Споделена история от Други

Банкноти от 100 лева?
Направи ми впечатление, че последните години тези банкноти от 100 лева вече не се срещат толкова често, както преди. Аз например не съм получавал такава от години, нито от банкомат нито никъде, а в същото време гледам как някои хора от дъжд на вятър плащат с такива. Не е ли по-логично по време на инфлация тези пари да се печатат повече по 100 отколкото тези по 10, 20 и 50

Коментари

1.   Точно сега имам 6 банкноти от по 100 лв. И онзи ден похарчих 4 такива. Тегля от банкомат в центъра на София. От кварталния съм получавала и 1000 лв. на по 10 лв.

3.   Има и стотачки, но просто те не са толкова удобни за търговия и покупки на дребно.

Най-масовите банкноти са 5, 10 и 20 лева и те най-много се разменят - с тях може да си вземеш всичко - от дюнер, до грушки за осветление в банята примерно.

Има и много новонапечатани банкноти - отстрани са с три чертички, малко по-различни са като дизайн.

Това е доказателство, че има инфлация и наличните банкноти в обращение не стигат, за да покрият всички разходи.

Разбира се, с печатане на пари само не става, колкото повече се печатат пари инфлацията ще се вдига още повече, парите ще се 'разводняват' и ще има лошо качество пари.

Т. Т.

4.   Какво на теб ти е направило впечатление, и колко се печатат реално са различни неща... Аз не съм забелязал липса на столевки.

Второ, много от плащанията днес се извършват електронно. Добави към това и плащане с купони за храна... Освен това правителството всячески се опитва да ограничи транзакциите в кеш. Така че нуждата от хартия е намаляла доста в сравнение с 5-6 години назад. Малка част от парите ги има на хартиени банкноти.

5.   Аз пък все по-често ги виждам. Иначе за банкоматите си има определени изисквания какви банкноти да пуска. Обикновено има от повече видове банкноти и ако теглената сума не е чак толкова голяма, няма как да ти пусне столевка. Освен ако не теглиш 4-500 лв и нагоре (вече лимитите са над 400 лв).

6.   Пич, всеки ден ми минават през ръцете стотачки, включително и банкоматите се зареждат с такива. Като тегля 400 лв машината ми дава 3 по 100 и 100 лева по на дребно. Не знам за какво говориш въобще, особено при тази инфлация, 100 лева сега нямат нищо общо със 100 лева преди година, да не говорим преди 10 години...

7.   Мен пък банкоматите само такива ми плюят, после се чудя къде да ги развалям.

8.   Ако ти трябва за сметки, 50 лв, 100 лв е по - удобно да платиш, вместо да броиш по дребни банкноти, ако ти трябват за ежедневието 10 лв, 20 лв са ти добре за плащане.

10.   Може би не си ги виждал, щото вече няма банкнота от 100 лева. Има банкнота от 50 лева, с вида на някогашната банкнота от 100 лева. :D

11.   Номер 10 ти къде живееш?
Разбира се, че има банкноти от 100 лв., и нови, и стари.
В банката винаги ме питат дали искам банкноти по 100, и винаги вземам само такива. Не издуват портфейла, а и повече се замислям дали да ги похарча.
В момента имам само по 100. Похарчих по-дребните за плодове.

12.   На мене банкоматите почти винаги ми пускат само по 20 лева. По-рядко се случва да пускат смесено 50, 20 и 10 лева. Винаги тегля 400 лева.

13.   Банкомата в Бургас ми дава само по 50 и 100 лв!
Нямаш късмет явно!
А и н е никак възпитано да се гледа в чуждия джоб или портмоне!

Ж25