Споделена история от Други

Слава или анонимност.
Здравейте, ще пиша за една много често срещана дилема особенно днес в ерата на технологиите. Със фейсбук, инстаграм, тлуитър, канали в ютуб и какво ли още не всеки човек ако иска може да стане известен, да има хиляди последователи и фенове и всеки ден да споделя личният си живот с целият свят... този кръг е много увличащ и порочен, защото превръща всеки един от нас във воайор на чуждия живот. Виртуалния емоционален ехибиционизъм има свойството да задвижва масите, някой му казват, , нова медия", други глобална манипулация, или реклама. И какво се оказва, че ние сами се превръщаме в рекламен продукт. Тази виртуална психологическа машина крепи нашето его и самочувствие, защото всеки ден мозъкът ни получава порцията си ендорфин от някой вдигнат палец на одобрение и внимание. Чувстваш се значим, забелязан оценен. Но това е фалшиво, хората които са ти сложили сърце под твоя публикация, няма да дойдат пред вратата ти когато стане напечено. Ще те забравят бързо, ако си в трудна ситуация и имаш нужда от реална помощ. Преди години и аз бях част от тази порочна машина. Имах си страница, последователи, давах показност на моите постижения и личен живот, но в живота ми настъпиха големи промени. Наложи ми се да емигрирам и да живея в град в чужбина в който бяха загинали повече от 180 човека след тежко наводнение. За един ден се върнах 100 години назад, че даже и повече. Всичко беше опустошено, нямаше ток, топла вода, да не говорим за телевизия и Интернет. Всеки ден ходех да се къпя в обществени душ кабинки насред центъра, а прането го носех на обществена пералня. Кметът и като цяло общината бяха направили много за гражданите си. Всеки ден раздаваха готвена храна и кафе, вода и плодове. Изведнъж най- дребните неща, на които никога не бях обръщала внимание и ги приемах за даденост се превърнаха в огромно щастие и смисъл за мен. Нямах Интернет повече от 3 месеца, бях без телевизия 6 месеца, но усещах всичко по истинско и истински. Изтрих си фейсбука и страницата, защото вече не чувствах нужда да го ползвам. Истината е, че съм човек на изкуството и създавам много неща, които попринцип би било хубаво да са споделени, но спрях да го правя, защото се отвратих от фалшивите ценности които се натрапват в медиите, културата и изкуството. Напоследък ми се налага да общувам с хора изцяло погълнати от блясъка на Интернет и влияещи се много от общественото мнение. Те не ме познават, защото за тях съм чужденка, но надменноста, ароганството и всичко друго от този сорт в пакет, ме кара да се замислям, дали да не си направя отново виртуална реклама, като възтановя фейсбукат си, защото определено има какво да кажа и покажа. И тук е вечната дилема, да изявяваш себе си или не. Това е философски въпрос и всеки би имал различен отговор на него. Аз не търся одобрението или оценката на околните, аз търся едни пълноценни истински отношения с хора, които мога да нарека приятели дори извън рамките на виртуалната реалност

Коментари

1.   Прави каквото си искаш, животът си е твой. Ако си наистина артист, без реклама си за никъде, освен ако не си новият Да Винчи или нещо подобно.

2.   Представяй творбите си във Facebook, Instagram, YouTube и Behance и въобще да не ти пука за хорското мнение. Важното е, че това са най-добрите и безплатни начини да намериш купувачи на творбите си. А "новините" и другите повърхностни материали в клюкарника Facebook ги подминавай, защото там целодневно киснат относно хора без смислени цели в живота си и няма смисъл да влизаш и ти в "матрицата". От десет години не ми се е случвало да си търся работа, защото тези обществени мрежи са чудесно поле за творческа изява и поръчките идват сами. Щом имаш заложби и си уверена в способностите си, обезателно ще спечелиш от това твое решение. Успех!

- Кифлоприземител

3.   Имам трима внука и естествено, че искам да приличат на Левски, засега нещата вървят добре, а нататък ще видим...

4.   А дали фейсбукът е изразяване на себе си?