Споделена история от Други

Пътят на прохождащия китарист... или просто съвети как да се науча да свиря на китара
На "дърти години" реших да започна да сбъдвам една от тийнейджърските си мечти - да свиря на китара.

Бях си избил от главата тая мисъл доста отдавна, обаче преди 5-6 месеца ми изпадна случайно за без пари електлическа китара Yamaha, вероятно на около 40 години, наподобяваща класически стратокастър.

Първо в мен се събуди техничарския интрес все да ръчкам там нещо си. Взех си най-евтиния усилвател от технополис. Оказа се че китарата има някакъв проблем - звукът пръщеше, а като фон се чуваше доста гадно жужене. Смених двата потенциочетъра (моделът е само с два) и буксата за кабела, после смених струните. После регулирах височината на струните - преди всичките бяха на различна височина, а сега са на еднаква - максимално близго до грифа, без да докосват прагчетата. Липсваше и пластмасовата част от превключватела на адаптерите, почистих я обстойно и приведох нещото в пълна бойна готовност. Все още се чудя дали да не сменя и адаптерите с една идея по-добри.

Звукът стана по-добър, ама все пак си остана зле. Нормално като нито техниката е кой знае какво, да не говорим пък за свирещия.

След това се започна всичко - общо взето звуков терор над околните. Нахъсах се, взех да дрънча както ми падне. Няколко дена по-късно взех да гледам неща в интренет. Разни гурута от youtube обясняват всичките тънкости, музикални теории и т.н. После започнах да се опитвам да дрънча любими метъл рифове от миналото гледайки таблатури... след известно време взе да ми се получава донякъде, за което помогнаха и съветите на гурутата от ютуб.

Пръстите започваха да свикват къде да отиват, започнах да дрънча в някакъв ритъм и понякога даже някой ако ме чуе може и да познае коя е песента. Това за няколко месеца не особено редовно дрънчене.

Това взе да ме нахъсва още повече. Купих си преди няколко дена нова китара Schecter C-6 plus. Отново пак заради съветите на интернет гурутата - от всички уж евтини и добри за парите си китари които рекламираха, тази ми грабна най-много окото. Колко да е евтина, почти 1000лв, ама както и да е. Исках просто от причините за калпавия звук, да извадя вероятноста от калпава китара и да съм сигурен че е само защото не мога да свиря.

На новата китара се свири много по-лесно и звучи в пъти по-добре, въпреки че използвам все още усилвателчето за 100 лв от технополис. Да не говорим колко яко изглежда и колко по-добре се усеща в ръцете. Странна работа, обективно погледнато най безразсъдно и безмислено изхарчените 800 и кусур лева в живота ми, а пък съм удволетворен.

Вече си мисля че интернет не може да ме направи китарист и си мисля че ако някой учител или какъвто и да е там можещ да свири ме гледа на живо и ми дава акъл ще имам доста повече напредък, за доста по-кратко време. Всъщност това беше идеята на тази публикация - ако някой може да ме насочи към какъв учител да се обърна.

Просто колкото и да гледам онлайн учители и да се опитвам да свиря таблатури, някои неща не мога и не разбирам как да ги изкарам от инструмента. Искам някой да ме гледа и да ми казва къде бъркам. Да ми разясни някои основни положения в музиката като цяло, да ме научи да свиря музика по слух, как да свиря бързо и т.н

Ако не е станало ясно искам да се науча да свиря метъл - това е музиката която ме вдъхновява, не само да свиря ами изобщо в целия ми живот, във всяко направление. Това дрънчене в ритъм на някакви акорди на акустична китара и някой да пее любовни глупости с педалско гласче не е за мене, тази музика не мога да я слушам, а какво остана някой пък да се опитва да ме учи как да я свиря.

Другото изискване е, ако ще са уроци на живо, да не съм сред деца. Някакъв 35 годишен брадат чичко в глупа петокласници ще е неловка работа. Най-добре индивидуални уроци или поне сред връстници или в най-лошия приемлив случай събрани различни хора от кол и въже. Като знам какви 12-13 годишни виртуози има, мога само да се депресирам и да шитна после китарите в OLX-а :)

Коментари

1.   Частни уроци - доста скъпичко ще ти излезе... Виж онлайн има много обяви.

Колкото до това да станеш добър - практика му е майката. Има клипчета за всичко онлайн като безплатни уроци, само време да имаш.

Иначе за развиването на слуха - което е запаметяване и разпознаване на интервалите - няма толкова общо със свиренето и се развива най-бързо с пеене и транскрибиране на музика, музикални диктовки и т. н. Можеш и най-големият виртуоз на китарата да станеш и пак да не можеш по слух нищо да познаваш, различни умения са.

Иначе метълът е по-прост от разните поп или да не говорим за класическите музики, където имаш полифонични мелодии... Лесно ще станеш добър в метъла, ако си развиеш ритъма.

2.   Купи си китара Фендер Мустанг - най-качествената:)