Споделена история от Други

Нетактични познати/приятели
Има ли познати/приятели около вас, които ви карат да правите неща, на които отговора е: Защо аз?

Например: Отивам до Англия да изкарам малко пари, ако е възможно да гледаш за няколко месеца майка ми ( срещу заплащане) и все пак.

Ся, аз не мога да си променя целия такт и живот, щото някой има нужда от гледане.
Отговора е естествено: Защо аз?

Или: Да ти дам котето да го гледаш, щото иначе отива в приюта.

Защо аз?
Ти защо го взе това коте като не можеш да се грижиш.

И такива неща, на които човек чак се потриса, че някой има наглостта да го моли.

Та: Защо аз?

Коментари

1.   За жалост хората са нагли, човек от малък трябва да е научен да казва "не". Фразата "защо аз" оставя лъч надежда у наглите да продължат да настояват, да ти търсят занимание.

2.   Не. За помощ или услуга ме молят хора, на които държа, така че този въпрос "Защо аз? " не е на дневен ред при мен.

3.   Аз не мисля, че няма нещо лошо, че питат. Проблемът е твоята реакция. Пржсто казваш, не, нямам възможност.
По-голям проблем е, когато ти кажат: Ти каквото ще правиш в неделя. И ти казваш. Нищо. Следва... да ме закараш и да ми помогнеш примерно... сякаш си длъжен. Или може ли САМО еди какво си да направиш.

4.   Да, имам. Нетактични са повечето ми приятели, които много обстойно ме питат за семейството ми, връзката с мъжа, детето, а за себе си нищо не споделят и едно "добре съм". Уж са приятели, а по сватби, рождени дни не канят мен. Другото, скоро една приятелка се виждаме и ми казва "ще те заведа при възрастната ми леля, можеш да я гледаш срещу заплащане", на което отговорът беше "защо аз", при положение, че приятелката ми е безработна и може да го направи и сама и по-малко ангажирана. Когато са искали дрехи стари да ми дадат също не ми е приятно, усещането не е приятно, моите затова никога ако ще ги махам не ги предлагам на приятелка, защото остава горчив вкус в устата, все едно другият не може да си купи сам. Едно е примерно приятелка да ми казва "хей, Еди си коя твоя блуза е чудесна" и аз да знам, че ако й я дам искрено ще се зарадва, друго не. И като цяло да съм кошче за душевни отпадъци на някой не обичам, а ако после дойде празнува е на рожден ден или сватба да каже "ние бяхме само роднини", да не покани мен, но да разбера, че примерно наша съученичка, която не би й отделила през дните си време да я изслуша, ама нея ще е "по-готино" да покани, мен не, после тоя човек като пак говори или пише ми иде да му кажа да занимава онзи, другият. И като цяло не обичам познати, приятели, че не оценяват моето време, винаги са подценявали талантите ми и като цяло мъже са ми казвали как нали съм умна в дадено отношение, не искам да уточнявам, в работата, а моите приятелки хвалят жени, които, да, заминала е в чужбина или примерно наша стара съученичка на ПР пост, което не е нещо невъзможно трудно, но мен никога и пред никой не ме хвалят, гледат да ме забият в ъгъла или да поискат услуга, тогава казвам "защо аз".

5.   Щом не искаш никой да те моли за нищо сложи си табела на врата "Не безпокойте" същото може да закачиш и на входната врата. Блокирай всички навсякъде и се изолирай в бункера си. Да не дава Господ таква познати/ приятели.
Аз бих наглеждала и помагала на възрастна майка на приятел и без заплащане. Човекът до човека опира. Ама хора много, човеци малко.
Успех в живучкането.

6.   Повечето българи са използвачи и се пробват, ако мине номерът.
Научи се да казваш: "Не". "Нямам възможност", "нямам време", "имам други планове".

7.   Казваш, че не можеш, всеки е попадал на такъв тип хора, не е приятно, всеки ги разкарва в някои момент, пробват, това е, гледаи си твоя живот, такива все търсят някои и ако го прилъжат е подходящо за тях, бъди зает за такива, не споделяй, отказвай им, имаи си друга среда, това е начинът да си ти добре.

8.   5 и аз бих, стига да е на истински приятел, не на използвач или егоист. Човек до човек опира, стига и искащият да е човек, а не да е такъв, който прави нещата както му е угодно и когато му е угодно. Не може от едни само да се искат услуги, а другите все да са в позицията на искащите, защото така им отърва. В природата има баланс. И аз преди бях като теб и мислех като теб, докато не разбрах колко хора са ме използвали, че и коментирали зад гърба, когато им се вършат дадени услуги, когато се виждаме във време, което на тях им е угодно и колкото те преценят.

9.   5 и аз бих, стига да е на истински приятел, не на използвач или егоист. Човек до човек опира, стига и искащият да е човек, а не да е такъв, който прави нещата както му е угодно и когато му е угодно. Не може от едни само да се искат услуги, а другите все да са в позицията на искащите, защото така им отърва. В природата има баланс. И аз преди бях като теб и мислех като теб, докато не разбрах колко хора са ме използвали, че и коментирали зад гърба, когато им се вършат дадени услуги, когато се виждаме във време, което на тях им е угодно и колкото те преценят.

10.   Номер 5 - ти вероятно си от тези нетактичните, дето за нищо не можеш да ги помолиш, а на тях постоянно трябва да казваш: Защо аз?
Иначе нямаше да се засегнеш така.

А да гледаш на някои нещо си... Бе я...

11.   Нищо не разбрах. Това приятели ли са дето те молят? Кой ти плаща? Каква е връзката с Англия и чии са тези родители?
Хайде моля ви се преди всичко бъдете адекватни.

Хайде ще се опитам да се досетя какво имаш предвид с това "защо аз". Приятелите обикновено молят най близките до тях, на които имат доверие. Ако не искаш да се ползваш с доверието на приятелите си, казваш им да не те търсят повече и почваш да живееш като сам като куче. Проблема е решен.. Ти на 10години ли си, не знам?

12.   Е чакай малко бе.. ти си решил, че някой наистина е длъжен да ти гледа котката. Изииянвай, ама това е ангажимент за няколко месеца. Откъде накъде ще ангажираш някой толко време, а какво остава и за майка ти.
Нещо не сте много наясно. Приятелите са си приятели, ама не и да си мислиш, че можеш да им натресеш мачкаата и да ти я гледа.
Защо си взел котка наистина като не можеш да излезеш без нея?
Малко нагъл ми идваш пич, другите не са ти виновни

13.   Често когато обичаш да помагаш, започват да те използват и трябва да не оставяш тази тънка граница да се размива. Бъди категоричен когато не можеш. Така ще отсееш и кои са ти приятели и кои ползватели. На един наш сънародник постоянно му давах до миналата година пари. Спрях да му давам, защото много трудно ги връщаше. От тогава спря да ме търси. Особено българите са нагли и трябва да си много твърд и категоричен когато не можеш или просто не искаш. Никой на никого не е длъжен.

Чингис Хан-Скандинавеца

14.   Е чакай сега, ти пък защо толкова навътре вземаш нещата? А и най-вероятно не са питали само теб, а и други хора.
Предложили са ти да гледаш жената срещу заплащане, това не е използване, а сделка. Като не те устройва, казваш, че не искаш и толкова.
А и за котето хората не са врачки да знаят ти какво би приела и какво не. Не вярвам някой да ти е опрял пистолет до главата и да те кара да приемеш. Казваш учтиво, че не се интересуаш / не можеш и толкова. Не е сложно :-)