Споделена история от Други

Някой от вас чел ли е Стария завет от Библията
Задавам този въпрос за да разбера има ли участващи в този сайт които се интересуват не само от интимни сексуални отношения, но и от духовни и религиозни идеи. Питам защото когато чета публикуваните истории виждам, че най-много прочетени са историите относно сексуално-интимни отношения.
Бих искал тези от вас, които ще коментират по зададения въпрос в заглавието да бъдат искренни, че наистина са прочели Стария завет и какво им е мнението за неговото съдържание. Питам защото като прочета вашите отговори относно вашето мнение за стария завет аз също ще си изкажа моето мнение.

Коментари

2.   Четох няколко пъти докато разбера и осъзная много истини свързани с историята на хората, но ако тръгна да разказвам подробно мнение ще стане много дълго, пък и не мисля че ще срещна съмишленици. Само ще загатна че видях влиянието на католическата църква в текста и съответно някой описани уж факти не ги смятам за верни, а за повлияни от католицизма.
Примерно плода на греха Ябълката, едно на ръка че смятат че рая е бил някъде около реките тигър и ефрат, а първоизточникът на ябълките идва от подножието на планините Тяншан около Киргизтан. Другото е че в българските приказки плодът ябълка все в благосллавян, все ябълките са златни или неродената мома излиза от ябълка, а в европейските приказки все ябълката е отровна, все носи опасност. Това ме води към мисълта че това с ябълката е приложено от някой католик.
А ти авторе не ти ли направи впечатление с кой е воювал Давид? Дали филистимецът Голиат се е казвал така или просто е бил гол и са го наричали голият на български? И защо Давид е воювал с тези хора, описано е че е воювал защото били филистимци означава „други народи“ и защото били единствените необрязан народ в околността. Описано е че "голият" плашел жените на евреите бил висок и вероятно гол, щом израелтяните знаели че не е обрязан и го наричали голиат.

3.   Аз го чета в момента. Стигнал съм до "Съдии Израилеви".

Като цяло законовата част се стреми да регламентира отношенията както между отделните колена (кланове), така и между мъжа и жената, а също така и към външните за общността лица.

4.   То не е само да го прочетеш пич... Въпросът който задаваш звучи абсурдно ако си го чел. В Старият Завет, няма една "духовна идея"... Това са древни истории и опит за законодателство на едно еврейско племе, нищо повече. Не че го подценявам, даже напротив, ролята му исторически е фундаментална, защото това племе запазва родовата си памет (за разлика от много други) и този цивилизационен код влиза в Римската империя, и по-скоро в целият западен свят. Но първо - няма нищо "духовно", второ, и в ролята си на законодателство е изключително първобитно. За мен е интересно само исторически погледнато.

И да, вътре има покъртителни неща на сексуална (и не само) тематика, които успяват да направят впечатление дори днес. Което наистина говори много... Смятам историята на Авраам за... умопомрачителна, и се чудя как хората четат това... "нещо" и дали се замислят ако днес някой действа по същия начин, как би бил възприет... Но, пак казвам, за мен тоя сборник... Библията е сборник от различни писания, има единствено историческа стойност. Не, не съм го изчел от - до, защото не мисля че си струва, има далеч по смислени книги за четене... Но е добър начин да се върнем няколко хиляди години назад и видим как една тотално различна култура е мислила и оцелявала.

5.   Чел съм го два пъти, по скоро информативно, защото много по-важен е Новия Завет.
Единствено Псалтирът на Св. цар и пророк Давид го чета всекидневно. Харесвам и книгата на цар Соломон - Книга на Еклисиаста или Проповедника

От Новия Завет чета всеки ден по една глава, защото така препоръчват Светите отци на Православната църква!

Какво да ми е мнението за съдържанието на Стария завет?
Той представлява просто: историята на създаването на света - книга Битие, а почти всички останали книги описват историята на Израилтяните/Юдеите.
Изключвам Псалтирът - това е уникална книга!
И книгите на цар Соломон, които са изпълнени с мъдрите му съвети:
23. Книга Притчи Соломонови
24. Книга на Еклисиаста или Проповедника
26. Книга Премъдрост Соломонова

25. Книга Песен на Песните - е като любовна лирика

27. Книга Премъдрост на Иисуса, син Сирахов - е също мъдри съвети.

Накратко е това.

Мен ми е по-скоро странно, че те впечатлява толкова Стария завет, а не Новия!

6.   Да, чел съм го, но повечето неща не ги разбрах. Новият завет е съвсем друго, там е обяснено по-разбираемо.
Всъщност дали си чел Библията не те прави повече или по-малко християнин, може да е прочетеш и от чисто любопитство, защото религията в миналото е била основен двигател на морални ценности.
Определям се като Православен християнин, а доколкото действията ми го показват, едва ли :)

7.   Да, почти целия Стар завет съм прочел. Навремето като започнах да чета тръгнах от книга 1, глава 1 - Битие и карах подред. Може би само 5-10% от Стария завет не съм изчел - последните книги преди Новия завет - Макавейска и т. н. съм ги чел по-небрежно.

В Стария завет има огромна мъдрост, там се разказва истинската история на света още от времето на Едемската градина нататък(под истинска разбирам различната и истинна версия, а не псевдо-научно-Дарвиновата); има много исторически събития и личности, има нравствени Притчи, Псалми, Изход - спасението на евреите от робство в Египет и още много други неща

Вече много от написаните неща в Стария завет са доказани - например съществуването на градовете Содом и Гомор някъде около Мъртво море, ДНК анализи, които потвърждават, че всички хора са произлязли от само един мъж и една жена и т. н.

Новия завет е също добър, но за него се твърди, че понеже е писан по-късно и допълван, има неща, които са добавени и доукрасени и оттам идват разминаванията между Стария и Новия завет.

Тоест, много хора, особено в християнството едва ли не приемат, че Новия завет анулира Стария. Пример затова е почитането на икони, идеята а за'света троица' и т. н. в Стария завет такива неща няма и иконопочитането(каквото и да било почитане на каквото и да било изображение) се счита за грях.

Т. Т.

8.   Не съм го чела и не смятам и да го чета. Никога няма да чета такива глупости (извинявам се на вярващите).

9.   Не съм го чела и не бих се занимавала. Библията е написана от хора, а не от бог. Не съм религиозна и не вярвам в неща, които не са доказани. Вярвам, че има сила по-висша от нас и всемирна справедливост. Не вярвам конкретно в Бог или дявола.

10.   Чел съм библията, но когато споделя с някого отделни цитати и следват подигравки, наричаха ме джендър. Оставам с впечатлението, че нещо се промени с хората и те масово станаха атеисти! Да си добър е признак за слабост и наивност. Дибротата винаги се наказва. От доброта бях пребит на работното място и вече от доста време не мога да си намеря работа! Търся помощ, а срещам високомерие и подигравки. Не знам, може би живеем в ада, защото и аз вече в няколко анкети се самоопределих за атеист - за да се слея с масата!

11.   Аз да, наскоро. За първи път. Останах потресен от мащаба на извращенията, които евреите са вършили в името на своя Бог. Да си кажа честно стигнах до Левит и се отказах. Просто няма такава книга за ляво мислещи зубрачи. То не бяха скинии, то не бяха обреди, то не бяха убийста, расизъм, кръвосмешение, шовинизъм и чувство за превъзходство над другите народи. Гняс, тотална!

Той затова Иисус идва по късно, за да внесе порядък в тоя чист сатанизъм.
Не знам защо питаш, ще се радвам да дискутираме

М. В

12.   Здраве..!

13.   Имам няколко любими пасажа, като например този:

„Ще направя Сеир планина пуста и безлюдна степ и ще изтребя по нея идещ и отходещ. И ще напълня оброчищата й с нейните убити; по твоите хълмове и твоите долини и по всички твои ровини ще падат поразени от меч. Ще те направя вечна пустиня, и в твоите градове не ще се живее, и ще познаете, че Аз съм Господ. “

Много е лют Господ. :D

Или пък тази заръка на Бог:

„А на ония чух да каже: идете след него в града и убивайте; нека вашето око не жали, и не щадете; старец, момък и девица, младенец и жени бийте до смърт, ала не закачайте ни едного човека, който има знак, и почнете от Моето светилище. И почнаха те от тия старейшини, които бяха пред Дома. И каза им: осквернете Дома, напълнете дворите с убити и излезте. Те излязоха и почнаха да убиват в града. “

Бог заповядва:

„Ако някой прелюбодействува с омъжена жена, ако някой прелюбодействува с жената на ближния си, – да бъдат умъртвени и прелюбодеецът и прелюбодейката. “

„Ако свещеническа дъщеря се оскверни с блудство, тя безчести баща си: с огън да бъде изгорена. “

"а всякой, който не потърси Господа, Бога Израилев, да умре – бил той малък или голям, мъж или жена. “

„Ако ли казаното излезе истина, и момата не бъде намерена девица, то нека доведат момата при вратата на бащината й къща, и градските жители да я пребият с камъни до смърт, понеже е извършила срамно нещо у Израиля, като е блудствувала в бащината си къща: тъй изтребвай злото изсред себе си. “

„Който хули баща си или майка си, да бъде умъртвен; той е хулил баща си и майка си: кръвта му е върху него. “

„Врачка да се не оставя жива. “

„Ако някой легне с мъж като с жена, и двамата са извършили мръсотия: да бъдат умъртвени, кръвта им е върху тях. “

„Гответе клане за синовете му поради беззаконието на баща им, за да не въстанат и да не завладеят земята и да не напълнят вселената с неприятели. “

Уж е дал заповед "Не убивай", пък след това навсякъде или сам трепе, или заповядва на последователите си да трепят. Вижте как трепе 42 деца без да му мигне окото:

„Оттам той отиде във Ветил. Когато вървеше по пътя, малки деца излязоха от града, присмиваха му се и му думаха: върви, плешивецо! върви, плешивецо! Той се обърна, видя ги и ги прокле в име Господне. Тогава излязоха от гората две мечки и разкъсаха от тях четирийсет и две деца. “

„Кога тръгне пред тебе Моят Ангел и те отведе при аморейци, хетейци, ферезейци, хананейци, (гергесейци, ) евейци и иевусейци, и Аз ги изтребя (от лицето ви), “

"тъй говори Господ, Бог Израилев: турете всеки меча на бедрото си, преминете през стана от врата до врата и назад, и всеки да убива брата си, всеки приятеля си, всеки ближния си. "

Абе каквото и да си говорим, Езекил е най-яката глава от Библията:

"И залудя за любовниците си измежду тях, чиято плът е като плът на осли (тук разбирайте "чийто пениси са големи колкото пениси на магарета"), и семеизливането им като семеизливане на коне. "

В крайна сметка:

„Проклет, който върши нехайно делото на Господа, и проклет, който удържа меча Му от кръв. “

Старият завет със сигурност е валиден и не трябва да се игнорира от християните, защото в Новият завет Иисус изрично казва няколко пъти, че Писанието/Закона важи и не се отменя от него:

„Не мислете, че съм дошъл да наруша закона или пророците: не да наруша съм дошъл, а да изпълня. “

"като знаете първом това, че никое пророчество на Писанието не е собствено (на пророка) тълкувание на Божията воля. Защото никога по човешка воля не е изречено пророчество, но от Дух Светий просветявани са говорили светите Божии човеци. “

„защото Законът бе даден чрез Моисея, (…)“

„Не даде ли ви Моисей Закона? Но никой от вас не изпълнява Закона. “

„и не може да се наруши Писанието“

14.   от Странника:
не съм автора, но ще се включа по-активно, защото тук е моята сила! Ако има значение - имам висше богословско образование.

до номер 2 - В много конспирации се вкарваш. Цялата Библия е написана от различни хора, но под въздействието на Светия Дух! Никъде в Библията не е казано, че забраненият плод е бил ябълка! Относно Св. цар и пророк Давид още като младеж той е победил в двубой гиганта филистимец Голиат(така се е казвал, не защото е бил гол). Впрочем уникалното и велико произведение на
Св. цар и пророк Давид е Псалтира!

до номер 7 - Цялата Библия е написана от различни хора, но под въздействието на Светия Дух! Тя е Боговдъхновена, слово Божие! А Новият завет е най-великата и уникална книга в историята на човечеството! В него няма неща, които са добавени и доукрасени!
Всичко там е беспорна и неоспорима истина! И това че Бог е Света Троица: Бог Отец, Бог Син(Иисус Христос) и Бог Дух Свети, и това че трябва да почитаме Светите икони! (не материала от който са направени, а Първообраза, който е изобразен на тях)...

до номер 8 - и защо си направи труда да напишеш тая глупост?
Не си права! Библията е най-великата и уникална книга в историята на човечеството! Написана е от различни хора, но под въздействието на Светия Дух! Тя е Боговдъхновена, слово Божие!

до номер 9 - Библията е написана от различни хора, но под въздействието на Светия Дух! Тя е Боговдъхновена, слово Божие!
Какво значи "неща, които са доказани"? От кого? От науката ли? - не ме карай да се смея...
Вярата, затова е вяра, защото идва от душата и сърцето на човека! Тя е духовно нещо и не изисква непременно материалистични доказателства! (Въпреки, че и такива има много... ) Господ Иисус Христос казва на Св. апостол Тома: Тома, ти повярва, защото ме видя, но блажени са тия, които не са ме видели, но са повярвали! (пиша го без да цитирам, по памет) А това сме ние(ние сме блажени) - християните от по новите времена.

до номер 10 - явно се движиш в грешна среда! Повечето хора не са атеисти! Напротив, повечето хора вярват, че има Бог, но го възприемат неправилно - само като някаква сила, а не като Личност и като Света Троица!
Човек не трябва да споделя с когото и да е - Господ Иисус Христос казва: "Не давайте светинята на псетата, и не хвърляйте бисера си пред свините, за да го не стъпчат с краката си и, като се обърнат, да ви разкъсат. "
Да си добър човек е хубаво! Аз също съм добродушен, честен, искрен, почтен, сериозен и отговорен човек - но това ми носи главно добри неща - хората ме ценят и уважават...
Никога не се самопределяй за атеист, когато не си такъв! Още по-малко пък - за да се слееш с масата от хора - това е изключително неправилно, защото масата ще отиде в по големия казан... защото следва широкият път, който води към погибел!

до номер 11 - от Стария завет ти препоръчвам да прочетеш книга на Еклесиаста или проповедника и Псалтира. А най-добре е да четеш Новия завет!

Ще продължа да следя темата и ще се включвам при интересни казуси или въпроси към мен?

От номер 5 - Странник

15.   Започнах от Стария завет зашотот е началото стигнах до половината зашотот ме съветваха да д започне с Но ия завет тъй като живота който живеем р след него и трябва да д живее според него!
Живота на Исус Христос и Неговият зает сключен със цялото човечество след Неговата смърт!
Трябва не само да се чете сякаш е приказка ( а не е всичко е било реалност! ) а и да се осмисля всичко което се чете зашотот Исус Христос е проповядвал най - основните и праведни принципи според който е угодно на Бог да се живее и който вярва силно и живее правено както е угодно на Бог ще получи своята най - голяма награда - Обещанието за Вечен живот заедно и е присъствието на Всемогъщият! Без омраза злоба завист болести страдания сълзи мъка! Всичко ще бъде съвършено така както е Самият Бог и Неворят Син!

Който не вярва и не се издигнал духовно до тази степен всъщност няма никакво значение и неговото отричаме на Бога не прави съществуването Му по - малко незабележимо незначително или м доказуемо!
Истината си е истина и тя никога не може и няма да се промени!
Жалко за хората които не вярват и отричат Бога! Това е най - тежкият грях и непростим! То а си е чисто богохулство!
Чудиш с защо има повече интерес от неморални теми? Ами е Библията Господ е предупредил какво ще се случва в последните времена! И ш става още по - зле!
Виждаш - женомраци мъжемразки убийства трети пол инфлация глад бедност несправедливости катастрофи...
Има глупави хора които мразят Бог и го винят за всичко случващо се! А грешат защото са духовно невежи! А който вярва разбира смисъла на всичко е този свят! Всичко си има точно и ясно обяснение!
Бог е любов и милосърдие! И всичко което се случва НЕ В от Него я от друга духовна личност! Осъзнайте го най - сетне и спрете да богохулствате! Бог допуска всичко това със смисъл и за да дойде по - бързо краят на този свят и да дойде времето на Неговото Обещание на Н хо Ото царство!

А ти защо питаш за Стария завет? Започни от Новия завет!

Моля коментарът ми да бъде одобрен! Благодаря!

Жена на 25

17.   Н 1- къде прочете и къде пише че плодът е ябълка? ! И какво общо има това с приказките измислени от хора? !
А за другите - може да четете и пишете за секс извращения а Библията не можете да четете и веднага си го нагласете в тъпите мозъчета че имало извращения!
Разврата и гнусотията са в този свят в момента и тук и сега в хората ( включително и във вас! )
Само че дни духовно неразвити и слаби Орица могат да мислят по този начин! Но има Библията е писано - Бог има свои овце от своето стадо а останалите НЕ ги познава!

Всеки си избира! Бог е дал право на избор! И всеки сам си избира носи посл дстеоята от този избор и след това отговорността!

Жена на 25

18.   Стария завет също тряба да се прочете. Просто извращенията там са покъртителни и нечовешки и трудно се чете. Ясно е че описва как е възникнал сатанизма, защото ако има лошо на този свят то идва от там. Това е ролята на евреите - да бъдат лошите. Но без тях не може, не ги мразете.

То е ясно, че за да разбере човек какво е Бог, трябва първо да види какво Бог не е!

И затова и Библията така е написана. Стар и Нов завет са в едно..
Ние живеем във филм, в който има добри и лоши актьори. Някой трябва да играе и ролята на лошите обаче, иначе филм няма да има. Така или иначе после всички отиваме на едно също място, да се срещнем със сценариста.

М. В.

19.   От Автора
Прочетох всичките коментари и както обещах, сега ще си кажа и моето мнение. Но ми прави впечатление, че това което цитирате е от Библии, които са били много пъти ревизирани. Моята Библия е по-стара и пише, че тя е ВЯРНО И ТОЧНО ПРЕВЕДЕНА ОТ ОРИГИНАЛА. А кое е оригинала; ами това е King James Version. Впрочем аз имам 4 Библии и 4-те са King James Version. Чел съм и 4-те библии и съм подчертавал всичко което ме е впечатлило. Чел съм всичко от началото на Стария завет до края на Новия завет и то няколко пъти. Номер 5 ме запита защо ме впечатлява Стария завет, а не новия. И за Новия завет можем да дискутираме, но аз ви питам за Стария завет защото там има много лъжи и отвратителни истории за които исках да разбера дали вие им вярвате и как ги приемате.
Например, че света е създаден за шест /6/ дни. Вие вярвате ли на такава версия? За мен това е една голяма глупост. После Господ създал Адам от пръст и от реброто му създал Ева. С други думи това са първите хора на земята. После Ева ражда двама сина Каин и Авел. След известно време Каин убива брат си Авел. След време Каин се жени и аз питам за кого, нали те са първите хора след родителите си Адам и Ева. За мен тази версия е много глупава. Всичко това е в Битие. После се казва пак в Битие 5:5, че Адам живял 930 години. После се споменават още няколко човека, които са живяли все около 900 години, като най-дълго е живял някакъв си Матусала 969 години. А Ноа живял 950 години. Вие вярвате ли на такъв дълъг живот.
Прочетете в Изход 32:25, 26, 27, 28 как левийците убиват 3, 000 души според Мойсеевата дума както Господ му казал. Такъв жесток Господ никога не е имало. Това са Моисееви измислици и лъжи. Вие вярвате ли на тези лъжи.
Сега прочетете в Числа 22:28, 29, 30 как ослица /магарица/ говори с някой си Валаам. Някога да сте чували магарица да говори?
Сега ще ви цитирам нещо за Давид което е във "Втора книга на царете" 12:29, 30 и най-вече 31:Изведе и людете, които бяха в него, та ги тури под триони и под железни дикани и под железни брадви и преведе ги през пещта за тухли и така постъпи с всички градове на амонците. Тогава Давид се върна с всичките люде в Ерусалим
Ето защо ви питах дали сте чели Стария завет. Ако някой от вас е чел Стария завет чудя се как тези неща които съм цитирал не сте им обърнали внимание. Когато човек чете трябва да чете с отворено съзнание и да не вярва на всичко написано. А това което цитирах за Давид е абсолютно вярно и мога да ви цитирам още много такива случаи от Стария завет ако вие пожелаете.
Номер 11 радвам се, че си вникнал и разбрал от това което си прочел, но не се отказвай да прочетеш целия стар завет за да разбереш какво представляват евреите. Те са извършвали много убийства в своята история дори към собствените им племена. Колкото и да ти е неприятно продължавай да четеш. Аз бих желал ако има някаква възможност да се свържиме на лично, но този сайт това няма да го позволи защото и сайта може да е от същия народ. Всичко е възможно. Ако ти намериш начин да се свържем на лично ще се радвам. Дори се съмнявам дали този мой коментар ще бъде публикуван.

20.   от номер 5/14

Авторе - ти не си истински вярващ и въцърковен човек! Как можеш да се съмняваш в неща, които си прочел в Библията?
Аз цитирам Православната Библия, защото съм православен християнин, имам и православно богословско образование.

Аз се обърнах напълно към Бога след 30-тата ми годишнина, след като минах през много трудности и изпитания в живота си. След като повярвах, първо изледвах кое вероизповедание е истинско, за да знам в каква църква да ходя?

И след четене на Светите отци на православната църква, разговори с мои близки вярвящи хора и с православни свещеници - разбрах, че истината е само една - и тя е в православната църква!

Имай предвид, че само православната църква, единствена не се е отклонила от истината и е пряк приемник на апостолкото учение! И спасението е само в нея!

Авторе - по начина по който пишеш за нещата от Библията се вижда, че ти не си истински вяващ и въцърковен човек!

Библията е написана от човеци - главно Светии и пророци, но под действието на Светия Дух. Тя е Божието слово и е Боговдъхновена и в нея няма нищо, което да не е истина!

Но много места от Библията са "дълбоки" и трудни за разбиране от човешкия ум. Човек много лесно може да се заблуди и да разбере нещо в Нея невярно и неправилно! ( А и дявола и демоните също се стремят да ни заблудят и погубят! )

Затова, за да не се заблуди, човек не трябва да се опитва сам да тълкува Библията!

А трябва да чете тълкуванията на Светите отци на Православната църква!

Прочети тълкуванията примерно на Блажени Теофилакт, архиепископ Български!
(Коментарите и тълкуванията на Теофилакт на четирите Евангелия, Писмата на апостол Павел и редица други библейски книги се смятат за величина на византийската екзегетика и са признати, както в Православната църква, така и на Запад. )

Отговарям ти на някои от въпросите и недоуменията, които ти разбираш неправилно:

1. Първо най-важното, което разрешава много от твоите недоумения и грешно разбрани неща:

Бог е Вседържител и Създател на всичко. Той е създал законите на естеството(природните закони), но когато се налага може да ги отмени и да извърши неща, които са извън и над тях. Именно това са чудесата! Затова е било(и сега е) възможно и ослица да проговори, и мъртвец от 4 дни(Лазар) да бъде възкресен и много други...

2. Светът наистина е създаден за шест 6 дни! Но това не са 6 земни дни от по 24 часа! Защото тогава Слънце и Земя не е имало. Бог е извън времето и само той знае колко точно са били дълги тия 6 дни.

3. Първите хора са наистина живели по-дълго над 900г. Но защо те учудва, като Адам и Ева принципно са били създадени да са безсмъртни(говоря и телесно). Но след грехопадението, Адам и Ева стават вече смъртни(телесно), за да може греха да не пребъдва вечно...

А за останалите хора, след потопа, Бог е ограничил още живота на следващите поколения хора - и продължителността на земния живот е станала както сегашната.

4. Адам и Ева са имали и много други деца: и синове и дъщери... и от тях постепенно са се е преумножил човешкия род.
А след потопа остават само четири човешки двойки: Ной и жена му, и тримата му синове със жените си. И от тях е произлязло цялото съвременно човечество.

Засега толкова от мен, че стана много дълго.
Ако има въпроси към мен, ще пиша пак!

Странник

22.   Ако имаш съмнения относно автентичността на Библията значи разбираш духовността в по-широк смисъл.
За такъв човек като теб тогава ще е по-интересно и полезно да чете неща като - Будизъм, Петър Дънов, суфите и т. н.
Всъщност в основата си повечето духовни учения са близки - да обичаме, да сме благодарни. Да не мразиш, дори и враговете си, да не ги критикуваме дори и т. н. Да сме смирени и приемащи.
Проблемът е, че и 100 книги такива да прочетеш - трудно се правят тези неща на практика,
Във всеки има злоба, омраза и желание да критикува.
А за да стане човек истински християнин или духовен човек - трябва да ги прави човек тези неща на практика.

23.   До 5, 14, 20 човека с висше богословско образование.
Авторе на тези 3 коментара като те чета какво си написал оставам тотално разочарован. Казваш, че имаш висше богословско образование а преди това висше образование имаш ли завършено поне седмокласно /7-ми клас/ образование. Питам защото начина ти на размишление показва, че нямаш дълбоко мислене, а повтаряш каквото ти са казали тези които са ти дали висшето образование. Ти не каза на колко си години, а бих искал да зная. Напомняш ми на една моя селска стара баба като и казахме, че видяхме един мъж извън село да седи на тревата и да пише нещо на неразбираем за нас език, тя веднага реагира: ох госпуть, ох това е госпуть. Тя повтаряше това което беше чула от нашия ПОП. Ти си същия, каквото ти са говорили твоите религиозни учители и ти повтаряш като нашата селска баба. Много добре знам какво говоря за разлика от тебе. И ако ти кажа какви книги съм чел ще ти падне шапката. Ти чел ли си гръцкия философ Платон, Аристотел, еврейския философ Спиноза и още много други автори. Спиноза е израснал в еврейската Синагога и е много добре запознат със стария завет на Библията. В Библията се казва, че първите пет книги в Библията са написани от Мойсей, а Спиноза казва, че Мойсей не е написал никаква книга, но ти това не можеш да го проумееш. Мисля, че е излишно да водим диалог с тебе защото ти си много ограничен. Пак на номер 10 си казал, че хората възприемат Бог като някаква сила, а не като личност. Бог не е личност, Бог е СПИРИТ-ДУХ който е в цялата вселена и във всяко материално нещо, той е вечен и никой още не го е видял. Мога да ти обесня какво е света трица, но ти няма да го проумееш. Ти си последния, който може да обеснява Библията.

24.   До 23

Аз нямам намерение да споря със заблуден и безумен човек като теб. Казвам това, защото човек, който не знае, че Бог е Личност и е Света Троица: Бог Отец, Бог Син - Иисус Христос, и Бог Свети Дух! - е заблуден и безумен!

И няма защо да пише в такива теми и да се мъчи да заблуди и други хора и да поврежда душите им!

Относно мен:

Имам две висши образования(едно светско и едно богословско).

Чета книги от шест годишен и досега(вече минах 50г) съм прочел хиляди книги и съм достатъчно интелигентен, човек, за да ме оценява човек като теб!

Винаги съм търсил истината.
Още от младеж съм изследвал къде е тя и постепенно разбрах, че тя не е нито във философията и тия автори, които споменаваш, нито в никакви други човешки мъдрувания и идеологии! Повече от 15 години минаха, докато достигна до Бога...

Както вече казах, истината е само в Православието и Православната църква!

Аз съм не съм само някакъв "книжен" православен християнин. Аз живея и водя православен християнски начин на живот: моля се всекидневно, ходя в събота и неделя на Богослужения, участвам активно в живота и Тайнствата на Православната църква, старая се да давам милостиня, да помагам на хората, да върша добри дела...

Не пиша това, за да се хваля, а за да поясня, че имам и огромен практически опит в духовния живот.

Нямам намерение да споря повече с теб, затова не ми отговаряй!

Още нещо важно пиша към всички хора, четящи темата:

Бог е Вседържител и Той със Своя Божий промисъл управлява и промисля за целия свят, за всеки един човек. И косъм от главата ни не пада без Божията воля или Божието допущение.

Бог върши всичко за нас с една цел: да познаем Бога, да се обърнем към Него, да заживеем Богоугодно и да спасим душите си! Защото този живот е временен и е само подготовка за вечния живот. И ние сме създадени за вечен живот, който не свършва със смъртта. Но е много важно как човек е изживял земния си живот, защото на Страшния съд всеки човек ще бъде съден и ще се определи дали да отиде в ада или в рая(с Бога в Небесното царство)...

Затова тук на земята ни се изпрашат скърби, болести, трудности и изпитания. Всичко това ни се изпраща(или допуска) от Бога на нас хората, за да осъзнаем суетата на земния живот, да се обърнем към Бога и да се подготвим за вечния живот като заживеем Богоугодно и се въцърковим...

А знаете ли кое действително е пагубно за човека на този свят? Аз ще ви кажа - да стане противник на Бога, и да повреди и съответно погуби душата си. (и до края на земния си живот да остане в такова състояние)

Странник

25.   Аз пък ще ти отговоря макар, че ти НЕ ИСКАШ. Аз пък не искам ти да ми отговаряш защото пак ще бъде някаква твоя глупост. Ти специално, каквото и да правиш в този ти мизерен живот, в рая няма да отидеш. Като си много грамотен, на 50 години прочел си хиляди книги и си достатъчно интелигентен за да вярваш, че магарицата може да говори, а змияте ще яде пръст завинаги. Виж вишисте какво казва Исус в МАТЕЙ 7:14
"Понеже тясна е портата и стеснен е пътят, който води в живот и малцина са ония които ги намират".
Затова ти казвам, че ти никога няма да отидеш в рая, защото ти не си от малцината.
Ти си толкова ограничен, че не знаеш, защо нищо не се споменава в Библията за Исус от 12 годишна му възраст, докато се повява в Палестина. И сега като ти кажа истината ти направо ще се побъркаш. Исус е бил в ИНДИЯ през това време и е изучавал 6 години Будизъм и 6 години Хиндуизъм. И ако поне малко разбираш от Будизъм и от Хиндуизъм ще видиш колко много си приличат тези две Индийски религии с Християнството. Но как ти с твоите две висши образования ще разбереш такива важни неща. Исус в Индия са го наричали ИСА. След като си толкова образован кажи ми кои са били тримата /3-мата/ мъдреци, които са дошли от Изток след като Исус се е родил. Зная, че няма да ми отговориш защото в главата ти няма никакви знания, освен твоите хвалби. Жалко за двете ти висши образования.
МОЯТА РЕЛИГИЯ Е ХИНДУИЗЪМ от която ИСУС ХРИСТОС е получил своето РЕЛИГИОЗНО ЗНАНИЕ И ПРОСВЕТЛЕНИЕ. Тоава е истината. А ти продължавай да се перчиш с твоите две висши образования.

27.   до 23/25 - вярващия в хиндуистки заблуди

(Копирам отговора си до теб и в тази тема, защото ти търсиш и други теми, в които съм писал, за да ме питаш разни неща. )

Писах ти вече веднъж, че не желая да споря с теб, но ти не мирясваш!

Свети Апостол Павел казва: страни от еретик, след като го посъветваш веднъж или дваж. Добре. Ще спазя думите му и ще те посъветвам втори и последен път.

Първо ще ти обясня, защо не искам да споря с теб:
1. Защото по принцип мразя споровете, понеже те нарушават душевния мир на човека
2. Аз мога да те оборя за всичко и да отговоря на всеки един твой въпрос, но не виждам смисъл да го правя, защото няма какво да науча от теб, а само ще тровя душата си с твоите заблуждения и безумства!
3. Този сайт не е място за спорове, а и не е редно чрез такива коментари темите да навлизат в offtopic

Виждам, че явно има много въпроси, които те вълнуват и не ти дават покой, и затова продължаваш да търсиш темите, в които съм писал, за да ме питаш. И понеже сметнах, че може да го правиш, защото все пак е възможно подсъзнателно да осъзнаваш, че се заблуждаваш и се намираш на грешен път, който води към погибел, затова и реших да ти пиша втори и последен път!

Сега ще отговоря само на три от въпросите ти(в чест на Светата Троица), защото е безсмислено да ти отговарям на всички тези въпроси до момента, понеже след това ти ще искаш да ме питаш още и още, и така няма да има край...

1. По въпроса за Св. Причастие с тялото и кръвта Христови - аз писах това не на теб, а на автора на темата. На теб няма да ти го обяснявам, защото това е Тайнство в Православната църква, а ти не си неин член! И не те касае! Ако след време се обърнеш към Бога и се кръстиш в Православната вяра - ще разбереш и това Тайнство!

2. По въпроса ти за дявола и демоните. Тук ще ти обясня: Бог е създал първо духовния свят: ангелите. Те са духовни същества. Създал ги е със свободна воля(както и нас хората). Но един от висшите ангели(има девет ангелски чина) деница се е възгордял и се е помислил за Бог, и сметнал, че Бог вече не му е нужен, и се разбунтувал против Бога. Увлякъл след себе си 1/3 от ангелите. И когато това станало: той(и останалите ангели, които го последвали) паднал от небето в бездната. И от светъл ангел се превърнал в ужасен дявол, сатана... Това станало и с другите паднали ангели, които също се наричат и демони, а също така и паднали ангели.

3. Прераждане няма, защото Бог е създал душата на човека безсмъртна, тя е Божие дихание! Душата се създава още при зачатието на човека(затова абортът е убийство) и живее заедно с тялото на човека в земния живот. След смъртта, която всъщност представлява отделяне на душата от тялото, тялото отива в пръстта, а душата минава през т. нар. митарства и там, ако я задържат на някое от тях - отива в ада, ако ги премине успешно - отива в Рая (при Бога). И така пребивава до деня на Страшния съд. Тогава телата на всички хора ще възкръснат и отново ще се съединят с душите си(само че тези тела ще бъдат други - нетленни, няма да се нуждаят от въздух, вода и храна, такова е било тялото на Господ Иисус Христос след Възкресението Му. ) И тогава всеки човек ще бъде съден и ще се определи окончателната му участ - дали ще отиде в ада или в рая?

Вместо спор ще ти препоръчам няколко книги и сайтове, които да прочетеш и да разгледаш. Там ще намериш отговорите на всичките си въпроси:

1. Новият завет - прочети го внимателно и нееднократно, и ще получиш огромна полза за душата си. Особено обърни внимание на глава 5, 6 и 7 на Евангелие от Матея. Аз повярвах окончателно, когато ги прочетох - просто с цялата си душа и сърце почувствах, че написано там е безспорна и неоспорима истина!

2. Нашата Вяра, надежда, любов - от арх. Серафим Алексиев и Макариополски епископ Николай

3. Прочети за Иеромонах Серафим (Роуз) - то е роден като протестант, после се е увлякъл от разни източни учения(като теб) и след много терзания, търсения и духовна борба - достига до Бога и приема Православието. Основава православен манастир в Калифорния... Автор е и на няколко книги и статии - примерно "Православният светоглед". Може да ти бъде за пример!

4, И една статия точно за теб: "Православният път към спасението и източните и окултните мистически учения"

5. И накрая - няколко православни сайта: Православието, Бъди верен, Православен свят, Православен храм.

Това е от мен. Надявам се, че всичко, което ти написах, ще ти принесе душевна полза! И не само на теб, но и на всички други, които ще го прочетат!

И не ми задавай повече въпроси, защото както вече казах - няма повече да ти отговарям!

Странник

28.   Странник е наистина един ограничен човек който не може да разсъждава извън великата му книжка и цитатите и. Ако няма цитат с който да те "затапи" дава на късо и почва да ти обяснява как ти не си дорасъл за думите Христови как няма смисъл да ти се обяснява как не си християнин и другите глупости на хората като него. Ако го изнервиш достатъчно ще ти тегли една анатема и ще ти каже че Сатаната те е обсебил :)
Нещо за белия мъж от Южна Америка да кажеш? Виракоча нещо говори ли ти?

Предал родина и отечество за да слави еврейски комерсиален "бог" който евреите пробутват на света. Техния Йехова за другите Исус :)Да беше се поразровил толкова за Тангра примерно :) Но е по лесно да си напълниш главата с цитати и до там.

Няма как да събудиш някой който иска да си спи. 50 години сън - продължавай все така като се освободиш от телесната си обвивка ще разбереш в какви лъжи са те вкарали или си се вкарал сам. Успех с "пробуждането" и "правото" славене

31.   По - умният мълчи и гледа сеира!
А виждам че никой от двамата не се спира!
Особено глупав и заблуден да някакви измислици и сам с вкарва в грях търсейки си го самичък п отпадането на жлъчната душичка която притежава един ден ще си носи и понесе последствията за богохулството! Само имай търпение! Така или иначе всички ще се явим пред Исус Христос да ни съди за дела постъпки мисли чувства... От временният ни земен живот и ще ипр дели кой за къд е заслужил да прекара Вечният си живот!
Дали то вярваш или не няма никакво значение! Защото Истината си остава Истина и Тя не се променя!
Бог е бил е ще бъде същият вчера днес и завинаги!

Жена на 25

32.   "Дали то вярваш или не няма никакво значение! Защото Истината си остава Истина и Тя не се променя! "

Именно това че ти си повявала в глупостите които официално са приети си е лично твой проблем. То допреди няколко века тия дето твърдиш че са "истината" са обяснявали и че земята е плоска... ама чакай то май ти и в това вярваш нали? Като цъфнат извънземните какви ли ще ги изкарате - ангели или демони или нещо помежду-тях. Или великия ти бог е сътворил цяла вселена ама само един разумен вид - човека пък други разумни видове няма? Сигурно и слънцето се върти около земята? А да обясниш защо голяма част от елементите в човешкото тяло не се срещат на земята а в космоса?

Държат ли те в страх как трябва да вървиш в "правилната" посока и да мислиш "истината" иначе те чака вечен ад и мъки? Мога само да съжалявам хора като теб и онзи 50 годишния избрали да бъдат роби на страховете си и допуснали някой друг да им определя живота и насади кое е истина и кое не. Живей в страх и си мисли че понеже си била добра и праведна овца пастира накрая ще те дари с вечен живот - страдай тук и се успокоявай че видиш ли като умреш всичко ще е наред. Само недей обяснява на другите че трябва и те да са овце като теб - някой са кучета пазачи други са вълци и т. н. ;)