Споделена история от Други

Дребните пари изчезнаха?
Забелязах, че последно време почти навсякъде искат от хората дребни пари. Много рядко се случва да дадеш едра банкнота и да не ти направят забележка. Само в Кауфланд ти взимат парите, без да ти направят проблем. Отделно малкото останали банкноти от 5 лева са много изхабени и голяма част от тях са леко скъсани, докато другите обикновено са наред. Чудя се дали хората просто си държат дребните пари вкъщи, или БНБ печата предимно едри банкноти.

Коментари

1.   Всички си теглят заплатите от банкомати вече, а в банкоматите 5 лева НЯМА! Откъде да дойдат тия дребни пари? Имах една учителка преди доста години беше казала, че била "забравила" как изглеждали 50 лева, защото банкомата и пускал парите само по 10 и 20 лева

2.   Аз не съм забелязала да изчезват дребните пари, но мога да ти кажа как стоят нещата от моя гледна точка. В големите вериги никога не съм имала проблем относно плащанията и връщане на ресто. Технологично не съм наясно как точно работят.

Аз също работя с клиенти и пари. Работя с точно регламентирани цени и документи.
В касата нямаме право да държим повече пари, отколкото показва касовия апарат и извършени плащания.
Т. е. ако първия клиент дойде със 100лв, аз няма как да му върна ресто.
След всеки клиент трябва да обменям пари, така че да имам дребни. Но понякога това е физически невъзможно.
Когато всички клиенти идват с банкноти от 50, 100 лв става проблем.

3.   Никога не са ми правили забележки, имам предостатъчно стотинки вкъщи, които не зная къде да набутам, защото вече нищо не можеш да си купиш с тях, а не върви да платя с една торба монети... Един хляб - 2 лева, бурканче лютеница - 5 или 6 лева, късмет да напазаруваш със стотинки.

4.   Аз пък точно гледам, че банкоматите дават предимно по 50 лева.
Преди исках да направя един експеримент какво ще стане ако купя някаква дребна стока с банкнота от 100 лева, ама като гледам какви служители има в магазините, май не искам да го правя.

5.   До 2- точно в големите магазини не харесват банкноти от 20 и 50 лева, дори понякога се сърдят и на тези от 10 лева. Или искат дребни монети, или ме гледат злобно докато ми връщат рестото, например ако сметката ми е 5-6 лева, а дам 10, 20 или 50. Не си представям ако дам 100, как ще реагират.