Споделена история от Други

Купувате ли неща по сантиментални причини?
Нямам предвид само от детството и дребни предмети като вафли, бонбони, нормално е човек понякога да си купи нещо малко, воден от носталгия, въпреки, че мога да изброя много неща, които вече не се продават. А стари песни винаги може да си пусне човек и буквално се пренася там. Въпросът ми е особено за по-големите и важни покупки.

Например аз си направих списък с марки и модели коли, които забелязвах докато работих на първата ми работа. Това е вече преди почти 10 години и съответно ако се оглеждам за кола на старо с предимство ще са тези модели. Имам някакъв сантимент по тях, първата ми работа беше прекрасно място, с прекрасни хора, но най-вече аз лично се чувствах супер тогава. Няма как да върнеш времето, но можеш да си купиш нещо, което ти напомня за това време.

Дори с покупката на апартамент съм така, ако тръгна да гледам апартаменти ще е някъде около математическата гимназия, в която учих, Студентски град заради спомените ми като студент или отново - в квартала на първата ми работа. Даже ако сградата, в която е бившия ми офис беше по-добре изпълнена и за нея щях да се замисля, но е само на 20-тина години, а още преди 10, когато беше едва на 10 падаше мазилка от покрива, част от новото строителство е такова. Но в тази сграда имах едни от най-хубавите мигове в работната ми история.

На вас случва ли ви се да гледате сантимента при избор на кола, апартамент, марка компютър и т. н.?

Коментари

1.   Купувам предмети от края на 19-век, до средата на 20-ти век. Това ми е хоби. Последно купих мраморен италиянски телефон от края на 1940г. няма вече много такива. Обаче престигна на парчета, понеже е мрамор и не го бяха опаковали достатъчно добре. Сега търся друг такъв. Също последно купих стенен часовник от 1930г. работещ. Картини, статуетки, мебели. Жилището ми е предимно обзаведено с мебели от 1940г. Това са истински неща, много от тях ръчна дърворезба. Обичам този период от световната история.

Чингис Хан-Скандинавеца

2.   За жилище не, не бих се водила по сантиментални/носталгични причини.
Купих си къща набързо, доста работа ми отвори тогава, но беше любов от пръв поглед. Влюбиш се по- скоро в мястото, самата къща си беше почти за събаряне. И се превърна наистина в "моят дом- моята крепост" за мен.
Но се замислих дали бих си купила например в квартала, в който мина детството ми и- да, бих хаххах току- що благодарение на твоят пост научих нещо за себе си.

3.   Не. Нямам сантимент към миналото.

4.   Да

5.   Гледам да не се привързвам към предмети, Алън хора. Преди трупах, трупах книги и дрехи докато тази година установих, че се затрупах с вещи, ти разбираш ли, че имам дрехи от преди 10-15 години. Почнах да продавам неща и знаеш ли колко леко ми стана на сърцето. Миналото си е минало, нямам носталгия. Доста от моите приятели от детството израснаха завършени идиоти, а жените клюкарки и ще ти препънат камък ако си руса, висока и синеока като мен. Разкарах ги и намерих хора, които ме ценят и обичат.

6.   Искам да си взема немска овчарка, уест хайлендски териер и померан, защото преди десетина години на първата ми работа като отивах на работа отсреща в една къща на балкона имаше немска овчарка, в едно ново блокче в същия квартал пък на балкона имаше две уестита. А померанче имат едно приятелско семейство.

7.   5 къде ги тези естествено руси и синеоки в България, де да си истинска!