Споделена история от Други

За стаж и пенсия
На 26 съм, мъж. Поради учене и много сериозно здравословни проблеми, не успях да работя много време. Сега бачкам от вкъщи, и имам време за приятели и гадже, но не вадя много пари. А както знаете, нужни са ми, ако искам поне евентуално един ден да създам семейство. Пък и за стандарта. Срам ме е, защото всичките ми познати и приятели са работели дълго, с трудови книжки, и просто като ме питат, потъвам в земята от срам. Нямам стаж.

Всъщност, имам, но е само две години..

Мога да проверя в Гугъл, но предпочитам да ми се обясни от практични хора. Колко е минималната пенсия? Знам, че е ниска. Колко е максималната? За какъв стаж ти дават? За минимален може ли? И също така, ако имам болест, колко стаж ми е нужен, за да получавам пенсия с Телк, и каква ще е пенсията?

Просто никак не ме устройва мисълта, че ще живея мизерно на стари години, като мнозина други!

Ще се радвам, да ми отговорите!

Коментари

1.   Хаха, ти докарай до пенсия, тя се увеличава с всяка година. Дори след пенсия пак ще се работи, докато може. Майка ми почина на 52г например. Мъжете се пенсионират на около 64г някъде, но докато стигнеш до там, ще са повече, не се притеснявай.
Живата и с по- висока заплата, пак е труден, а с минимална невъзможен направо.

2.   За какво ти е да стигаш до пенсия? Животът в пенсионна възраст е труден и нерадостен.

3.   Ако си следвал/а годините от висшето пбразование се добавят към пенсионните години за стаж. От значение е и на каква заплата се осигуряваш, а не дали просто работиш.

4.   Авторът: Благодаря.
Тези коментари не са особено задоволинелни. И не ми дадоха осоЕно инфо!

5.   2023г
Минимална пенсия 523. 04лв
максималната 3400 лв
За какъв стаж ти дават? За пенсия трябва да имаш възраст за нъж от 64 години и 6 месеца и 39 години и 4 месеца стаж, а жените на възраст 62 години и 36 години и 4 месеца стаж. Размерът на пенсията зависи от това на колко заплата си бил осигуряван през годините. Ако си бил осигуряван поне три поредни години на максимална запплата тогаваможе имаш максимална пенсия, ако до тогава не се промени законодателството.
Като минимална пенсия може да се получи и при навършена 70г възраст и 15г трудов стаж, това е причина възрастните да се сърдят, защото един човек работил 15г взема минимална пенсия наравно с друг работил 38 години на минимална заплата и внасял осигуровки.

пенсия с Телк, трябва да има над 50% нетрудоспособност и според възрастта години стаж.
до 25-годишна възраст – при 1 година стаж
до 30-годишна възраст – при 3 години стаж
над 30-годишна възраст – при 5 години стаж
А размерът се изчислява с доста сложна за да я обясня тук формула, но най ниската е около 400лв. В момента в България има доста инвалиди с ТЕЛК над 50 % които не получават инвалидна пенсия защото нямат горе описания стаж, тоест те са болни и без доход. Ситуации като млади хора студенти или млада майка, които не са работили удължили с година следването или отглеждането на малко дете у дома, на 24 катастрофа с последствие инвалидност, докато се оправят документите човека навършил 25 години и няма 1 година стаж, съответно няма пенсия. Има и много хора по възрастни, над 30г възраст, работили без трудов договор или на частно или на почасово, лепили плочки например, които в даден момент са стнали инвалиди и поради липса на стаж нямат пенсия. Дават им някакви смешни инвалидни добавки от по 35 лева на месец, за които трябва да имат банкова сметка и банката си прибира такси от тези пари.

Теб може и да не те устроива мисълта, че ще живееш мизерно, но гаранции в живота няма никакви. Няма гаранция нито че ще доживееш пенсия, нито че депутатите няма да променят закона точно преди ти да навършиш пенсионна възраст.

6.   Автора:
Ясно. Мерси.