Споделена история от Други

Рисуването
Здравейте, аз съм на 20 години, не съм сигурен дали това е правилният сайт за писане, но наистина ще съм благодарен, ако ми дадете някакви идеи. Накратко, искам да се науча да рисувам и наскоро започнах да гледам видеоклипове с уроци по рисуване в youtube, но те говорят английски и аз не говоря английски много добре, нито разбирам много от това, което обясняват, просто се опитвам да купирам какво показват - мисля, че работи за мен, но също така искам да знам какво обясняват и защо го обясняват. Нито знам къде в интернет могат да се гледат уроци по рисуване на български език, нито не намирам такива... Как да се обогатя повече в тази област, къде да чета, от къде да се информирам? Нищо не разбирам от материали за рисуване, винаги съм рисувал с най-обикновени моливи, които купувам от всяка книжарница. Засега се фокусирам върху рисуването на прости форми като: кръг, овал, триъгълник, квадрат и правоъгълник, защото разбрах, че като рисувам с прости форми, мога да се фокусирам върху пропорциите, равнините и връзките между формите. Ако знаете за сайтове в интернет или фейсбук групи или нещо подобно, където се засяга изобразителното изкуство, кажете ми. Може би ако се присъединя към такива групи ще науча нови неща от хора с повече опит в рисуването от мен. Просто бих искал да се запозная с повече такива хора, които рисуват и моля без излишни коментари като че ли е твърде късно да се научиш да рисуваш - чувал съм го достатъчно, позволено ми е да имам множество интереси, множество пътища, страсти и занимания в този живот. Никога не е късно да започна отначало с ново начало или да преоткрия себе си.

Коментари

1.   Здравей!
Пише ти учител по рисуване с практика около 15 години. Темата е толкова обширна, че не знам от къде да започна...
Класическият начин за обучение на един художник е следният: първо се рисуват прости тримерни форми (куб, пирамида, цилиндър), рисуват се и ваза, стъклено шише и др. След това се започва с части на човешкото тяло (рисуваш отделно ухо, око, нос и т. н. ). След това започваш да рисуваш череп, портрет и най-накрая е цяло човешко тяло.
Анатомията на Готфрид Бамес се води една от най-големите книги за рисуване на тяло и портрет, потърси я. Мисля и че в Замунда я има. Той има и книга за Анатомия на животни също, но е по-сложна за намиране.
Добра книга за начинаещи е и книгата на Барингтън Барбър "Наръчник по основи на рисуването за начинаещи. Пълен курс за начинаещи. "
Намери си и книги за цветознание, прочети и за базисната теория на цветовете.
Поздрави!

2.   Има художници, които дават уроци срещу заплащане, естествено. Потърси си обяви в нета, ако се интересуваш. Има и достатъчно литература за изкуството в книжарниците и библиотеките, просто трябва да се поровиш.

3.   Вземаш молив, хартия и хлебна гума (има ги в книжарниците), викаш някоя да ти позира и почваш да я скицираш. Опитваш се да пресъздадеш каквото виждаш.

4.   благодаря на номер едно! поръчах учебника, погледнах го, мисля че ще ми помогне да подобря рисуването си :)

5.   Пише ти човек учил рисуване в художествената гимназия, в София.
Запиши се на уроци. Хубаво е да знаеш основите. Талант е нужен, но е нужна практика. Борис Колев е добър преподавател. Потърси го, не знам дали дава частни уроци. Остави ютуб, защото ще се объркаш.

6.   Може би си мислиш, че имаш нужда от професионални уроци, както е написал номер 5, за да се научиш да рисуваш, но това не е вярно. Талантът също не е необходим, защото не съществува. Много хора вярват, че "небесата" даряват малцина простосмъртни с таланта на изкуството. Това обаче определено не е така. Изкуството, както всяко друго нещо, е умение. Това е мускул, който тренираш и развиваш. Имали ли са най-великите артисти на всички времена професионални уроци или талант, или просто са работили усилено, за да постигнат резултата? If people knew how hard I had to work to gain my mastery, it would not seem so wonderful at all - Michelangelo Buonarroti. Но има нещо друго, което смятам за важно (и е съветът ми към автора) – да извървиш пътя, а не да се опитваш постоянно да търсиш резултата. Когато се фокусираш само върху резултата, спираш да мислиш в перспектива. Всичко опира до процеса и с течение на времето следването на процеса ще доведе до резултати. Успех!