Споделена история от Други

Давност на кредити
Здравейте, ситуацията ми е следната :
Имам два бързи кредита. Единият е теглен 04. 09. 2018 г. (нет кредит). Сумата която изтеглих е 400 лв, това което трябва да върна, както пише в цкр-то е 426 лв. Тук искам да уточня, че тези не са успявали да се свържат с мен. Възможно е да са ме търсили на стария ми адрес, или на стария ми телефон или на стария ми имейл, но не са се свързвали с мен директно.

Втория ми кредит е теглен на 17. 09. 2018г от Кеш кредит, като на 20. 12. 2022г. го купува еос матрикс. Сумата която е изтеглена е 400лв, а сумата която дължа е 570лв. Те успяха да се свържат с мен, поисках да направят някаква отстъпка, казаха ми че няма как. Също така ми казаха, че ще образуват дело и ще ме дадат на чси и щяло да ми излезе 600 лв само за делото. Тук искам да кажа, че в цкр-то пише, че датата за издължаване на този кредит е 20. 12. 2032г. Работя на 4 часа, заплатата, която взимам не надвишава 450 лв, така че не мисля, че чсито има какво да направи. Проблем е, това че имам един апартамент на мое име, но някак си не ми се вижда реалистично да обявят апартамента на търг за едни 570 лв.

Моля, ако някой може да помогне или да ми даде съвет!

Мерси

Коментари

1.   Ако се стигне до ЧСИ ще ти отиде тройно поне на тия 570лв.
За другите неща не мога да ти отговоря, но не ми изглежда реално за кредит 5 години давност. Поне 20-30, да, но 5.... Твърдо НЕ според мен.

2.   Няма давност. Ще ти бъдат потърсени с лихвите С ЧСИ ще те открият и дори ще заведат дело.
Можеш да харчиш, но да връщаш - не. Много станаха кокошкарите, но да знаеш, че и работодателите не ги търпят такива като теб.
ЧСИ изпраща на работодателя изискване за удръжка на дължимата сума от заплатата и след второто запорно съобщение почти винаги изритва такъв неблагонадежден работник.

3.   Апартамента няма как да ти го вземат. Ако решиш да не плащаш, тва от което трябва да се притесняваш е евентуално да не ти пратят събирачи на дългове. Още се случва това, всички банки и фирми за кредити си имат хора които работят за тях, неофициално разбира се, и събират дългове. Можеш да се сетиш как ги събират. Абсолютната давност на всички задължения е 10 години, в твоя случай не са минали. При 3 или 5 години изминали също може да се оспорва, но най-добре се консултирай с адвокат и разгледай в интернет, понеже давността може да бъде прекъсвана. Сумите не са големи и сигурно не си им приоритет в момента но се трупат сериозни лихви.

4.   Няма давност и това което виждаш в ЦКР е сумата до обявяване на кредита за изискуем. За този период мораторните лихви ще са няколко пъти колкото кредита ти. Бягане няма, стягай се, работи на 5 работи, събери 5 бона и си плати магариите и да ти е обеца на ухото....

5.   Поеми отговорност за действията си! Съвет: плати си каквото си взел, започни по добре платена работа, изкарай курсове, запиши да учиш, реализирай се на пазара на труда. Не стой и не хленчи, като бебе голям човек си!

6.   Давността започва да тече отново при всеки техен опит да си съберат парите. Т. е. ако те предприемат някакви опити да си съберат парите, практически давността е вечна. Апартамента няма да ти вземат, но ако някой ден работиш за над минималната заплата, разликата над МРЗ могат да ти запорират. Също могат да ти опишат някакви вещи и да ти ги конфискуват.

8.   Да си платиш, не е непосилна сума. За тия 5 години си профукал сумата стотици пъти за глезотии.

9.   Има законова давност от 5 години, но първо тя може да се прекъсва, второ не се прилага служебно, докато не си я поискаш не ти се полага. Ако те съдят в съд, след преминаване на 5 годишния давностен срок само пред този съд имаш право да предявиш давност, ако не се явиш на делото съдът приема че дължиш признава им иска заедно с лихвите и сумата може да нарастне доста пъти.

10.   Давността е до последният жив наследник.

Работи на 12 ч и ги върни и не заробвай роднините си. с кредити, които си изпукал в дискотеката.

11.   Ето го българина-няма 400 лв. в джоба си, отива тегли кредит, после се закепенчва и не иска да връща. Същевременно иска политици, които да не го крадат. Няма оправия братче.... то хубаво навремето имаше мутри дето събират такива вземания-хем те дисциплинират, хем назидават другите.