Споделена история от Други

За шума в жилищните сгради
Здравейте.

Търсих, но не намерих тема за тоеа какво кога е позволено в жилищните кооперации. Например над мен има семейство, което почти всяка вечер пуска пералня късно вечер - в 11, в 12, стигало се е до 1 през нощта, бученето от която при пълната нощна тишина се чува оглушително. Та ме интересува какви са правилата за подобен шум.

Благодатя предварително за насоките.

Коментари

1.   За всеки град наредбата е различна. За София мисля, че в сградите трябва да е гробна тишина от 22:00 часа до 08:00 сутринта. За другите градове може да варира според лятно и зимно часово време, но никъде няма такова нещо след 11 вечерта някой да има право да шуми. Това е работа на домоуправителя, той в това отношения има правомощия като на полицай и може да отправя сигналите към органи иобщина за санкции на извършителите, ако не им влезе в тъпите тикви от забележка.

2.   До 23ч. могат. За по-късно, първо човешки разговор. Ако не даде ефект, полиция.

3.   Толкова ли е сложно да напишеш в Гугъл, а питаш тук? Има си закон за етажната собственост, мисля че там е посочено. Всеки ги знае, малко ги спазват... преди 9 сутринта, от 14 до 16 часа и вечер след 21 часа зимно и 22 ч. лятно... Има санкции по закон, но не знам да се прилагат и то за доста по-сериозни проблеми касаещи етажната собственост и обществения ред.

4.   Шумът по принцип има децибели, пералнята надали ги надвишава, така че никой авторе няма да направи нищо.
Все пак оплакването Ви е само от пералня, а правилата за тишина важат за по висок шум.
Интересно вие къде спите, че да чувате пералнята на съседите отгоре, надали тяхната пералня е в спалнята над вашата. Може би вие спите в кухнята си? !?

5.   Ха сега, Нощната ел-енергия започва след 22 часа, но тогава трябва за започне тишината, и какво излиза, има евтин ток след 22 часа, но нямаш право да го ползваш, защото не можеш да си пуснеш пералнята!? Хитро измислено. Авторе, имаш две опции, или тапи за ушите, или война със съседите, избираш ти!

6.   4-ти не е верно. Изрично е написано всеки шум който притеснява живушите. Ако някой пречи на някого да спи по какъвто и да е начин подлежи на преследване от домоуправтел и може да бъде съден. Дори през деня ако притеснява живущите редовно пак може да бъде изритан с подписка.

7.   Добре, че от 3 години живея в къща и си пускам пералнята, сушилнята и съдомиялната когато искам (само през нощта на евтиното), аман от мрънкала като тебе. Вместо да мрънкаш, върви си изследвай хормоните на съня, на нормален човек ако му се спи, шум от пералня не му пречи.
Ж24

8.   До 7-ми.

Блонди, нормалния човек се познава по това, че не притеснява никого по никакъв начин като внимава за това, използва горният си етаж като се предполага, че има нещо там и това да не притеснява никого по никакъв начин му е приоритет. Ненормалния и тъпака се разпознават от долеко по това, че са на принципа, че могат да правят каквото си искат, а на който не му харесва да се маха на далеко от тях. Поради тоталното мнозинство на вторите в България затова тя е такъв кенеф.

9.   Между 23ч. и 8ч. сутринта със сигурност не трябва да има шумове от никакво естество. Било то шумна музика, шумни разговори, ремонтни и строителни дейности, перални и каквото и да е.
Същото важи и между 14ч. и 16ч.
През останалото време пак не означава, че трябва да се държиш като чобанин и да не се съобразяваш с нищо и никого. Има елементарни етични и цивилизационни неписани правила, които трябва да се спазват, щом си приел да си част от някаква общност.
Така че, авторе, може да пробваш да им направиш учтива забележка. Все ще намерят друго удобно време, в което да си пускат пералнята. Ако са разбрани - ще се оправите. Ако не - много е трудно в България да си решиш подобен проблем. От опит ти го пиша.

10.   До 4
Панелките от соца, нали ги знаеш? Масово живеем в такива. Стените са яко тънки и всичко се чува. Факт! Да кихне някой и го чувам. Чувам ги как пикаят когато съм в банята. Чувам пускането на водата от горните етажи. Чувам пералнята на съседи от два етажа над мен. Чува се всичко. Въпросът е, че хората ходят на работа и нямат време да се изперат. Авторката ако е пенсионерка и стои дома, може да спазва правилата от 9 часа, после 14 до 16 часа и да заспи след 21 или 22 часа, но нормалните хора нямат това време, да се съобразяват кога да се изперат или да си измият зъбите. Мия ги с електрическа четка и съм сигурна, че се чува когато ги мия сутрин в 7 и вечер след 22 ч. И? Да не си мия зъбите, защото някоя кукувица ме чува? Няма как да стане.