Споделена история от Други

Нетърпимите и все по-продължителни летни горещини
Не знам до колко са правилни моите наблюдения и въобразявам ли си, но в последните 1-2 десетилетия летата станаха нетърпимо горещи, а тези зверски горещини не бяха както преди, по няколко дни, а вече продължават по цял месец, и от горе. Аз съм от търновския край, а тука винаги е по-горещо от повечето места на страната, с някои изключения като Сандански, Плевен и Русе. Сигурно се очертава до края на юли да не падат под 35 и да стигат до 41-43 градуса в някои от дните, което е ужасно. Август не ми се мисли какъв ще е. Много хора ми потвърждават, че преди години не е имало такива продължителни горещници. И аз го забелязвам. Ако температурите не надвшаваха 28-30 максимум градуса, щеше и за мене да е любим сезон, но уви. И топлинният удар става все по-голяма заплаха. Отделно, че и много месеци вече почти не вали. Помня лятото на 2014 година, мога да спомена и 2018, когато имаше повече дъждове, имаше повече вода, беше по-прохладно. Но тези лета бяха изключение. Дъждовете са много намалели, нивата на водните басейни пада с течение на годините, а температурите вървят само нагоре. Това много ме отчайва и си мисля какви може да са причините за това. Едно от нещата, за което си мисля е масовото изсичане на дърветата. Четох, че тези зверски горещини не били нищо необичайно и са предимно заради горещия африкански въздух, който достига до тука, но не мисля, че е само от това. Все пак горите пречистват, охлаждат и осежават въздуха, а като се изсичат, и то масово, тази горещина направо навлиза навсякъде. Нали казват, че ако лятото е горещо, зимата ще е студена и ще има сняг. Видях колко зима имаше тази година - никаква зима нямаше, поне по моя край, но едва ли е било много по-различно на другите места. Само суша и студени ветрове. Изобщо не ми харесва на къде отива климата.
Това е мненито, което исках да изразя. Не знам дали ще има несъгасни с мене, все пак не можем всичко да знаем правилно. Всеки има своите наблюдения и предположения и исках да споделя това, което ми тежи. Ще се радвам да споделите и вашите мнения по темата и дали има още много други причини за повишаването на температерите и сушата, освен сечта и ще се случи ли нещо положително в бъдеще или ще продължим да унищожаваме природата си за шепа алчници, която цели само парите и чуждите интереси. Лек ден.

Коментари

1.   Поредния конспиратор. Лятото е лято, защото е горещо. Толкова са ви промили мозъка с това глобално затопляне, че по телевизията ви обясняват как да стоите на сянка и да пиете вода - защото иначе няма да се сетите да го направите... Смях!

2.   Аз съм от Софийски окръг. До преди две седмици времето беше студено и беше започнало да ми писва. Дъждовете ми дойдоха до гуша. Харесват ми горещините. Дано изкара така до октомври.

3.   Проблем не е толкова, че са се повишили температурите, а че се е случило толкова бързо, та нищо на земята не може да се адаптира и ще има масово измиране. Още няколко градуса нагоре и крайбрежните градове ще бъдат залети, климатът ще стане странен и през деня няма да може да се излиза...

Както и да е, всичко е предрешено, последно през 80те-90те е можело да бъде предотвратено това, но политиците и бизнесмените са се подигравали на предупрежденията на климатолозите и еколозите. Не си мисли, че нещо може да се промени сега, хората са толкова тъпи, че биха предпочели да измрат и да нямат бъдеще децата им в замяна на всякакви тъпизми.

4.   В Търговище е доста по-горещо отколкото в сенчестото Търново.

5.   дЕЙСТВИТЕЛНО е горещо, но все пак не забравяй, че сме в средата на най-горещия месец - юли.

Донякъде е нормално. И да, знам, че в Търново става много горещо.

Тук в София рядко минава 35. Температури от порядъка на 32-33 градуса ги считаме за горещи. Нощем към 3-4 сутринта си става хладно и ти се иска да се наметнеш с нещо.

София е ладен град. Иначе, да. Горите масово се изсичат и дървесината се изнася навън. Някои твърдят, че това е причината за наводненията които имаше тази пролет, както и за слачища.

Трябват закони, но то и да има никой не ги спазва..

Т. Т.

6.   Лятото е било и ванаги ще бъде горещо.
Най-добре е лятото да си на морето от началото до края на сезона.

7.   Мнението ми е, че остаряваш и не можеш да даяниш вече на жега като преди. А и цялото това изнежване от климатици си казва думата. Много по-жешки лета си спомням от моето детство.

8.   На кое толкова викате продължителни горещини? Буквално до Юни месец нямаше нормален топъл ден. Или валеше дъжд нон стоп, издави маса градове, включително и в София, или духаше постоянно вятър или си беше студено.
Затопли се и сега почнахте да се оплаквате моментално.
Наистина има 2 типа време в България - ебахти студа и ебахти жегата

9.   "Дъждовете са много намалели"

Да те питам, ти в България ли беше тая година? Щото имаше ненормално за сезона държдове...

Иначе аз живея в България, ВСЯКА година тук хората се учудват, че зимата е студено и пада сняг, а лятото е топло... Говорим си колко кратка е политическата памет на българина, ама като цяло той явно има проблеми с паметта... Една зима да е по-лека, и той забравя, че зимата било тежко... Това лято имаше за сега само един ден ненормално топъл, другото е в рамките на нормалното. Колкото и да ти е чудно, и преди са идвали Сахарски течения и е било жега... Аз помня като кандидатствах за университет в Пловдив преди 20 години. Излязох за половин час по слънцето, текна ми кръв от носа, такава жега беше...

Ето списък в който ще се разпознаят повечето мъже на средна възраст:
- по-тежки ли сте последните 10-20 години с 20-30 кила? Е, затова ви е тежко...
- наливате ли се с бира, че даже вино и ракия през лятото? Е, затова ви е тежко...
- ядете ли кебапчетата и пържолите лятото? Е, затова ви е тежко...
- движите ли се дори до съседният магазин с кола на климатик? Е, затова ви е тежко...
- вкъщи и на работа седите ли по цял ден на климатик? Е, затова ви е тежко...

Това за алчните корпорации... и да се плюмчиш няма да се промени. Купуваш им продуктите, правиш ги по-богати, това е резултата. Тия мундари дето ги избрахте, страхотна национална политика водят и те... Вместо да откриваме блокове, ще обезлисяваме, за да слагаме фотоволтаици... Гениално. Тая "зелена енергия" не стана ли и на децата ясно, че е пълна лъжа? Също като кредитите им... Единствената зелена енергия се нарича АЕЦ. Ама иска интелигентни хора, не е за индианци. А ние пак блокираме Белене. Като ви пука, вървете малко протестирайте пред "народното" събрание, а?

10.   Просто климатът се затопля, нашето лято отиде на север към Унгария и Австрия. А в Гърция вече редовно си е над 35, че и над 40. До края на века Гърция щяла да стане пустиня, а у нас да е техния климат. Което не е хубаво, защото опасните комари и други гадинки и тук ще плъзнат.

11.   И аз презирам жегите - не може да се излиза през деня, почерняваш, плъзват гадини навсякъде, постоянно си потен и лепкав, тъкмо излезеш от банята и пак се потиш, а и слънцето е мега вредно. Да идва по-бързо март, че не се трае. Единственият хубав сезон е пролетта, ама за съжаление е супер кратка

12.   Не е само лятото. Аз съм от София и забелязвам, че с всяка следваща година есента и зимата стават все по-топли и сухи. Миналата година октомври и ноември повече от месец не падна капка дъжд и времето беше от сутрин до вечер слънчево, а температури около 25 градуса на сянка имаше чак до първите дни на ноември. Спомням си как до към 5 ноември ходих по тениска с къс ръкав навън и ми ставаше студено чак след 19 часа, просто защото вече наистина се стъмва много рано, но следобяд си е като лято. А преди може би десетилетие всяка година още началото на ноември имаше сняг.

Да не говорим за зимата - в София видяхме максимум 3 дни със сняг, който и без това се стопи в рамките на деня, а през януари и февруари си имаше дни до 20 градуса. Февруари да е 20 градуса си е нещо обичайно вече, дърветата пред блока редовно цъфтят в края на февруари.

Може би единственото изключение, точно в противоположна посока, това е пролетта - преди години пролетта бе цялостно по-топла, с много повече слънце, а сега всяка пролет си вали сняг поне 1-2 пъти, адски дъждовно и студено е. Не е нормално до край на май да не може да вдигне 15-20 градуса и да е много по-студено от октомври и ноември. Като че ли пролетта беше най-студеният сезон последната година.

Хващам се на бас, че сега до края на септември ще държи жега над 30 градуса. Когато аз бях ученик около 15 септември често валеше и беше хладно, сега на 15 септември всяка година е жега и пече слънце.

13.   Експертите в сподели пак се изказаха, ама защо не проверят, че буквално последната седмица е най-горещата измервана изобщо на Земята от хората.
Споко, всичко е наред, поне докато не ви се палне вашата лична кочинка, после ще псувате, ама все тая.

15.   Баси темата. Този месец май беше НАЙ-СТУДЕНИЯТ евър в България. Е, откакто се мери, не от ледниковата епоха естествено.

Второ - валежите са маматаситрака. Не можем се отървем от тия потопи. Всичките ми череши изгниха на дървото тая година.

Трето - горите в България ежегодно се УВЕЛИЧАВАТ като площ - устойчива тенденция. Ако не вярваш на статистика, гледай сателитните снимки през годините. България е на първо място по реуайлдлинг - природата си завзема територия, която преди това е била култивирана.

Изобщо по-смешна тема отдавна не бях чел тука.

16.   Не знам как на вас влияят жегите, но на мен просто ми е лошо по цял ден. Комарите не се влияят и от таблетки против комари, не заспивам до 2-3 и накрая заспивам от изтощение, нищо, че ме хапят. През деня съм като парцал.

17.   Нито са нетърпими, нито продължителни.

19.   15, увеличили са се не горите, а растителността - предимно храсталаци и треви, защото никой не стои и не работи по селата и нивите и всичко обрасва с храсти и бодли.

Това съвсем не значи, че дървената мафия не сече и не изнася дървесина като за последно. Лично дори са ми казвали горе-долу каква е схемата - описват и регистрират, че са изсекли 1 камион да кажем за деня, а всъщност са изсекли 5 камиона.

Много от този материал се изнася за чужбина. Нарушава се екосистемата. Заради това някои твърдят, че има свлачища и наводнения, - зарази безразборната сеч.

Отделно, че внасяме и горим и чужд боклук - чувал съм, че даже от Италия се внасят и горят отпадъци, което естествено е кошмарно за почвата и растителния свят.

Та, това дето се увеличава ежегодноно не са горите, а храсталаците и тревите - от необработените ниви и запустелите села.

Гора не расте за една година. Нужни са векове. А идиотите я изсичат не за месеци, а за дни. Често пъти в съвсем неправомерен и безогледен мащаб.

Т. Т.

20.   Айдеее, климатолозите-апокалиптици налазиха темата с алармистките си тъпотии. Довчера всички реваха, че било влажно и студено и не приличало на лято. Днес реват, че било жега. Какво да е през лятоо, сняг ли да вали? Прав е номер 8, за нашио има само два типа време: ебаси студа и ебаси жегата.

21.   Авторката - благодаря на тези, които проявиха разбиране, а останалите няма да ги коментирам, няма смисъл да наливам масло в огъня на човешката злоба. Ще продължавам да следя темата.
Разбирам, тази които са имали наводнения до края на юни, но тука по Търново след май месец почти не е валяло. Номер 15, относно горите надявам се, че е така, както пишеш, но относно валежите, ако живееше по моя край едва ли щеше да изразиш такова мнение, защото тука е един от районите със сравнително малко валежи.
Номер 11 и аз много мразя да се потя. Когато някой ме каже "обичаам лятото", все едно да ми каже "обичам да се потя", хаха. А едва ли има някой да обича да се поти.

22.   И аз съм като болна в тези горещини и последните 2-3 години направо намразих лятото и нямам търпение да свършва, а по-рано ми беше любим сезон. Непрекъснато потене, почти не мога и да се наспя нощем и ходя като парцал. Така че, между двете крайности, повече започнах да издържам на студ.

23.   Всичко било нормално, лято било.
Прощавайте, но не сте достатъчно образовани по темата.
Прочетете за озоновия слой и се поинтересувайте какво е състоянието му в момента.
Поинтересувайте се и за нивото на въглеродния диоксид във въздуха.

Озоновият слой е силно нарушен и се пропускат повече UV лъчения от Слънцето. Да е жега е едно, но да изгориш до червено след едно излизане до магазина, примерно, не е. Слънцето в момента е много вредно и може да причини рак с високата си радиация. Но това не ви го казват директно по телевизионните канали. И не става дума за конспирация, а за чиста наука.

Въглеродният диоксид става все повече за сметка на кислорода, освен това, точно поради изсичането на горите и дърветата в градските части. Усещате ли задуха в жегите? Не е само заради жегата. Въглеродният диоксид е в повече. И ако се увеличи, скоро няма да можем да дишаме нормално.

Има и други неща, но не знам дали има смисъл да говоря тук. Прочетете по темата сами - има достатъчно научни трудове.

24.   Така е, жегата ни изненада.

25.   Единственото спасение е човек да се премести в по-малък град или на родното Черноморие, защото там все още има места, където днес например е под 30 градуса, което за юли си е добре за България, или някъде по на север в Европа, където температурите са по-малки от 30. Но там пък зимата ще е по-гадна.

26.   Аз май лятото вече ще започна да ходя в Централна или Северна Европа на хлад, вместо на море у нас, още по-малко в Гърция или Турция. На Бодрум също е окоол 36-38 градуса, хем е на море.

27.   Такива глупости не бях чел. Жегата е част от нашият сух климат и даже вечв няма и жега! Пожелавам на всички разлигавени лигловци които немогат да търпят жега следващото лято (защото сега лято няма), да бъде поне 5 месеца между 35-40 градуса всекидневно!

28.   Като бях дете пред детската ми градина имаше брезички. Част от тях изсъхнаха. Не мога да си представя да живея в страна, в която не растат брези, някак неестествено ми е.

29.   По-отвратителен коментар от 27 не бях чела скоро. А ако на някой му призлее от силните слънце и жега, пак ли означава, че се лигави? ! Ти ако искаш ходи в Дубай или Кувейт на 45-50 градуса, ама после да не запееш друга песен. Преди две години мой близък получи топлинен удар по пътищата на 40 градуса и се наложи да ходим да го прибираме. Беше изключително неприятна и тревожна ситуация. Аз страдам често от главоболие, но сега от горещините е още по-зле. До преди 2-3 години почти не съм ползвала климатик лятно време, но от 1-2 години насам се принудих, защото е нетърпимо и човек чак се изнервя. Не разбирате ли, че това е мъчение за здравето, а не проосто лиготия. Каква е тази злоба? ! А ако утре се случи на вас или ваш близък? !

30.   #23 Хахаха това къде си ги чел тези глупости които си си играл да пишеш. Въглеродният диоксид бла бла и глобалното затопляне.... много са ти промили мозъка на Сорос отворените общества! Глобално затопляне има само за такива неуки люде като теб и онези слепци зад океана заедно с Грета Тунберг. Естествено начело на тези платени пропаганди спрямо климата са НПОтата на Сорос от който ти много си се "ерудирал" и тук се опитваш да просветлиш невежите хахах.

32.   27 до 29!
Това не е злоба и ще поясня!
Предполагам си авторката на темата?
Нищо лично! Ако си с здравословни проблеми се извинявам, защото аз също съм със и при мен примерно е обратното студът, дъждовете и влагата ме убиват! За мен лятото е добре и се чувствам прекрасно и на 40 градуса. Дори и когато нямах здр. проблеми пак беше така! Но лятото изчезва става все по малко и все по кратко така както изчезна й напълно и снегът през зимите. Първият ми коментар е насочен към хората който нямат проблеми и са лигльовци и да 90% са такива!
До онзи ден 4 месеца ни давиха дъждове и бури и тъкмо поспряха по моя край за около десет дни и напече и се почна "Оххх няма ли да завали та да ни разхлади". Е такива хора казвам ти честно на тях 40 градуса всеки ден им пожелавам! Аз също страдам почти целият зимен сезон и мога да разбера много добре хората които имат проблеми и страдат от времето и особено от резките му смени! Именно затова очаквам лятото което вече я го има я не с такова нетърпение, и такива лигочи които само мрънкат страшно ме дразнят!
Поздрави и бъди жива и здрава!

33.   29 детството ми е минало като товарно животно по полето. Лятно време в най-големия пек главата ми пулсираше докато обръщам сеното или товаря бали или поливам някоя от нивите. Последните години такива горещини няма. В днешно време така сте се разлигавили, че ме дразните.

34.   33 Подкрепям те с двете ръце. Аз също съм бачкал по къра, по бостани и ниви. Сега идея си нямат какво е жега. Такава жега е било, че мараня се вдигаше а ние поливаме и плевим, прашим насред бостана в 3 следобед....

35.   4, кое Търново е сенчесто? Проспал си географията. През деня не се диша навън

37.   То не е сенчесто, но новия град е отврат, ако не беше старинно Търново на нищо нямаше да прилича града, страшно ме отблъсква центъра на Търново в соц брутализъм стил.

38.   Като се сетя, че в Испания или Африка е по-зле и по-горещо се чувствам по-добре... иначе си имаме климатик у дома вече и се търпи, но не разхлажда всички стаи...

39.   Да, вярно е, че е по-продължително... миналата година беше горещо до декември и нямаше есен... и едва има сняг към януари/февруари, а преди години много сняг валеше и даже спираха автобусите...

40.   35-40 градуса си е прохладно време за някои. Не сте били в Иран, Ирак да видите какво е жега - 50 на сянка месеци подред. Това у нас не е нищо.