Споделена история от Други

Вярно ли е, че училищните униформи не са задължителни в България?
Здравейте, тук в Русе всички училища са с униформи и аз логично си мислех, че в цяла България е така. Но сега случайно прочетох, че училищата в София нямат униформи. Затова бих искал да ви попитам дали е вярно или се отнася само до частните такива. Благодаря ви предварително.

Коментари

1.   Аз съм ученик от Велико Търново. Сменяла съм 2 училища, и в двете не съм имала униформа. 6ти клас съм.

2.   Не са задължителни за държавните и общински училища по принцип, но конкретното училище може да ги направи задължителни за учениците си.
Разбира се, това касае единствено времето, в което сте на територията на училището. На път за училище, на връщане и в извънучебно време никой не може да ви казва как да се обличате.
Вярно е, че почти всички частни училища в страната са въвели униформи. В София е същото -частните имат, от държавните и общинските... примерно половината имат половината-не.
Чудесно е, че в 6-ти клас такива неща ти правят впечатление и си задаваш въпроси. Униформите не са даденост, не са въведени със закон. Това го е решило вашето училище.

3.   Тук, в Бургас, гимназиите вече въведоха. Явно им писна момчетата да идват по потници и шорти, а момичетата да приличат на начинаещи проститутки.

4.   Училищната униформа е решение на самото училище и учениците се задължават да носят същата, чрез заповед на директора на самото учебно заведение. Няма закон за училищни униформи. Тоест всеки директор на училище решава дали учениците в неговото училище ще са задължени да носят униформа, която обикновенно се избира (цвят, вид плат, модел) от училищното настоятелство.

5.   Да, не са задължителни по принцип, но за конкретни училища, приели го в правилника си, са задължителни.

7.   Някои училища в България имат униформи, а други не. Бях в гимназия, която имаше задължителни униформи, но повечето деца се бунтуваха и не ги носеха, а учителите проверяваха кой ги носи, преди да пуснат някого в час. Чувал съм, че по-обикновените училища нямат униформи. Има добри и лоши неща в униформите...

8.   Най-хубавите и елитни училища имат униформи в Пловдив! Така знам, че е и в други областни градове. Останалите нямат. На Запад масово са с униформи. Според мен са хубави и повод за гордост (ученик си в добро училище)-иначе много от децата биха били облечени в чалга и цигански стил за съжаление. Виждам как е около училища без униформа.

9.   Зависи от училището. В някои има, в други не. В моята гимназия нямаше.

10.   Автора

8, на Запад нямат униформи. Само в България имаме, нямаш си представа колко е гадно.

11.   Виждал съм гимназисти с униформи в Германия, Холндия и Швеция. Чувал съм от познати, работещи в Норвегия, че и там има такова нещо. В Англия също ги им масово. Т. е. тука не сме някакъв прецедент.

Проблемът с униформата е, че няма едно знчение и функция.
В частните училища е ясно-скъпи са, там е нещо като кастова принадлежност. Все пак не на всяко дете родиелите могат да отделят по хилядарка на месец за такса.

В държавните и общинските е точно обратното-вид уравниловка. Богатите да не парадират маркови дрешки.

Ако е някоя "елитна" гимназия-държавна, но от "по-така"... ми пак подчертава значението на самата институция. Вижте ни колко сме елитни и само ограничен брой деца могат да носят тая униформа, защото в училището се влиза трудно. Инситуцията е важна, хората.... кучета ги яли!

И вече съвсем надолу- социалната фукнция-най-бедните да има с какво да си пратят децата на училище. Ама там пък вече е в другата крайност, защото има училища по селата, където хората тънат в такава нечовешка мизерия, че пак по униформата става ясно детето откъде е...

Тези много и различни функции са всъщност проблема с униформите. Противоречат си. И прекалената институционализация. У нас училището няма такава традиция. То е обществена институция. Децата са там, за да получат знания и умения, а не за да служат на институцията. Униформата в случая символизира подчиненото положение, принадлежността. Институцията се оказва по-важна от човека.

12.   Дo 11- на някои работни места хората все още трябва да носят униформи. Това означава ли, че и те са подчинени (фирмата е по-важна, а не хората)? Тъй като училищните униформи обикновено подготвят хората за носене на работни униформи по-късно.
Хубавото на униформите е, че не е нужно да се притеснявате какво да облечете или да губите време в избор на тоалет. Бедните и богатите деца са равни и не могат да се похвалят, че носят скъпи дизайнерски дрехи. Лошото е, че няма свобода в изразяването на модния усет и вкус. Не всеки се облича в стил "чалга", има други, които се обличат като пънкари и металисти в училище. Друг недостатък е, че на всички деца им липсва единственa по рода си индивидуалност и са уеднаквени, когато носят униформа или са забранени други неща във външния им вид.