Споделена история от Тинейджърски

Помогнете със съвет за почистване
Помогнете със съвет-как да изчистя една гривна метална имам, която от морската вода нещо ръждяса за 1-2 дни буквално.
Цялата се покри с ръжда, чистих я с етилов спирт 70 градуса, но нищо не стана.
Чувала съм, че уж лимоновият сок и содата за хляб помагали, но преди време пробвах със сода да изчистя една метална плочка-нищо не стана...
Дайте някакъв съвет-как да премахна ръждата-много красива гривничка е, любима ми е и просто не очаквах, че ако плувам с нея така ще се покрие с ръжда.
Странното е, че миналата година-също бях с нея, носех я на плажа, дори плувах с нея, но не ръждяса, дали пък нещо във водата не е имало някакви замърсявания специфични и затова така бързо да се покри с ръжда този път? Бях на северното Черноморие-а ФАКТ, че там все е мръсно, особено водата.
Не харесвам северното Черноморие, но инцидентно тази година така се случи, в последния момент там да реша да отида.

Коментари

1.   Ръждата е процес на окисляване на желязото. Не е нещо мръсно да се "изчисти" :). В железарските магазини сигурно продават различна химия против ръжда, ама от това "бижу" няма да става повече...

Следващият път не се привързай толкова към тенекия. Бижу по дефиниция се прави от благородни метали които не корозират, ама в днешно време важното е да изглежда добре, пък и отвътре да е тенеке...

2.   Отиди в златарски магазин или такъв за сребърни бижута. Правят им почистване на водна баня. Потапят бижуто в някаква течност и става като чисто ново. Аз така една сребърна гривна занесох, защото плувах в минерален басейн с нея и ръждяса, но я направиха като нова. Не е скъпо. Отиди да попиташ. Сама нищо няма да направиш.

3.   Пробвай с кока-кола и ако не стане с по-силна киселина - някакъв препарат за баня, гледай да има знака "разяждащ". Трябва да я потопиш поне за няколко часа и да я търкаш от време на време

4.   До н. 3-Много благодаря за съвета с колата-пробвах и ръждата почти изцяло падна, ще я оставя гривната-още няколко часа в буркана с кола.
Помислих си-да пробвам с кола, нали хората чистят с нея и тоалетни, и мръсни котлони, заради фосфорната киселина в нея, но се колебаех, обаче след коментара -се реших и се радвам, че го направих:)
Дори-един супер ръждясал гвоздей пуснах в буркана с колата и той почти напълно се изчисти, още някоко часа и съвсем ще се лъснат нещата.

До н. 1-прекрасното ми бижу е почти, като ново:))) С кола за 1 лв. и някакви стотинки.... :)
Колкото до изказването ти за благородните метали-ами не искам, като някоя ромка, циганка да се нося по плажа със златни верижки. Доста е идиотско на плаж да се ходи със златни бижута!
Предпочитам среброто-имам и гривни и гердани сребърни, но предимно в кутията стоят, защото обожавам разни дрънкулки-метални, дървени, с висулки, с камъчета. Бохем съм по Душа и хересвам разни шаренийки:)
А и златни бижута по плажа-носят предимно възрастни, сбръчкани жени и баби, и жени от малцинствата!