Споделена история от Други

Не мога да си го обясня
Здравейте. Аз съм жена на 22 години и живея с майка ми в тристаен апартамент в квартал Овча купел в град София. Наемът ни беше 600лв, но го качиха на 800лв. С нея имаме общ доход 2000лв. Решихме да си търсим друга квартира, но като влязох в сайтовете останових, че хората са полудяли. Искат 600 ЕВРО за двустаен и 900 ЕВРО за тристаен и то за обикновени жилища, не лукс. Говорим за Овча купел хора, не за Докторски паметник. От кога нашият квартал е луксозен? Цените в Люлин и Обеля не са по-различни, а и ние живеем вече 20 години в тови квартал и не искаме да го сменяме. Обмислях да тегля кредит и да купя жилище, но ми искат 1200лв вноска всеки месец, което е непосилно за мен. Мислихме и за смяна на града, но във всички големи градове са същите наемите, а пък в малките градчета няма препитание, трудно ще си намерим работа. В началото си мислех, че брокерите учат така собствениците да искат луди пари, но после гледах и във Фейсбук в групата на свободни квартири от собстеници директно и те искат същата сума. За апартамент 60кв търсят 1000лв. Не мога да си обясня. Заплатите не се вдигат, а в краен квартал като Овча купел искат луди пари. То ако човек може да дава 600 евро наем, той ще тегли кредит и ще си изплаща собствено жилище. Може ли наемодатели и наематели да ми кажете на базата на какво са тези цени и какви заплати взимате, че да си позволявате подобни наеми?

Коментари

1.   Да, скъпо е.
Не знам какво да те посъветвам освен да търсиш през познат, за да е цената по- достъпна. По този начин от мой познат си наех офис със сравнително добра локация без депозит, за прилична сума наем за района в която влизат и сметките, с опция да не плащам като почивам и не работя. Но естествено тези условия са, защото ми е познат.
Разпитай по- близките ти познати и приятели.

2.   В диапазона 500-600 лева само в единия от големите сайтове има обявени над 200 двустайни и тристайни обзведени апартамента. При това в по-добри квартали от "Овчата мисъл"...
Аз скоро пуснах обзаведен тристаен за 800. Вися в обявите два месеца. Предлагането в момента доста надхвърля бройката на потенциалните наематели. Т. е. нещо не търсиш както трябва.

3.   Имам една молба - не казвай това за 600-те евро на хазяина ми! Към момента не плащам толкова и не искам да му давам вредни идеи. :)

Ако чуя за място със сносен наем и модераторите одобрят мнението, мога да ти подшушна нещо. Това мога да предложа към момента. Обяснение за тия цени - когато си обясня как цените у нас се вдигат при всяко световно сътресение, но при отминаването им не спадат. Както и когато схвана как е възможно на интервюта редовно да те отсвирват заради липса на стаж, а после да реват, че нямало хора. Все родни класики, достойни за някоя поредица относно загадките на планетата Земя!

5.   Отговора на твоя въпрос се нарича инфлация и няма как при наличието и наема да не се увеличава нагоре. Всичко поскъпва а това че вие работите за малко пари не е проблем на собственика на апартамента. Мисли за нещо допълнително да правиш и чакай другата година да се срине пазара на имоти и тогава търси ипотека.

6.   На 22 години е крайно време да си намериш приятел и да се изнесеш от вкъщи. С него да изтеглиш заем и двамата да го изплащате, да си имате жилище. Ти като някой ден се изнесеш, кой ще ѝ помага на майка ти? Или трябва да живееш цял живот с нея, или да се изнесеш незабавно. Колко повече стоиш при нея, толкова по-трудно ще ѝ бъде после без теб.
Аз като навърших 18 веднага се изнесох от вкъщи, живеех като клошар, но някак свързах двата края. Намерих си приятелка, сключихме брак и на 22 год, а тя на 19, вече бяхме започнали да изплащаме жилище, което към днешна дата е изплатено. Така че направо се изнасяй. В това да живееш под наем няма далавера, както сама си се убедила. Уверявам те, че ще ти вдигат наема още повече, но не и заплатата.

7.   Къде точно за наеми в Пловдив търсеше, та ти излязоха такива баснословни цени? Тук двустайно чисто ново жилище с пълно обзавеждане е около 400-600 лева из групите във Facebook, а ако е по-стар апартамент на 30-ина години, наемът е 400-500 лева. Тристаен апартамент в добър квартал се намира за около 550-700 лева.
В Ало. бг са още по-евтини наемите (особено ако квартирите са полуобзаведени), но там е от агенция и обикновено това значи, че ще плащат допълнително около 60-80% от цената на наема като такса за посредника (което не е много, ако наемът ти е 100-200 лева по-евтин от това да го вземеш направо от собственик във FB на солена цена). Виж в Ало. бг обява номер 8250776 за тристаен апартамент с две спални в центъра на Пловдив с месечен наем 550 лева. За 600 лева читав тристаен е в обява номер 8150977. За 650 лева погледни обява номер 8118086.
Ако търсите пък двустаен, ще плащате 100-200 лева по-малко на месец, а и има в пъти по-голям избор на квартири.
Зимата в Пловдив е значително по-мека от тази в София и за отопление също ще плащате по-малко пари.

- Кифлоприземител

п. п. : Ако ръководещият/ата форума прецени, че номерата на обявите нарушават по някакъв начин правилата тук, нека остави мнението ми и изтрие само тези номера.

8.   Колко трябва да бъде наема на дадена вещ? Добре знаеш че цените на имотите доста са скочили и реално 800лв е 1/250 от цената на имота, не е ли нормално за 25 години един имот да се изплати от наеми? Все пак наемодателите не са длъжни никому, те се надяват да имат печалба от наеми, изглежда има кой да им ги даде тези пари. А това че вие имате ниски доходи, говори че не се стараете да се развивате, в София сте, намерете по добре платена длъжност сменете професията с по добре платена, научете още занаяти. В краен случай наемете по малко дори едностайно жилище за да можете да си го позволите, и приемете истината който работи в София за 1000 лв е на равнището на метачка по улиците, той няма правото да иска да живее в жилище където да си има собствена стая само за него.

9.   Ами наемете си по-малък апартамент, примерно двустаен, щом не можете да си позволите тристаен. Две жени сте, не сте 4-членно семейство с деца, за да ви трябват повече.
Потърсете си и по-добра работа, ако в София не можете да намерите, не знам къде ще успеете.

10.   "и приемете истината който работи в София за 1000 лв е на равнището на метачка по улиците"

Полицайте, преподавателите и прохождащите доктори и те ли са метачи от улицата?

11.   Към 2 - Е, хайде кажи кой сайт. Аз също намерих в един, но обявите са от преди лятото. Дай ми сайт с тези цени с публикувани обяви в последните 14 дни.

Към 7- Не знам дали модератора ще одобри да намиша сайтовете, но в ало. бг, имоти нет, свободни квартири. Плюс това местенето в друг град отпада. Ние сме кореняк софиянци и просто сме си свикнали тук.

Към 8- Ама чакай малко, какво значи на метачките? Майка ми има 2 висши образования на ниво магистър, аз имам завършен бакалавър с 3 чужди езика и пак не си намираме работа с високо заплащане. Ходили сме по стотици интервюта и ти казват 800-1000лв, като не искаш, има други хора които ще се съгласят. Ние също искаме по 2000лв на човек. Кой си ти да казваш кой има право на собствена стая и кой не? Правилно номер 10 ти е казал, че учителите и полицаите също взимат ниски заплати, а те да не би да са необразовани? Стегни се малко. Работодателите максимално са занижили заплатите, ти не знам в коя реалност живееш. Само ИТ специалистите и хората със собствен бизнес взимат по 5 бона.

Към 9- То дали ще е двустаен или тристаен е все тая, цените вече почти са се изравнили. По-добре да дадеш 100-200лв отгоре, за да имаш 2 спални.

От авторката

12.   Много плосък коментар на 8.

Ако имаше и елементарни познания по икономика щеше да знае, че точно тези чистачки, миячки, продавачки и т. н. с по "1000 лева" са реално хората, които движат икономиката и изкарват заплатите и на певци, актьори, депутати, инфлуенсъри и прочие нищоправци, които само взимат, но и не вкарват продукт в икономиката.

Реално точно работливите пчелички за по 1000 лева са тези, които държат високия стандарт и луксозния живот на тарикати и програмисти с по 5 бона заплата и даже 10 такива пчелички са малко, за да купят новия джип на някое велико "ИТ" специалистче, което дори не работи за българската икономика, а прави някакъв продукт за фирма на 5000 километра в друга държава, но иначе пазарува, яде, пие в България!

Защото за 8 часа труд всеки ден те реално изработват много повече от 1000 лева и да речем след 5тия час работят безплатно - за други(за данъци, за шефа и т. н. ).

Така че се РАДВАЙТЕ, ЧЕ има хора, които работят за 1000 лева, защото, ако ВСЕКИ работи за 5000 лева, 5000 лева вече няма да означават НИЩО И ще са равни пак на 1000 лева. Разбра ли го, или не го разбра осмице(номер 8)?

По темата - Овча купел(ориндж каунти), заедно с Манастирски ливади и още 1-2 "развиващи се" квартали, се превърна в свърталище на почти всички спекуланти и тарикати("инвеститори") в София.

600-900 евро наем за краен квартал като Овча купел е безумно много. Цени необосноваващи се на нищо. В София в момента има поне 10 000 апартамента, които стоят празни, - без собственик и без наемател да живее в тях. Предлагането многократно надвишава търсенето затова е въпрос на време да се намери нещо на прилична цена, защото за собственика е по-изгодно да взима и 500 лева дори на месец, отколкото апартамента му да стои празен и само да му плаща данъци и такси за поддръжка.

Търсете нещо в друг квартал, - Хаджи Димитър, Слатина, Люлин, Банишора - в тези и други квартали за 650-700 лева може да се намери нещо прилично около 60-70 квадрата. Това е реалната цена на двустайно жилище, което не е в топ локация и трябва да се пазарите, ако е надута повече от това цената.

И запомнете - колко стаен е апартамента се определя от броя на спалните. Кухнята и банята не се броят за отделни стаи. Двустаен е апартамент с 2 спални, хол/кухня и баня. Тристаен - с 3 спални, хол/кухня и баня.

На вас ви трябва двустаен апартамент. Ако някой ви брои кухнята или банята за отделна стая не смята правилно помещенията!

13.   В момента наемите се вдигат, но като си В заварено положение и си плащаш редовно наема и сметките, демек си се доказал като читав наемател, то хазяинът ти няма да ти вдигне наема с много пари, за да те задържи. Вашият е вдигнал с двадесетина процента, което хич не ми се вижда много на фона на инфлацията. Така, че според мен си стойте на мястото щом сте си свикнали и преглътнете 200-те лв.
А по отношение на това как си ПОЗВОЛЯВАЛИ наемодателите да искат такива суми, ако позволиш ще ти напомня, че соцът свърши. Вече пазарът диктува правилата и ако за дадена стока се намира купувач, то тя струва точно толкова колкото и искат. Това, което можеш да направиш ти е да искаш увеличение на заплатата от работодателя си. Той ако е доволен от теб ( и смята, че това което вършиш струва толкова, колкото искаш) ще ти го даде. Ако не ти го даде може да напуснеш и следващия ще му иска повече отколкото сега ти дава на теб.

14.   Номер 12, една лека поправка. Тристаен апартамент не е жилище с три спални, а с две такива. Всекидневната се брои за стая, без значение дали е свързана като общо помещение с кухненския кът или е отделна стая от кухнята. Ако има една кухня, една баня с тоалетна, една всекидневна и две спални, то жилището е тристайно. Ако кухнята и всекидневната са свързани в общо по-голямо помещение и отделно от него има две спални, тогава жилището също е тристайно. Ако има само кухня, без всекидневна (което е рядкост в България) и две спални, едва тогава жилището е двустайно.

- Кифлоприземител

15.   12, това, че има празни апартаменти, не означава, че някой е склонен да ги даде евтино под наем. Аз имам 4-стаен апартамент (не в София), който не давам, ако не преценя, че хората си струват. Ако сваля цената, рискувам да попадна на някой, след когото ще правя ремонт за много повече, отколкото ще взема като наем. То не че има гаранция, но ако се целиш в по-горния сегмент, е по-добре. И холът е стая, не само спалните :-) За кухнята и банята - така е, не са стаи.
Просто не съм на зор да го дам на всяка цена, ако го дам - ок, ако не - пак ок. Под някакво ниво просто не си струва усилията, щото противно на очакванията пак си има усилия: нещо се развалило, искат нещо допълнително, съседите се оплакват, мазето било еди-какво-си, пердетата не им харесвали...
Авторке, не разбрах как сте кореняк софиянки, а нямате жилище. Къде сте живели досега? Иначе това, което се сещам, са групи във фейса за наеми без агенции и посредници.

16.   От плоския №8 до ръбестия №12
Моля уточни какъв точно продукт вкарват в икономиката чистачки, миячки, продавачки, че не стана ясно? Сега разбирам, че двигателя на икономиката били метачките по улиците, бреййй, как да се сети плоската осмица?
Значи инфлацията в последно време е породена от метачките в АЕЦ Козлодуй, които са на 3000 лв заплата от години насам, заради тях сега 3000лв са нищо пари.

След като цените на наемите са необосновани предлагам да дадеш на авторката свое жилище да живее там с майка си без наем.

Интересни хора са българите, всяка стока, която те се налага да платят е необосновано скъпа, в същото време ако те продават стока искат най добра цена. Вижте ОЛХ почти всички стоки, втора ръка, там са на цените на нови, надяват се някой да не провери цената на новата стока и да купи техния болкук на същата цена.

17.   8 до 16:

може и да си много добър в твоята си сфера, но си личи, че не разбираш от икономика! Явно и не си бил работодател и не знаеш, че най-ценни и най-работливи са точно хората с по-ниски заплати, а не разни 'мениджъри', '

Без чистачки по улиците на големите градове и също боклукчии и тези които ръсят със сол за сняг през зимата първото нещо, което ще стане е, че кошмарният трафик ще стане още по-кошмарен, ще се хаби повече време за път, което бави икономиката, а градът за точно 2 седмици ще потъне в боклуци и ще тръгнат болести.

Знаеш ли колко боклук прави 1. 2 милионен град като София? Недей да чистиш у вас 1 година и умножи това многократно. София, ако не се чисти редовно ще прилича на гето. Отделно ще тръгнат всякакви хепатити, дизентерии и прочие неща, може да отидеш в някой мегаполис, в Лондон например в по-мизерните части да видиш как излизат плъхове от канализациите и ядат от човешкия боклук!

Продавачките пък по цял ден са на крак, подреждат стока, развалят пари, чистят помещението, разменят продукти за храна и т. н. жизненоважни неща. Въртят икономиката.

А я сега кажи мен какво ме топли, че някакво си ИТ работело за американска/канадска фирма за 5000 лева заплата от България и защо той трябва да купува БЪЛГАРСКИ продукти, да яде от българската икономика, да му чистят улици и прочие, след като прави там някакви си подобрения виртуални за чужда фирма в другия край на света, което няма нищо общо с България? Значи той 'работи'(виртуално) някъде си, ама софрата да му е сложена тук в България?

И защо да е 5 пъти по-ценен от чистачката, след като чистачката ми чисти, за да ми е чисто и здравословно около мен, а ИТ-то се фука с коли на лизинг, купува апартаменти и т. н.?

Оценявайте обикновените хора, защото те ви хранят и чистят и без тях разни големи надувки - звезди, певци, ит-та няма кой да им осигури високия стандарт на живот!

18.   17, ти пък щото си бог на икономиката :-) Икономиката се движи от производството и селското стопанство, в секторите в които се създава най-голяма добавена стойност. Програмистите, щом ги спомена, и ИТ сектора като цяло създават също висока добавена стойност. Да даваш пример с обслужващ персонал и да кажеш, че движат икономиката, е смешно :-) Да, необходими са, разбира се, но чак да са водещи... айде няма нужда :-)
Не че това има връзка с темата на авторката, за пореден път отиде в ряката :-)

19.   От 16 До 17 Точно защото оценям обикновенните хора, в номер 8 казвам на авторката да си намери по платена работа, но за това ми мнение Ти №17 ме нарече плосък.
Точно защото знам че за едно производство най-ценни са обикновенните работници, смятам че трябва да получават достойно заплащане и да вземат поне 50% от стойността на заплатата на мениджъра или ИТ специалиста. На мнение съм че щом един усърдно работещ ИТ получава 5 хил лв, то усърдно работещ среднист в производство (заварчик, стругар, готвач, оператор на сложна машина) трябва да получава около 2500лв, пък метачката по улиците и обслужващия персонал нека си е на 1000-1500лв в зависимост от отговорностите.
Но също мисля че е безотговорно към самия себе си да имаш някакви умения и да си имаш специалност и да се съгласиш да работиш за някой на заплата равна на заплатите на чистачка.