeди нeгo.

5.   Ами защото мантрата, че изчезваме е пълна глупост, но няма да коментирам защо го казвам. Само да знаете, че ако изобщо се стигне до там да изчезнем, то държави като германия и англия ще са изчезнали много преди нас. Това за кенефа на европа също е пълна тъпотия, но е отдавна втълпена опорка, в която хора, които не са пътували и живели в друга държави вярват.
Имотите държат цена, защото емигрантите купуват. Като се спести някой лев и се влага тук. Имам много близки и познати в чужбина, от тях имам информация. Които имат повече пари купуват в градовете, а другите по селата и морските курорти. Селските имоти поскъпнаха, заради ковида. Българинът преоткри кефа на селото за почивка и купува. Естествено няма да сее домати, а райграс, и няма да се върне на село да живее, но ще ходи събота и неделя. Това е достатъчно. Много чужденци купуват в България. И последно инфлацията подплаши тези с малко до средни спестявания и те буквално се хвърлиха да купуват, за са не изгубят парите си. С това здраво надуха цените последната година. Който помни добре 97г. ще ги разбере.
Богатите не купуват имоти и не ги държат празни.
Сега имотите ще спаднат и който може ще има шанс да вземе нещо
А по-нататък какво ще стане-няма да ви кажа ха ха.

Само едно нещо ме изумява, защо му е на човек да инвестира в кенеф? Аз и лев не бих вложила честно. Ако мислех като теб, досега да съм отишла на място, което харесвам и там да инвестирам и да се развивам.

7.   5, спокойно, не се обиждай на кенеф. Това е само констатация и лично мнение за икономиката и манталитета. И двете са очевидни, а първото е и лесно доказуемо с проста аритметика и не знам с кое точно не си съгласна, но всеки си има право на мнение.

8.   Поскъпват, защото такива са тенденциите в цял свят.

Последните 10 години и отгоре, цените на имотите вървят нагоре и тук говорим за страни от Европа, до САЩ и до Нова Зеландия/

А България не прави изключение от света. БГ икономиката е като скачени съдове с европейската и всяка европейска тенденция става факт и тук по-рано, или по-късно.

Инфлацията е посевместна и засяга не само имотите, но и различните стоки и цената на труда. Нека припомя, че преди само около 15 гоидини, когато влизахме в ЕС беше съвсем нормално в България да се работи за по 600-700 лева. Дори в София заплатите бяха такива масово, до към 800 лв.

И съответно на онези заплати и цени са били актуални и онези цени на имотите по около да кажем 1000 евро за м2.

Сега заплатите са двойно. В София се работи за по 1500 - 2000 и повече лева. Това надува цените и на имотите, няма как заплаттите да растат, цените в магазина също, а имотите да стоят на едно място.

Отделно и че в България много се спекулира с цените, това е начин да се перат пари, откраднати милиони от еврофондове и т. н.

А инфлацията генерално идва от различнте кризи безразборното печатане на пари последните години.

Напечатаните трилиони от ФЕД и Европейската банка все трябва да отидат някъде и да се усвоят от икономиката. Когато просто напечтаташ едни нови пари ей така, от нищото, те вдигат цените на всичко след като влезнат в икономиката.

Нещо като кръвопреливането. Ктоато ти прелеят кръв тя трябва да се усвои - било от краката, ръцете ои т. н. - все някъде отива по кръвоносните съдове. И с парите е така. Новите пари набутани в икономиката действат като конкуренция и избутват старите като ги обезценяват.

Така че в момента реално имаме следната картинка: имотен пазар с надути цени и то надути с пари без покритие.

И все пак не вярва да има голям срив. Не и при тези заплати, не и при това харчене и начин на живот, на който свикнаха масово хората - да потребяват много повече отколкото произведждат, да живеят на кредит, да преяждат, да се забавляват и всичко това с "щедрата" подкрепа на постоянно печатащите банки.

А за демографския срив е така, но едно е сигурно "България" като територия няма да остане без население. Просто е по-вероятно да не бъде вече "България" и да ни претопят като народ.

Исторически по българските земи население има от поне 3000 години. Първо са били траки. После славяни. После прабългари. Сега сме ние. Утре може да са цигани или някакви други хора. Но така или иначе кръстопътната връзка между Европа и Азия - България, без население няма да остане, в това съм абсолютно иубеден.

9.   Спекулация с цените. Живея в чужбина, но ме интересува пазара в Бг и следя темата. Гледам, продават се съборетини в забутани села за по 60 хил евро. ЕВРО. В София апартаменти без обзавеждане, без ремонт, без нищо, за по 200 хил евро. Само защото са в центъра. ПЪЛНО Е С ТАРИКАТИ КОИТО ТЪРСЯТ БУДАЛИ.
За тия пари ще си купиш апартамент в някоя европейска столица, където заплатата ти ще е по-висока, градския транспорт ще е в пъти по-добър и като цяло инфраструктурата ще е много по-добра от българската.
За 60 хиляди евро ще си купи човек апартамент в някой морски град в Испания, а не стара къща в село на майната си.
Тия цени са чиста спекулация. Наистина има богаташчета които са накупили по няколко имота, но гледам че има и доста тарикати които имат само два имота и търсят някой глупак да им купи развалината за космическа сума.
Естествено че населението в България намалява. Няма да изчезнем като народ, но е факт че много населени места обезлюдяват. Има много празни жилища и офертата е по-голяма от търсенето. Няма кое да оправдае тия цени освен безкрайната алчност и нахалство.

10.   Защото българските имоти могат да се купуват и от чужденци, които не ги касае родната демографска ситуация. Защото не всеки вижда тук място, което не става за нищо. И да, защото някои единици надуват цените на своите имоти с надеждата да изкарат повечко пари!

11.   Имотният пазар, както и всеки друг пазар у нас е напълно изкривен и не се влияе от нормалните фактори търсене/предлагане. Живея в областен град, който официално се топи с над 1 000 човека всяка година. За последните 30 години от над 100 хил. население е паднал по 70 хил. Въпреки това се строи буквално навсякъде и цените са абсурдно високи. По-интересното обаче е, че веднъж построени кооперациите стоят празни години наред. От известно време си правя труда да наблюдавам вечерно време по колко апартамента светят, когато мина покрай нови сгради. Няма сграда с повече от 5 обитаеми апартамента, а повечето са завършени преди няколко години. Точно до нас има кооперация, която построиха при първия бум през 2007 година. Оттогава до сега в нея има продадени 2 апартамента! Тези строителства или поне една много голяма част от тях са чисто и просто пране на пари.

12.   До 11 В града в който живея семейството ми е собственик на 4 жилища, нима очакваш да обхождаме жилищата всяка вечер за да светваме лампите?

13.   В природата няма празно пространство, българите намаляват, но небългарите се множат. Тази хубава природа винаги ще бъде населена, жалко, че българите не я оценяват. Предпочитат да отидат да робуват на чужденци, но не и да си уредят живота тук, където са се родили. Камъка си тежи на мястото, в чужбина винаги ще си в безтегловност, винаги ще си втора ръка стока.

14.   12, нима очакваш, че всички българи имат по 4 жилища и то празни, че да ми говориш за обходи!