Споделена история от Други

Защо толкова много хора продължават да гласуват за ГЕРБ-ДПС и БСП
Прави ми впечатление, че на всички избори тези 3 партии имат сумарно 50 и повече процента от гласовете, реално милиони българи всеки път гласуват за тях. За БСП е ясно, че там гласуват основно пенсионери с надежда да им се вдигнат пенсиите, както и разни върли русофили, които си мечтаят да се върне СССР и НРБ.
Но ми е интересно защо ГЕРБ-ДПС събират толкова голяма подкрепа. И двете партии са стари и многократно компрометирани с какви ли не скандали, корупция, далавери, има много фигури в тях, които са от престъпния свят, има дори и такива, които действат за интересите на чужди държави т. е. по същество национални предатели. И въпреки това на всички избори получават подкрепата на стотици хиляди, ако не и милиони граждани. Та интересно ми е, ако тук има хора гласуващи за тях, защо смятате, че те заслужават симпатията ви? Какво са направили те за вас, било то на лично ниво или пък считате, че са допринесли с нещо за общото благо?

п. п. Знам че има купуване на гласове и изборен туризъм, но все пак няма как да купиш един милион гласа. А и последно време ми се струва че специално купуването на гласове по махалите го ограничиха.

Коментари

1.   На неразбрал ли се правиш? Герб държат администрацията на България, дпс държат общините населявани с мюсюлманско население. Ако Герб загуби избори, администрацията е наясно, че ще ги заменят с нови хора подвластни на спечелилата партия, както ПП започнаха със смяната на областните управители, но не можеха да пипнат кметствата, защото все още кметовете са гербави. А ако в мюсюлманска община си позволиш да не гласуваш, или да гласуваш за различно от ДПС няма да получиш дърва за зимата и други социални придобивки от кметството, ще бъдеш нарочен за враг на религията дори няма да те погребат в селкото гробище ако умреш.
Обобщено, гласовете за Герб и ДПС са на хора които искат да запазят начина си на живот, защото той им дава облаги, за които не са положили труд.

2.   Пич, чети малко преди да пишеш. За БСП на последните избори са гласували 230 хиляди човека... Какви милиони те гонят. Те едвам влязоха в парламента. И да, сигурно са някакви бабички които не слядят политика, и си мислят, че е най-близкото до БКП. Но БСП днес не е никаква социалистическа партия, а е просто партията на Корнела, както има и партия на Бойко, партията на Слави, партията на Киро, партията на Костя...

Герб-СДС са взели 630 хиляди гласа. Представи си от 6. 6 милиона население което има право да гласува, 10% е гласувало за тях, най-популятната ни партия - 10% вот на доверие, и от тях половината са гласували с "отвръщение"... Така че това:

"реално милиони българи всеки път гласуват за тях"

е абсолютна глупост. Хайде поне ПРОЧЕТИ числата. Трудно се говори с хора, които дори не четат. Освен това за кого да гласуват? А дааа, сетих се, ти си някое ПП или Възраждане, и си дошъл да изпраскаш една тема тип тъпа от любимите ви, че само "всички да гласуваме за Х", и тая страна ще се оправи...

3.   Не съм гласувала за никой от тях.

5.   за герб гласуват от общинските администрации и има корпоративен вот. След Магнитски вероятно ще изгубят малко корпоративен вот. След местните избори със сигурност ще изгубят София. Вероятно Пловив и Варна също. От там ще тръгнат по-бързо по наклонената плоскост - от там идват по-голямата част от парите които крадат.

7.   Авторе, питаш - отговарям...
Защото избирателите на ПП и ДБ, както и политическите апарати на тези две структури имат наблюдение за случващото се в страната от Центъра на София до... Паметника на Васил Левски и Орлов мост... Избирателите и членовете на тези две партии - ПП и ДБ, които се самоопределят като "будно гражданско общество", което когато "протестираше" преди 2 години и половина, реално използваше топлите летни дни на 2020 г., за да може посемейно му да се разхождат привечер из центъра на София. Голяма част от тези граждани са високо грамотни, с добри и високоплатени професии, като програмисти, финансисти, мениджъри, лекари, артисти и други културни дейци. Преди 2 години и половина същите си мислеха, че след 1-2 извънредни избори парите от партийните касички на ГЕРБ, ДПС ще свършат и старият корумпиран модел ще се смени и всичко вече ще е по мед и масло. Да, ама не - това няма как да се случи, когато нямаш опит да управляваш цяла държава (като ПП) или ти, и твоите високо грамотни избиратели (ДБ) кръгозорът им се изчерпва от Центъра до Орлов мост, и курортните селища в България - Банско, Пампорово, Боровец, Слънчев бряг, Варна, Бургас, Несебър, Китен, Созопол и по-южните морски курорти и зони, като Царево... И никой от тези две партии няма представа какво се случва в провинцията. Стотици села и малки градчета, които са почти изцяло вече с ромско и/или ниско образовано застаряващо турско малцинство. Българите отдавна са се изместили към големите градове или дори са напуснали страната. Защото много от избирателите на ПП и ДБ, които са дошли само преди няколко години от провинцията в София - не могат да проумеят, че по-важни са местните избори и кой ще поеме местната власт... И вместо да гласуват по постоянен адрес по родните си места, вместо да се записват като доброволци, представители на ПП и ДБ и да съблюдават провеждането на изборите по малките населени места, всички се пишат по настоящ адрес в София, Пловдив, Варна, Бургас и после се чудят как след като големите градове са с будно гражданско общество, то и в провинцията не е така... А да не говорим за емигрантите, които проявяват пълна безинтересованост да гласуват за разлика на българските турци, живеещи в Турция - които са редовни избиратели... Споменах ти само една много малка част на въпроса ти защо...

Иначе аз вече съм отвратен и от ГЕРБ, но и от ПП и ДБ, затова вече съм твърд електорат на "Не подкрепям никого"... Вече не ми пука... Личното ми мнение е, че ГЕРБ крадеше, ама нямаше хаос. Знаеше се каква е командната верига. Борисов се мазнеше на всички чуждестранни политически лидери. И България малко или много се радваше на някакво положително отношение от Запада и нашите съседни страни. Докато ПП и ДБ натвориха хаос. А нали знаеш, че риба най-добре се лови в мътна вода. Не казвам, че те са крали, но изразявам мнение, че обстановката, която натвориха е пълен хаос, в който сега голямата престъпна сган се облагодетелства изключително успешно, тук чети и дори "добрите" Западни банки, търговски вериги и т. н. Една обикновена голяма пластмасова тарелка ти се продава от малко магазинче за 2. 10 лв. за 10 бройки, т. е. една тарелка е по 0, 21 лв. (с включена надценка за печалба на това малко магазинче), в търговските вериги ти я продават за по 0. 40 лв. Бройката, т. е. скромните 90-100% надценка... Кисело мляко от 2% във фирмения магазин на Ел Би струваше вчера 1. 44 лв., в Билла е 1, 59 лв.. Нима Ел Би като го продават във фирмения си магазин не са калкулирали печалба, себестойност за заплати, електричество на хладилниците, транспорт, реклама - откъде идват тия 10% отгоре при Билла. Пълен хаос. Не знам колко си възрастен - но защо съм скептичен за еврото? Знаеш ли? Защото си мисля, че ще стане както с присъединяването ни в ЕС през 2007 ма, когато обещаваха реки от злато и инвестиции, затова че ще бъдем приети в ЕС. После ни лъжеха, когато спряха аналоговата ефирна телевизия, че с цифровизацията ще имаме достъп до десетки, стотици безплатни канали - и това го повтаряха с месеци. Сега ни лъжат, че като влезем в Еврозоната и приемем еврото ще почнат едни реки от злато и привличане на нови инвестиции... Нищо такова няма да се сличи. Нито година след приемане на еврото, нито 10 години по-късно. Единствените печеливши ще бъдат нашите родни политици - от ГЕРБ, от ДПС, от БСП, та дори и от ПП и ДБ. Докато обикновения народ ще продължава да си брои дребните медни монети.. Да не мислиш, че децата на Киро учат в обикновени училища? Да не очакваш, че някой от ДБ ще запише детето си в кварталното училище - всички тези деца са с предплатени самолетни билети я за САЩ, я за Западна Европа, а нека после наивните избиратели на ПП и ДБ да се чудят защо има хора, които още гласуват за ГЕРБ и ДПС... Аз имам глава на раменете - затова и не подкрепям никого. Няма шанс за промяна, поне не и докато България е независима държава. Единственото решение е балканска федерация - България, Румъния, Сърбия и евентуално ония макета или направо да гласуваме законодателната власт в България да се смени от Народното Събрание към Европейския парламент, съдебната власт - под шапката на Европейския съд, прокуратурата и тя също, а изпълнителната власт - да бъде на директно подчинение на ЕК и нека чужди хора да решават вместо нашите хрантутници....

8.   Човек и аз тва се чудя. Единственият нормален избор е ПП-ДБ

10.   Не знам, аз съм отчаяна. На дърти години за емиграция мисля. Гербаджиите не могат да бъдат изринати. Пак ще спечелят.

11.   Приеми, че сме доволни. Моя приятел има бизнес в обществените поръчки, баща му е от Герб. Цялата рода сме зад партията, башка и работниците, щот знаят кой им дава големите заплати. Ти си гласувай за Слави ако щеш

12.   Аз не знам да няма в съвременната ни история такова явление като "некомпроментиран" политик...
Относно НРБ не съм живял тогава, но не знам защо считаш, че нещо се е променила като някакво Н само се е сменило с едно Д. По-скоро трябва да е Б - от Бананова, каквато и е...
Май не те и бива в сметките, понеже никоя партия реално не получава дори 700 хил. гласа (все пак 60 % не гласуват, а има по 5-8 партии във всеки парламент), а твърдиш за някакви милиони - то няма вече толкова българи сред живите.
Аз гласувам само за едни, не толкова защото ми пука за тая дупка, а защото с*рат на лицемерните евроге*ци в устата. За мен, това е напълно достатъчно.

13.   За кого трябва да гласувам? За възраждане ли?

14.   До Номер 11 - Нещо си се объркал пич! В Гербавите бизнеси високи заплати не е имало никога. Винаги са ниски и винаги експлоатират по-работливия и умния и в същото време толерират мързеливия и некадърния.

Герб, Дпс и БСП и Израждане са най големите врагове на България!

15.   До 14 от 7 - това, което описваш не е ли идеалът на Западна Европа? Колко млади араби и източноевропейци работят при НЕчовешки условия в заводите и нивите на Германия, Италия, Франция, Великобритания? Хора, които не знаят тамошния език, които нямат документи, които ги гърбят за никакво заплащане, които спят по 8-10 човека в една мизерна стая. Това е то пазарната икономика - най-ниска себестойност на продукт се постига с масово производство и повъзможност робски труд - когато имаш огромно производство и почти никакви разходи. С нетърпение очаквам местните избори на есен, за да видя ПП и ДБ кои кадри ще представят по малките населени места - тези с под 25000 човека. Там където всяка една професия е семейно предавана, в т. ч. и кметските постове и общинските съвети. ПП и ДБ имат ли вече представа с кои хора ще кандидатстват по тези места, проверяват ли си кадрите? Накрая да не се окаже, че ще се спрат на пребоядисани местни ветропоказатели, които само до преди година-две са били партийци точно на ГЕРБ, ДПС и БСП? Да не се напълнят изведнъж с членове като оня бивш спортен министър от ИТН, или с изключени/самонапуснали партийци на БСП. Кой ще усвоява десетките милиарди по Програмата за селските райони, по Програмата Региони в растеж, по Конкурентоспособност. Всички млади протестъри от лятото на 2020 г. почнаха да освиркват по Борисов и Гешев, Прокуратурата била бухалка и т. н. Реално някой от въпросните протестъри да е бил лично репресиран от Прокуратурата? Или отговорът е - "ми, тя не работи - затова протестирам". Е, аз тогава да попитам - преди Гешев и Цацаров, Татарчев - да не би Прокуратурата да се е чупила от работа? Колко осъдени има за периода 1991 до примерно 2009? Целият народ е упадък... От лично впечатление симпатизантите на ПП и ДБ са младо общество - 30-40 годишни, с успешни кариери, голяма част са пътували по света, будни, но според мен - изключително наивни и заблудени. Няма как да се нахъсваш, че цялата страна е против ГЕРБ и техния модел, когато през лятото на 2020г. по центровете на големите градове София, Пловдив и Варна имаше по не повече от 10000-20000 човека, които както писах по-горе - бяха по-скоро издивели от Ковид ограничителните мерки и използваха топлите слънчеви дни да попиват слънчеви лъчи и да се пораздвижат вечер след работа... И разбира се онези палаткаджии - хора безделници, плавеи, тревомани - хора на свободни професии (без професии), които сега са на по 50 години и които на младини са били бунтари против "развитият социализъм", въпреки че са потомци на родители - активни борци срещу фашизма, членове на Политбюро. Що за човек ще да е този, който ще бездейства и пречи на толкова други, обикновени, трудещи се хора - като блокира Орлов мост за цяло лято. Ти не ги ли видя тия протестери палаткаджии - ми те 100 процента най-малкото са тревомани. Тия същите всяка година ходят на къмпинг Смокиня, Царево и т. н. и с 10 лв. изкарват цяло лято на море, като дрънкат на китари и друсат трева, гъби и що могат да издрусат. На подобни реформатори ли да се доверя? Истината е, че Великите сили ни скроиха шапката - САЩ се стреми да си насади едни, които да обържат България да им купува течния газ, Европа пък иска свои доверени - не искат тия на САЩ, Русия и тя със своите интереси... Знаеш ли какво ме дразни - че много българи се пишат разбирачи, а не виждат по-далеко от носа си. Така са и избирателите на ПП и ДБ... Илхан Кючюк, който е от ДПС е заместник-председател на европейска партия, чийто член е ПП. ПП нямат подобен пост - да разбирам ли, че ПП са отроче на ДПС? ГЕРБ също имат заместник-председателски постове в ЕНП - да питам ли дали ДБ са отроче на ГЕРБ? Истината е, че самата Европа не желае България да се интегрира по-добре. Ние, като народ, сме ориенталци в техните очи. Тук преди години ни лъжеха, че цените на мобилните оператори ще паднат, защото ще дойдат големите Западни мобилни оператори, които ще предложат по-ниска себестойност... И какво - дойде австрийската А1, дойдоха някакви чехи и сърбо-унгарци - набързо се ориентираха за обстановката и си направиха негласен картел. Същото е и с европейскте дъщерни банки, търговски вериги и т. н.

16.   Ами съгласен съм с 1, но пак с условието, че всеки, който дойде, ще го направи това.
Частично съм съгласен и със 7, с изключение на някои неща:
- след като влезнахме, не потекоха ли реки със злато? БГ беше в добър период от 2011-12/2019-20, поне за мен
- не пуснаха ли тонове нови канали с цифровата тв? За качеството при скъпите телевизори нещо или луничките си бяха по-добре?
- не смяташ ли, че от 2004 сме с евро?
- не смяташ ли, че ще е като в Гърция и другите държави, както и през 2007 беше тук, в началото ще е бая тегаво, но в дългосрочен план ще е по-добре. Пак казвам, че ние от 2004 сме с евро, но да се престорим, че не сме.
Поздрави

17.   Човек излъже ли те веднъж, може и никога повече да не го направи, но излъже ли те втори път - ще те лъже докрай!
Хората се лъжат и вярват сляпо на предизборните им обещания! Същото е и с това обединение на ПП и ДБ. Захаросани фалшиви обещания за по-добър живот и съдебна реформа. Никой не се замисля поне малко че това което се облъчва и говори всеки ден по медийте е само ефтин политически ПР за заблуда на обикновенния човек. Обикновен човек който е изгубил всякаква реална надежда за Промяна и още си мисли наивно и повърхностно че ще дойде някой да ни оправи. Да не говорим че с приемането ни в Еврозоната стандарта на живот в страната ще поскъпне още повече от сега.

19.   От 7 и 14: Изляха се милиарди евро от Европа, признавам. Лесно може да се провери и колко. По-трудно би се направила сметката колко сме платили като членски внос и/или неусвоени средства. Пък и парите, които се усвоиха от българите, бяха похарчени по Западни търговски вериги и банки. В България има ли производство? Зеленчуци и плодове - масово внос от чужбина, електроуреди за домакинството - пак. Телекоми, банки - също. Дрехи, обувки... Каквото ни пуснат - връщаме им го, с надценка. По отношение на цифровата телевизия - аз не визирам тая, която се разпространява от кабеларките и телекомите, а за Ефирна кабелна телевизия, по стандарта DVB-T, а не по DVB-C или интернет телевизия. Когато се преминаваше към цифрова телевизия имаше една агресивна телевизонна информационна кампания как по новите Мултиплекси ще има възможност за ефирно разпространение на десетки безплатни телевизии - какво се оказа - за София са шест или седем мисля - бнт, бтв, нова, бнт2, бнт3 и имаше още 1-2... А освен всичко - сега дори десетките тв-та, които се разпространяват срещу пари от телекомите и кабеларите - са супер безинтересни. Тия, които си струват са в отделни, още по-скъпи пакети - като HBO, Diema... По отношение на ПП-ДБ, ГЕРБ, БСП, ДПС... Там борбата е за най-висшите места. Нима някой тук е наивен, че ако ПП-ДБ дойдат на власт ще сменят ниските нива на администрацията? Ще сменят най-много първи и втори ешалон на властта. Имам познати в една държавна структура - преди 2-3 години се чупеха да осмиват Борисов, наричаха го как ли не.. Преди месец се чух с някои от тях да кажат какво е положението след 2-3 години реформаторска власт - отговориха ми, че всичко е по старо му. Били сменили само топ шефовете. Питах ги - индексират ли им заплатите - казаха че на година им вдигали заплатите с по около 4 процента и с жал споделяха как преди промяната с години получавали индексация от по 10-13 процента на година... Та така... ПП-тата според мен са марионетката на САЩ, ГЕРБ бяха на Европа и Меркел. Както споделих в миналия коментар - САЩ искаха друго правителство, използваха възможността и го смениха. И не мислете, че понеже САЩ подкрепя ПП-ДБ кражбите ще спрат... Първо новите добре ще обвържат България с много дългосрочни и средносрочни договори, за да може САЩ да са на сигурна печалба, а след няколко години - от ПП-ДБ като се поотпуснат, ще почнат и те с кражбите, както ГЕРБ почна да го прави в последните години. :)

20.   Гласовете идват, първо, от държавна и общинска администрация. Там е като термитник - нищо не се вижда на повърхността, но разровиш лого, виждаш как почват да щъкат термитите, криейки се из разни дупки и тунели. Познати са още и като калинки. Администрацията от своя страна разпределя обществените поръчки, познай към кого, към "наши" фирми от ГЕРБ. Собствениците и работещите в тези фирми също подкрепят ГЕРБ, за да не секне далаверата. Същото правят още няколко бранша, близки до ГЕРБ, транспортният и особено пътностроителната, където вият от глад, след като с падането на ГЕРБ от власт секна далаверата с милиардите, ограбени от магистрали, дето и на хартия ги няма и със схемата ремонт на ремонта (последното още е актуално на общинско ниво). Дори трудно можем да си представим мрежата, която гербаджиите са плели тези 12 г. и с която са оплели цялата държава. ГЕРБ и ДПС са типични клиетелистки партии, на основата на далавери и смучене на обществен ресурс. Но има и полезни идиоти. Има подкрепящи ГЕРБ, защото вярват, че са евроатлантическа партия, хаха, и са антипод на БСП. Има и откровено прости люде, които се кефят на Бойко, защото им напомня на Бай Тошо (Бай Ганьо). Има и много купен вот. Основният електорат на ДПС вече са циганите. От години те си ги коткат. Та така...

21.   Ела да видиш в русенските цигански квартали как кой знае защо масово се гласува за Гербавите.

22.   Аз например от години гласувам за ГЕРБ или ДПС за разнообразие и се връщам в чужбина. Нарочно го правя за да не се оправи държавата. Изглеждам по-успял като съм навън. Предполагам и други като мен има, не знам.

23.   Коментарът на 20 се доближава до реалността... Затова аз се чудя с какво се изчерпва електоратът на ПП-ДБ - хора от IT бранша? Ясно е, че не разчитат на строители, майстори, чистачи, санитари. Хубаво - може би 99 процента от заетите в IT индустрията да са симпатизанти на ПП-ДБ, ама почвам да се чудя същите имат ли реална представа колко големи са изплетените досега мрежи. Могат ли да се справят с тях? То управлението на Държава не е като да седиш зад монитора и да градиш своя съвършен свят в Minecraft... Или да четеш фентъзи книги. Пък и за момента има много заети в IT бранша, ама след 5-10 години като поразвият още малко ChatGPT - една голяма част "програмисти" си заминават от раз.

25.   Номер 20 много точно описал/а нещата. За ГЕРБ-ДПС-БСП гласуват основно държавни и общински служители, както и техните близки. Това е една огромна мрежа от калинки, които ние издържаме с данъците си. Към тая мрежа гравитира и също толкова голяма мрежа от фирми, занимаващи се с точене на обществени средства. Всички тези хора прекрасно знаят, че реформира ли се държавата, те остават на улицата и тъй като повечето са некадърни и мързеливи, никой нормален работодател няма да ги вземе на работа. Не, че вярвам много на ПП, но явно за малкото време, в което управляваха, са успели да разбутат кошера. Казвам го, защото познавам хора от разни държавни структури и наскоро се видях с един такъв, който не спираше да ги плюе. Чак щял да се "преквалифицира" в тотално различна област и да напуска. А при него цялото му семейство, както и това на жена му са или държавни служители, или работят в обръчите от фирми на ГЕРБ-ДПС-БСП. Не знам дали някой си дава сметка, но подобни хора получават двойни, тройни и нагоре заплати, в сравнение с независими служители в нормални фирми.

26.   Съгласен съм с 20 и аз.

Всички които дават работа в България бяха БСПари, после се смениха с гербаджии и сега са кирчовци. Абсолютно никаква промяна няма в България и никога не е имало.

Тряба да влезе в главата на всички, че хората гласуват според местоработата си.