Споделена история от Други

Аспаруховите "цигани"
Здравейте на всички!
Искам да ви предложа за дискусия темата за това какви са по произход така наречените аспарухови цигани, които се самоопределят като чисти българи и се самонаричат стари българи. Наричани са още от другите етноси демирджии, черни българи или сиви гълъби.
Според тях самите те са най-чистите представители на българите дошли с кан Аспарух като не са се смесили със славянско население. В България населяват най-вече селата в Пазарджишко, Чирпанско, Старозагорско и в някои села около Пловдив.
По религия са православни християни, но има и протестанти.
Езикът на който общуват е български и не знаят цигански или турски. От това, което съм проучил за тях до момента ми е известно, че дори най-старите представители на родовете им не са знаели цигански, но са говорили само на български.
Като традиции спазват християнските традиции и няма при тях турски или ислямски обичаи. Женят се предимно в своята етническа група.
Лично аз съм срещал преди време една жена от Пазарджишко село, която се самоопределяше като стара българка. Като антропологични белези може да се изтъкнат набитото тяло и това, че са сравнително късокраки. По цвят на кожата са по-мургави от средностатистическите българи.
Та според вас така наречените Аспарухови цигани, какви са? Българи ли са или чисти цигани? Имате ли преки наблюдения върху тази етническа група?

Коментари

1.   Преди години в едно градче един жестоко ми се обиди, защото го определих като 'циганин' - къщата му беше в циганската махала, близкото му обкръжение бяаха цигани и да, значително по-мургави са от българите.

Та, от него разбрах, че въобще съществуват т. нар. 'стари българи'.

Мисля, че не са точно като останалите цигани, имат някои различия, но и не смятам, че са някакви си преки потомци на прабългарите.

По-скоро са някое друго племе или клон на циганите.

Т. Т.

2.   Сашо Роман твърди, че е такъв.

3.   Пълни глупости. Тва все едно да слушам как румънците са наследници на римската империя...

4.   Незнам кои хора наричаш аспарухови цигани, по времето на Аспарух, не е имало цигани в Европа, те са дошли столетия след това, но демирджия е турска дума за железар или производител на стоки от ковано желязо, преди столетия те са ковали мечове и са били много уважавани хора, сиви гълъби са наричани потомците на смесен брак между цинани и българи, сиви защото са потомци на черни и бели гени, а гълъби защото скалният гълъб често се кръстосва с домашните, но всъщност всички видове гълъби произхождат от скалния гълъб. Нарицанието "черни българи" е име за българите, които са останали с Бат Баян на север от Черно море, а са наречени черни, не заради цвят на кожа, а заради това че били завладени от хазарите и Бат Баян е оставен да бъде техен подвластен вожд, един вид областен управител, те сами са се нарекли черни българи, а велика българия са нарекли черна България.
Изглежда някой си позволява да взема някое нарицателно име от историята, която днешните българи ги мързи да изучат, закича се него и незнаещите му вярват. Учудва ме само фактът, че днешните млади българи вярват на набития нисък тъмен човек който им обяснява че е по българин от самите тях. Едва ли не ти си бял, защото прадедите ти са се смесили със славяни, а моите прадеди не са се смесили и затова съм черен, ха ха Сигурно и Аспарух ще обявят за нисък и черен човечец след време ще им повярват.

5.   "Чисти цигани" няма. Това са увлечени в разни преселения, нашествия и т. н. отделни племена, вероятно десетки на брой, които тук-там може и да споделят общ език или традиции, но извън това нищо общо нямат.
"Аспарухови българи" също са спорно понятие. Някаква малобройна група на първите заселници-да. Много след това, заетата от тях територия се е "запълвала" с всякакви пришълци, тръгнали да търсят щастието си по нови територии. Говорим за малки групи... 200-300-500 човека. И логично е имало всякакви. Предвид скоростта, с която са се случвали тия процеси тогава, наличните комуникации и въобще възможностите за логиситка... то е повече от сигурно, че Аспарух отдавна не е бил жив. Напълно възможно е процесът на "запълване" да е продължил чак до Крум, защо не и след това. Много грешно е това, което години нред насаждаше у нас социалистическата историография, свеждайки всичко до някакви еднократни процеси. Бум, бам... направихме си държава. Не е било така. Не е било възможно с тогавашната техика. Хора са се стичали към тези новоотстъпени от Византия земи в течение на десетки, дори стотици години и те са били с всякакъв произход.

6.   Ако беше внимавал в час по история, сега нямаше да вярваш на измислици. Първата българска държава е основана през 681 г. в местността Онгъла. Изобщо не е до Пазарджик или Пловдив.

7.   Демирджиите са едни по-белички цигани. Някои от тях са луничави и светло(коси/оки). На мен са ми разправяли, че са такива, щото крадат български деца, но може и да са от смесени бракове, както казва Вартата.
Можеш да ги разпознаеш по перхидролните кичури на по-младите момци и булки. Едно време ги имаше на тумби по подлезите на Централна гара, където продаваха кебабчета, а и до днес продават по капанчетата край Ябланица.

8.   явно тези цигани не искат да се идентифицират със събратята си /ползващи се с негативен имидж/ и си търсят други прародители.

9.   Сиви гълъби – Демирджии

Демирджиите ли се наричат сиви гълъби?

Ха ха! Че какви българи са те? Това са си най-обикновени нагли мангали, един от които се изцепи по "СКАТ" в края на миналата година, че древните българи били цигани като тях. Един от неговите предци пък бил изковал чашата от кратуната на Никифор.

Има ги и по Македония. Димитър Талев ги описва доста цветущо какви прасета са и как са помагали на турците да колят (явно нечистите) българи.

11.   Имаме такива познати хора. Българеят се, даже се женят с българи. Обаче пак си личи ромското начало.

12.   Българите не са се смесвали с никакви славяни, защото славяни няма и никога не е имало. Славянството е руска измишльотина. Последните години москалите започнаха да усещат, че измислиците им се отхвърлят и започнаха да развиват тракедонизма. Сега искат да се изкарат траки та да си останат дрънканиците им, че сме братя в сила.