Споделена история от Други

Изплащане на уреди всеки месец или да купиш с кеш?
Има ли смисъл да се взима на кредит за всякакви уреди или дори за обзавеждане на изплащане?

Какви са плюсовете и минусите?

Коментари

1.   Безсмислено е, защото ако ти не можеш да си позволиш да си ги купиш наведнъж, значи не си за подобен кредит. Отделно че ще се набуташ с допълнителни разходи за лихви, такси и тем подобни.

Има смисъл само в два случая:

1. Ако ти е наистина наложително.
2. Ако имаш възможност тия пари да ги инвестираш в нещо, което би ти донесло повече пари от лихвите, които ще платиш по уреда.

2.   Естествено, че най-добре да купиш с кеш стига да имаш пари. На изплащане е вариант ако нямаш и си с ограничен месечен бюджет, за да отделиш наведнъж пари.

3.   И да ги влача тия вноски всеки месец……. Освен, което е има и лихви от горе, защото това си е вид заем. Не ти трябва тая примка на шията. Аз единственото което имах на изплащане преди три месеца беше айфона 13, обаче го отчетох като грешка, и го изплатих целия на един път предсрочно и не ми трябва повече в живота нищо на вноски. Това си е финансов ангажимент всеки месец, за мен безмислен……..

Чингис Хан-Скандинавеца

4.   Плюса е че ползваш на момента уреда без да си платил изцяло, минуса е че може да се случи да ти намалее дохода и да не можеш да плащаш вноските, от там да ти се вдигне такси и лихви, които са описани в договора за заем.

5.   Предпочитам изчакване и кеш. Обслужването по картата са допълнителни пари, които не ми се дават.

6.   Кредити се теглят само за инвестиция, не за потребление. Елементарна финансова грамотност, която щеше да се учи в първи клас, ако имаше такава в училище. Но елита няма полза от финансово разумни хора, а от кредитни консуматори.

7.   И за мен това е вечната дилема. Докато аз се начудя хората изплатиха и Айфони и какво ли не. Ако миналата година по това време, когато бях изпаднала в чудеж дали да си направя хубаво подаръче за Коледа, бях взела този прословут Айфон сега щях да направя последната вноска. Яд ме е, не мога да отрека. Защото нямаше да обеднея без еди си колко лихва. 300, лева например не оправят положението ми. А има хора, които теглят потребителски заем за дрехи за сезона и след това си носят марковите дрехи с години. Един потребителски кредит от 3000 лева не е проблем за работещ човек.

8.   7., като не са ти проблем 300лв, защо не спестява за "подаръче", 10 месеца преди миналогодишната Коледа и нщеше да вземешнайфона, но без кредит. Ей това не мога да разбера пък аз...

9.   Потребителски кредит / лизинг означава, че живееш над възможностите си. От кредитите само ипотечният е инвестиция, всичко друго е набутка. Единственото изключение е нещо, с което ще изкарваш пари - кола, компютър или друго, което ти върши работа в бизнеса.
За уреди - мога да приема за нещо абсолютно необходимо като хладилник или пералня, иначе за 50-инчова плазма е глезотия. Всички искаме хубави неща, но знаеш приказката за краката и чергата.

10.   Ами номер 7, защо вместо да теглиш 3000лв просто не ги спестиш? Нали си работещ човек и за теб не е проблем?

11.   За мен трябва да нямаш акъл да теглиш кредит, за да изплащаш телефон или дрехи. Кредитът е за инвестиция, а не за продукти, на които им пада цената в момента, в който излезеш от магазина. Друго е, ако е за някой домакински уред, който е важен - хладилник, печка...

12.   Много е относително, но общо казано, само при стоков кредит си заслужава. Реално смяташ крайната сума колко ще ти дойде примерно за 12 месеца. До към 50-60-100 лева отгоре, аз мисля, че си заслужава да се вземе на изплащане, а не в брой. Реално аз така направих, взех уред, който е на стойност 600 лева, крайната сума за 12 месеца ми е 689 лева. Като всеки месец вкарвам малко отгоре (вноската например ми е 57 лева, аз вкарвам 60 или 65) постепенно вноската пада, аз държа същата и като тегля чертата за 7-8 месеца съм го изплатил и лихвата ми е към 50-тина лева. За мен е по-добре да дам 50 лева повече за 8 месеца, отколкото да затворя едни 600 лева, които не се знае в кой момент от тези 8 месеца ще ми потрябват или пък мога дори да ги вложа в крипто или акции, което най-вероятно за 8 месеца ще ми донесе тези 50 лева. Така, че баламите отгоре дето казват "всичко в кеш, не ставай роб на кредитите" изобщо не ги слушай, кредитите са много хубаво нещо, АКО знаеш какво правиш, но масово не знаят какво правят и гризват дървото, после реват, че кредитите били измама, били това, били онова.

13.   От 7 до 8 и 10 На имейл ли да ви изпратя отчета си какво съм си купувала и не съм пестила или на хартиен носител.

14.   Купувал съм и по двата начина. Няма особена разлика. Но трябва да внимаваш с лихвите, защото някои схеми са адски неизгодни.

15.   До 7 - зададох въпрос, който е общ за всички, които теглят кредит. Ти реално пак си направила това, което питам защо не си (отделяла си по 300лв всеки месец), просто си го направила една година по-късно и така си се набутала с допълнителни пари (лихвата), които е можело да не даваш. Това не разбирам.